Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 19 Μάρ 2016, 20:53

Είδα το Uzumaki (2000) που μου πρότεινε ο Ζόφος. Η ταινία κατάγεται από μάνγκα και της φαίνεται, καθώς έχει αρκετά καρτουνίστικα στοιχεία. Παρά την πολύ καλή μουσική και την ενδιαφέρουσα κινηματογράφηση με τα πολλά κοντινά πλάνα, η ταινία δεν μου άρεσε. Καταρχήν δεν τη βρήκα τρομακτική, μάλιστα κάποιες απ' τις "τρομακτικές" σκηνές μου φάνηκαν κωμικές. Κυρίως όμως με κούρασε με τον αργό ρυθμό της και την απουσία σασπένς. Ωστόσο βρήκα το τελευταίο πεντάλεπτο καταπληκτικό από αισθητικής άποψης. Τη βαθμολόγησα με 4/10.

Ζόφε, συγγνώμη! Η ταινία δεν μου πήγε καθόλου. Όμως δεν μετάνιωσα που την είδα, ήταν κάτι διαφορετικό απ' τα συνηθισμένα. Σ' ευχαριστώ για την πρόταση :)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 19 Μάρ 2016, 21:30

Η ταινία είναι όντως από manga, το οποίο φυσικά είναι μεγαλύτερο και με καλύτερο τέλος. Μας δείχνει πως η κατάρα των σπιράλ κατέστρεψε μία ολόκληρη πόλη, με τους κατοίκους της να έχουν εμμονές μέχρι αυτοκτονίας. Comedy/Horror είναι, όχι σκέτη τρόμου.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 19 Μάρ 2016, 22:47

Πάντως, δεν νομίζω πως η ιδέα του παιχνιδιού είναι να δούμε ταινία που να μας αρέσει, έτσι; Περισσότερο έχω την εντύπωση πως βασανιζόμαστε.
:ρ
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 19 Μάρ 2016, 22:53

Δεν βασανιζόμαστε! Εμένα μου αρέσει πολύ το παιχνίδι, ακόμα κι όταν δεν με ξετρελαίνει η ταινία :ναι:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Χρήστος Π
Μύστης
Αναρτήσεις: 136
Εγγραφή: 18 Ιαν 2016, 20:30

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Χρήστος Π » 19 Μάρ 2016, 23:13

Είχα μια ιδέα για το παιχνίδι. Είτε σαν παραλλαγή αυτού, είτε σαν καινούριο. Να στέλνει ο καθένας που θα συμμετέχει μια ταινία με πμ στον Φάρο και μετά με κλήρωση να κληρώνονται ζευγάρια. Ετσι, και θα έχει περισσότερο σασπένς, μια και θα είναι κρυφές οι επιλογές, και θα είναι και πιο "αυστηρό" το παιχνίδι αφού η ταινία θα είναι μία για τον καθένα χωρίς δυνατότητα επιλογής. Δεν ξέρω... λέω...
You can't take a picture. It's already gone...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 20 Μάρ 2016, 15:07

Κι εμένα μου αρέσει το παιχνίδι!! :)

Αλλά και σε μια ανανεωτική παραλλαγή δεν θα έλεγα όχι!! :ναι:

Πάντως μέχρι στιγμής και οι 3 ταινίες που έχω δει ήταν πολύ ωραίες και το καταευχαριστήθηκα!!! :μπράβο:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 21 Μάρ 2016, 00:42

@Ινσμούθιε, να ξέρεις δε σε έχω ξεχάσει,μέσα στην εβδομάδα θα δω την ταινία που με πρότεινες! :)))
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 25 Μάρ 2016, 00:37

Ε, οχι θα παραληρησω λίγο και θα ακούσετε τον πόνο μου. Περνάω μια περίοδο που δε βλέπω πολλές ταινίες σπιτι πάρα μόνο στο σινεμά, έχω σταματήσει ότι σειρά βλέπω και έχω κολλήσει με τα βιβλία περισσότερο από τον προηγουμενο μήνα! Ε, και λέω σήμερα πως μετά από καιρό θα καθίσω να δω την ταινία που μου πρότεινε ο Ινσμουθιος. :))) Τη βρίσκω, τη βάζω, βλέπω ένα 25λεπτό, α ωραία ταινία σκέφτομαι! Και... Γίνεται διακοπή ρεύματος!!! :οργή: Και είχα το λάπτοπ συνδεμενο χωρίς μπαταρία, γιατί δεν ήταν φορτισμένη. Λέω δεν πειράζει οσο ειναι, βέβαια δεν έχω ίντερνετ αλλά θα κάνω WiFi το κινητό μου έχω αρκετά μβ. Το παίρνω στα χέρια και βλέπω 9% (κι όσο πάει μειώνεται). :νατώρα: Εντάξει, το έπιασα το υπονοούμενο, θα συνεχίσω να διαβάζω το βιβλιο μου περιμένοντας το ρεύμα και θα επανέλθω Ινσμουθιε! I promise!
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 25 Μάρ 2016, 02:22

Και τελικά τα κατάφερα. :γιούπι:
Λοιπόν, είδα το The exterminating angel (1962) και μου άρεσε. Σε βάζει σε πολλές σκέψεις τόσο στη διάρκεια όσο και στο τέλος. Ατμοσφαιρική! Παρόλο που σχεδόν όλη η ταινία διαδραματίζεται σε ένα δωμάτιο, δεν κουράζει το θεατή -αν και πιστεύω πως αυτό ευθύνεται το ότι υπάρχει μεγάλος αριθμός ηθοποιών οπότε οι σκηνές εναλάσσονται δείχνοντας όλους τους συνδυασμούς ζευγαριών που μπορει να γίνουν. Τέρμα αλληγορική, τροφή για σκέψη και άκρως σουρεαλιστική. Πάντως πιστεύω πως αυτή η ταινία ή θα σου αρέσει ή όχι.
Λόγω του ότι ουσιαστικά, το τι θα καταλάβεις από την ταινία, είναι στο χέρι το δικό σου κι όχι του σεναριογράφου. ;)
Δεν υπάρχει μέση λύση. Εμένα μου άρεσε! Και σαν υπόθεση και το στήσιμο της ιδέας αλλά και οι ερμηνείες!! :ναι:
@Ινσμούθιε :πάνω:
Βέβαια, να πω την αλήθεια, δεν κατάλαβα την επιλογή του τίτλου... :χμ:
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Ινσμούθιος
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 13
Εγγραφή: 14 Φεβ 2016, 16:26

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 4 (Μάρ. 2016)

Ανάρτησηαπό Ινσμούθιος » 25 Μάρ 2016, 08:43

@Βαγγυ, χαίρομαι που σου άρεσε τελικά... Ναι, ο τίτλος "σηκώνει" λίγο ανάλυση, με πρώτη πρώτη προφανή ερμηνεία, ότι ο εξολοθρευτής δεν είναι παρά ο ίδιος ο άνθρωπος, παρ'όλα τα φτιασίδια του πολιτισμού του.. Τα πρόβατα είναι το κλειδί...


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες