Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 7 (Νοέμβριος 2016)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Φθινόπωρο
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 44
Εγγραφή: 25 Οκτ 2016, 15:53

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 7 (Νοέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Φθινόπωρο » 22 Νοέ 2016, 01:48

Μόλις τελείωσα την ταινία... δεν είμαι σε φάση να γράψω πολλά, μόνο να πω πως ο απίστευτος αλλά και τόσο αληθινός και ανθρώπινος τρόπος του Αλμοδοβάρ, ο αισθησιασμός, η τραγικότητα αλλά και η αισιοδοξία της ταινίας, για μια ακόμη φορά δεν με απογοήτευσαν! Συγκινημένη, ίσως γράψω κάποια στιγμή περισσότερα, ίσως όχι...
Καλό βράδυ!
"When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better."
Mae West

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 7 (Νοέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Νοέ 2016, 08:05

(θα πρότεινα, πάντως, γενικότερα, εφόσον υπάρχει νήμα για μια ταινία, να γράφουμε εκεί... :) )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 7 (Νοέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 22 Νοέ 2016, 11:29

Αμάν φαροφύλακα!! Εκεί..!! Να μας χαλάσεις τη στιγμή!! :νατώρα: :λυγμ:
Φθινόπωρο :πάνω: χαίρομαι πάρα πολύ!! Νομίζω η άλλη ταινία ήταν το the body (αν θυμάμαι καλά) αν δεν την έχεις δει, είναι κι αυτή πολύ ωραία, αν και διαφορετικού ύφους και είδους ταινία.. αν πέσει ποτέ κι αυτή στα χέρια σου.. δες την!! ;)

Αβατάρι χρήστη
Φθινόπωρο
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 44
Εγγραφή: 25 Οκτ 2016, 15:53

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 7 (Νοέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Φθινόπωρο » 22 Νοέ 2016, 11:57

Επειδή ίσως μου έρθει κάποια στιγμή να γράψω κάποια από τα πολλά που έχω στο μυαλό μου για αυτή την ταινία, καλό θα ήταν να γίνει σε ανάλογο νήμα. Αλλά δεν το βρήκα, αν υπάρχει...
"When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better."
Mae West

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 7 (Νοέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 22 Νοέ 2016, 20:36

Είδα το Virgin spring του Μπέργκμαν...

Πρόκειται για μια υπέροχη ταινία κι ευχαριστώ την Σάωρη που μου την πρότεινε...
Ο Δαιμόνιος Σουηδός σκηνοθετεί ένα παραμύθι τύπου Κοκκινοσκουφίτσας όπως αυτό διαβάζεται από μεγάλους κι όχι από παιδιά,δημιουργόντας ένα έργο διαχρονικό που εκτοξεύει ηθικά διδάγματα ένθεν κακείθεν...
Υπάρχουν και θεολογικοί προβληματισμοί του σκηνοθέτη στην ταινία για όσους αρέσκονται σε αυτούς...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Σάωρη
Μύστης
Αναρτήσεις: 65
Εγγραφή: 28 Ιαν 2016, 11:39

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 7 (Νοέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Σάωρη » 23 Νοέ 2016, 16:58

Είδα την κωμωδία. Καμμενιά, αλλά είχε που και που καλές ατάκες και κάποια νοήματα. Για να περάσει η ώρα εντάξει ήταν. :ρ

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 7 (Νοέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 23 Νοέ 2016, 21:14

Ε καλά κωμωδία είναι.. αρκεί να γελάσεις.. δε χρειάζεται να δώσει και νοήματα ντε και καλά.. το θέμα είναι να σου ταιριάξει το χιούμορ μιας ταινίας. Εμένα συγκεκριμένα η les seigneurs (αν αναφέρεσαι σ' αυτή Σάωρη) είναι απ' τις αγαπημένες μου!!
Εκεί ειδικά που τον έχουν πιάσει τον άλλο επειδή πήγε με ανήλικη και χτυπάει αυτός το χέρι του στο τραπέζι και με φυσικότητα λέει "μου είπε ότι είναι 36! με ξεγέλασε! Ζε σουί λε βικτίμ!!" Πεθαίνω.. :προσκυνώ: :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Σάωρη
Μύστης
Αναρτήσεις: 65
Εγγραφή: 28 Ιαν 2016, 11:39

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 7 (Νοέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Σάωρη » 23 Νοέ 2016, 23:14

@Τόνιασινε
Δεν μπορώ να πω, γέλασα. Ειδικά σε κάποιες σκηνές. :χαχα:
Μόλις αναφέρθηκε στην ηλικία της κοπέλας (και όλες οι χειρονομίες και αυτά που έλεγαν), κόντεψα να πνιγώ με το νερό. Πάλι καλά που δεν έτρωγα. :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 7 (Νοέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Νοέ 2016, 19:20

Λοιπόν:

Μεταλλαγμένη έγραψε:1) Terraferma (2011), του Emanuele Crialese.
2) El Club (2015), του Pablo Larrain.
3) Ο νεκρός (1995), του Jim Jarmush.


Το Dead Man του Τζάρμους το έχω καιρό στα προσεχώς οπότε παίζει να το δω κι αυτό.

Το θέμα του Terraferma με στεναχωρεί πολύ γενικότερα και δεν είμαι σίγουρος πως μπορώ να καθίσω να δω την ταινία.

Έτσι διάλεξα το El Club, το οποίο μου άρεσε (7☆). Το πρώτο που μου έκανε εντύπωση ήταν η κάμερα. Πολύ ευρεία προβολή και η εικόνα εδώ κι εκεί θολή και σχεδον παραμορφωμένη, με μια αισθητική που έχει κάτι από.... χμ... οικογενειακή βιντεοκάμερα του '80, ξέρω 'γω.

Το θέμα πολύ ενδιαφέρον. Η εκκλησία παγκοσμίως, και δει στην χώρα μας, έχει μια άλφα κατάντια, όσο να πεις. Πολύ ρεαλιστικό στήσιμο. Άρχισε να με τραβά κυρίως από όταν οι ιερείς είχαν τις τετ-α-τετ στιχομυθίες με τον ερευνητή του Βατικανού. Εκεί που έβγαινε ο χαρακτήρας κι ο κόσμος του καθενός προς τα έξω, καθώς ερχόταν αντιμέτωπος με μια μικρή πρώτη κρίση.

( Μου άρεσε κι η προφορά τους. Γενικότερα μου αρέσει η αργεντίνικη προφορά όπου τρώνε τα "σ" και τα κάνουνε δασύτητα, πράγμα που το κάνουν, άλλωστε, αρκετά και στην Ανδαλουσία. Κι η χιλιανή προφορά στην ίδια παρέα, λοιπόν. )

:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 7 (Νοέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Νοέ 2016, 08:18

Λοιπόν, 28 του μηνός σήμερα, να ολοκληρώνουμε όλοι, όσο γίνεται, ώστε να πέσει νέα γύρα με το έμπα του Δεκέμβρη; Ποιοι εκκρεμούν ακόμη;

Νομίζω Νικόλας δε Κιντ, Τσίου, Μεταλλαγμένη;
:χμ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες