Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 13 Φεβ 2016, 21:07

Μην ανησυχείς, πρώτη του επόμενου μήνα ξαναπαίζουμε. :)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Φεβ 2016, 21:48

Όπως το λέει ο Ζόφος και βασικά ήδη σε καμιά βδομάδα θα αρχίσουμε να ελέγχουμε αν είδαμε όλοι τις ταινίες μας και να διερευνούμε ενδιαφέρον για επόμενο γύρο ώστε να γίνει κλήρωση στην 1 του Μάρτη.

Οπότε λίγη υπομονή!
:ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 18 Φεβ 2016, 09:27

Συνειδητοποιώ πως είναι 18 του μηνός κι έχω την αίσθηση πως πιαστήκαμε κάπως αμελείς οι περισσότεροι σ' αυτήν την γύρα.

Με μια ματιά στο νήμα βλέπω πως φέρονται να έχουν εκπληρώσει τις υποχρεώσεις τους οι:
  • Ζόφος
  • Ίζι
  • Μυρμηγκοφάγος
  • Χήθκλιφ



Και μάλλον όχι οι υπόλοιποι:
  • Βάγγυ
  • Γεωργία
  • Ιαβέρης
  • Λορένα
  • Μεταλλαγμένη
  • Πιούζυ
  • Τρίνιτυ
  • Φαροφύλακας


Άντε να το στρογγυλεύουμε! :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ινσμούθιος
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 13
Εγγραφή: 14 Φεβ 2016, 16:26

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Ινσμούθιος » 18 Φεβ 2016, 10:38

Καλημέρα κι από μένα, σας βρήκα κι εδώ... :)
Παίζει στην επόμενη γύρα, να είμαι μέσα κι εγώ;;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 18 Φεβ 2016, 11:29

Μα βεβαίως! Μάλλον στην 1 Μαρτίου θα παίξει η επόμενη κλήρωση. Μισό μόνο να βεβαιωθούμε οι υπόλοιποι πως αυτό το Σ/Κ θα κλείσουμε τις υποχρεώσεις μας.

:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Λορένα » 21 Φεβ 2016, 00:59

οι εντυπωσεις μου απο ταινια, που μολις ειδα :)

Θα μπορουσες να την πεις και κωμωδια τρομου (οπως την αποκαλεσες Ιζι), Αυτο που μου εμεινε στα πρωτα λεπτα μετα την τελος της ταινιας, ειναι μια αισθηση : μου ρχεται να πω κατι, αλλα το βλεπω ακυρο.. παω να πω κατι αλλο, το βλεπω αστοχο και αυτο..

Για ταινια τρομου, δεν τρομαξα ιδιαιτερα, και τις σπλατερ σκηνες τις αντεχουν και οσοι δεν αντεχουν στην θεα του αιματος (σε ταινια). Μου αρεσε κυριως το ανατρεπτικο της υποθεσης (τοτε που εισβαλουν στα στουντιο) και το απο κει και επειτα.

Σαν σεναριο πιστευω οτι εχει καλη εξελιξη και εκπληξεις, αν και λιγο παραπανω αγωνια θα μπορουσε να την εχει. Το κουφο ηταν οταν εμφανιστηκε η Σιγκουρνι Γουιβερ :αργκ: σχεδον εβαλα τα γελια οταν την ειδα, γιατι μου ηρθε στο μυαλο το alien και γιατι σκεφτηκα "και εσυ εδω;".

Αν και το ειδος της ταινιας δεν ειναι στις προτιμησεις μου, παρολα αυτα το τιμω με καμια ταινια αραια και που, και το σημερινο ηταν μια καλη ευκαιρια και η συγκεκριμενη ταινια ηταν οτι καλυτερο θα μπορουσα να δω :)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 21 Φεβ 2016, 15:33

Απ΄ό,τι κατάλαβα σου άρεσε λοιπόν, ή τουλάχιστον δεν την αντιπάθησες πολύ :))) Χαίρομαι!!! :))
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 21 Φεβ 2016, 19:21

Λοιπόν, Βάγγυ, είδα το Spy και το βρήκα μέτριο, για να είμαι ειλικρινής. Είχε ενδιαφέρουσα πλοκή ωστόσο δεν το βρήκα πολύ αστείο στο σύνολό του πέρα από 2-3 σκηνές όπως
η φάση με τους νικητές της Γιουροβίζιον και το μήλο που κόλλησε στο ταβάνι του αεροπλάνου.


Η καλύτερη σκηνή, κατά την γνώμη μου, ήταν αυτή
της πάλης της Μακάρθυ με την μελαχρινή κακή στην κουζίνα.
Απλά γαμάτη!!

Η Μακάρθυ δεν μου έκανε κλικ σαν ηθοποιός. Αντίθετα, μου άρεσε η ερμηνεία της κακής Ρέινα και του Τζέισον Στέιθαμ. Τον τελευταίο τον βλεπω πρωτη φορά σε κωμωδία και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον και περίεργο ταυτόχρονα γιατί έχω συνηθίσει μια άλλη του εικόνα. Μπορώ να πω ότι η κωμωδία του πάει!

Όπως και να' χει, χαίρομαι πολύ που είδα κάτι έξω από τα γούστα μου :))
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 21 Φεβ 2016, 23:18

Είδα το "Blowup", ταινία που μου πρότεινε ο Φαροφύλακας. Δεν έχει κατασταλάξει ακόμα μέσα μου - δεν είναι πολύ ώρα που την είδα, αλλά σαν πρώτη εντύπωση μου άρεσε, καλή επιλογή.

Σε αυτή την ταινία δεν είναι σημαντική η πλοκή, γιατί τελειώνοντάς την, συνειδητοποιείς ότι μέσα και γύρω από τα γεγονότα, χτίζει την εποχή της δεκαετίας του ' 60, με υλικά τους ανθρώπους και τις συμπεριφορές τους. Αίσθηση προκαλεί η απάθεια και η αδιαφορία που βγάζουν οι σκηνές, ακόμα και στο σημείο - καμπή της ιστορίας, που μόνο εκεί σαν να βγαίνει μια ζωντάνια.
Έχτισε, πιστεύω, ωραία αυτό που ήθελε να βγάλει η ταινία, βλέπεται ευχάριστα, και η αποστασιοποίηση που κρατάει η κάμερα, σε βοηθά να την βλέπεις με μια κριτική ματιά.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 3 (Φεβ. 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 22 Φεβ 2016, 02:13

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ;
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες