Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 17 (Μάϊος 2020)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 17 (Μάϊος 2020)

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 17 Μάι 2020, 22:46

Το λες για μένα αυτό που εξέθεσα μια προσωπική άποψη;
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 17 (Μάϊος 2020)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 17 Μάι 2020, 23:02

Το λέω σε όποιον εκφράζοντας προσωπική άποψη, αφήνει υπονοούμενα για τρεις χρήστες. Αν τώρα που το συζητάμε, συμμερίζεται αυτή τη θέση, τότε ναι, το λέω και για σε σένα.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 17 (Μάϊος 2020)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 17 Μάι 2020, 23:34

Σάωρη, είδα το Όνειρο Της Πεταλούδας (Kelebegin Ruyasi). Αρχικα, απολογουμαι που δεν κανω μακρόσυρτες αναλυσεις αλλα δεν είναι του στυλ μου να μακρυγορώ. Στην ταινία τωρα.. κάποιους απο τους πρωταγωνιστές τους ήξερα από κάποια τούρκικα σήριαλ, όπως τον Κιβαντζ Τατλιτουγ. Ωραία σκηνοθεσία, φωτογραφία, απόδοση της εποχής εκείνης (δεκαετία '40), ενδιαφέρουσα ιστορία, και καλές ερμηνειες. Αν και ομολογω ότι το τέλος με "χάλασε" λίγο.
Ήταν λίγο ψυχοπλακωτικό. Παράδειγμα, δεν ήθελα να πεθάνουν ο Ρουστού και ο Μουζαφέρ στο τέλος, θα προτιμούσα ο τελευταίος τουλαχιστον να έμενε με τη Σούζαν.. για τη Μεχιντά το περίμενα οτι θα τη "χάναμε" νωρίς..

Αν εξαιρέσουμε λίγο το τέλος, θα πω οτι την βρηκα ικανοποιητική. 8/10
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Αννετούσκα
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 37
Εγγραφή: 01 Απρ 2020, 16:51

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 17 (Μάϊος 2020)

Ανάρτησηαπό Αννετούσκα » 18 Μάι 2020, 08:13

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Από τη δική μου πλευρά, έχω δει τον Αγγελόπουλο και τον Hedwig, οπότε αν σου είναι εύκολο θα ήθελα μια αντικατάσταση :))

Γεια σου Μυρμηγκοφάγε! Πολύ ιδιαίτερες οι επιλογές σου με μια πρώτη ματιά, θα στοχαστώ και θα αποφασίσω πώς θα χειριστώ το ζήτημα :)

Λοιπόν, θα αντικαταστήσω τις 2 που έχεις δει με δύο που είδα πέρσι και πρόπερσι στο φεστιβάλ κινηματογράφου Θεσσαλονίκης.

Barn (2019)

Pearl (I) (2018)

Πότε είναι το deadline?

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 17 (Μάϊος 2020)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 18 Μάι 2020, 09:58

Θλιμμένη Κουκουβάγια έγραψε:Ειλικρινά τώρα, τι σόι παιχνίδι είναι αυτό;


Καταρχάς οι κανόνες του παιχνιδιού είναι γνωστοί σε όλους, οπότε όταν κάποιος αποφασίζει να λάβει μέρος πρέπει να τους σεβαστεί εκ των προτέρων.
Όσο αφορά τις ταινίες που προτείνει ο καθένας το θέμα είναι πολύ απλό. Προτείνουμε την τριάδα πριν γίνει η κλήρωση κι αν το ταίρι μας έχει δει κάποια από τις ταινίες μπορεί να ζητήσει αλλαγή. Σκοπός αυτού του παιχνιδιού είναι να δούμε ταινίες που προτείνουν άλλα μέλη διευρύνοντας έτσι του κινηματογραφικούς μας ορίζοντες κι όχι να τεστάρουμε τους άλλους αν λένε ψέματα.
Όπως είπαν και άλλα μέλη, εδώ σε αυτό το φόρουμ είμαστε λίγα άτομα και δεν υπάρχει θέμα εμπιστοσύνης μεταξύ μας. Στην τελική και κάποιος να λέει ψέματα, ποσώς μας ενδιαφέρει μιας και τον μόνο που ξεγελάει είναι τον ίδιο του τον εαυτό.
Προσωπικά μου αρέσουν οι κανόνες και η διαδικασία ως έχει και όσες φορές πήρα μέρος δεν το μετάνιωσα.

Συνεχίζουμε λοιπόν χαλαρά και όποιος πιστεύει πως θα εξαπατηθεί ή πως δεν του αρέσει το συγκεκριμένο παιχνίδι απλά δεν συμμετέχει! :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 17 (Μάϊος 2020)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 18 Μάι 2020, 10:05

Από τις τρεις μου κινεί περισσότερο το ενδιαφέρον το Polisse και ευτυχώς, μιας και τις άλλες δύο δυσκολεύομαι να τις εντοπίσω.

Δεν υπάρχει deadline στην ουσία. Απλά άμα θέλεις να ξαναλάβεις μέρος σε ένα γύρο, πρέπει να γράψεις μια άποψη πριν την κλήρωση αυτού :)

Αβατάρι χρήστη
Άρτζι
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 9
Εγγραφή: 02 Απρ 2020, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 17 (Μάϊος 2020)

Ανάρτησηαπό Άρτζι » 18 Μάι 2020, 12:31

Καλησπέρα Τρίνιτυ! :) Κάνοντας ..έξωση στον κο Μπέργκμαν, η νέα μου τριάδα είναι η εξής:
Ο κύριος Όβε (2015)
Το τετράγωνο (2017)
Everlasting Moments (2008)

Σκεφτόμουν να ξεκινήσω με τους συνήθεις υπόπτους & αν προλάβω να δω και τη διπλή ζωή της Βερόνικα.
Όσο για το "To Kill a Mockingbird", το έχω δει (λατρεμένος Πεκ!! :αγαπώ: ).
“I do wish we could chat longer, but I'm having an old friend for dinner. ..”

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 17 (Μάϊος 2020)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 18 Μάι 2020, 13:49

Αναγκαστική ήταν η έξωση του κ. Μπέργκμαν από το παιχνίδι μιας κι έχω δει τις ταινίες, αλλά όπως φαίνεται είναι στην καρδιά και των δύο μας, αφού οι "Άγριες Φράουλες" ήταν και στις δικές μου προτεινόμενες πριν 2 - 3 παιχνίδια.

"Ο κύριος Όβε" που είχε μείνει αρχικά μου άρεσε, αλλά ήθελα να έχω τρεις δικές σου να επιλέξω, γιατί μου έκαναν κλικ κάποιες προτεινόμενες σου σε άλλα παιχνίδια. Και ναι, μου κέντρισαν το ενδιαφέρον όλες οι ταινίες που έβαλες! :χαχα: Θα δω 2 ή και 3, αφού κοιτάξω να δω ποιες θα βρω και η σειρά προσωπικής κατάταξης είναι: Everlasting Moments, Ο κύριος Όβε και Το τετράγωνο. Θα σε ενημερώσω περίπου μετά από καμιά βδομάδα για ότι νεώτερο.

Αν θες να σου αλλάξω το "To Kill a Mockingbird", πες το κι έγινε :))))
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 17 (Μάϊος 2020)

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 18 Μάι 2020, 14:09

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Το λέω σε όποιον εκφράζοντας προσωπική άποψη, αφήνει υπονοούμενα για τρεις χρήστες. Αν τώρα που το συζητάμε, συμμερίζεται αυτή τη θέση, τότε ναι, το λέω και για σε σένα.



Καλέ τι υπονοούμενα;
Σιγά μη θιχτεί κάποιος για τις ταινίες χαχα, απλά είπα κάποιες σκέψεις που κατά τη γνώμη μου θα έκαναν το παιχνίδι πιο ενδιαφέρον αφού οι κανόνες θα ήταν πιο "αυστηροί".

@Νικόλας Δε Κιντ, συμφωνώ με την τοποθέτησή σου, επί τη ευκαιρία χαίρομαι να διαβάσω αναλυτικές κριτικές από κάποιους και μπράβο για το χρόνο που αφιερώνουν σε μακροσκελείς παρουσιάσεις/εντυπώσεις ασχέτως αν οι ταινίες που τους αρέσουν δεν είναι του γούστου μου. :ρ
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Σάωρη
Μύστης
Αναρτήσεις: 65
Εγγραφή: 28 Ιαν 2016, 11:39

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 17 (Μάϊος 2020)

Ανάρτησηαπό Σάωρη » 18 Μάι 2020, 15:48

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:
Σάωρη, είδα το Όνειρο Της Πεταλούδας (Kelebegin Ruyasi). Αρχικα, απολογουμαι που δεν κανω μακρόσυρτες αναλυσεις αλλα δεν είναι του στυλ μου να μακρυγορώ. Στην ταινία τωρα.. κάποιους απο τους πρωταγωνιστές τους ήξερα από κάποια τούρκικα σήριαλ, όπως τον Κιβαντζ Τατλιτουγ. Ωραία σκηνοθεσία, φωτογραφία, απόδοση της εποχής εκείνης (δεκαετία '40), ενδιαφέρουσα ιστορία, και καλές ερμηνειες. Αν και ομολογω ότι το τέλος με "χάλασε" λίγο.
[spoiler]Ήταν λίγο ψυχοπλακωτικό. Παράδειγμα, δεν ήθελα να πεθάνουν ο Ρουστού και ο Μουζαφέρ στο τέλος, θα προτιμούσα ο τελευταίος τουλαχιστον να έμενε με τη Σούζαν.. για τη Μεχιντά το περίμενα οτι θα τη "χάναμε" νωρίς..

Αν εξαιρέσουμε λίγο το τέλος, θα πω οτι την βρηκα ικανοποιητική. 8/10[/spoiler]

Χαίρομαι που είδες την πιο αγαπημένη μου από τις 3.
Περιεκτικός σχολιασμός! :)))
Χαίρομαι που σου άρεσε, ο Yılmaz Erdoğan κατάφερε να κάνει μία πολύ προσεγμένη ταινία εποχής, και παίρνοντας κυρίως τηλεοπτικούς ηθοποιούς κατάφερε να βγάλει το πιο δραματικό χωρίς υπερβολές στοιχείο τους.

Δυστυχώς όλες οι ταινίες δεν έχουν καλό τέλος. Ειδικά η εποχής εκείνης της περιόδου και ειδικά όταν μιλάμε για εκείνη την αρρώστια. :λυγμ:


Έχω ξεκινήσει και έχω δει το πρώτο μισάωρο της ταινίες. Ελπίζω σήμερα να την τελειώσω, όταν βρω λίγο χρόνο. :)))


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 7 επισκέπτες