Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 10 Μάι 2020, 22:15

Sorry για την καθυστέρηση, θα δω την ελληνική τελικά, είδα το πρώτο εικοσάλεπτο αλλά επειδή κάτι έτυχε την διέκοψα και θα την ξαναδώ πάλι από την αρχή με την πρώτη ευκαιρία, πιθανόν αύριο πιστεύω να βρω χρόνο.

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:
Θλιμμένη Κουκουβάγια έγραψε:πολύ κουλτουρέ μου έβαλες νομίζω... :χμ:

Εδω τις λεμε "σινεφιλ", ακου κουλτουρε.. τς τς τς... :όχισουλέω: :ρ


Θα τις λέω όπως θέλω, άντε κουλτουρέψου γιατί με σινεφίλιασες! :ρ :αγαπώ: :αγαπώ: :αγαπώ:
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Σάωρη
Μύστης
Αναρτήσεις: 65
Εγγραφή: 28 Ιαν 2016, 11:39

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Ανάρτησηαπό Σάωρη » 12 Μάι 2020, 15:47

Δεν ξέρω αν θα τις χαρακτήριζα σινεφίλ, ίσως λιγότερο εμπορικές από κάποια άλλα είδη, αλλά δεν παύουν να είναι όλες ταινίες.
Αν την είδες όλη, περαστικά, και ελπίζω οι σουρρεαλιστικοί διάλογοι του Τσιώλη να μην σε μπέρδεψαν/ενόχλησαν. :χαχα:
Εγώ σε είχα προειδοποιήσει! Δεν μπορείς να πεις τίποτα! :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 12 Μάι 2020, 21:19

Έλα καλέ, δεν είμαι πρωτάρης, :ρ έχω ξαναδεί αρκετές τέτοιες ταινίες σε αυτό το στυλ και που έχουν συμμετάσχει στο φεστιβάλ κινηματογράφου Θεσσαλονίκης ή έχουν κερδίσει κάποιο βραβείο.
Όντως σουρεαλιστικοί οι διάλογοι αλλά και διάφορες καταστάσεις (πχ οι πλασιέ με τη σόμπα ήθελα να' ξερα που κολλούσαν) :χμ: αυτό όμως που μου ξένισε ήταν πως οι ηθοποιοί σχεδόν πάντα έλεγαν τα κείμενα παπαγαλία σαν ρομποτάκια, δεν μπορώ να καταλάβω αν αυτό γίνεται εσκεμμένα η αν υπάρχει έλλειψη αυθορμητισμού άρα και πηγαίου ταλέντου στην υποκριτική.
Δεν ήταν άσχημη ούτε και βαρετή, σαν να κάνεις ένα ταξίδι στην Πελοπόννησο και παρακολουθείς κάποιες καταστάσεις που σε κάποιους μπορεί να φανούν ενδιαφέρουσες η να έχουν πλάκα, γενικολογώ αλλά δεν γίνεται διαφορετικά σε τέτοιες ταινίες που δεν είναι εμπορικές αλλά ούτε (νομίζω) και cult απλά ο σκηνοθέτης παίρνει κάποιες επιχορηγήσεις από το κράτος για να κάνει το κομμάτι του.
Μου άρεσαν οι νυχτερινές σκηνές π.χ. προς το τέλος με το τηλέφωνο αλλά και αυτές με το μουντό τοπίο (στυλ Αγγελόπουλου). :ρ

Δεν ξέρω για εσάς αλλά όσο καλοκαιριάζει άλλο τόσο δεν θέλω να βλέπω ταινίες, παθαίνω ψυχικό τραλαλά αν κάθομαι μέσα σε μια οθόνη, δεν συμβαίνει το ίδιο με τη μουσική όμως...

Σάωρη, δεν ξέρω για τις άλλες δύο αλλά αυτή ήταν μια καλή επιλογή που πρότεινες και θα χαρώ πολύ να ξαναπαίξουμε μαζί!
Όχι σαν κάτι άλλες που το παίζουν κουλτουριάρες με δήθεν ψαγμένες επιλογές αλλά το Kill Bill πάει σύννεφο (μην πω και τρεις φορές το μήνα και φανώ υπερβολικός)!... :ααργκ: :σάλια: :ρ
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Ζαχαρίτσα
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 16
Εγγραφή: 30 Απρ 2020, 00:23

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Ανάρτησηαπό Ζαχαρίτσα » 12 Μάι 2020, 23:04

Θλιμμένη Κουκουβάγια έγραψε:Sorry για την καθυστέρηση, θα δω την ελληνική τελικά, είδα το πρώτο εικοσάλεπτο αλλά επειδή κάτι έτυχε την διέκοψα και θα την ξαναδώ πάλι από την αρχή με την πρώτη ευκαιρία, πιθανόν αύριο πιστεύω να βρω χρόνο.

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:Εδω τις λεμε "σινεφιλ", ακου κουλτουρε.. τς τς τς... :όχισουλέω: :ρ


Θα τις λέω όπως θέλω, άντε κουλτουρέψου γιατί με σινεφίλιασες! :ρ :αγαπώ: :αγαπώ: :αγαπώ:


Μην τσιγκλάς το κορίτσι!!
Μαρια :προσκυνώ: καλα του τα λες!!!!! :))) :))

Αβατάρι χρήστη
Ζαχαρίτσα
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 16
Εγγραφή: 30 Απρ 2020, 00:23

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Ανάρτησηαπό Ζαχαρίτσα » 12 Μάι 2020, 23:07

Θλιμμένη Κουκουβάγια έγραψε:Έλα καλέ, δεν είμαι πρωτάρης, :ρ έχω ξαναδεί αρκετές τέτοιες ταινίες σε αυτό το στυλ και που έχουν συμμετάσχει στο φεστιβάλ κινηματογράφου Θεσσαλονίκης ή έχουν κερδίσει κάποιο βραβείο.
Όντως σουρεαλιστικοί οι διάλογοι αλλά και διάφορες καταστάσεις (πχ οι πλασιέ με τη σόμπα ήθελα να' ξερα που κολλούσαν) :χμ: αυτό όμως που μου ξένισε ήταν πως οι ηθοποιοί σχεδόν πάντα έλεγαν τα κείμενα παπαγαλία σαν ρομποτάκια, δεν μπορώ να καταλάβω αν αυτό γίνεται εσκεμμένα η αν υπάρχει έλλειψη αυθορμητισμού άρα και πηγαίου ταλέντου στην υποκριτική.
Δεν ήταν άσχημη ούτε και βαρετή, σαν να κάνεις ένα ταξίδι στην Πελοπόννησο και παρακολουθείς κάποιες καταστάσεις που σε κάποιους μπορεί να φανούν ενδιαφέρουσες η να έχουν πλάκα, γενικολογώ αλλά δεν γίνεται διαφορετικά σε τέτοιες ταινίες που δεν είναι εμπορικές αλλά ούτε (νομίζω) και cult απλά ο σκηνοθέτης παίρνει κάποιες επιχορηγήσεις από το κράτος για να κάνει το κομμάτι του.
Μου άρεσαν οι νυχτερινές σκηνές π.χ. προς το τέλος με το τηλέφωνο αλλά και αυτές με το μουντό τοπίο (στυλ Αγγελόπουλου). :ρ

Δεν ξέρω για εσάς αλλά όσο καλοκαιριάζει άλλο τόσο δεν θέλω να βλέπω ταινίες, παθαίνω ψυχικό τραλαλά αν κάθομαι μέσα σε μια οθόνη, δεν συμβαίνει το ίδιο με τη μουσική όμως...

Σάωρη, δεν ξέρω για τις άλλες δύο αλλά αυτή ήταν μια καλή επιλογή που πρότεινες και θα χαρώ πολύ να ξαναπαίξουμε μαζί!
Όχι σαν κάτι άλλες που το παίζουν κουλτουριάρες με δήθεν ψαγμένες επιλογές αλλά το Kill Bill πάει σύννεφο (μην πω και τρεις φορές το μήνα και φανώ υπερβολικός)!... :ααργκ: :σάλια: :ρ


Λίγα με την Πελοπόννησο συ :χαχα: :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 12 Μάι 2020, 23:49

Βρε Εύη, η μάνα μου είναι από Μεσσηνία (άσχετα αν έχω πάει δύο φορές όλες κι όλες) :ρ αγαπάμε Πελοπόννησο!!
Όσο για τη Μαρία μου αρέσει να την ιντριγκάρω, αχχ πόσο μου έχουν λείψει οι επικοί μας τσακωμοί! :αντιπαράθεση: :αγαπώ: :αγαπώ: :αγαπώ: :ρ
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 13 Μάι 2020, 00:27

Ζαχαρίτσα καλώς ήρθες στην Λέσχη.

Ρίξε μια ματιά στον παρακάτω κανονισμό:

ια) Όταν παραθέτουμε από αναρτήσεις άλλων, φροντίζουμε να παραθέτουμε το πιο σχετικό μέρος τού κειμένου έτσι ώστε να είναι μικρό και ευσύνοπτο.


Στις αντιπαραθέσεις δεν είναι ανάγκη να βάζουμε όλο το κείμενο του συνομιλητή μας! :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 13 Μάι 2020, 11:24

Ασχετο, αλλα πλακα πλακα εχω να δω το Kill Bill περιπου 8 μηνες.. μη πω παραπανω.. η αληθεια ειναι οτι τωρα αποφασισα να βλεπω καινουργιες ταινιες και οχι αυτες που εχω ξαναδει..
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 13 Μάι 2020, 11:46

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Στις αντιπαραθέσεις δεν βάζουμε όλο το κείμενο του συνομιλητή μας! :)


Νομίζω το κατάλαβα Νικόλα! :μπράβο:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Μάι 2020, 12:39

:))))


Η ιδέα είναι βέβαια, πως με αυτόν τον τρόπο είναι πιο εύκολο να παρακολουθήσεις την κουβέντα και παράλληλα πως δεν διογκώνεται αχρείαστα η βάση δεδομένων.
:ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες