Μικρός γύρος "δες μια αγαπημένη μου ταινία"

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Νήμα διερευνητικό για νέο γύρο του παιχνιδιού

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 27 Ιαν 2018, 22:00

Θεατή:

Το αλάτι της γης (2014)

Παιχνίδι κατασκόπων (2001)

Το αλάτι της γης είναι ένα ντοκιμαντέρ του Wim Wenders με ωραίο θέμα και καλογυρισμένο. Αν θες να το αλλάξω με ταινία, πες μου.


Μυρμηγκοφάγε:

Υπόθεση Πάραλαξ (1974)

Pi (1998)

Έχεις δει πολλές ταινίες, οπότε κρατάω μικρό καλάθι ότι δεν έχεις δει τις παραπάνω. (Αν και δεν με προδιάθεσε θετικά το "..δυο ταινίες που πραγματικά θα σου μείνουν - αν όχι για την ποιότητά τους, σίγουρα για την διάρκειά τους", τελικά δεν σου πρότεινα κάτι μεταξύ Dirty Dancing και Nemo :ανέκφραστος: )
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Νήμα διερευνητικό για νέο γύρο του παιχνιδιού

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 27 Ιαν 2018, 23:14

Θεατή, με τη Μανία που με απείλησες στο άλλο θέμα θα ήταν μεγάλο ρίσκο. Και αν τη συνδύαζες με τις Άλπεις δε θα ήξερα που να κρυφτώ. Για να μη σου πω ότι θα χρειαζόμουν υπότιτλους :χαχα:

Νικόλα το Kwaidan το έχω δει. Τι θα έλεγες για μια άλλη ιαπωνική της συγκεκριμένης περιόδου; :))))

Τρίνιτυ, έχω δει το Pi, αν θες ρίχνεις μια ακόμη, αλλά το “The Parallax View” με καλύπτει απόλυτα (όχι φυσικά όσο το Dirty dancing - το Nemo το έχω δει - αλλά δε μπορεί να τα έχει κάποιος όλα). Επίσης να δηλώσω προς υπεράσπισή μου, ότι σου έδωσα ένα εννιάρι και ένα οκτάρι μου και δεν έχω πολλά από δαύτα :ρ

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Νήμα διερευνητικό για νέο γύρο του παιχνιδιού

Ανάρτησηαπό Θεατής » 28 Ιαν 2018, 02:52

Τρίνιτυ έγραψε:Θεατή:

Το αλάτι της γης (2014)

Παιχνίδι κατασκόπων (2001)

Το αλάτι της γης είναι ένα ντοκιμαντέρ του Wim Wenders με ωραίο θέμα και καλογυρισμένο. Αν θες να το αλλάξω με ταινία, πες μου


Κοιτά η αλήθεια είναι πως δεν ψήνομαι να δω ντοκυμαντέρ, αλλά επειδή κατά 99% έχω δει κ το "Παιχνίδι κατασκόπων" αν σε βάζω σε κόπο να βρεις δυο άλλες ταινίες να το δω...

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Θεατή, με τη Μανία που με απείλησες στο άλλο θέμα θα ήταν μεγάλο ρίσκο. Και αν τη συνδύαζες με τις Άλπεις δε θα ήξερα που να κρυφτώ. Για να μη σου πω ότι θα χρειαζόμουν υπότιτλους :χαχα:


Μερμηγκα κλαίνε οι χήρες...κλαίνε και οι παντρεμένες!!!

Εσύ τρομαξες και μονο στην ιδέα να έπρεπε να τις δεις...Τι να πω κι εγώ που είμαι υποχρεωμένος να δω το "Μαρκετα Λαζαροβα" και την άλλη δεν θυμάμαι πως την λένε και εκεί που έλεγα "Ε, εντάξει ένας ολόκληρος χρόνος είναι..." πέρασε το εξάμηνο κι ακόμα να βρω την δύναμη... :χαχα:
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Νήμα διερευνητικό για νέο γύρο του παιχνιδιού

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 28 Ιαν 2018, 12:59

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Νικόλα το Kwaidan το έχω δει. Τι θα έλεγες για μια άλλη ιαπωνική της συγκεκριμένης περιόδου; :))))


Να φανταστώ πως σου άρεσε;; :))))
Δεν έχω άλλη Ιαπωνική...
Για δοκίμασε αυτή όμως:

Being there (1979)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Νήμα διερευνητικό για νέο γύρο του παιχνιδιού

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 28 Ιαν 2018, 15:30

Θεατή, είμαι υποχρεωμένος να τρομάξω, αν θέλω να τις αποφύγω. Και αν μετά από όλους αυτούς τους κλαυθμούς και οδυρμούς τολμήσεις να μου τις ρίξεις σε κάποιον άλλο γύρο, έχω τρόπους να σε εκδικηθώ και μην έχεις καμία αμφιβολία επ' αυτού :ρ

Όμως επειδή στην ουσία είμαι μεγαλόκαρδος και για να σου δείξω και τη καλή μου διάθεση, είμαι έτοιμος να σε απαλλάξω από τις υποχρεώσεις σου. Αν λοιπόν η Τρίνιτυ επιλέξει το “Marketa lazarova”, ο Νικόλας το Gryozy (αυτής δηλαδή που σου διέφυγε ο τίτλος) και μείνουν και οι δυο ικανοποιημένοι, θα θεωρήσω την υποχρέωσή σου εκπληρωμένη :))))

Νικόλα, ναι μου άρεσε, αν και πια έχει χάσει κάπως την λάμψη της ως σπονδυλωτή. Για τον ίδιο λόγο ήθελα να αποφύγω το “Three... extremes” και παρότι το “Being there” είναι αμερικανική θα το προτιμήσω. Εξάλλου, έχω κάμποσο καιρό να δω ταινία του Sellers και αναρωτιέμαι τι θα προκύψει :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Νήμα διερευνητικό για νέο γύρο του παιχνιδιού

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 28 Ιαν 2018, 19:19

Θεατή, οι νέες ταινίες σου είναι:

Ο φόβος τρώει τα σωθικά (1974)

Η Αλίκη στις πόλεις (1974)

(Το 1974 έτυχε, ελπίζω και να πέτυχε κάτι :)) )


Μυρμηγκοφάγε, τώρα με προϊδέασες θετικά, για να αφιερώσω τόσες ώρες σε μια ταινία. :) Αν και είσαι καλυμμένος όπως είπες, τυπικά για το παιχνίδι να σου προτείνω άλλη μία, το Εννιά Βασίλισσες (2000). Αν την έχεις δει και αυτή, κάνε ότι καταλαβαίνεις. :))))
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Νήμα διερευνητικό για νέο γύρο του παιχνιδιού

Ανάρτησηαπό Θεατής » 28 Ιαν 2018, 22:32

Τρίνιτυ έγραψε:Θεατή, οι νέες ταινίες σου είναι:

Ο φόβος τρώει τα σωθικά (1974)

Η Αλίκη στις πόλεις (1974)

(Το 1974 έτυχε, ελπίζω και να πέτυχε κάτι :)) )


Ωραία... Μια χαρά πέτυχε μιας και δεν τις έχω δει... :πάνω:

Μερμηγκα κι εγώ σαν μεγαλόψυχος αν διαλέξει η Τρίνιτυ τις Αλπεις και μείνει ικανοποιημένη εχεις το λόγο μου οτι δεν θα στην προτείνω!!!
Την Μανία θα την κραταω σαν άσσο στο μανίκι σε περίπτωση που μου ξαναπεταξεις κανένα ανατολικό μπλοκ πάλι... :χαχα:
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Νήμα διερευνητικό για νέο γύρο του παιχνιδιού

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 29 Ιαν 2018, 09:38

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:
Νικόλα, ναι μου άρεσε, αν και πια έχει χάσει κάπως την λάμψη της ως σπονδυλωτή. Για τον ίδιο λόγο ήθελα να αποφύγω το “Three... extremes” και παρότι το “Being there” είναι αμερικανική θα το προτιμήσω. Εξάλλου, έχω κάμποσο καιρό να δω ταινία του Sellers και αναρωτιέμαι τι θα προκύψει :χαχα:


Είχα ξεχάσει πως γενικά δεν σου αρέσουν οι σπονδυλωτές!! Θυμάμαι το λέγαμε στην Κάλπικη Λίρα... :ναι:
Δεν πειράζει! Δες την ταινία με τον Σέλλερς (που είναι από τις πολύ αγαπημένες μου ) και εδώ είμαστε πάλι! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Νήμα διερευνητικό για νέο γύρο του παιχνιδιού

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 29 Ιαν 2018, 19:25

Θεατή, αν προτιμάς τα προπολεμικά ιαπωνικά, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Όσο για το τι κρατάς και τι όχι, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία όταν έχεις την Τόνια για μπαλαντέρ :χαχα:


Νικόλα, δυστυχώς το “Being there” ήταν μαζί με δυο ταινίες του Kim Ki-duk που μου είχε προτείνει η Χήθκλιφ παλαιότερα, οι πιο κουραστικές προτάσεις που έχω λάβει. Ήταν σαν να έβλεπα κάποιον να μου διηγείται την ιστορία του γυμνού βασιλιά χωρίς να έχει βάλει και ο ίδιος ρούχα. Ο μόνος τρόπος για να κρατηθώ θα ήταν να το έβλεπα ως κωμωδία, δυστυχώς όμως μόνο στη σκηνή που γνώρισε τον πρόεδρο και σε αυτήν που τον είδε η Λουίζ στην τηλεόραση, γέλασα.

Το "Three Extremes" τώρα, μου κατέληξε ανομοιογενές. Η ταινία που ευχαριστήθηκα ήταν η δεύτερη, που άμεσα καταλαβαίνεις πολύ καλά τι κρέας θα φάνε από τον τίτλο, αν και έχει τις διαφοροποιήσεις της, όπως ότι το κάνει η πρωταγωνίστρια οικειοθελώς. Αν τύχει ποτέ και βρεθώ στα μέρη τους, δε νομίζω μετά από όσα έχω δει, ότι θα ακουμπήσω το κρέας. Οι δυο αδερφές από την άλλη μου ήταν αδιάφορες, χωρίς όμως να με ενοχλήσει και νομίζω ήταν αυτή που επηρεάστηκε περισσότερο από τον μειωμένο χρόνο. Εκεί όμως που ήμουν ικανοποιημένος, ήρθε η τρίτη και μου κατέστρεψε όλη τη διάθεση, επιδεικνύοντας ακριβώς όσα αντιπαθώ στον κορεάτικο κινηματογράφο.


Τρίνιτυ, το “The Parallax View” μου ήταν πολύ οικείο σε ύφος. Χωρίς να γνωρίζω αν το έχω δει μικρός, ξέρω ότι αυτά τα έβλεπα, και όταν δεν μου άρεσαν τότε, θα ήταν πολύ δύσκολο να μου άρεσε τώρα, με μια αρνητική αύρα να πλανάται μόνιμα από πάνω του.

Είχα μεγάλες προσδοκίες όταν είδα την πρωταγωνίστρια, αλλά δυστυχώς με εξέπληξαν και γρήγορα την αντικατέστησαν. Και η διαφοροποίηση του να έχεις τη δράση στην αρχή, αν και θεωρητικά ενδιαφέρουσα, το μόνο που κατάφερε ήταν να με κάνει να σκεφτώ ότι έβλεπα Ντιούκς, με τα περιπολικά, τα άλματα, τους καυγάδες στα μπαρ και τον Γουόρεν ως Λουκ. Ο οποίος, αν και φάνηκε έξυπνος στην αρχή, δε μπορούσα εν συνεχεία να βγάλω από το μυαλό μου, ότι μετατρεπόταν από έξυπνος σε ανόητο και τούμπαλιν, ανάλογα τις διαθέσεις του σκηνοθέτη. Η σκηνή στο ιστιοφόρο μου βγήκε τελείως λάθος και ακόμη και αν μπορούσα να επανέλθω από αυτήν, αυτή του φινάλε θα με αποτελείωνε.

Η πρώτη σκηνή στο “Nine Queens”, αν και με αποσυντόνισε, κατάφερα να τη ξεπεράσω και σιγά-σιγά, θα έλεγα ότι ξαναμπήκα στο κλίμα. Δυστυχώς όμως δεν κράτησε και για ένα διάστημα δε μπορούσα να βγάλω από το μυαλό μου, ότι ο πρωταρχικός στόχος του σκηνοθέτη ήταν να μας δείξει πως λειτουργεί η ζωή στην Αργεντινή. Και χωρίς να προλάβω να επανακάμψω, άρχισαν τα twists. Ήταν αρκετά, ώστε στη σκηνή της τράπεζας να έχω πια πλήρη απάθεια, με αποτέλεσμα το φινάλε να μη με ακουμπήσει.

Όσο το σκέφτομαι εκ των υστέρων, νιώθω ότι περισσότερες τρύπες μου δημιούργησε, παρά κάλυψε, αλλά αυτό παραμένει για μένα λεπτομέρεια. Για κάποιον που θέλει τις ταινίες του να μαζεύουν ένταση για να την εκμεταλλευτούν σε μια-δυο, το πολύ, κρίσιμες στιγμές, αυτή ήταν ο ορισμός της πλήρους αντίθεσης, πετυχαίνοντας δυστυχώς να μου την αφανίσει πριν την ώρα της.


Σας ευχαριστώ και τους δυο για τις προτάσεις, που όχι μόνο δεν μου ταίριαξαν ιδιαίτερα, αλλά με βάλατε να αμφισβητώ κάποιες ταινίες που μέχρι τώρα νόμιζα ότι μου άρεσαν και ίσως να πρέπει να τις ξανά επισκεφτώ. Συγχαρητήρια, τα καταφέρατε περίφημα! :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Νήμα διερευνητικό για νέο γύρο του παιχνιδιού

Ανάρτησηαπό Θεατής » 29 Ιαν 2018, 20:34

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Θεατή, αν προτιμάς τα προπολεμικά ιαπωνικά, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Όσο για το τι κρατάς και τι όχι, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία όταν έχεις την Τόνια για μπαλαντέρ :χαχα:


Σαφως και τα προτιμώ...μιας και τον ψάχνω ήδη τον ιαπωνικό κινηματογράφο σε όλες τις φάσεις της ιστορίας του μπας και μου φανούν επιτέλους αντάξιοι να σταθούν απέναντι στους γίγαντες Νοτιοκορεάτες των τελευταίων χρόνων...

Την υποτιμάς την Τονια αν νομίζεις οτι έχει αναγκη την συνδρομή μου για να σου βάλει ταινίες που θα ψάχνεις τον πρώιμο κινηματογράφο της Αμπχαζίας-Οσετίας για να ξανάρθεις στα συγκαλά σου... :χαχα:
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες