Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 14 Σεπ 2017, 13:17

Τρίνιτυ, είδα το Σολάρις. Η αλήθεια είναι ότι χωρίς την προτροπή σου στο παιχνίδι, δύσκολα θα έπαιρνα την απόφαση να τη δω.

Δεν είναι το είδος που προτιμώ. Το ύφος αυτό με κουράζει.

Προσπάθησα να βρω στην ταινία, τί είναι αυτό που μπορεί να ενθουσίασε εσένα, το μυρμηγκοφάγο & τόσους άλλους (μιας & είναι μια ταινία με υψηλή βαθμολογία, που έχει εντυπωσιάσει αρκετούς), αλλά δεν κατάλαβα το λόγο & θα ήθελα να μου πείτε εσείς.

Πριν δηλαδή μπω στη διαδικασία να "σφάξω" :ρ την ταινία που μου πρότεινες, θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο που σας γοήτευσε & που εγώ δεν το πρόσεξα.. ;)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Σεπ 2017, 17:40

Αν γοητευόμασταν όλοι με τα ίδια πράγματα θα ήμασταν όλοι παντρεμένοι με την ίδια γυναίκα. :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 14 Σεπ 2017, 18:00

Τόνια, να υποθέσω ότι ο λόγος που δεν θα το δοκίμαζες υπό άλλες συνθήκες ήταν το Stalker; θυμάμαι τον Θεατή που έλεγε ότι δεν του ταίριαξε, αλλά μιας και δεν θυμόμουν κάποια αναφορά σε μια που να σας άρεσε, θεώρησα ότι μπορεί να σας ήταν χρήσιμη η γνώμη μου, μιας και ο Αντρέι μου είναι ή του ύψους, ή του βάθους.

Σαν σύνολο θα έλεγα ότι μου ταιριάζουν πολύ οι Σοβιετικές, που συνήθως δεν χαραμίζουν ένταση για ψύλλου πήδημα και προσπαθούν να σε κρατήσουν στην κόψη με τον αργό ρυθμό τους μέχρι τη στιγμή της κρίσης. Φυσικά αν κάτι δεν μου λειτουργήσει - που συμβαίνει πολύ συχνά - μου είναι αρκετά δύσκολη η επαναφορά και συνήθως μου καταλήγουν αδιάφορες, όταν όμως τα καταφέρουν μου θυμίζουν όσο καμία άλλη τον λόγο που βλέπω ταινίες.

Επί συγκεκριμένου τώρα, αν με ρώταγες πως μου φαινόταν το Solyaris πριν από αυτή τη κρίσιμη στιγμή, η απάντησή μου μάλλον θα ήταν ότι είναι τίμια. Μετά από αυτήν και μάλλον δεν θα σε άκουγα γιατί θα ήμουν στον κόσμο μου. Και ίσως το πιο παράξενο είναι ότι μόνο εκείνη τη στιγμή συνειδητοποίησα πόση ένταση μου είχε μαζέψει. Αλλά θεωρώ ότι σε καταλαβαίνω, αφού όπως προείπα, έχω ένα σωρό ταινίες τους που δεν μου λειτούργησαν για διάφορους λόγους.

Θα κλείσω με μια πρόταση. Δεν γνωρίζω πόσες Σοβιετικές έχεις δει, αλλά θα έλεγα ότι θέλουν τον χρόνο τους. Τουλάχιστον εγώ χρειάστηκα να δω αρκετές για να βρω την ομορφιά τους, οπότε και δεν θα βιαζόμουν να το χαρακτηρίσω θέμα ύφους. Είναι πάντως στιγμές που πραγματικά νιώθω ότι αυτές οι κορυφαίες Σοβιετικές ταινίες που εκθειάζονται παντού, έχουν επιλεχθεί κυρίως για να τρομάξουν, παρά για να ωθήσουν τον κόσμο να ανακαλύψει αυτόν τον κινηματογράφο, που έχει ήδη δεχθεί ένα πολύ ισχυρό πλήγμα με τον χαρακτηρισμό του ως προπαγανδιστικός.

Τρίνιτυ, αν δεν το έχεις ήδη καταλάβει, ήσουν η ντροπή του γύρου :ρ

Φάρε, εννοείς μάλλον ότι θα ήμασταν ήδη όλοι νεκροί πλυν ενός, στην καλύτερη περίπτωση :χαχα:

υ.γ. Περιμένω να δω πως τα πήγα με τις προβλέψεις μου :))))
Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Αλλά έχω την υποψία ότι θέλει να δεις την Ουγγρική, όπως κι εσύ θέλεις να δει το Bin-Jip :ρ

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 14 Σεπ 2017, 22:50

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Τρίνιτυ, αν δεν το έχεις ήδη καταλάβει, ήσουν η ντροπή του γύρου :ρ


Θα μου κρεμάσετε και ταμπέλα στον λαιμό σαν να ήμουν τεντιμπόισσα; :λυγμ:


Τόνια, το Σολάρις είναι μία από τις λίγες ρώσικες ταινίες που έχω δει ως τώρα. Για να σου απαντήσω συγκεκριμένα, μου άρεσε πολύ η κεντρική ιδέα του σεναρίου (το οποίο είναι βασισμένο σε βιβλίο, που το διάβασα καιρό αργότερα), καθώς επίσης και ότι η ιστορία της ταινίας αποδόθηκε όπως έπρεπε μέσα από το σκηνοθετικό ύφος.
Βέβαια, περί ορέξεως.. έναν μπακλαβά θα τον έτρωγα τώρα. :))))

Αυτή ήταν και η ταινία που ήθελα πολύ να δεις, αλλά τελικά Ο γιος του Σαούλ ίσως να σου άρεσε, αλλά φοβάμαι μήπως και μετά από αυτή (όχι πως έχουν σχέση, αλλά αν δεν σου αρέσει) ενεργήσεις κάπως έτσι: :νατώρα: και δεν θα αντέξω διπλή ντροπή..
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 15 Σεπ 2017, 00:12

:χαχα: δε με πειράζει & που δε μου άρεσε.. μ' αρέσει να έχω όσο πιο σφαιρική άποψη μπορώ. Θα τύχουν ταινίες που θα μου αρέσουν περισσότερο & άλλες λιγότερο. Και φυσικά επειδή, μπορεί να μη μου αρέσουν κάποιες προτάσεις δεν πάει να πει πως χάνω την εμπιστοσύνη μου ως προς το γούστο του άλλου.

Για το Σολάρις τώρα, το πρόβλημά μου είναι κυρίως στο ξεχείλωμα μιας ταινίας χωρίς ιδιαίτερο λόγο & στον αργό ρυθμό. Σε αντίθεση δηλαδή με το Μυρμηγκοφάγο που κάτι τέτοιο τον ιντριγκάρει & του αυξάνει την αγωνία, εμένα με κάνει να βαριέμαι. Ακόμα περισσότερο όταν η κορύφωση δε μου είναι & τόσο αισθητή. Να φανταστείς, μέχρι & στους μισητούς 8 του Ταραντίνο (που μου αρέσουν όλες οι δουλειές του), το πρώτο μισό της ταινίας το βρήκα κάπως κουραστικό, το ήθελα πιο "συμπικνωμένο" :))))

Ξέρω ότι η ταινία είναι βασισμένη σε βιβλίο, δεν μπορούσα όμως να έχω γνώμη για την ακριβή απόδοση, μιας & δεν το έχω διαβάσει, αλλά αφού το λες, μετράει στα θετικά της. Απ' την άλλη, αυτό για μένα δεν κάνει κάποια διαφορά, ως προς αυτό που είδα.

Ο πρωταγωνιστής δε μου άρεσε-δε μου κατσε καλά-δεν ξέρω το λόγο & όλο το σύνολο το βρήκα άνευρο.

Αυτά τα "καλά" λόγια από μένα.. (αν θέλετε καλύτερη κριτική, τί μου τα βάζετε αυτά.. :χαχα: )
Τρίνιτυ, αν δε με πολυμίσησες & θελήσεις να ανταλλάξουμε ξανά προτάσεις, είμαι σχεδόν σίγουρη ότι θα βρούμε πολλές κοινές προτιμήσεις. :))

ΥΓ: Μυρμηγκοφάγε.. & ποιος σου είπε ότι έφαγα στη μάπα το stalker??!! :χαχα: :χαχα:
Μόνος του την είδε ο Θεατής.. ;)

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 15 Σεπ 2017, 11:58

Τόνιασινε έγραψε:
Ξέρω ότι η ταινία είναι βασισμένη σε βιβλίο, δεν μπορούσα όμως να έχω γνώμη για την ακριβή απόδοση, μιας & δεν το έχω διαβάσει, αλλά αφού το λες, μετράει στα θετικά της. Απ' την άλλη, αυτό για μένα δεν κάνει κάποια διαφορά, ως προς αυτό που είδα.


Συγνώμη για την σφήνα παιδιά, αλλά θέλω να πω κάτι στην Τόνια! :))))

Αγαπημένη Τόνια, πρέπει να διαβάσεις το βιβλίο!
Νομίζω πως θα σου αρέσει πολύ. Τότε θα δεις με άλλο μάτι την συγκεκριμένη ταινία.
Ίσως εκτιμήσεις την εικαστική ματιά του Ταρκόφκσυ πάνω στο βιβλίο του Λεμ!

Αν πάλι δεν αλλάξεις γνώμη για την ταινία, θα έχεις διαβάσει κατα την γνώμη μου ένα πολύ ωραίο βιβλίο!
ΥΓ: Μετά το δανείζεις και στον Θεατή που, αν δεν το έχει διαβάσει ήδη, είμαι σίγουρος πως θα γουστάρει!

Αυτά! Συνεχίστε να σφάζετε τις ταινίες σας!! :ρ
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 15 Σεπ 2017, 15:27

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Τόνια, να υποθέσω ότι ο λόγος που δεν θα το δοκίμαζες υπό άλλες συνθήκες ήταν το Stalker; θυμάμαι τον Θεατή που έλεγε ότι δεν του ταίριαξε...


Μυρμηγκοφάγε έχοντας δει πλεον και τις δύο μπορώ να σου πω οτι το Stalker είχε (τουλάχιστον στο σουταρισμα στο ασπρόμαυρο) ενα κάτι... χειριζόταν με ωραίο τρόπο το φώς και τα σκηνικά τα είχε όμορφα στημένα, αν είχε κόψει γύρω στην μιάμιση ώρα στο μοντάζ και όλα τα έγχρωμα πλάνα ίσως να μιλούσαμε για άλλη ταινία μιας και η ιστορία αν δεν την ξεχειλωνε τόσο δεν ηταν κακή...

Δυστυχώς στο Solaris δεν βρήκα τίποτα να μου αρέσει... μου έβγαζε συνεχώς μια υπερπροσπάθεια του σκηνοθέτη να με πείσει οτι παρακολουθώ ενα έργο τέχνης ενω τίποτα δεν συνέβαλλε σε αυτό...το μόνο που πήρα ηταν μια διαρκής επίφαση κουλτούρας που στο τέλος με εκνεύρισε κι άρχισα να καταλαβαίνω αυτούς που μιλάνε για κουλτουροπατάτες...

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:ΥΓ: Μετά το δανείζεις και στον Θεατή που, αν δεν το έχει διαβάσει ήδη, είμαι σίγουρος πως θα γουστάρει!


Νικόλα δεν το έχω διαβάσει και δεν έχω λόγο να αμφισβητησω οτι σαν βιβλίο μπορεί να είναι πολύ καλό, πάντως έχω πικρή πείρα απο αγαπημένα βιβλία που γυρίστηκαν ταινίες (πχ Το Αρωμα, Ερωτάς στα χρόνια της Χολέρας κ.α.) ...εξαιρέσεις σίγουρα υπάρχουν αλλά δεν μου έρχεται κάποια τώρα...

Απο εκεί και πέρα στην ταινία, η οποιαδήποτε εικαστική ματιά για μένα προσωπικά τελείωσε στις ασυγχωρητα μεγάλες σε διάρκεια και εντελώς περιττές σκηνές σε αντίθεση για παράδειγμα με τον Κισλόφσκι που έβαλε να του βρουν κύβο ζάχαρης που θα διαλυόταν σε 5 δεύτερα γιατί ο κανονικός έκανε 8 και θεώρησε οτι θα κουράσει τον θεατή (οι χρόνοι είναι ενδεικτικοί, δεν τους θυμάμαι ακριβώς) και το τελειωτικό χτύπημα ήρθε στο πως έστησε τον πρωταγωνιστή με το σλιπακι "μινέρβα" και το ανοικτό πετσινο σακάκι απο πάνω σαν ανώμαλος μπανιστηρτζής :ρ να προσπαθεί να εκφράσει απελπισία...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 15 Σεπ 2017, 17:25

Παλιότερα Νικόλα θα το ψαχνα να το βρω για να του ρίξω έστω μια ματιά.. τα τελευταία χρόνια δε διαβάζω σχεδόν καθόλου!! Δε μπορώ.. έχω αφήσει & 1-2 στη μέση & ούτε να τα τελειώσω δεν αξιώθηκα!!

Το κυριότερό μου πρόβλημα, είναι ότι με το που διαβάσω καμιά δεκαριά σελίδες, νυστάζω αμέσως & κοιμάμαι!! :))))

Που θα πάει όμως, θα επανέλθω στα φυσιολογικά μου.. & τότε θα το 'χω υπόψιν μου ;)

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 15 Σεπ 2017, 18:18

Θεατή, πέρα από το ότι μάλλον ο Αντρέι δεν σου ταιριάζει, αρχίζω και ανησυχώ για τις προτάσεις μου, που η μια φέρνει πολύ σε Andrei Rublev και η άλλη άνετα ίσως θα είναι ο ορισμός της βαρεμάρας και σκέφτομαι να τις αλλάξω για κάτι πιο δυναμικό - να μην έχω και την Τόνια να μου παραπονιέται για αυτά που βλέπει εξαιτίας μου ( :χαχα: ). Αλλά δεν είχα καταλάβει ότι είσαι τόσο δύσκολος όσο και ο Φάρος. Πες μου για ότι αποφασίσεις :ρ

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Σφάξε μια αγαπημένη μου ταινία II – (Αύγουστος 2017)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 15 Σεπ 2017, 19:26

Δεν θα έλεγα οτι είμαι δύσκολος Μυρμηγκοφάγε...προσπαθώ πάντα να ανακαλυψω τα θετικά (για εμένα) στοιχεία μιας ταινίας, αρκεί αυτή να έχει κάποια, και στο τέλος γίνεται ο λογαριασμός...

Τις ταινίες αφού είναι αγαπημένες σου δεν υπάρχει λόγος να τις αλλάξεις, αυτό δεν είναι το νόημα του παιχνιδιού; Ασε που θα με κυνηγάει ο ανιψιός... 4,5 γκιγα η Λαζαροβα χαράμι θα πάνε;; :χαχα:
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες