Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 12 Σεπ 2013, 23:21

Φαροφύλακας έγραψε:η 5η απλά, για κάποιον λόγο, χωρίστηκε στα δύο. Πέρσι είδαμε την 5η σεζόν μέχρι το 8ο επεισόδιο και φέτος συνεχίζουμε με την 5η σεζόν από το 9ο..
:ναι:

Αχα! Γιατί ήταν σχεδόν σίγουρο ότι είχα δει 5η σεζόν... :χμ:

Ευκαιρία για επανάληψη λοιπόν! :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3142

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Σεπ 2013, 23:26

μα γιατί επανάληψη; ξεκινάς απλά από το 9ο... :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 12 Σεπ 2013, 23:31

Ναι, αλλά αν δεν θυμάσαι τί έγινε μέχρι το 8ο;! :μαναι:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Σεπ 2013, 23:35

ε τότε ξαναβλέπεις (στα πεταχτά :ρ )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Σεπ 2013, 17:41

breaking bad s05e15

μου κάνει εντύπωση που καταφέρνουν να κρατάνε την σειρά σε τόσο καλό επίπεδο και το ενδιαφέρον μας αμείωτο!

:πάνω:

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 26 Σεπ 2013, 18:04

Κι άλλη σεζόν;;;; Δε θα τελειώσει ποτέ; Ο καρκίνος τι απέγινε; :μπρ:
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Σεπ 2013, 18:17

η καλύτερη δραματική σειρά, για εμένα...

ο καρκίνος έχει κι αυτός διάφορες... εξελίξεις.

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 31 Οκτ 2013, 17:43

Είδα χθες το Blade Runner (1982), το οποίο διαδραματίζεται το 2019, δηλ. 4 χρόνια απ' το τώρα. Και όταν πέρασε από μπροστά μου η ημερομηνία αναρωτήθηκα: τόσο μακρυά του φαινόταν τότε το 2019; Το έβαλε άραγε απλώς για να βάλει μια ημερομηνία, όχι κοντινή στο τότε, χωρίς σκέφτεται ότι η ταινία του ίσως προβάλλεται και μετά από τόσα χρόνια; Πίστευε όντως ότι το 2019 θα έχουν εξελιχθεί τόσο τα ανδροειδή; Λίγο απίθανο, αλλά τότε γιατί δεν έβαζε μια εντελώς εξωπραγματική ημερομηνία ή ίσως ένα άλλο σύστημα μέτρησης του χρόνου...; Αυτό βέβαια, δεν συνέβη μόνο σ' αυτήν την ταινία, σε πολλά βιβλία και ταινίες που γράφτηκαν πιο παλιά, αναφέρονται σ' ένα μέλλον το οποίο τώρα είναι παρόν ή και παρελθόν και αναρωτιέμαι, γιατί; Μήπως τελικά έχω την ε.φ. συνυφασμένη με το μέλλον περισσότερο απ' όσο είναι, και απλά πρέπει να βλέπω τις ημερομηνίες εντελώς ξεκομμένες απ' την πραγματικότητα; Γιατί έτσι κι αλλιώς, για φαντασία πρόκειται... Ίσως αν εξοικειωθώ περισσότερο με το είδος, να μην κολλάω σε τέτοια... Εσείς τι λέτε;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 31 Οκτ 2013, 18:03

Είναι πολύ ενδιαφέρον το θέμα που θίγεις και με έχει απασχολήσει κι εμένα.

Πράγματι, πολύ συχνά βλέπεις δραματικές αλλαγές (τεχνολογικά επιτεύγματα, παγκόσμιες καταστροφές κτλ.) να τοποθετούνται σε ένα σχετικά κοντινό μέλλον. Πολλά τα παραδείγματα αλλά θα αναφέρω μοναχά μια καινούργια ταινία, το Prometheus (2012) όπου στο τέλος του αιώνα μας, δηλ. σε μερικές δεκαετίες, θα ταξιδεύουμε στα αστέρια.

Image

Δηλ. πραγματικά, αναρωτιέμαι γιατί δεν βάλαν την ταινία μια χιλιετία πιο μετά, πράγμα που θα έστεκε καλύτερα. Είναι σαν ο δημιουργός να μην έχει καμιά αίσθηση για τον πραγματικό ρυθμό εξέλιξης της τεχνολογίας ο οποίος είναι μεν ταχύτατος, αλλά όχι δα κι έτσι.
:))))

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 31 Οκτ 2013, 18:53

Φαντάζομαι ότι καμιά φορά (στις επικείμενες καταστροφές πχ) μπαίνει σχετικά κοντινή ημερομηνία για να ανησυχήσει τον θεατή περισσότερο, να πει "μα πού οδεύουμε", ενώ αν του βάλεις μια ημερομηνία 3500μΧ θα σου πει "καλά μέχρι τότε τι με νοιάζει, δεν θα έχει μείνει τίποτα από 'μένα και να καταστραφεί ο κόσμος χέστηκα".

Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες