Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 08 Απρ 2019, 07:50

Αρχισα να παρατηρω ενα ειδος καρικατουρας στις αμερικανικες ταινιες, που δεν ξερω αν προκειται για καποια κατηγορια ανθρωπων που ζουν ετσι στην Αμερικη.

Οτι ειναι ενα προαστιακο σπίτι οπου ζει ενας νεαρος που εχει κανει "διαμερισμα" η σπιτι του το υπογειο του σπιτιου οπου εχει υπολογιστες και αλλα τετοια. Ισως εχει καποια κουσουρια, δηλαδη ειναι αντικοινωνικος, geek, χακερ, ή φανατικος συνωμοσιολογος. Ενιοτε αυτος ζει με τη μητερα του που βρισκεται απο πανω, και επικοινωνουν φωναζοντας, πολλες φορες καυγαδιζοντας απο αποσταση.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 08 Απρ 2019, 08:18

Αυτό το έχω παρατηρήσει και εγώ, και μάλιστα χρησιμοποιείται και ως βρισιά.
Πρώτη φορά είδα αυτό το στερεότυπο σε ένα επεισόδιο του Φουτουραμα.
Να πω την αλήθεια αυτό το φαινόμενο το έχω παρατηρήσει κυρίως σε αμερικάνικες ταινίες, μάλλον επειδή εκεί η πορεία είναι σχολείο, κολλέγιο, μετακόμιση από τα προάστια σε διαμέρισμα στην πόλη με συγκάτοικο, μετά γάμος.
Το να μένει κανείς στο υπόγειο των γονιών του είναι κάτι σαν απόδειξη του ότι είναι ανώριμος και ανίκανος να κοινωνικοποιηθεί. Υπάρχουν και άλλες εκδοχές του στερεότυπου, όπως ο Γουίλ Φερέλ στους Γαμομπελάδες, ένας πρώην της Κάρι στο Sex and the City και ο χαρακτήρας του Μάθιου ΜακΚόναχι στο 30άρης από σπίτι.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 09 Απρ 2019, 08:52

Πως παει η βρισια δηλαδη;

"Αντε απο κει ρε 30αρη χοντρε geek συνωμοσιολογε που μενεις στο υπογειο του πατρικου σου με υπολογιστες, αφισες και action figures"?
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 09 Απρ 2019, 11:23

Έχουνε βρει πιο σύντομο τρόπο, τους λένε η γενιά μπούμερανγκ. Μάλιστα τον Michael B. Jordan που έπαιζε στον Μαύρο Πάνθηρα τον λεχουν κράξει επειδή ζει ακόμα με τους γονείς του και έχουν γραφτεί άρθρα που λένε ότι δεν πρέπει να κατακρίνουμε τέτοια άτομα.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 14 Νοέ 2020, 18:55

Προσοχη: η αναρτηση περιεχει τοποθετηση προϊοντος :))))

Βλεπω σε καποιες σειρες η διαφημισεις οπου δυο νεοι συζητανε τι να κανουν, αλλα για να αποφυγουν την ΤΠ καταληγουν σε τελειως μη αφυσικους διαλογους.

Πχ. στη "Μουρμουρα" οι νεολαιοι λενε "ελα να συνεχισουμε τη σειρα που βλεπαμε χτες". Εγω στην κοπελα μου δε θα ελεγα ποτε για "τη σειρα που βλεπαμε χτες", θα ελεγα "ελα να συνεχισουμε το Mandalorian" η πχ "ελα να δουμε Νετφλιξ", πραγματα που ισως δε μπορουν να ειπωθουν στην οθονη

Απο την αλλη παλι, γινονται πολυ επιτηδευμενα και αφυσικα ζουμ και πλανα ακριβως για να γινει ΤΠ. Στην εκπομπη του Πετρετζικη πχ, φανταζομαι ενας απο τους χορηγους ειναι η κοκα κολα. Όποτε ανοιγει το ψυγειο, εχει στην πορτα για μοστρα 3-4 μπουκαλια κοκα κολα οπου η καμερα κανει ενα θολο και εντελως αφυσικο και επιτηδευμενο ζουμ σε αυτα. Προσοχη: δε βλεπουμε τον Ακη, το ψυγειο, το φαγητο που βγαζει, και μαζι τα μπουκαλια. Βλεπουμε μονο τα μπουκαλια. Η κοκα κολα δεν αναφερεται ουτε φαινεται πουθενα αλλου στην εκπομπη, με πιο φυσικο τροπο (οπως πχ γινοταν σε μια αλη παρομοια εκπομπη οπου ο παρουσιαστης σερβιρε το φαι μαζι με κοκα κολα πολυ πιο ανεπιτηδευτα)
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 15 Νοέ 2020, 13:51

Ξενέρωτας έγραψε:Πχ. στη "Μουρμουρα" οι νεολαιοι λενε "ελα να συνεχισουμε τη σειρα που βλεπαμε χτες". Εγω στην κοπελα μου δε θα ελεγα ποτε για "τη σειρα που βλεπαμε χτες", θα ελεγα "ελα να συνεχισουμε το Mandalorian" η πχ "ελα να δουμε Νετφλιξ", πραγματα που ισως δε μπορουν να ειπωθουν στην οθονη
Σωστός :σύμφωνοι: κι εγώ όλο κάτι τέτοια προσέχω σε σειρές/ταινίες.

Τώρα όσον αφορά την τοποθέτηση προϊόντος, οφείλει να το γράφει η εκπομπή "στα γράμματα". Έχει πλάκα γιατί κάποιες φορές τα προϊόντα είναι αφύσικα τοποθετημένα, ώστε να φαίνεται 100% τι γράφουν επάνω.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι σκέψεις μου, τώρα καθώς βλέπω την σειρά/ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 21 Αύγ 2021, 20:50

Ξανάδα το Bridget Jones's Diary (2001) και μόλις τώρα πρόσεξα πως ο ήρωας που ενσαρκώνει ο Colin Firth λέγεται... Darcy και αν το σκεφτείς, πράγματι παίζει τον... Darcy. Ίδια κι όμοια με το Περηφάνια και Προκατάληψη.

Αναρωτιέμαι αν κι ο χαρακτήρας του Hugh Grant είναι βασισμένος σε κάποιον άλλο κλασικό ήρωα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες