Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3386

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Μάρ 2020, 15:15

Σε πολλές ταινίες πάντως στις οποίες συμβαίνει κάποιο μυστήριο, ενώ όσο συμβαίνει η ιστορία σε τραβάει, ακριβώς για το μυστήριο, στο τέλος συναντάς μια σαχλή ερμηνεία που γκρεμίζει τα πάντα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Συνδεμένος
Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 864

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 28 Μάρ 2020, 13:49

Είδα το Contagion (2011), πολυ ρεαλιστικη ταινια (και προφητικη θα ελεγα) , καλες ερμηνειες και σκηνοθεσια, στο καστ ολοι γνωστοι.. 8/10
"The world is changed. I feel it in the water.. I feel it in the earth.. I smell it in the air.. Much that once was is lost, for none now live who remember it."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 30 Μάρ 2020, 22:33

Ξανάδα (μάλλον για τρίτη φορά το καθένα) τον Marathon Man (1976) με τον Ντάστιν Χόφμαν και το War of the Worlds (2005), μόνο και μόνο για να τα δω παρέα με τον γιο μου. Το πρώτο έχει αρχίσει να χάνει ελαφρώς την αίγλη του το δεύτερο πολύ περισσότερο.

Είδα την φαρσοκωμωδία Ocho apellidos catalanes (2015), υποδεέστερο του Ocho apellidos vascos, που έτυχα μια φορά στην τηλεόραση κατά τύχη και γέλασα πολύ. Ούτε για εξάσκηση στα Ισπανικά δεν έκανε καθώς είναι γεμάτο βαριές προφορές (Ανδαλουσίας, Καταλονίας και Χώρας των Βάσκων).

Είδα και το A Pesar de Todo, το οποίο σαν εξάσκηση στα Ισπανικά (και μόνο γι'αυτό) ήταν εντάξει.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Μύστης
Αναρτήσεις: 170

Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 31 Μάρ 2020, 06:39

Χαίρομαι που σου άρεσε!
Βασικά μια κωμωδία είναι που παίζει ένας σούπερ ήρωας η αντιήρωας όπως θες πες τον, εγώ δεν ξέρω τι έχω πάθει αλλά βαριέμαι πολύ, χτες πχ είδα τον Ελαφοκυνηγό που είχε πάρει πέντε Όσκαρ και εκτός του ότι έχει ένα απλοϊκό σενάριο αυτός ο Τσίμινο καταντά πολύ κουραστικός, μισή ώρα και παραπάνω δείχνει ένα γλέντι όπου χορεύουν ενώ τα "παιχνιδάκια" με τη ρώσικη ρουλέτα σήμερα φαίνονται ψιλογελοία, η ταινία κρατάει τρεις ώρες για ένα θέμα μιας-μιάμισης ώρας, δεν μου λέει τίποτα που πήρε Όσκαρ.
Είδα και το Under the Skin (2013, τι να πω για αυτό... καλύτερα φτιάξτε ένα κέικ, πιείτε μια coca-cola, ψήστε στο γκριλ ένα ψαρονέφρι αλλά οπωσδήποτε δεν αξίζει κάποιος να κάτσει να το δει, είναι μια ΒΛΑΚΕΙΑΡΑ ΚΑΙ ΜΙΣΗ.
Πάλι άσχετα έγραψα, θα δω κάποια στιγμή την ταινία που έχω υποσχεθεί. :γεια:

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1440

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 31 Μάρ 2020, 13:13

Φαροφύλακας έγραψε:Ξανάδα (μάλλον για τρίτη φορά το καθένα) τον Marathon Man (1976) με τον Ντάστιν Χόφμαν και το War of the Worlds (2005), μόνο και μόνο για να τα δω παρέα με τον γιο μου. Το πρώτο έχει αρχίσει να χάνει ελαφρώς την αίγλη του το δεύτερο πολύ περισσότερο.
.

Εμένα από την αρχή το δεύτερο μου είχε φανεί αρκετά χαζό! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 31 Μάρ 2020, 20:36

Χαζό είναι :χαχα: αλλά έχει ένα δυο στοιχεία που μου αρέσουν.

Συνδεμένος
Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Απρ 2020, 20:39

Ειδα το Acts Of Vengeance (2017) με τον Banderas και τον Karl Urban. Καλη ταινιουλα, descent, αλλα περιμενα ενα πιο δυνατο και περιπλοκο plot twist και οχι τοσες κλισεδιες. Επισης, ο Ρομπερτ Φοστερ μονο σε μια σκηνη εμφανιζεται, περιμενα να εχει ενεργο ρολο στην ταινια.. Κατα τα αλλα, σκηνοθετικα δηλαδη καλη ηταν.. ικανοποιητικη για να περασεις την ωρα σου. 6/10
"The world is changed. I feel it in the water.. I feel it in the earth.. I smell it in the air.. Much that once was is lost, for none now live who remember it."

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Μύστης

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 02 Απρ 2020, 03:32

Έψαξα να βρω ποιος είναι ο Robert Foster και είδα ότι είναι ένας ηθοποιός 78 χρόνων, συγνώμη κιόλας αλλά τι ενεργό ρόλο να έχει κάποιος σε αυτήν την ηλικία σε μια ταινία που δεν είναι πρωταγωνιστής ή σε δεύτερο ρόλο;;

Είδα τον τελευταίο Godzilla, από τις καλύτερες ταινίες του είδους και έχουν δώσει αυτή τη φορά αρκετό βάρος στο σενάριο και έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, τα οπτικά και ηχητικά εφέ εντυπωσιάζουν και καθηλώνουν και φυσικά κλέβουν την παράσταση, εν τω μεταξύ στην ταινία υπάρχουν και άλλα γκοτζιλοειδή :ρ και το ένα προσπαθεί να συντρίψει το άλλο αλλά μόνο ένα είναι το ισχυρότερο, μακάρι στο επόμενο να εμφανίστεί και ο Κονγκ που θα μεγαλώσει σε μέγεθος 100 επιπλέον φορές με κάποιο στοιχείο που υπάρχει στο νερό από τους καταρράκτες στο νησί του (κάποιες ιδέες δίνω) και να έχει ύψος όσο το Έβερεστ και το κεφάλι του να περνά πάνω από τα σύννεφα ώστε να λιώσει τον γκοτζίλα και κάπου εκεί να εμφανιστούν οι Avengers αλλά καλύτερα όχι γιατί δεν θα είναι ρεαλιστικό. :όχισουλέω: :ρ
8/10, προτείνεται ανεπιφύλακτα για τους λάτρεις του είδους.

Συνδεμένος
Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 02 Απρ 2020, 10:02

Το ειπα επειδη ηταν διασημος, βρε συ, επαιζε στο Jackie Brown.

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Μύστης

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 02 Απρ 2020, 10:32

Πωωω έχεις δίκιο! :χμ:
Είδα μια τελευταία του φωτό στο IMDb και δεν τον γνώρισα αλλά κάτι μου θύμιζε..

Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες