Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1440

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 05 Φεβ 2020, 22:20

Είδα και γω κάποιες ταινίες τον τελευταίο καιρό!

The Hustler / Ο κόσμος είναι δικός μου (1961)
Ο Πωλ Νιούμαν στο ρόλο ενός ταλαντούχου μπιλιαρδόρου ο οποίος Θέλει να κερδίσει χρήματα και δόξα με τα στοιχήματα, αλλά παρ' όλες τις δυνατότητες του συνεχώς αποτυγχάνει μιας και ο ευερέθιστος χαρακτήρας του καθώς και το πάθος του για το αλκοόλ δεν τον αφήνουν να φτάσει όσο ψηλά θα ήθελε. Κάποια στιγμή εμφανίζεται ένας κυνικός και σκληρός τύπος, ο οποίος υπόσχεται στον Έντι πως μπορεί να τον βοηθήσει αλλάζοντας του σχεδόν όλη την ψυχολογία, μετατρέποντας τον από ταλέντο, σε κορυφαίο παίχτη στοιχημάτων.
Όμως το τίμημα θα είναι βαρύ...
Εξαιρετικός ο Πωλ Νιούμαν στον ρόλο του "fast Eddie Felson", έναν χαρακτήρα που ενσάρκωσε ξανά μετά από 27 ολόκληρα χρόνια στην ταινία του Μάρτιν Σκορσέζε, "Το χρώμα του χρήματος".
Επειδή το μπιλιάρδο (ειδικά το αμερικάνικο και το εννιάμπαλο) μου αρέσουν πολύ, η ταινία με συνεπήρε από το πρώτο λεπτό. Τα παιχνίδια ήταν πολύ αληθοφανή, ο Πωλ Νιούμαν άψογος και η Πάιπερ Λόρι στον ρόλο της αυτοκαταστροφικής συντρόφου του γοητευτική και απίστευτα θελκτική.
8/10

Los ojos de Julia / Τα μάτια της Τζούλια (2010)
Ισπανική ταινία μυστηρίου στο μοτίβο του "Contratiempo" και του "El Cuerpo".
Μια γυναίκα πάσχει από μια σπάνια ασθένεια και σταδιακά χάνει το φως της. Πριν όμως τυφλωθεί εντελώς, θα προσπαθήσει να λύσει το μυστήριο της αυτοκτονίας της ομοιοπαθούσας δίδυμης αδελφής της, όντας πεπεισμένη πως πρόκειται για φόνο κι όχι για αυτοκτονία.
Θα μπλέξει λοιπόν σε ένα περίεργο παιχνίδι όπου τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται.
Σε γενικές γραμμές η ταινία έχει τα ίδια προτερήματα αλλά και τις ίδιες παθογένειες" με τις προαναφερθείσες ταινίες. Ξεκινάει δυνατά αλλά ξεφουσκώνει σταδιακά λόγω των σεναριακών της κενών και κυρίως λόγω της αδύναμης σκηνοθεσίας. Επίσης το κάστινγκ μου φάνηκε κάπως άκυρο. Δεν μπόρεσαν οι ηθοποιοί να μου μεταδώσουν την όποια αγωνία και μοιραία το τέλος με άφησε σχετικά αδιάφορο.
6/10

The uninvited (1944)
Ταινία με στοιχειωμένο σπίτι!
Σε γενικές γραμμές οι ταινίες με στοιχειωμένα σπίτια μου αρέσουν πολύ, αυτή όμως την βρήκα εντελώς αδιάφορη...
Ένας μουσικοσυνθέτης και η αδελφή του μετακομίζουν σε ένα παλιό αρχοντικό στις ακτές της Κορνουάλης. Εκεί θα διαπιστώσουν πως κάτι περίεργο συμβαίνει. Κάτι το οποίο συνδέεται άμεσα με την νεαρή κληρονόμο του σπιτιού και του θείου της.
Για την εποχή της φυσικά, έχει κάποιες καλές στιγμές οι οποίες όμως δεν φτάνουν για να σώσουν την ταινία από το συνολικά μέτριο αποτέλεσμα.
5/10
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 864

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 07 Φεβ 2020, 21:22

Ειδα το Little Women (2019).. οταν ημουν μικρη ειχα διαβασει το βιβλιο, αλλα δεν πολυθυμομουν την υποθεση - δεν εχω δει την παλια ταινια του '94 βεβαια - παρ'ολα αυτα, εμεινα ικανοποιημενη μπορω να πω, ηταν παρα πολυ ωραιο, συγκινητικο, ρομαντικο, συναισθηματικο, ομορφο, με ωραια σκηνοθεσια.. ειχε πολυ δυνατο καστ με καλυτερες για μενα την Σιρσα Ροναν, που ηταν και η πρωταγωνιστρια, και τη Florence Pugh. Για να πω την αληθεια, δεν βρηκα κατι αρνητικο που να με ξενερωσε.. 10/10 απο μενα. :πάνω:
Εκει στο σημειο που πεθαινει η Μπεθ παργματικα εκλαψα, δεν κρατηθηκα :λυγμ:
"The world is changed. I feel it in the water.. I feel it in the earth.. I smell it in the air.. Much that once was is lost, for none now live who remember it."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 175

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 08 Φεβ 2020, 11:51

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:.. 10/10 απο μενα. :πάνω:
Εκει στο σημειο που πεθαινει η Μπεθ παργματικα εκλαψα, δεν κρατηθηκα :λυγμ:

Ο Τζόουι από τα Φιλαράκια να δεις πόσο ταραχτηκε από τη συγκεκριμένη σκηνή. :χαχα:
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 08 Φεβ 2020, 11:57

Δεν ξερω για ποιο πραγμα μιλας, αλλα οκ.. για να το λες..
"The world is changed. I feel it in the water.. I feel it in the earth.. I smell it in the air.. Much that once was is lost, for none now live who remember it."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 175

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 08 Φεβ 2020, 16:45

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:Δεν ξερω για ποιο πραγμα μιλας, αλλα οκ.. για να το λες..

Σε ένα επεισόδιο από τα Φιλαράκια ο Τζόουι διαβάζει για πρώτη φορά τις Μικρές Κυρίες και σε κάποιο σημείο η Ρεϊτσελ του αποκαλύπτει τι γίνεται στη συνέχεια, αυτό που έβαλες εσύ σε πλοκή συγκεκριμένα, κι ο Τζόουι φρικάρει. :)
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 08 Φεβ 2020, 16:46

Οκ :πάνω:

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 423

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 08 Φεβ 2020, 22:17

Είδα την ταινία

La Belle Époque - Ραντεβού στο Belle Epoque (2019) - Νικολά Μπεντός
Ο Βίκτορ και η Μαριάν χρόνια παντρεμένοι, παρά τον μεγάλο έρωτα της νιότης τους, γύρω στα εξήντα συμβιώνουν σαν εχθροί. Εκείνος πληγωμένος από την σκληρότητά και την αδιαφορία της δεν βρίσκει πια κανένα νόημα στη ζωή, εκείνη, δυναμική και φλογερή θέλει να χαρεί την δική της με έναν νεότερο εραστή. Όταν μετά από έναν οδυνηρό καυγά τον διώχνει από το σπίτι, ο Βίκτορ καταφεύγει σε μια ιδιότυπη, κινηματο-θεατρικη εταιρεία που αναλαμβάνει να αναβιώνει για τους εκλεκτούς πελάτες της οποιαδήποτε εποχή επιθυμούν να επισκεφτούν, πιστά, με εμμονή στην λεπτομέρεια ώστε ή εμπειρία τους να μοιάζει όσο γίνεται αληθινή. Καθώς θέλει απεγνωσμένα να ξαναγευτεί την νεότητα και τον χαμένο έρωτα της λατρευτής του, ζητάει να ξαναζήσει την αυγή της γνωριμίας τους στο μοιραίο γι' αυτόν 1974.. ώσπου όχι απλά εθίζεται σε αυτή την επαναλαμβανόμενη επιστροφή στο παρελθόν αλλά ερωτεύεται και την ηθοποιό που υποδύεται τον νεότερο εαυτό της Μαριάν.

Το πολύ εντυπωσιακό, πυρετώδες ξεκίνημα μας μεταφέρει απευθείας σε μια άλλη εποχή δίνοντας μας μια πλούσια εικόνα για τις δυνατότητες που προσφέρει η εταιρεία παραγωγής του τελειοθήρα σκηνοθέτη Αντουάν ο οποίος στην μανία του για απόλυτη αληθοφάνεια φτάνει σε κωμικές ακρότητες - όπως το να απαιτεί από έναν ηθοποιό που υποδύεται τον Χέμινγουεϊ, όχι απλά να αντικαταστήσει το χρωματισμένο του νερό με αληθινό αλκοόλ, παρά τις διαμαρτυρίες του ανθρώπου που ανησυχεί για την εύθραυστη υγεία του, αλλά να το τερματίσει ως γνήσιος μέθυσος - μου δημιούργησαν ελπίδες για μια εξίσου έντονη εμπειρία

Οι καταιγιστικοί ρυθμοί της δεν αφήνουν περιθώριο ανάπαυλας, πολύ περισσότερο για ανία - γρήγορα εναλλασσόμενες σκηνές, γρήγοροι, συχνά καυστικοί διάλογοι, γρήγορη εξέλιξη της ιστορίας - με κράτησαν σε τεταμένη αναμονή για το τι θα ακολουθήσει. Οι στιγμές γέλιου άφθονες καθώς πρόκειται για κωμωδία παρά το θλιβερό θέμα. Στην πορεία, μέσα από την παράδοξη κατάσταση στην οποία εμπλέκονται, όλοι οι χαρακτήρες κάτι αποκομίζουν που τους αφήνει σοφότερους με μεγαλύτερη ικανότητα διαχείρισης των προβλημάτων τους. Από τον παραιτημένο, καταθλιπτικό Βίκτορ και την αδηφάγα για ζωή Μαριάν έως τον μονίμως επικριτικό Αντουάν και την μούσα του Μαργκό που την ωθεί συνεχώς στα άκρα με τις δυσθεώρητα υψηλές και εξαντλητικές απαιτήσεις του. Το ευτυχισμένο τέλος προσωπικά δεν με έπεισε αλλά η ταινία προφανώς δεν ήθελε να γίνει πικρόχολη, το άφησε για την αληθινή ζωή που το κάνει επιτυχημένα.

Όλοι οι ηθοποιοί ήταν αξιοθαύμαστα δοσμένοι στους χαρακτήρες που υποδύονται ολοζώντανα και με πάθος. Θα σταθώ όμως στην Φανί Αρντάν γιατί δεν παύει ποτέ να με εντυπωσιάζει με την μοιραία αύρα της ενώ ακόμη και σε αυτή την ηλικία κατέχει το μυστικό της σαγήνης στο απόλυτο και με κάνει να σκέφτομαι πως δεν πέρασε ποτέ μεγαλύτερη γόησσα από τον παγκόσμιο κινηματογράφο καθώς καμία δεν το πέτυχε τόσο διαχρονικά όσο αυτή η άχρονη σειρήνα με το χαμόγελο έμβλημα, αινιγματικότερο κι από της Μόνα Λίζα. Μια τεράστια υπόκλιση.
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 12 Φεβ 2020, 00:30

Ειδα το A Quiet Place (2018). Πολυ ωραιο! Γεματο αγωνια και σασπενς και εξαιρετικες ερμηνειες, ακομα και απο τους νεαρους ηθοποιους που υποδυθηκαν τα παιδια.. Αναμενω να βγει και το δευτερο! :πάνω:

Ειδικα σε εκεινη τη σκηνη που η Μπλαντ παει να γεννησει, ειχε ανεβει η αγωνια μου στο κατακορυφο!

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 255

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 12 Φεβ 2020, 00:33

Κι εμένα μου είχε αρέσει πολύ περισσότερο απ' όσο περίμενα. :ναι: Θαρρώ πως η δεύτερη ταινία θα βγει το φέτος το Μάρτιο.
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Μύστης
Αναρτήσεις: 170

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 12 Φεβ 2020, 16:37

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:Ειδα το A Quiet Place (2018). Πολυ ωραιο! Γεματο αγωνια και σασπενς και εξαιρετικες ερμηνειες, ακομα και απο τους νεαρους ηθοποιους που υποδυθηκαν τα παιδια.. Αναμενω να βγει και το δευτερο! :πάνω:

Ειδικα σε εκεινη τη σκηνη που η Μπλαντ παει να γεννησει, ειχε ανεβει η αγωνια μου στο κατακορυφο!

Θα το δω προσεχώς, μου το έχει δώσει ο θείος μου, αφήνει υπόνοιες ότι θα υπάρχει και συνέχεια;

Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες