Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 255

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 19 Ιαν 2020, 00:59

Είδα το 1917, το οποίο μου άρεσε αρκετά άλλα δε μπορώ να πω ότι ήταν κάτι που δεν έχω ξαναδεί. Η μουσική και ηχητική υπόκρουση, τρομερή σε όλες τις στιγμές. Η κάμερα υπήρξε αρκετές φορές που με ζάλισε, ειδικά στα σημεία που περνούσε γρήγορα τα πλάνα κι ένιωθα να θολώνει, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον. Εντέλει, μου φάνηκε βαριά ταινία για σινεμά,ισως προτιμούσα να τη δω κάποια στιγμή αργότερα, στο σπίτι.
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 423

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 19 Ιαν 2020, 12:08

Μερικές, όχι όσο επιτυχημένες θα ήθελα πρόσφατες θεάσεις μου

Já, Olga Hepnarová - Εγώ η Όλγα (2016) - Τομάς Βάινρεμπ, Πετρ Καζντά,
Η Ιστορία της Όλγας Χεπναροβα, της τελευταίας γυναίκας που εκτελέστηκε στην Τσεχία το 1975, η οποία στα 22 της χρόνια, τον Ιούλιο του 1973 σκότωσε οχτώ άτομα οδηγώντας σκόπιμα ένα φορτηγό επάνω τους.

Το σκληρό ασπρόμαυρο, η ψυχρή, αποστασιοποιημένη σκηνοθεσία και το υπνωτιστικά χαμένο βλέμμα της πρωταγωνίστριας με προϊδέαζαν για μια δυνατή εμπειρία, ωστόσο η πανέμορφη ως Όλγα, Μιχαλίνα Ολστσάνσκα έδωσε μια πιο συγκρατημένη ερμηνεία από όσο προσωπικά ήθελα, ενώ η άμετρη αποστασιοποίηση της σκηνοθεσίας σε μία ταινία που δεν θέλει να είναι ντοκιμαντέρ, δεν λειτούργησε αποτελεσματικά για εμένα.

Βλέπουμε την φρίκη που πηγάζει από έναν ανηλεή περίγυρο, την απόγνωση από μια αδιέξοδη ζωή αλλά δεν βλέπουμε πουθενά την Όλγα, η ίδια είναι σαν απροσπέλαστο κενό. Όταν πια στο τέλος εγκαταλείπει και την υπερηφάνεια της μπροστά στον φόβο, το κενό δυστυχώς επιβεβαιώνεται με μια πικρή επίγευση. Στο σύνολο η ταινία μου θύμισε την Γεια σου Τερέσκα του Ρόμπερτ Γκλίνσκι - που όμως προτιμώ.

Eye Of The Devil - Τα 13 Μάτια Του Σατανά (1967) - Τζον Λι Τόμσον
Όταν οι σοδειές δεν αποδίδουν για άλλη μια χρονιά στο μικρό Οινοπαραγωγικό χωριό με το οποίο τον δένουν πατρογονικοί δεσμοί, ο αμπελοκτήμονας μαρκήσιος καλείται από τους χωρικούς να επιστρέψει στο οικογενειακό του κάστρο.

Παγανιστικές τελετουργίες, ζοφερά μυστικά και αλλόκοτοι χαρακτήρες με κάποιες αιμομεικτικές νύξεις συνθέτουν μια κατά κάποιον τρόπο, πρώιμη μορφή της εκπληκτικής Wickerman - Το καταραμένο σκιάχτρο, με την οποία η ιδέα φαίνεται πως έφτασε μέσω κάποιου άλλου στην τελειοποίηση.

Βαριά υπαινικτική ατμόσφαιρα, όμως με κάποια έλλειψη στις ερμηνείες του πρωταγωνιστικού διδύμου που και η φυσιογνωμία τους και η όλη στάση τους με ξένισαν ως προς τους χαρακτήρες που τους αντιστοιχούν. Από τη μια δεν μου ταίριαζαν ηλικιακά, από την άλλη ήταν σφιγμένοι και άνευροι χωρίς να διακρίνω κάτι πιο έντονο στο βάθος. Ο Ντέϊβιντ Νίλσεν μοιάζει τελείως ξένος προς τον ρόλο που υποδύεται κάπως ξύλινα με αποτέλεσμα ο χαρακτήρας να χάνει σε βάθος, ενώ η Ντέμπορα Κερ προσπαθεί να δώσει μια ερμηνεία αντάξια με εκείνη στην The Innocents - Μια μορφή στο παράθυρο, αλλά το αποτέλεσμα είναι μια αδύναμη επανάληψη.

Αντίθετα, οι δευτερεύοντες εκκεντρικοί χαρακτήρες, ιδιαίτερα τα δύο μυστηριώδη αδέλφια με την απόκοσμη γοητεία τα οποία ενσαρκώνουν η Σάρον Τέιτ και ο Ντέιβιντ Χέμινγκς, εκπέμπουν μαγνητισμό και είναι πιο πειστικοί συμβάλλοντας στην διατήρηση και επίταση του μυστηρίου.

Shock Corridor (1963) - Σάμιουελ Φούλερ
Ένας υπερφιλόδοξος δημοσιογράφος που επιθυμεί διακαώς να κερδίσει το βραβείο Πούλιτζερ αποφασίζει να παραστήσει τον ψυχικά ασθενή για να εισέλθει στο ψυχιατρείο όπου κάποτε διαπράχθηκε ένας ανεξιχνίαστος φόνος και να λύσει το μυστήριο.

Δεν θα έπρεπε να έχω ιδιαίτερες προσδοκίες γνωρίζοντας ότι η συγκεκριμένη εποχή σε ταινίες παραγωγής ΗΠΑ δεν μου ταιριάζει. Ωστόσο, λίγο η υψηλή βαθμολογία στην imdb και περισσότερο η ελπίδα να ανακαλύψω κάποια σαν την Seconds - Σατανική Επιχείρηση, μου δημιούργησαν κάποιες, οι οποίες καταποντίστηκαν από τα πρώτα σχεδόν λεπτά ενώ διαρκώς χειροτέρευε η εντύπωση μου για αυτό που έβλεπα.

Δυστυχώς η ταινία δεν ταίριαξε καθόλου στα γούστα μου, βρήκα τις ερμηνείες ενοχλητικές μέσα στην πομπώδη αφέλεια τους, χωρίς να αντισταθμίζονται από κάτι άλλο, όπως μια τονισμένη καλλιτεχνικότητα στην σκηνοθεσία που θα μπορούσε να μου τις κάνει υποφερτές. Η απλή υπόθεση συνδυασμένη με το εντελώς παρωχημένο ύφος και την σχεδόν αστεία στα μάτια μου διαχείριση του θέματος της ψυχικής νόσου μου φάνηκε υπεραπλουστευμένη και δεν κέντρισε το ενδιαφέρον μου στιγμή ενώ την ολοκλήρωσα με δυσκολία.

El Bosque Del Lobo - The Ancient Woods (1970) - Πέδρο Ολέα
Κάπου στις αρχές του 19ου αιώνα, ο Μπενίτο Φρερ είναι ένας θλιβερός μοναχικός γυρολόγος ο οποίος κατατρύχεται από ένα παιδικό τραύμα που μέσα στο δεισιδαιμονικό μυαλό του αποκτά μια περίεργη ερμηνεία. Όλοι τον συμπαθούν και τον λυπούνται αλλά από κάποια απόσταση. Στην πραγματικότητα Ο Μπενίτο πάσχει από ένα είδος επιληψίας που ξυπνά μέσα του μια δολοφονική παρόρμηση.

Μου άρεσε που είδα τον αγαπητό από αγαπημένες ταινίες του Σάουρα, Χοσε Λουις Λοπεθ Βαθκεθ, αν και σε μια πιο τραχιά, λιγότερο εκλεπτυσμένη ερμηνεία, ωστόσο εκφραστικό ως συνήθως. Καθώς και η ενδιαφέρουσα σκηνή ενός ταφικού εθίμου όπου ένας θρηνητικός κύκλος ανδρών κινείται βγάζοντας έναν μονότονο άναρθρο ήχο γύρω από το σώμα του νεκρού και υποθέτω πως αποτελούσε κάτι αντίστοιχο με τις μοιρολογίστρες.

Δεν μου άρεσε η απουσία έντασης, ιδιαίτερα στο υποτονικό πρώτο μισό της, όπου η επιπρόσθετα ασυνεχής, αποσπασματική δομή της ιστορίας έκανε την έλλειψη αυτή πιο αισθητή, καθώς και το ότι οι φόνοι είναι εντελώς αναίμακτοι και κάπως απλοϊκοί. Λίγο μετά τη μέση αποκτά κάποιο ενδιαφέρον και το κλείσιμο είναι αποσιωπημένα τραγικό.
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3386

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 19 Ιαν 2020, 23:20

Μόλις τελείωσα την θέαση της κινέζικης ταινίας Raise the Red Lantern (1991).

Image

Η ιστορία τοποθετείται στην Κίνα του 1920. Μια νεαρή, όμορφη, έξυπνη κοπέλα παντρεύεται έναν πλούσιο και γίνεται η τέταρτη σύζυγός του. Σε ένα σπίτι γεμάτο γυναίκες —τέσσερις συζύγους συν τις υπηρέτριες— σε μια στενή αυλή και μια περιορισμένη ζωή, δημιουργούνται αντιπάθειες, αντιπαλότητες, δολοπλοκίες.

Μια ανθρώπινη ιστορία δοσμένη σε μια πανέμορφη ταινία.

Ένα 8☆
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 175

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 20 Ιαν 2020, 02:15

Γύρισα πριν από λίγο από τον κινηματογράφο όπου είδα το 1917 και θα συμφωνήσω απόλυτα με τη Βάγγυ. Πρόκειται απλά για άλλη μια καλούτσικη πολεμική ταινία, προσωπικά έχω δει πολύ καλύτερες ( Η διάσωση του στρατιώτη Ράιαν, Αποκάλυψη Τώρα, Platoon). Το μονόπλανο που ενθουσίασε τόσο πολύ κόσμο και κριτικούς εμένα με ζάλισε. Η πιο συγκινητική στιγμή της ταινίας η εμφάνιση του Ρομπ Σταρκ, σχεδόν βούρκωσα επειδή θυμήθηκα το Game of thrones. :χαχα:
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 20 Ιαν 2020, 13:56

Ιαβερης έγραψε:Το μονόπλανο που ενθουσίασε τόσο πολύ κόσμο και κριτικούς εμένα με ζάλισε.

Άρα, δεν είχα μόνο εγώ τη ζαλάδα της κάμερας, χαίρομαι γι' αυτό. :ρ

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 21 Ιαν 2020, 09:09

Βάγγυ έγραψε:
Ιαβερης έγραψε:Το μονόπλανο που ενθουσίασε τόσο πολύ κόσμο και κριτικούς εμένα με ζάλισε.

Άρα, δεν είχα μόνο εγώ τη ζαλάδα της κάμερας, χαίρομαι γι' αυτό. :ρ

Να φανταστείς είχα κάτσει και πρώτη σειρά, μη χάσω καμιά λεπτομέρεια ο ηλιθιος. :νατώρα: Διπλή η ζαλάδα τότε.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 21 Ιαν 2020, 12:54

Για μένα ο κανόνας της καλύτερης θέση στο σινεμά είναι: μέση-μέση
:ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 21 Ιαν 2020, 16:36

Συμφωνώ αρκεί να μην υπάρχει κανένας Σπανούλης μπροστά να μου κόβει τη θέα ή καμιά μαμά με πιτσιρίκια που πηγαίνουν τουαλέτα κατά μέσο όρο 47 φορές κατά τη διάρκεια της προβολής. :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Ιαν 2020, 16:22

Είδα το ισπανικό Muerte de un Ciclista (Ο Θάνατος ενός Ποδηλάτη) (1955)

Ένα παράνομο ζευγάρι, καθώς οδηγούνε σε έναν έρημο δρόμο, παρασύρουν με το αυτοκίνητο έναν ποδηλάτη. Για να αποφύγουν τον κίνδυνο να αποκαλυφθούν τον αφήνουν και φεύγουν. Ακολουθεί η αβεβαιότητα, ο φόβος, η ανησυχία.

Εξαίρετο. Από την αρχή μου άρεσαν τα πάντα, πλην βέβαια της παρωχημένης μουσικής αντίληψης. Καταρχήν μου άρεσε η αμεσότητα της διήγησης. Μέσα σε 2 λεπτά έχουμε το συμβάν, μέσα σε 5 λεπτά έχουμε την σκιά της Νέμεσης (τον Ράφα).

Οι διάλογοι κοφτοί και ελαφρώς δραματικοί, (όπως τυχαίνει να μιλάω κι εγώ :ρ ). Από την μέση και μετά έχουμε νέα πνοή, νέα δεδομένα, νέα συναισθήματα. Οι ήρωες απεγκλωβίζονται από το παιχνίδι ποντίκι-γάτα κι αποκτούν περισσότερο βάθος.

Έχουν ενδιαφέρον κυρίως ο Ράφα κι ο Χουάν κι ακόμη περισσότερο η μοιραία και γοητευτική Μαρία-Χοσέ.

Image

Λάτρεψα τους διαλόγους και στο τέλος μου δημιουργήθηκε μεγάλη αγωνία, καθώς η ιστορία μπορούσε να πάει προς διάφορες κατευθύνσεις.

Ένα 9☆

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 23 Ιαν 2020, 17:23

Εγώ προτιμώ ψηλά και στο κέντρο. Στην προκειμένη περίπτωση όμως ήμουν αρκετά πιο χαμηλα από τη μέση και πλάγια. :όχισουλέω:

Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες