Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 142

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 09 Ιούν 2019, 21:34

Είδα χθες το Alladin του Γκάι Ρίτσι με τον Γουίλ Σμιθ και τη Ναόμι Σκοτ. Όλως περιέργως μου άρεσε, πανέμορφα εφέ, ωραία χορευτικά και το καστ ως επί το πλείστον ήταν όπως πρέπει στους ρόλους. Ο μόνος που δεν με έπεισε ήταν ο Τζαφάρ, υποκριτικά αλλά και σεναριακά ήταν νερουλός. :όχισουλέω: Επίσης η ταινία θυμίσει περισσότερο Μπόλιγουντ πάρα Χόλιγουντ, κάτι που δεν είναι απαραίτητα κακό.
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 102

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 18 Ιούν 2019, 12:24

Είδα την Κομπίνα (2019) με τις Άνν Χάθαγουέϊ και Ρέμπελ Γουίλσον.
Όμορφη, χαλαρωτική ταινία, ιδανική για καλοκαίρι.
Αν και ρημέηκ παλαιότερων ταινιών, η ταινία έδωσε την δική της, γυναικεία εκδοχή στο θέμα των απατεώνων.
Και επιτέλους είδα ταινία με την Ρέμπελ Γουίλσον. Παντού διάβαζα για αυτήν.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 488

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 21 Ιουλ 2019, 12:24

Είδαμε τις προάλλες σε έναν πολύ όμορφο θερινό στα Πετράλωνα την ταινία του Hitchcock, ''The lady vanishes''... Πολύ την ευχαριστήθηκα, θα μπορούσε κάλλιστα να αποτελεί ένα μυστήριο γραμμένο απο την Κρίστι, διαθέτοντας όλα τα ποιοτικά χαρακτηριστικά. Το χιούμορ ήταν με το ένα πόδι στον βωβό κινηματογράφο και με το άλλο στους έξυπνους και ατακαδόρικους διαλόγους. Ψάχναμε με την φίλη μου για το περίφημο cameo του Alfred αλλα δεν τον πήρε πουθενά το μάτι μας. Eνα 7/10 λογώ του εξτρίμ της υπόθεσης και οχι τοσο εύκολα πιστευτού αλλα εγώ το είδα και λίγο σαν παρωδία του ε'ιδους στο οποίο ανήκει. Στα συν το γάργαρο γέλιο της μπροστινής σε αστείες στιγμές της ταινίας.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 700

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 27 Ιουλ 2019, 19:45

Ειδα το Stardust (2007) και μου αρεσε παρα πολυ. Ο δε Ρομπερτ Ντε Νιρο απολαυστικοτατος! Γενικα, το καστ ηταν πολυ καλο, αν και στην αρχη νομιζα οτι πρωταγωνιστρια ηταν η Γκουινεθ Παλτροου αλλα τελικα ηταν η Κλερ Ντεινς. Και δεν ηταν τοσο προβλεψιμο για παραμυθι. Τεσπα, θα εβαζα σιγουρα ενα 9αρι, ηταν ευχαριστη ταινιουλα.
''Revenge is never a straight line. It's a forest, and like a forest, it's easy to lose your way.. to get lost... to forget where you came in.''

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 142

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 27 Ιουλ 2019, 22:23

Είδα σήμερα το Lion King που το περίμενα πώς και πώς να βγει στους κινηματογράφους. Οπτικά ήταν υπέροχο, χάρμα οφθαλμών που λένε, τα τραγούδια οπως τα ξέραμε από την πρωτότυπη ταινία, το σενάριο χωρίς καμία αλλαγή και... σκυλοβαρέθηκα!!! Στη μέση της ταινίας σηκώθηκα κι έφυγα. :(
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 700

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 28 Ιουλ 2019, 14:53

Εμ, τι περιμενες; τα ιδια και τα ιδια.. γι'αυτο δεν επιλεγω να βλεπω Ντισνευ ταινιες σε live action.
''Revenge is never a straight line. It's a forest, and like a forest, it's easy to lose your way.. to get lost... to forget where you came in.''

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 568

Ανάρτησηαπό Θεατής » 29 Ιουλ 2019, 22:46

Ειδα το Castaway on the moon 2009 νοτιοκορεατικη του Lee Hae Jun...Βουτώντας στα νερα του ποταμου Χαν για να αυτοκτονησει ο ηρωας μας θα βρεθει ναυαγος στο νησακι του Κιμ λιγα εκατονταδες μετρα απο την μεγαλουπολη...Η παρουσια του θα γινει αντιληπτη μονο απο την ηρωιδα η οποια πασχει απο αγοραφοβια και δεν βγαινει ποτε απο το διαμερισμα της...

Σε οσους αρεσε το I am a cyborg but that's ok σιγουρα θα αρεσει και η συγκεκριμενη...7/10*
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 488

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 05 Αύγ 2019, 01:02

Μμ το cyborg μάρεσε κάμποσο και βλέπω οτι το castaway το έχω στην λίστα, οπότε βαδίζω σωστά :))) . Αυτές είναι οι ταινίες που είδα (ή ξαναείδα) σε θερινά ή σπιτικά σινεμά το τελευταίο διάστημα.

Love & Mercy (2014) - 9
Nowhere Boy (2009) - 7
Ξενοδοχείο για τέρατα (2018) - 7
Captain Marvel (2019) - 7
Tomb Raider (2018) - 7
The lady vanishes (1931) - 7
Rocketman (2019) - 7
Mια αληθινή ιστορία (2017) - 5......Μονο η Έυα Γκρην αξίζει απο το τελευταίο εγχείρημα του Πολάνσκι
Οδός Μαλχόλαντ (2001) - 10 σταθερά αλλα αυτό οφείλεται και στην εκλεκτή παρέα που είχα μαζί μου...
Η λεπίδα του θανάτου (2017) - 6
Madchen in uniform (1958) - 6
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 205

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 09 Αύγ 2019, 23:25

Μιας και τον Αύγουστο θα τον βγάλω όλο στην πόλη, κάνω πράγματα για να ομορφύνω την κατάσταση, έτσι έβαλα και είδα μαζεμένες κάποιες αγαπημένες μου ταινίες: "'Αγριες Φράουλες" του Μπέργκμαν (το παιχνίδι με τον χρόνο στην ταινία αυτή πολύ το αγαπώ), "Τα φτερά του έρωτα" του Βέντερς (μια ταινία ποίημα) και Η διπλή ζωή της Βερόνικα του Κισλόφκσι (υπέροχα δοσμένη ιδέα που ακόμα με κάνει και στην σκέφτομαι).

Τώρα έχω ξεκινήσει και βλέπω για πρώτην φορά ταινίες από τον σκηνοθέτη Γουόνγκ Καρ Γουάι, είδα μόνο το "Οι άγριες μέρες μας" και οι εντυπώσεις μου είναι θετικότατες, πιο αναλυτικά όταν δω λίγες ακόμα που έχω στο πρόγραμμα.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 226

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 10 Αύγ 2019, 00:52

Είδα την περασμένη βδομάδα μια ισπανική ταινία στο νετφλιξ, η οφθαλμαπάτη, δε θυμάμαι ποιος είναι ο ισπανικός τίτλος, η οποία με ενθουσίασε. Είχα καιρό βασικά να ενθουσιαστώ τόσο με ταινία. Να φανταστείτε, την είδα με το φίλο μου κάτω στο κιόσκι και όταν τελείωσε κι ανέβηκα πάνω λέω στους γονείς είδαμε μια πολύ ωραία ισπανική ταινία μυστηρίου και μου λένε, α βαλτη να τη δούμε κι εμείς. Και να μην τα πολυλογώ, κάθισα και την ξαναείδα μαζί τους. Ακόμη, δεν ξέρω τι είναι αυτό που μου άρεσε τόσο πολύ και μάλιστα είχα καταλάβει από αρκετά νωρίς ένα σημαντικό κομμάτι της υπόθεσης, αλλά παρ' όλα αυτά, δε με χάλασε καθόλου. :)
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 4 επισκέπτες