Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1291

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 04 Φεβ 2019, 11:20

Είδα το Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017) - Οι Τρεις Πινακίδες Έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι.
Μου άρεσε πολύ.
Μου θύμισε λίγο τις δημιουργίες των αδελφών Κοέν και ίσως λίγο γουέστερν παλαιάς κοπής - κυρίως λόγω των χαρακτήρων-.
Για μένα η ταινία αρχίζει και τελειώνει στην εκπληκτική Φράνσις ΜακΝτόρμαντ. Η ερμηνείας της σαν Μίλντρεντ Χειζ απλά εκπληκτική. Μια βραδυφλεγής βόμβα που κανένας δεν ξέρει πότε θα σκάσει. Οι ηθοποιοί που την πλαισιώνουν απλά εκπληκτικοί.
Ο Γούντι Χάρελσον διεκπεραιώνει έναν ρόλο που γνωρίζει πολύ καλά και ο Σαμ Ρόκγουελ καταφέρνει να μετατρέψει έναν εξαιρετικά αντιπαθή χαρακτήρα σε συμπαθή. Μικρός ο ρόλος του Πίτερ Ντίνκλατζ αλλά εξαιρετικός ως συνήθως ο ηθοποιός.

Η σκηνοθεσία του ΜακΝτόνα μου φάνηκε εξαιρετική. Κοντινά πλάνα, εκπληκτική μουσική επένδυση και φοβερά μονοπλανα. Ξεχώρισα αυτό στο οποίο ο Ρόκγουελ πηγαίνει στο μεσιτικό γραφείο και πετάει τον πιτσιρικά από το παράθυρο. Η κάμερα τον ακολουθεί σε ένα εξαιρετικά δομημένο μονόπλανο. Επίσης οι διάλογοι μου άρεσαν πολύ. Άλλοτε σοβαροί, άλλοτε αστείοι δημιουργούσαν αυτό το κλίμα παραλογισμού που ήθελε να περάσει ο σκηνοθέτης.

Μου άρεσε επίσης πως οι χαρακτήρες μεταλλάσσονταν όσο εξελισσόταν η υπόθεση. Ο αρχηγός της αστυνομίας που έχει καρκίνο, ο καταπιεσμένος από την χειριστική μάνα του βοηθός του και η γυναίκα που ψάχνει τους δολοφόνους της κόρης της.

9/10
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 488

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 04 Φεβ 2019, 18:25

Συμφωνώ πολύ μαζί σου. Το εννιάρι μπήκε εντελώς αβίαστα σε αυτή την ταινία. Η Μακντόρμαντ ειναι αφοπλιστική, μια θεα :προσκυνώ:
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 05 Φεβ 2019, 10:51

Μέχρι και στο τέλος που σπάει ένα χαμόγελο!! :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 488

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 05 Φεβ 2019, 23:19

Είδα το Cold War (2018) του Παβλικόφσκι και ήταν απολαυστικό. Είναι μια ιστορία αγάπης, απλά δοσμένη για ένα ζευγάρι που προσπαθεί να επιβιώσει εν μέσω δυσμενών καταστάσεων (κυρίως πολιτικών αλλα και λόγω ασυμβατότητας και ταπεραμέντου χαρακτήρων, κακού τάιμινγκ κλπ)... Όμως θα μου μείνει για την εξαιρετική μουσική (η οποία είναι πανταχού παρούσα και ενσαρκώνει τις αλλαγές που βιώνουν οι πρωταγωνιστές.) και την πανέμορφη, μαγνητική φωτογραφία. Έχουμε δεί κι άλλες τέτοιες ιστορίες σίγουρα και θα μπορούσα να είχα βαρεθεί ομως με μαγνήτισαν οι πρωταγωνιστές καθώς και το ιστορικό πλαίσιο στο οποίο τοποθετείται. Το φινάλε μπορώ να το καταλάβω ως ένα βαθμό αλλα θα το ήθελα λιγο πιο ρεαλιστικό, όμως το παρουσιάζει τοσο απίστευτα ελκυστικά, η γαλήνια ανάπαυλα που τοσο πολύ αποζητάνε μαζί. Ενα τίμιο 7 για μενα.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 700

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 07 Φεβ 2019, 20:21

Ειδα το The Favourite (2018) του Λανθιμου αλλα... δεν μου αρεσε. Δεν καταλαβα τιποτα βασικα (δηλαδη ποιο ηταν το νοημα της ταινιας), ειχε και ενα μιζερο θα ελεγα κλιμα, μονο τις ερμηνειες βρηκα καλες. Δεν μπορω να μπω σε περισσοτερες λεπτομερειες, αφου πολυς κοσμος δεν την εχει δει ακομη, εγω δεν εμεινα παντως ευχαριστημενη. Γενικα, αυτα τα ''κουλτουριαρικα'' δεν ειναι του γουστου μου. Επιβεβαιωνομαι για αλλη μια φορα οτι μονο αμερικανιες μου αρεσουν! :))))
Δεν βαζω βαθμο γιατι δεν θελω να το αδικησω εφοσον παει για Οσκαρ... Γενικα, οποια ταινια παει για Οσκαρ δεν με ενθουσιαζει για καποιο λογο. :(
''Revenge is never a straight line. It's a forest, and like a forest, it's easy to lose your way.. to get lost... to forget where you came in.''

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 07 Φεβ 2019, 21:11

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:Γενικα, αυτα τα ''κουλτουριαρικα'' δεν ειναι του γουστου μου.

Εμένα δεν μου αρεσει ο όρος "κουλτουριάρικο". Τον βρίσκω υποτιμητικό και κάπως άκυρο.
Προτιμώ να χρησιμοποιώ για ταινίες με διαφορετική τεχνοτροπία τον όρο "σινεφίλ". Είναι πιο εύηχος και δεν ακούγεται υποτιμητικά. :)
Μια ταινία μπορεί να γυριστεί με διάφορους τρόπους και διάφορα στυλ. Το τι προτιμάμε είναι άλλο θέμα!

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 142

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 07 Φεβ 2019, 21:55

Κοίτα σύμπτωση, κι εγώ χθες είδα το Favourite! Σε αντίθεση με σένα, Μπεατρίξ, εγώ έχω να πω δύο τρία καλά λόγια για την ταινία. :)))
Πρώτον, σκηνοθετικά μου άρεσε αρκετά, ο Λάνθιμος δεν είναι συμβατικός σκηνοθέτης και κάθε πλάνο του ξεχωρίζει, η γωνιά λήψης, ξέρω γω, έχει κάτι που δεν αφήνει αδιάφορο το μάτι. Δεύτερον, η μουσική. Μου άρεσε πώς έδεσαν κλασσική μουσική κάπως χιουμοριστικά με το μπαχαλο που επικρατούσε στο παλάτι. Τρίτον, οι ερμηνείες των γυναικών: καταπληκτικές όλες με προσωπική προτίμηση στη Ρέιτσελ Βάις. Την ερωτεύτηκα, έτσι απλά.
Τα αρνητικά τώρα. Σκηνικά ήταν κάπως φτωχή ταινία, τουλάχιστον για ιστορική την περίμενα πιο φανταχτερή ας πούμε. Ήταν λες κι έχει γυριστεί σε αχυρώνα, 2-3 σκηνικά και τέρμα. Το σενάριο, το οποίο είχε τις καλές του στιγμές, σε γενικές γραμμές όμως η ιστορία μου φάνηκε βαρετή.
Γενικό συμπέρασμα: μου άρεσε αλλά δεν ξετρελαθηκα. Αν πρέπει δηλαδή να τη συγκρίνω με το Ρόμα του Κουαρόν, ο δεύτερος κερδίζει με διαφορά. Όπως έχω πει κι αλλού ο Μεξικάνος δεν έφτιαξε απλά ταινία αλλά ποίημα.
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
Μυθευτής

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 07 Φεβ 2019, 22:03

Ναι, εγω προτιμω τον ορο "κουλτουριαρικο", το θεωρω πιο ταιριαστο. Και δεν ειπα κατι αρνητικο για το στυλ της ταινιας, ειπα απλα οτι αυτα δεν ειναι του γουστου μου. :)

Ιαβερη, εγω σημερα το ειδα (και το μετανοιωσα). :χαχα:
''Revenge is never a straight line. It's a forest, and like a forest, it's easy to lose your way.. to get lost... to forget where you came in.''

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 789

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 07 Φεβ 2019, 22:35

Από απορία, σε ποιόν σκηνοθέτη σας φέρνει ο Λάνθιμος; Χωρίς να έχω δει κάποια ταινία του, από όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς, μου έχει κολλήσει ότι θα δω κάτι σε Kieslowski και αυτός μου είναι αρκετός λόγος να μην τον δοκιμάσω - για να μην αναφέρω ότι αρέσει και στον Πέτρο :χαχα: . Το έχω δέσει κόμπο ότι θα μου καταλήξει σε επιτηδευμένη σινεφιλική ταινία, ή αλλιώς, κουλτουριάρικη :ρ

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
Μυθευτής

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 07 Φεβ 2019, 22:39

Απολυτο δικιο εχεις Μυρμηγκοφαγε. :))))

Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Google [Bot] και 3 επισκέπτες