Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 25 Απρ 2020, 02:00

Με συγχωρείς για τη καθυστέρηση Χήθκλιφ, αλλά δυστυχώς έχω χάσει τη διάθεση και τον ρυθμό μου και απλά να προσθέσω δύο-τρεις σκέψεις.

Αν και εξεπλάγην όταν διάβασα ότι ξαναείδες τη Marketa, χάρηκα που το έκανες και ένας από τους κύριους λόγους, ήταν η επιθυμία που είχα να ξαναδείς το φινάλε με την οπτική που το είδα. Και αν και συνεχίζεις να παραπονιέσαι σε έναν βαθμό, το κατανοώ, το προσπερνώ και με μεγάλη ευχαρίστηση κρατώ το ότι το αγάπησες. Αλλά αυτό το ότι δεν εμβάθυνες αρκετά τι το ήθελες; ξέχασες ότι μιλάς με κάποιον που απλά αφήνεται και διαισθητικά περιμένει να του γίνει το κλικ, χωρίς να ξέρει τι βλέπει;

Στο preparation, με το που ανέφερες το σημείο με τον παππού, θυμήθηκα αμέσως ότι και εμένα εκεί κάτι με χάλασε - χωρίς να θυμάμαι όμως τι - αλλά έχω την υποψία ότι την ταινία την αντιμετώπιζα οριακά ως κωμωδία και μπόρεσα να το προσπεράσω σχετικά γρήγορα. Επίσης μου έκανε και μια κοιλιά κάπου αργότερα, αλλά το φινάλε με υποχρέωσε να τα ξεχάσω όλα.

Για το L'immortelle δεν έχω να προσθέσω κάτι. Τα αυτονόητα είναι αυτονόητα. Δεν θα σου κρύψω όμως, ότι περίμενα μια κάπως μεγαλύτερη αποδεκτικότητα από μέρους σου, ειδικά όταν αφορά αγαπημένους σου σκηνοθέτες - ίσως αδικαιολόγητα.
Να σημειώσω μόνο, ότι μαζί με το “Adieu Philippine” είναι οι μόνες γαλλικές που η λάμψη τους μου παραμένει έντονη, σε ένα κινηματογράφο από τον οποίο συνολικά απομακρύνομαι.


Το travelling actors ήταν για μένα ο ορισμός της τραγωδίας και οι κωμικές σκηνές του συνεχώς μου ενέτειναν αυτή την αίσθηση. Το ότι κατάφερε να πάρει κάτι τόσο ασήμαντο και να μου το μεγαλοποιήσει στο βαθμό που το έκανε, σε συνδυασμό με το λατρεμένο ύφος της, το οποίο και νιώθω οικείο όσο τίποτα άλλο, σα να μου μιλάει σε μια έμφυτη γλώσσα η οποία και απαλλάσσεται από οποιαδήποτε ανάγκη νοητικής επεξεργασίας και μετάφρασης, με οδήγησαν στο να το λατρέψω πολύ πριν το φινάλε. Εκεί, που το άγχος με κυρίευσε, φοβούμενος λόγω και πρωτινής εμπειρίας από Naruse, ότι δεν θα κατάφερνε να διατηρήσει τον ρυθμό.

Θέλω τέλος να σταθώ στο παρακάτω σημείο, που πολύ όμορφα διατύπωσες

Χήθκλιφ έγραψε:Η Τέχνη σε αντιπαραβολή με την πραγματικότητα, κατά πόσο το αληθινό μπορεί να αντικαταστήσει ό,τι κατακτάται με προσήλωση, αυτοπειθαρχία, κόπο και εμμονή στην τελειοποίηση κάθε λεπτομέρειας ώστε να το προσεγγίσει και να τελικά να το ξεπεράσει. Κι αν έχεις φτάσει σε ύψιστο βαθμό τελειοποίησης τι άλλο μένει από το να γίνεις πραγματικά αυτό που μιμείσαι.


και το πως αυτό μετουσιώθηκε στην ταινία, όταν προς το τέλος, σε ένα κοντινό πλάνο, δεν μπόρεσα να ξεχωρίσω τι από τα δύο έβλεπα να χλιμιντρίζει - ακόμη και τώρα δεν γνωρίζω, δεν έχει σημασία όμως η γνώση, αλλά το συναίσθημα που σου προκαλεί η άγνοια. Και είναι στιγμές σαν και αυτή που με κάνουν να καταλαβαίνω πόσο σημαντικό είναι η εικόνα να μου είναι δυσδιάκριτη, ώστε να δώσει χώρο στη φαντασία και με κάνει να αναρωτιέμαι ταυτόχρονα τον ρόλο που παίζει στην αδυναμία που έχω να συνδεθώ με τις μοντέρνες.

Αβατάρι χρήστη
Αντίβαρο
Μύστης
Αναρτήσεις: 63
Εγγραφή: 31 Μάρ 2020, 18:04

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Αντίβαρο » 27 Απρ 2020, 21:41

Συγκυριακά είχα στη λίστα μου το L'age d'Or ή αλλιώς χρυσή εποχή του Buñuel. Και συγκυριακά το είχαν στο κανάλι που μας πρότεινε η Τρίνιτυ (μεγάλη η χάρη σου Τρίνιτυ). Μια πολύ προκλητική ταινία για την εποχή της που τη σώζει λίγο το σουρεαλ στοιχείο. Καθώς την έβλεπα μου ήρθε στο μυαλό ο Νταλί (ο οποίος μου είναι εντελώς αδιάφορος και σχεδόν απεχθής, με τη νεκρή του φύση)...και να σου, βλέπω ότι στο σενάριο συμμετείχε και αυτός. Τυχαίο!;!;!;! Αυτές οι άκυρες συνδέσεις...τσ τσ τσ
7/10
"Μην παίρνετε ναρκωτικά...δεν φτάνουν για όλους" -Ο Τζίμης, ο Τζίμης και η Τζάνις

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 28 Απρ 2020, 19:51

Ωραία η συγκυρία, Αντίβαρο! Θα την βάλω στο πρόγραμμα να την δω! Αν σου άρεσε το σουρεαλιστικό αποτέλεσμα της ταινίας, σου προτείνω, αν δεν την έχεις δει, τον Ανδαλουσιανό σκύλο, με συνεργασία Μπουνιουέλ και Νταλί πάλι.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Αντίβαρο
Μύστης
Αναρτήσεις: 63
Εγγραφή: 31 Μάρ 2020, 18:04

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Αντίβαρο » 30 Απρ 2020, 16:45

Τρίνιτυ, επειδή ακριβώς είναι σε συνεργασία με τον Νταλί δεν την έχω στην λίστα αυτή την ταινία (την φοβάμαι). Έχω κάτι άλλες του Buñuel. :μπρ:
"Μην παίρνετε ναρκωτικά...δεν φτάνουν για όλους" -Ο Τζίμης, ο Τζίμης και η Τζάνις

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 04 Μάι 2020, 20:49

Είδα το Ford V Ferrari, πολύ ωραία και διασκεδαστική ταινία που συνδυάζει δράση χιούμορ αλλά και δράμα ωραία δοσμένο όμως και όχι να σε ψυχοπλακώνει.
Το σενάριο βέβαια είναι αληθινό και αναφέρεται στην προσπάθεια της αμερικάνικης αυτοκινητοβιομηχανίας Ford να μπει στους αγώνες με παγκόσμια απήχηση όπως ήταν/είναι οι 24 ώρες του Λε Μαν όπου πρωταγωνιστούσε και κέρδιζε συνεχώς η ιταλική Ferrari.
Ο Matt Damon και ο Christian Bale είναι απλά καθηλωτικοί με τις ερμηνείες τους όπως και ο Tracy Letts στο ρόλο του προέδρου της Ford.
Υπέροχα προσεγμένα σκηνικά και φωτογραφία εποχής δοσμένα με μια σύγχρονη και ίσως ρομαντική αισθητική που μόνο το Hollywood ξέρει να κάνει και να γεμίζει το θεατή με όμορφα συναισθήματα, τα εφέ άψογα δίχως να φτάνουν σε σημείο υπερβολής όπως συμβαίνει συνήθως σε άλλες ταινίες τον τελευταίο καιρό.
Εξίσου εντυπωσιακές και οι ρέπλικες όλες πιστά αντίγραφα εκείνης της εποχής, αξίζει να δει κάποιος πόσο μεγάλη προσοχή έχουν δώσει σε αυτόν τον τομέα πού παίζει σημαντικό ρόλο αφού η ταινία βασίζεται σε γεγονότα προ 55-60 χρόνων.
Η διάρκεια της είναι περίπου 2,5 ώρες αλλά ο χρόνος κυλά γρήγορα κατά την παρακολούθηση της, δεν θα με πείραζε να είχε άλλη μια ώρα. :ρ
Μια πολύ ευχάριστη ταινία που βλέπεται από όλες τις ηλικίες.
7,5/10 και προτείνω να τη δείτε Κυριακή πρωί μαζί με τον καφέ σας όπως έκανα εγώ! :ρ
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 11 Μάι 2020, 11:07

Είδα προχθές μια ταινία πολεμικών τεχνών! Παίζει να είχα πάνω από 15 χρόνια να δω τέτοιου είδους ταινία, από την εποχή δλδ που είχαν γίνει της μόδας, αρχής γενομένης από το "Τίγρης και δράκος". Είναι αλήθεια πως τότε είχε αναβιώσει το συγκεκριμένο είδος και είχαν βγει πολλές κορυφαίες ταινίες όπως πχ "Τα ιπτάμενα στιλέτα", "Ο ήρωας" και πάει λέγοντας.

Εγώ επέλεξα να δω μια πιο παλιά ταινία, η οποία φημολογείται πως ήταν από μια απότ tις ταινίες που επηρέασαν τον Ταραντίνο όταν έφτιαχνε το "Kill Bill".
"The 36th Chamber of Saolin" - (1978)
Ιστορία εκδίκησης λοιπόν ενός νεαρού που μπλέκει με μια παρακρατική οργάνωση και ο μοχθηρός άρχοντας του τόπου σκοτώνει τους φίλους, τον πατέρα του και κυνηγάει ανελέητα το ίδιο για να τον σκοτώσει. Τελικά βρίσκει καταφύγιο σε έναν ναό Σαολίν όπου εκεί εκπαιδεύεται στις πολεμικές τέχνες για 5 χρόνια και ετοιμάζεται για την μεγάλη εκδίκηση του.
Απλή υπόθεση, συνηθισμένη σε τέτοιου είδους ταινίες με ωραίες σκηνές μαχών και χιούμορ. Ο Ταραντίνο ουσιαστικά επηρεάστηκε από την υπερβολή των μαχών που συνδέεται άρρηκτα με το χιουμοριστικό στοιχείο κάτι το οποίο υιοθέτησε σχεδόν σε όλες του τις ταινίες!

7/10
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 11 Μάι 2020, 22:48

Είδα κι εγώ μια ταινία... Δεν θα την ανέφερα καν αν για έναν περίεργο λόγο δεν με είχε στοιχειώσει.
Ο λόγος για το Close up του Αμπάς Κιαροσταμι...
Από υπόθεση? Τίποτα το ιδιαίτερο... Ένας φτωχοδιαβολος εκμεταλλεύεται την ομοιότητα του με έναν διάσημο Ιρανό σκηνοθέτη και μπαίνει στην ζωή μιας ιρανικής οικογένειας της ανώτερης τάξης.
Ηθοποιοί? Ο τυπος που έκανε την απάτη παιζει τον εαυτό του...
Γυρίσματα? Η δίκη του στο δικαστήριο, κάποια πλάνα αφήγησης κτλ κτλ..
Κι όμως... Τι διάολο είχε αυτή η ταινία και στριφογυρίζει συνέχεια στο μυαλό μου κι αν με ρωτήσεις θα πω ότι είναι από τις πιο ωραίες ταινίες που έχω δεί?
Ειλικρινά δεν μπορώ να το εξηγήσω εκτός ίσως από την εντύπωση που μου έκανε όντως το close up του Κιαροσταμι στον πρωταγωνιστή που με έκανε να νιώσω πως κοίταξα στα τρισβαθα της ψυχής του...
8/10*
Image
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 16 Μάι 2020, 16:02

Είδα το The Taming Of The Shrew (1967) του Ζεφιρέλλι, με τη Λιζ Τέιλορ και τον Ρίτσαρντ Μπάρτον. Μεγάλη παραγωγή, νομίζω όπως πολλα εργα του Ζεφιρέλλι, ωραία κοστούμια, σκηνοθεσια και ερμηνείες. Σαν Σεξπηρικο εργο, περιμενα πώς θα είναι σκηνοθετικα, αν και στο θέατρο σου δίνεται μια διαφορετική εικόνα.. Παρ'όλα αυτά, την απόλαυσα για ένα δίωρο, ειχε και λίγο πλάκα σε πολλά σημεία.. ωραία μου φάνηκε. :πάνω: 9/10
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 16 Μάι 2020, 16:22

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:Είδα το The Taming Of The Shrew (1967) του Ζεφιρέλλι, με τη Λιζ Τέιλορ και τον Ρίτσαρντ Μπάρτον. Μεγάλη παραγωγή, νομίζω όπως πολλα εργα του Ζεφιρέλλι, ωραία κοστούμια, σκηνοθεσια και ερμηνείες. Σαν Σεξπηρικο εργο, περιμενα πώς θα είναι σκηνοθετικα, αν και στο θέατρο σου δίνεται μια διαφορετική εικόνα.. Παρ'όλα αυτά, την απόλαυσα για ένα δίωρο, ειχε και λίγο πλάκα σε πολλά σημεία.. ωραία μου φάνηκε. :πάνω: 9/10





"Σαιξπηρικό" παρακαλώ, βγάζουν μάτι τα ορθογραφικά, βλέπω επίσης μια βελτίωση στο θέμα του τονισμού (όχι ολοκληρωτική), συνέχισε την προσπάθεια... :ρ
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 16 Μάι 2020, 18:00

Ρε Μακη, εχεις καταντησει ενοχλητικος (χωρις πλακα τωρα). Ασε με να κανω ο.τι θελω.. Και μην παραθετεις ολο το κειμενο ειπαμε.. ειναι σαν να "χαλας" ο.τι γραφω.. απλα γραψε @Μπιατριξ , θα καταλαβω εγω..
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες