Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 01 Μάι 2019, 12:00

A ghost story (2017)

Εξαιρετική ταινία!
Ένα νεαρό ζευγάρι ο C και η M ετοιμάζονται να μετακομίσουν σε ένα διαφορετικό σπίτι. Λίγο πριν την μετακόμιση ο C σκοτώνεται σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα. Σαν φάντασμα πλέον επιστρέφει στο σπίτι του, και εκεί κάτω από ένα σεντόνι παρατηρεί τις αλλαγές που έρχονται μέσα από το πέρασμα του χρόνου. Κάποια στιγμή όμως θα αρχίσει να καταλαβαίνει πως μαζί με τα χρόνια που περνάν χάνονται και ίδιες οι αναμνήσεις του αλλά και το εγώ του...

Ταινία με φοβερή ατμόσφαιρα, ελάχιστους διαλόγους αλλά βαθιά συναισθηματική και μελαγχολική. Ο Κέισι Άφλεκ ουσιαστικά σε όλη την ταινία είναι κρυμμένος κάτω από το λευκό σεντόνι του φαντάσματος, αλλά παρόλα αυτά θεωρώ πως είναι εξαιρετικός.
Τα πλάνα είναι αργά, επίμονα και η μουσική επένδυση άψογη.

Πραγματικά ένα κρυμμένο και ίσως παραγκωνισμένο σινεφιλικό διαμαντάκι!

9/10
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 04 Μάι 2019, 14:12

Είδα πριν λίγες μέρες την τελευταία ταινία των εκδικητών. Είχε κάποιες πολύ δυνατές στιγμές (συγκινητικές ή επικές κλπ ) αλλα συνολικά δεν την θεωρώ την κορυφαία ταινία του franchise... Μια συγκεκριμένη εξέλιξη οχι μονο με έχασε και με μπέρδεψε αλλα κατέληξε να είναι σαν επανάληψη προηγούμενων γεγονότων. Την ευχαριστήθηκα όμως, με το πρώτο μέρος να μου αρέσει περισσότερο, το οποίο φυσικά αν ήμουν εγώ σεναριογράφος θα το είχα εκμεταλλευτεί ακόμα περισσότερο για να δώσω περαιτέρω δραματικό υπόβαθρο στους ήρωες και στην τραγωδία την οποία υφίστανται μετα το τέλος του infinity war. Ενα 8/10
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 05 Μάι 2019, 12:02

Εγω χθες ειδα στον κινηματογραφο το The Cliffs Of Freedom (2019) και ειλικρινα ηταν καλυτερο απο ο,τι περιμενα. Τη σκηνοθεσια βεβαια βρηκα λιγο μετρια κ την ερμηνεια της πρωταγωνιστριας λιγο "μηχανικη" στην αρχη αλλα σεναριακα ηταν μια decent ταινια με καλο καστ, acting και κοστουμια.. επισης μου αρεσε που προωθουσε ανθρωπινες αξιες οπως η τιμη, η αγαπη, η φιλια κλπ.. προσωπικα, τη βρηκα απολαυστικη, ενα 8.5/10 θα εδινα.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 11 Μάι 2019, 20:07

Είδα τα

Go,Go second time virgin 1969 ιαπωνική του Kôji Wakamatsu με θέμα δυο νεόυς που έχουν υποστεί σεξουαλική κακοποίηση και τις συνέπειες...ενα 6/10*

Image

και

Tenemos la carne 2016 γαλλομεξικανικής παραγωγής η οποία δεν με ενθουσίασε παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του σκηνοθέτη να σοκάρει με την σεξουαλική βία...4/10*

Image
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 11 Μάι 2019, 20:22

Θεατή είδα καλά;
Κανιβαλισμούς;; :αργκ:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 11 Μάι 2019, 20:30

Ναι Νικόλα καλά είδες...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 26 Μάι 2019, 11:50

Είδα το Venom (2018)

Κλασική ταινία Marvel, άσχετη με την ιστορία του Venom στα κόμιξ του Spiderman.
Συμπαθητική κυρίως λόγω της ερμηνείας του Τομ Χάρντι αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο... Εφέ, cgi, καταδιώξεις και πάει λέγοντας.
Νομίζω πως η Marvel / Disney πρέπει να κάνει ένα διάλειμμα. Φτάνει πια με τις ταινίες υπερ-ηρώων.
6/10 με επιείκεια!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 26 Μάι 2019, 14:32

Συμφωνώ!!!!!! :ναι: :μπράβο:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 29 Μάι 2019, 10:12

Ειδα το "Crouching Tiger Hidden Dragon" (2000), περα απο τις εντυπωσιακες χορογραφιες των μαχων ομως, δεν με "αγγιξε" σεναριακα, εννοω δεν μου φανηκε ενδιαφερουσα σαν υποθεση. Λιγο βαρετουτσικη για τα γουστα μου. 5/10
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 09 Ιούν 2019, 20:54

Λοιπόν, μετά από παρότρυνση του Βεελζεβούλη είδα το "The body snatcher" (1945)!
Πολύ ενδιαφέρουσα ταινία εν τέλει, κυρίως λόγω της παρουσίας του Μπόρις Καρλοφ και του επιβλητικού του παιξίματος.
Μάλιστα στην συγκεκριμένη ταινία εμφανίζεται και ο Μπέλα Λουγκόζι, και μάλλον είναι η μοναδική ταινία που συναντιούνται αυτοί οι 2 εμβληματικοί ηθοποιοί... :)
Το σενάριο βασίζεται σε ένα διήγημα του Ρ.Λ. Στήβενσον.

Ένας γιατρός συνεργάζεται με ένα περίεργο τύπο ονόματι Γκρέι, ο οποίος του προμηθεύει πτώματα έτσι ώστε ο πρώτος να μπορεί να κάνει ενδελεχή έρευνα στην ανθρώπινη ανατομία βοηθώντας παράλληλα τους φοιτητές του να εμβαθύνουν στα μυστικά της ιατρικής.
Όμως ο Γκρέι κάποια στιγμή θα αρχίσει να εκβιάζει τον γιατρό, υπενθυμίζοντας του ένα φοβερό μυστικό που τους ενώνει!!

Επιβλητική ατμόσφαιρα και καλή δομή σεναρίου, χωρίς βέβαια να αποφεύγονται κάποιες υπερβολές ή κάποιες γκάφες.
Στο σύνολο της όμως αξιοπρεπέστατη!
7/10
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες