Suntan (2016)

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Suntan (2016)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 28 Απρ 2017, 20:25

Πάντως
όσα ψυχολογικά και να είχε, δε μας λέει ότι έχει ξανακάνει κάτι τέτοιο, ούτε και μπορούμε να το υποθέσουμε, επειδή με το τέλος της ταινίας μας δείχνει ότι τελικά το μετάνιωσε,συνειδητοποίησε τι πήγε να κάνει και δεν το κανε. Αν είχε προηγούμενο ούτε θα δίσταζε, ούτε θα ξέσπαγε σε τέτοιο κλάμα..

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Suntan (2016)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 28 Απρ 2017, 21:11

Ιζι στο θέμα σποιλερ κι εγώ έχω θέματα, θέλω αν γίνεται να μην ξέρω τίποτα για την ταινία και πραγματικά όταν αυτή είναι καλή και με ανατροπές η απόλαυση είναι τεράστια... Αυτός είναι και ο λόγος που στις παρουσιασεις μου στέκομαι περισσότερο σε τεχνικά στοιχεία με κίνδυνο να είναι ακόμη και ελλιπείς παρά να αποκαλύψω στοιχεία της πλοκής και καταναλώνω πολύ χρόνο και φαιά ουσία πως να κεντρισω το ενδιαφέρον για μια ταινία χωρίς να την "κάψω"...

Οσον αφορά τον γιατρό δεν ξέρω πως να το περιγράψω ακριβέστερα καθότι ο γραπτός λόγος είναι δύσκολος αλλά θα προσπαθήσω κι ελπίζω να γίνω κατανοητός...
Ο τύπος ηταν κόκκινη σημαία όπως το είπες αλλά οχι με την έννοια του ανώμαλου που θα βιαζε ας πούμε στον δρόμο μια κοπελα προκλητικά ντυμένη.Πιστεύω οτι ο ίδιος ο σκηνοθέτης μας το δείχνει αυτό μέσα απο διάφορα συμβάντα, πχ και οι φίλες τις κοπέλας ηταν γυμνές και το ίδιο σχεδόν προκλητικές, θυμισου και το φιλί στο στόμα με την ξανθιά στο πάρτι της πισίνας,ή την άλλη που πήγαν με τον Μάκη στην ντίσκο και του "έκατσε" η φαση,χωρια οι αμέτρητες τουριστριες στα μπαράκια όταν έψαχνε την κοπέλα...γι αυτόν είναι σαν να μην υπάρχουν και είχε κλειδώσει στην πρωταγωνίστρια γιατί αυτή του είχε δώσει σημασία και θεώρησε οτι όπως κι αυτός τον ερωτεύτηκε.
Ναι είχε τεράστια θέματα και καταπιεσμένα θέλω ο γιατρός αλλά όχι του τύπου σίριαλ βιαστής ή/και φονιάς, γι αυτό όπως είπε και η Τόνια στο τέλος η ταινία τον δείχνει να μην μπορεί να ολοκληρώσει την πράξη.
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Suntan (2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 28 Απρ 2017, 21:50

Όντως δεν ήταν τύπου σίριαλ βιαστής αλλά μάλλον τύπος που κολλάει και δεν έχει αίσθηση της πραγματικότητας. Αυτό τον κάνει εξίσου επικίνδυνο. Πολλά εγκλήματα πάθους γίνονται από τέτοιους χαρακτήρες. Και πριν την τελική του πράξη, ξεπερνούσε συνεχώς τα όρια (όπως όταν περίμενε την κοπέλα έξω από το ντους ή όταν της έλεγε ότι τη θέλει για πάντα). Εντάξει, δεν ολοκλήρωσε την πράξη αλλά τι μ' αυτό; Θα μπορούσε να την είχε σκοτώσει μόνο από το χτύπημα στο κεφάλι - αν θυμάμαι καλά δηλαδή.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Suntan (2016)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 28 Απρ 2017, 23:26

Κανονικά, η συμπεριφορά της κοπέλας δε μου άρεσε καθόλου, δεν ήταν ξεκάθαρη και της άξιζε πλήρης αδιαφορία.. (όπως σε έναν άντρα που παίζει μια κοπελίτσα όσο να τη ρίξει στο κρεβάτι και μετά της ρίχνει άκυρο, την αποφεύγει και την κοροιδεύει μ όλη την παρέα του)

Το ίδιο δεν εγκρίνω και την αρρωστημένη αντίδραση του γιατρού. Έπρεπε να πάρει γραμμή ότι η κοπελίτσα σαχλαμαρίζει και να μην της δώσει άλλη αξία. (Το ίδιο θα έλεγα και για τα δύο φύλα.)

Δεν είναι ωραίο να μην υπολογίζουμε τα συναισθήματα των άλλων , ούτε όμως να τα εκβιάζουμε..

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Suntan (2016)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 28 Απρ 2017, 23:39

Α καλά μεγάλη κουβέντα ανοιγεις με τα εγκλήματα πάθους... 9 στις 10 περιπτώσεις όλοι λενε ο θύτης δεν πείραζε ουτε μύγα. Ανεξαρτήτως φύλου βέβαια...

Δεν συμφωνώ οτι ο γιατρός ηταν τέρας,θέματα είχε σίγουρα αλλά αυτό με το εξω απο το μπάνιο κτλ το έκανε αφού η κοπέλα του έδωσε το δικαίωμα και μάλιστα τι δικαίωμα έτσι; δεν του χαμογέλασε απλά η τον ακούμπησε στο μπράτσο...Δεν μπόρεσε να διαχειριστεί οτι οι καιροί έχουν αλλάξει και οτι μια ερωτική επαφή την σήμερον ημέρα μπορεί να έχει και την έννοια του "βγήκαμε για εναν καφέ" να κρατήσει την απροσδόκητη και τυχερή εμπειρία και να πάει παρακάτω...αυτό θα έπρεπε να είχε πράξει κατά την γνώμη μου γι αυτό και πιστεύω οτι ηταν αμφίδρομα διδακτική η ταινία...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Suntan (2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 29 Απρ 2017, 00:42

Εγώ δεν βρίσκω ότι η κοπέλα τον κορόιδεψε. Αντίθετα τη βρήκα 100% ξεκάθαρη. Του έδειξε από την πρώτη στιγμή ότι σ'αυτήν την παρέα όλοι πάνε με όλους χωρίς δεσμεύσεις. Ακόμα και μετά το σεξ που ήταν ψιλοαποτυχία, του είπε ότι θα είχε την ευκαιρία να επανορθώσει. Ήταν γλυκιά μαζί του σε μια ευάλωτη φάση. Κι όταν πήγε να τη βρει αφού γύρισε απ' το άλλο νησί τον αγκάλιασε με χαρά. Αυτός ήταν που άρχισε τα "πού ήσουν" και τα άλλα σπαστικά. Δεν του έδωσε κανένα δικαίωμα να την ελέγχει. Κι αυτά τα κριπίστικα (δική μου λέξη... Το καψα, το ξέρω :ρ ) με το ντους και τα "για πάντα" δεν δικαιολούνται με τίποτα. Αυτή ήταν ξεκάθαρα πολυγαμική, ελεύθερη και παιχνιδιάρα. Αλλού ήταν το λάθος της κατά τη γνώμη μου. Τον υποτίμησε. Του φέρθηκε απ' την αρχή σαν να ήταν ένα διασκεδαστικό σκυλάκι που ακολουθούσε την παρέα τους. Με ένα σκυλάκι παίζουμε, είμαστε τρυφεροί μαζί του (πχ του έδωσε το ψάρι) αλλά δεν είναι ισότιμο μέλος της συντροφιάς μας. Και το σεξ που έκανε μαζί του μου φάνηκε σαν pity fuck σε στυλ "έλα κι εσύ καημενοϋλη να πηδήξεις λίγο, που σου τρέχουν τα σάλια τόση ώρα". Όχι βέβαια ότι ο γιατρός κατάλαβε τίποτα. Αυτός ονειρευόταν μια ισότιμη, μονογαμική σχέση μαζί της, γι' αυτό λέω ότι ήταν στον κόσμο του, εκτός πραγματικότητας.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Suntan (2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Απρ 2017, 01:25

(Έχει εδώ και λίγες αναρτήσεις που νιώθω πως δεν μπορώ να σας παρακολουθήσω! :)))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Suntan (2016)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 29 Απρ 2017, 10:41

Ωραία.. νομίζω το αναλύσαμε αρκετά.. :) Αυτό το σπόιλερ το βαλα για νσ εξάψω κι άλλο την περιέργεια του Φσροφύλακα.. :χαχα: :χαχα:


Φαροφύλακα έχεις δίκιο.. αλλά αυτά που συζητάμε πρέπει να παραμείνουν στο σκοτάδι!! :χαχα: :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Suntan (2016)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 29 Απρ 2017, 11:00

Φαρε :χαχα: :χαχα:

Γι αυτό λοιπόν πρέπει να έχουμε το νου μας...καμιά φορά το σκυλί αμα το πειράξεις πολύ γυρνάει και δαγκώνει...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Suntan (2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 29 Απρ 2017, 14:55

:))))

Κάτι τελευταίο. Αυτός ο Τάκης ανήκει στο πιο σιχαμερό είδος άντρα που υπάρχει. :όχισουλέω: :οργή: Φανταστικός ο ηθοποιός που τον υποδύθηκε!
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες