The Visit (Η Επίσκεψη) (2015)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3272

The Visit (Η Επίσκεψη) (2015)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 31 Ιαν 2016, 09:41

Image

Τίτλος: The Visit
Ελληνικός τίτλος: Η Επίσκεψη
Έτος παραγωγής: 2015
Σκηνοθεσία: M. Night Shyamalan
Σενάριο: M. Night Shyamalan
Ηθοποιοί: Olivia DeJonge, Ed Oxenbould, Deanna Dunagan, Peter McRobbie…
Διάρκεια: 94΄

Υπόθεση
Δυο αδέρφια επισκέπτονται τον παππού και την γιαγιά, για μια εβδομάδα σε ένα ταξίδι που ξεκινάει με χαρά. Μόνο που η παράξενη συμπεριφορά των γέρων, κάθε βράδυ, κάνει τα παιδιά να φοβούνται όλο και πιο πολύ.

Image

Άποψη
Άλλο ένα θρίλερ από τον M. Night Shyamalan της Έκτης Αίσθησης. Εδώ εξερευνά την τεχνική "found footage" και στήνει με μια σχετικά παραγωγή κάτι απλό και μάλλον λειτουργικό. Ανήκει μάλιστα στο είδος όπου γίνεται χρήση δύο καμερών (όπως π.χ. στο Afflicted), μία για κάθε αδέρφι, ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη άνεση και ποικιλία όσον αφορά τα πλάνα.

Υπάρχει ανατροπή αλλά όχι κάποια υπέρβαση και έχω την αίσθηση πως όσα φτάνουν σε εμάς μας προσφέρονται κυρίως από την φόρμα και λιγότερο από τον σκηνοθέτη. Προς υπεράσπισή του, η όλη ιστορία είναι μάλλον ηθελημένα ένα αστείο, όπως όταν κάποιος φίλος σου κάνει "μπου" για να τρομάξεις κι έπειτα γελάτε κι οι δύο μαζί. Τουλάχιστον κάτι τέτοιο προκύπτει, κατά την γνώμη μου από την όλη κατάληξη, μαζί με το ραπ τραγούδι του τέλους κτλ.

Αυτό που ξεχωρίζει είναι μάλλον το καστ. Οι δύο γέροι καταφέρνουν να είναι… ανησυχητικοί και τα παιδιά είναι απλά πολύ πειστικά στον ρόλο που αναλαμβάνουν.

Στην δική μου αίσθηση το όλο αποτέλεσμα είναι μάλλον μέτριο, ακριβώς στον μέτριο βαθμό που σκοράρει στην imdb, αν και την είδα ευχάριστα την ταινία και μάλλον κάπως έτσι θα την δουν κι οι λάτρεις του "found footage" ή των αμερικανικών θρίλερ.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 232

Re: The Visit (Η Επίσκεψη) (2015)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 31 Ιαν 2016, 14:55

Δεν άντεξες τελικά να μην τη δεις, ε; :ρ
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1354

Ανάρτησηαπό Ίζι » 31 Ιαν 2016, 15:14

Ωραίο, παρεϊστικο θρίλερ με αρκετό χιούμορ. Ο πιτσιρικάς ήταν άψογος στο ρόλο του. Γενικά μου αρέσει ο Σιάμαλαν, ακόμα και στις αδύναμες στιγμές του. Το κακό είναι ότι μας έχει συνηθίσει στις ανατροπές, κι έτσι τις περιμένουμε στις ταινίες του. Κι όταν περιμένεις την ανατροπή, ε... δεν είναι το ίδιο (τη συγκεκριμένη τη βρήκα στο πεντάλεπτο).
Διασκέδασα, γι' αυτό αξίζει το επταράκι μου :)))
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3272

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 31 Ιαν 2016, 17:44

Έριξα να την δω, μιας και συζητήθηκε αλλού στην Λέσχη μας, και δεν βρήκα λόγο να την βγάλω.

Προσωπικά, δεν είχα το μυαλό μου να προβλέψω ανατροπή κι έτσι πιάστηκα ευχάριστα ανυποψίαστος. Σε οποιαδήποτε περίπτωση, δεν μου φάνηκε και κάτι ιδιαίτερο, κι όπως έγραψα κι αρχικά, περισσότερο έχεις τις αρετές της φόρμας παρά του σκηνοθέτη. Αλλά κι ο σκηνοθέτης μάλλον την πλάκα του έκανε και το τέλος είναι λίγο:
όλα καλά μωρέ. Φτάνει με το "μπου", τώρα ελάτε να γελάσουμε και να φύγουμε χαρούμενοι.
Ένα 6☆ από εμένα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 699

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 31 Ιαν 2016, 19:38

Συμπαθητική και με ατμόσφαιρα αλλά το τέλος μου φάνηκε κάπως βιαστικό.

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 16 Ιαν 2017, 21:44

Γενικά όλη η ταινία νομίζω έβγαζε κάτι το "βιαστικό". Μάλλον παίζει ρόλο και το στυλ που διάλεξε να τη γυρίσει. Ίσως συγκρίνοντας το και με την έκτη αίσθηση να είναι που το κάνει ακόμα πιο μέτριο.. αν δεν το συγκρίνεις, είναι μια χαλαρή ταινία για να δεις και να περάσεις καλά. Δεν είναι κακή, απλά δεν κάνει τη διαφορά.

Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες