Coherence (Η νύχτα του κομήτη) (2013)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3347

Coherence (Η νύχτα του κομήτη) (2013)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 24 Αύγ 2014, 11:18

Image

Τίτλος: Coherence
Ελληνικός τίτλος: Η νύχτα του κομήτη
Έτος παραγωγής: 2013
Σκηνοθεσία: James Ward Byrkit
Σενάριο: James Ward Byrkit, Alex Manugian
Ηθοποιοί: Emily Baldoni, Maury Sterling, Nicholas Brendon…
Πρωτότυπη μουσική: Kristin Øhrn Dyrud
Διάρκεια: 89΄

Υπόθεση
Ένας κομήτης περνάει πολύ κοντά στην Γη προκαλώντας κάποιες ανωμαλίες στην τηλεφωνία και στον ηλεκτρισμό. Μια παρέα φίλων βρίσκεται σε ένα σπίτι, όταν γίνεται μια γενική συσκότιση. Δύο μέλη της παρέας εξορμούν μέσα στο σκοτάδι, προς το μοναδικό σπίτι που φαίνεται να έχει ρεύμα και φως. Επιστρέφουν με ένα κουτί στα χέρια τους που όταν ανοίξει θα τους φέρει αντιμέτωπους με ένα απροσδόκητο μυστήριο.

Image

Άποψη
Ταινία μυστηρίου κι επιστημονικής φαντασίας, με την ευρύτερη όμως έννοια, με θεατρικό στήσιμο, που βασίζεται κυρίως στο έξυπνο σενάριο.

Η ταινία, η πρώτη μεγάλου μήκους του Ward Byrkit, έχει μια πολύ ιδιαίτερη παραγωγή κι εκτέλεση καθώς ο σκηνοθέτης θέλησε κι έκανε μια ταινία δίχως συνεργείο και δίχως σενάριο. Διάλεξε για χώρο των γυρισμάτων το ίδιο του το σπίτι και στους ηθοποιούς έδωσε μοναχά κάποια στοιχεία για τους ρόλους τους κι από εκεί και πέρα τους άφησε ελεύθερους να αυτοσχεδιάσουν δίχως να ξέρουν καν προς τα πού τραβά η ιστορία η οποία τους αποκαλυπτόταν σιγά-σιγά και καθώς προχωρούσε το γύρισμα. Οι συζητήσεις που βλέπουμε είναι όλες αυτοσχεδιαστικές. Τα φώτα που σβήνουν, το χτύπημα στην πόρτα κτλ. γίναν όλα απρόσμενα κι οι αντιδράσεις των ηθοποιών είναι αληθινές κι αυθόρμητες. Ομοίως, όταν τους βλέπουμε να αραδιάζουν στο τραπέζι τον γρίφο με τις φωτογραφίες, σε εκείνο το σημείο οι ηθοποιοί δεν γνωρίζαν την λύση του μυστηρίου και προσπαθούσαν να την βρουν εκεί, μπροστά στην κάμερα, υποδυόμενοι τους ρόλους.1

Ανάμεσα σε μια πολύ καλή ομάδα ηθοποιών δίχως πρωταγωνιστές ίσως το σποτλάιτ κάθεται κάπως περισσότερο στην πανέμορφη Emily Foxler.

Ενίοτε ένα πολύ ενδιαφέρον μυστήριο απογοητεύει γιατί δεν μπορεί να καταλήξει σε ένα εξίσου καλό τέλος. Εδώ πιστεύω πως το τέλος κλείνει με τον καλύτερο τρόπο μια από τις πιο ενδιαφέρουσες ταινίες που είδα τελευταία. Κι είναι εντυπωσιακό πόσο καλή ταινία μπορεί να γυριστεί με πόσα λίγα μέσα, όταν υπάρχει η αληθινή έμπνευση, η ευφυΐα κι η ικανότητα. Αυτό σε αντιδιαστολή προς μεγάλες κι ακριβές παραγωγές που συχνά παραδίδουν κλισέ και κακότεχνα αποτελέσματα.

Σασπένς, μυστήριο, παιχνίδια του μυαλού, μια κατάσταση πέρα από το ρεαλιστικό όμως δοσμένη μέσα σε ένα πολύ ρεαλιστικό περιβάλλον.

Η ταινία άφησε μια πολύ θετική εντύπωση και σίγουρα μπορεί να κρατήσει το ενδιαφέρον πολλών. Το "Coherence" μοιράζεται το ίδιο στήσιμο με το "The Man from Earth", κι όσοι αγάπησαν εκείνη την ταινία έχουν καλές πιθανότητες να βρουν εδώ μια καινούργια αγάπη.

Τρέιλερ

1 Συνέντευξη του James Ward Byrkit και της Emily Foxler στο CraveOnline, 25 Σεπτ. 2013
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1354

Re: Coherence (2013)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 31 Αύγ 2014, 15:24

Την ταινία την είδα αργούτσικα χθες τη νύχτα και μου άρεσε πάρα πολύ. Το σενάριο ήταν βγαλμένο απ' τους χειρότερους εφιάλτες μου (αυτή η αποδόμηση όλων των φυσικών σταθερών που αντιμετώπισαν οι ήρωες, και μάλιστα μέσα σε οικείο περιβάλλον, με αγαπημένους συντρόφους και με εχθρούς

τους ίδιους τους εαυτούς τους
:μπρ: ). Με τάραξε πολύ και με τρόμαξε πολύ, και σε αυτό συνέβαλε όλη αυτή η αίσθηση ρεαλισμού που προσέδιδε στην ταινία το στοιχείο του αυτοσχεδιασμού και το γεγονός ότι οι ίδιοι οι ηθοποιοί δεν γνώριζαν τι ακολουθούσε! Λίγο κουραστικό ήταν που μιλούσαν όλοι μαζί, και ώρες-ώρες δεν ήξερες πού να εστιάσεις, όπως και η κίνηση της κάμερας κι αυτή η εμμονή του σκηνοθέτη με τα πολύ κοντινά πλάνα.

Όσο για το τέλος, το βρήκα καλό, όμως άφησε αρκετά αναπάντητα ερωτήματα.

Τι έγινε με τον εναλλακτικό εαυτό της πρωταγωνίστριας κατά τη διάρκεια της νύχτας; Βγήκε από το μπάνιο κι έφυγε; Πήγε πού και γιατί; Αν την είχε δει να κοιμάται στον καναπέ δεν θα είχε ξεσηκώσει τον κόσμο; Ήταν ο ίδιος εαυτός που είχε δεχτεί επίθεση στο αμάξι ή κάποιος άλλος; Γιατί απλά τη χτύπησε και δεν τη σκότωσε αν ήθελε να την αντικαταστήσει; Και τι έγινε στο τέλος όταν την κατάλαβαν;

Για μένα ταινία τρόμου, και μάλιστα απ' τις πολύ τρομακτικές. Φάρε, πολύ καλή πρόταση και πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση, γεμάτη με στοιχεία που εντείνουν την απόλαυση της ταινίας. Μακάρι να γυρίζονταν περισσότερες ταινίες σαν αυτήν και το "Man from Earth".
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3347

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 31 Αύγ 2014, 16:46

Αυτό που σημειώνεις, η "αποδόμηση όλων των φυσικών σταθερών" μέσα από την "αίσθηση ρεαλισμού", είναι κατά την γνώμη μου το πιο δυνατό σημείο της ταινίας.

Ο σκηνοθέτης έχει πει σχετικά:
Αρχικά το κάναμε να είναι απλά ένα μπι-μούβι σε στιλ "Twilight Zone", αλλά η παρόρμησή μας μας οδήγησε να το κάνουμε όλο και πιο νατουραλιστικό.

Σχετικά με τα ερωτηματικά σου:
νομίζω πως δεν είναι τόσο εύκολο να σκοτώσεις κάποιον. Ακριβώς αυτό που λέει ο σκηνοθέτης, πιο πάνω. Αυτό που γίνεται στις αμερικάνικες σειρές όπου ο καθένας σκοτώνει τον καθένα με ανείπωτη ευκολία δεν νομίζω πως είναι και τόσο ρεαλιστικό. Εάν σου τύχαινε εσένα να βρεθείς στην θέση της Εμιλης, και ξαφνικά να έρθεις εχθρικά αντιμέτωπη με τον εαυτό σου, το πιο πιθανό είναι πως θα έκανες κάτι αντίστοιχο. Σκέψου το: μπορείς να δολοφονήσεις; ξέρεις να δολοφονείς;

Οπότε νομίζω πως απλά κάνει την κίνηση δίχως να την ολοκληρώσει. Βλέποντας και κάνοντας, κατά την έκφραση. Ίσως σκόπευε να επιστρέψει στο θέμα όμως μάλλον αποκοιμήθηκε και την βρήκε το πρωί. Δεν γνωρίζουμε την πορεία της άλλης Έμιλης. Μπορεί να είδε τον εαυτό της και να το έβαλε στα πόδια αν και αυτό που καταλαβαίνω εγώ από την ταινία είναι πως μόλις σηκώθηκε και, ας πούμε, ζαλισμένη πήρε τηλέφωνο το φίλο της.

Το τί γίνεται από εκεί και πέρα, δεν μας δίνεται.
Ταινίες και σειρές που μπερδεύουν το μυστήριο, συχνά εγκλωβίζονται σε αυτό και δεν μπορούν να βρουν καλή διέξοδο (με αποκορύφωμα το Lost...) Για εμένα το Coherence είχε το καλύτερο δυνατό κλείσιμο.

Κι εγώ είμαι κατενθουσιασμένος με αυτήν την ταινία. :προσκυνώ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1354

Ανάρτησηαπό Ίζι » 31 Αύγ 2014, 18:31

Φαροφύλακας έγραψε:
νομίζω πως δεν είναι τόσο εύκολο να σκοτώσεις κάποιον. Ακριβώς αυτό που λέει ο σκηνοθέτης, πιο πάνω. Αυτό που γίνεται στις αμερικάνικες σειρές όπου ο καθένας σκοτώνει τον καθένα με ανείπωτη ευκολία δεν νομίζω πως είναι και τόσο ρεαλιστικό. Εάν σου τύχαινε εσένα να βρεθείς στην θέση της Εμιλης, και ξαφνικά να έρθεις εχθρικά αντιμέτωπη με τον εαυτό σου, το πιο πιθανό είναι πως θα έκανες κάτι αντίστοιχο. Σκέψου το: μπορείς να δολοφονήσεις; ξέρεις να δολοφονείς;
Το τί γίνεται από εκεί και πέρα, δεν μας δίνεται.

Σωστό κι αυτό, δεν το είχα σκεφτεί :)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 699

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 05 Δεκ 2014, 08:37

Την είδα πρόσφατα, κι ενώ πιστεύω δώσαν περισσότερη σημασία στους διαλόγους παρά την όποια δράση, τη βρήκα ικανοποιητική και μου έμεινε. Φταίει που παίζει με το μυαλό όπως έγραψες, με τη δημιουργία των υποθετικών εαυτών τους, που όμως δεν έρχονται όλοι αντιμέτωποι. Κι εκεί μπορούσε να το φτιάξει κάπως, ήθελε κι άλλο interaction μεταξύ τους.

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 423

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 25 Ιαν 2015, 23:11

Την είδα κι εγώ και μολονότι δεν είναι ακριβώς το είδος ταινίας που με έλκει, μου άρεσε αρκετά, ιδίως προς το τέλος, όπου βγήκαν στην επιφάνεια καταπιεσμένα συναισθήματα και έγινε πιο ζοφερή..
ξεχώρισα ιδιαίτερα την σκηνή στην οποία η Έμιλι, σε κατάσταση απόγνωσης από την όλη κατάσταση, όπως εξελισσόταν, βλέποντας την ζωή της και την σχέση της να καταρρέουν, βγαίνει συνειδητοποιημένη και αποφασισμένη να εντοπίσει εκείνη την εκδοχή του εαυτού της που είναι η πιο ευτυχισμένη από όλες και απαλλαγμένη από την επίδοξη αντίζηλο.. με σκοπό να πάρει τη θέση της.

Έτσι, απόλυτα ζηλόφθονα κι εγωκεντρικά σε μία απονενοημένη, ενστικτώδη κίνηση που όμως είναι πολύ φυσική και κατανοητή, καθώς διεκδικεί αυτό που θεωρεί ότι της ανήκει και μέχρι εκείνη την αλλόκοτη και μοιραία βραδιά ήταν δεδομένα δικό της.
Προσωπικά έχω αδυναμία στα τέλη που διατηρούν κάποιο μυστήριο και δεν τα αποκαλύπτουν όλα, επομένως τα αναπάντητα ερωτήματα του φινάλε κάθε άλλο παρά με ενόχλησαν. Πιστεύω κι εγώ πως δεν θα μπορούσε να έχει καταλληλότερο κλείσιμο.
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Χρήστος Π
Μύστης
Αναρτήσεις: 136

Ανάρτησηαπό Χρήστος Π » 18 Ιαν 2016, 20:46

Το ανακάλυψα από λινκ της φόρμας που έβαλε ο Φάρος στην άλλη Λέσχη και το είδα χθες. Αρκεί να πω ότι σκοπεύω να το δω και απόψε. Οχι μόνο γιατί μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά και γιατί μια δεύτερη φορά είναι απαραίτητη για αυτή την ταινία. Απλά καταπληκτική! :μπράβο:
You can't take a picture. It's already gone...

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 499

Re: Coherence (Η νύχτα του κομήτη) (2013)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 30 Ιαν 2016, 00:29

Μολις την ειδα και ηταν πολυ καλη.Βεβαια καπου χαθηκε και ο σκηνοθετης με τις πραγματικοτητες οποτε δεν μπορω να πω οτι ηταν αψεγαδιαστη αλλα ξετυλιγει πολυ ομορφα την πλοκη ως ενα βαθμο.Εχω ομως μια απορια

λογω του κομητη ο ενας εμπαινε στην πραγματικοτητα του αλλου να το πω ετσι απλα ; :χμ:
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Χρήστος Π
Μύστης
Αναρτήσεις: 136

Ανάρτησηαπό Χρήστος Π » 30 Ιαν 2016, 00:40

Μπορείς να το πεις κι έτσι Στιλλ. Βασικά το κλειδί στην ταινία κατά τη γνώμη μου βρίσκεται στο
θεωρητικό πείραμα του Σρέντιγκερ με το κουτί και τη γάτα. Επίσης, κάθε φορά που έβγαιναν από το σπίτι και έμπαιναν στο σκοτεινό σημείο του δρόμου, γύριζαν στο σπίτι άλλης πραγματικότητας. Το ίδιο και οι αντίστοιχοι της άλλης πραγματικότητας. Με αποτέλεσμα στο τέλος να υπάρχει μια πληθώρα... πραγματικοτήτων. :πανικός:
You can't take a picture. It's already gone...

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 499

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 30 Ιαν 2016, 00:49

Εκει που αναφερει το πειραμα εγινε το κλικ και κρατησα νοερα σημειωσεις.Παντως μου αρεσε που ηταν τοσο ρεαλιστικο και δεν κατεληξε σε κλασικο θριλερ,υπηρχε μια απροσδιοριστη αγωνια, επαιζε με τα μυαλο χρησιμοποιωντας τοσα λιγα μεσα.Ευγε στον σκηνοθετη και στο εξαιρετο καστ.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες