Silver Linings Playbook (Οδηγός Αισιοδοξίας) (2012)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Silver Linings Playbook (Οδηγός Αισιοδοξίας) (2012)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 15 Απρ 2013, 13:07

Image
Τίτλος: Silver Linings Playbook
Έτος παραγωγής: 2012
Σκηνοθέτης: David O. Russell
Σενάριο: David O. Russell
Ηθοποιοί: Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro |
imbd


Υπόθεση
Φτάνοντας στο σπίτι του είδε την γυναίκα του να τον απατά.Έκανε απόπειρα ανθρωποκτονίας,προσπαθώντας να σκοτώσει τον εραστή της γυναίκας του.Η κοινωνία αποφασίζει την εισοδό του σε ψυχιατρική κλινική για να ξεπεράσει τον θυμό του.Μετά απο καιρό βγαίνει και προσπαθεί να ξανα βρεί την ζωή του.

Άποψη
Μια γλυκία και ευαίσθητη ταινιά.Είναι μια ταινία που θα σε κάνει να κλάψεις και να γελάσεις.Ο Κούπερ μου έκανε φοβερή εντύπωση στην ταινία,δεν περίμενα να παίζει τόσο καλά και αν δεν κάνω λάθος είναι και ο πρώτος σοβαρός ρόλος που έπαιξε.Η ταινία ήταν υποψήφια για όσκαρ αλλα κέρδισε ενα όσκαρ η Jennifer Lawrence ά γυναικείου.Μου άρεσε αρκετά και η ερμηνεία της,αλλά και του Ντε Νίρο.

Τρέιλερ


Ατλαντίς
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 15
Εγγραφή: 14 Απρ 2013, 12:40

Re: Silver Linings Playbook (Οδηγός Αισιοδοξίας) 2012

Ανάρτησηαπό Ατλαντίς » 15 Απρ 2013, 23:15

Είναι η ταινία που θέλω άμεσα να δω!!! Πιστεύω ότι θα είναι πολύ αληθινή.. Αξίζει τον κόπο;
Carpe noctem...

Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 10:11

Re: Silver Linings Playbook (Οδηγός Αισιοδοξίας) (2012)

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 19 Νοέ 2014, 21:04

Νομίζω είχαμε μια συζήτηση γι αυτήν την ταινία στην άλλη λέσχη... Δε θυμάμαι. Η ταινία ήταν διαφορετική από αυτό που περίμενα, σίγουρα μου άρεσε, αλλά κατά τη γνώμη μου δεν ήταν για όσκαρ. Μ' άρεσαν όλοι οι ηθοποιοί πάρα πολύ. Η Λόρενς εξελίσσεται σε αγαπημένη. :)
Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Silver Linings Playbook (Οδηγός Αισιοδοξίας) (2012)

Ανάρτησηαπό Λορένα » 19 Νοέ 2014, 22:24

Ειναι η ταινια που πρωτογνωρισα την Λορενς μου αρεσε παρα πολυ.

Και η ταινια μου αρεσε παρα πολυ. Και αν στην αρχη την ειδα με επιφυλαξη, οσο περνουσε η ωρα ολο και με κερδισε.

Ειναι ευχαριστη, ειναι αισιοδοξη, και γενικα ειναι καλη :πάνω:

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Silver Linings Playbook (Οδηγός Αισιοδοξίας) (2012)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 26 Νοέ 2014, 10:32

Αν και στην αρχή δεν μου άρεσε τελικά μου άφησε μια θετική εντύπωση, κυρίως για τους αντρικούς της ρόλους (Κούπερ και ντε Νίρο). Σίγουρα δεν θα την συμπεριλάμβανα στο τοπ 10 αγαπημένων ταινιών μου αλλά είναι μια όμορφη, αισιόδοξη ταινία για να περάσει ευχάριστα (και ανώδυνα) το βράδυ σου
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Silver Linings Playbook (Οδηγός Αισιοδοξίας) (2012)

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 26 Νοέ 2014, 15:03

Τελικά φαίνεται πως είμαι η μόνη που δεν βρήκα κάτι καλό σε αυτή την ταινία, ανήκει μάλιστα στις ελάχιστες που έχω αντιπαθήσει τόσο και την βαθμολόγησα χωρίς τύψεις με μονάδα στην IMDB :μαναι:

Δεν ξέρω τι απέτυχα να δω, το γεγονός πάντως ότι δεν άρεσε σε μένα δεν σημαίνει φυσικά κάτι για την ίδια την ταινία αλλά αναδεικνύει την ποικιλομορφία και την υποκειμενικότητα των προτιμήσεων.
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Silver Linings Playbook (Οδηγός Αισιοδοξίας) (2012)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 26 Νοέ 2014, 20:28

Θα συμφωνίσω με το χαρακτηρισμό γλυκιά ταινία. Στη πορεία κάπου το χάνει βέβαια, αλλά αξίζει το κόπο να τη δει κανείς και για τους ηθοποιούς που παίζουν.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Silver Linings Playbook (Οδηγός Αισιοδοξίας) (2012)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 31 Ιαν 2019, 22:47

Εγω θα συμφωνησω με τη Χηθκλιφ, η ταινια δεν μου αρεσε... :ωιμέ:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες