Underworld (2003)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Underworld (2003)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 06 Απρ 2013, 14:59

Image

Τίτλος: Underworld
Έτος παραγωγής: 2003
Σκηνοθέτης: Len Wiseman
Σενάριο: Kevin Grevioux,Len Wiseman
Ηθοποιοί: Kate Beckinsale, Scott Speedman, Shane Brolly ...
imbd

Πλοκή
Ο κύριος χαρακτήρας της ταινίας, είναι η Σελιν, ένα βαμπίρ, που έχει αφιερώσει την ζωή της στον πόλεμο μεταξύ βαμπίρ και λυκανθρώπων. Η ζωή της αλλάζει από την στιγμή που ερωτεύεται έναν άνθρωπο, τον Μαικλ, που στην συνέχεια μεταμορφώνεται σε λυκάνθρωπο, και δηλαδή γίνεται αντίπαλος της. Ο έρωτας μεταξύ τους θα αναστατώσει την ήδη υπάρχουσα διαμάχη μεταξύ των δυο φυλών.

Image

Άποψη
Μια πολύ καλή ταινία, μεταξύ θρίλερ και περιπέτειας. Σε βάζει σε έναν διαφορετικό κόσμο, σε ένα σκοτεινό πόλεμο μεταξύ βαμπίρ και λυκάνθρωπων. Αρκετά μαύρη ταινία όπως άλλωστε αναμένεται από μια ταινία που πραγματεύεται ένα τέτοιο θέμα. Μια άλλη πλευρά του βαμπιρικού μύθου που συμπληρώνεται με μια πληθώρα από εφέ και την Kate Beckinsale να κλέβει την παράσταση.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Underworld (2003)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 06 Απρ 2013, 15:24

Μου άρεσε πάρα πολύ αυτή η βαμπιροϊστορία. Είναι σκοτεινή, παντού κυριαρχεί το μαύρο και το μπλε. Η Κέιτ είναι κουκλάρα και αποδίδει πολύ καλά τον χαρακτήρα μιας ανελέητης πολεμίστριας.Νομίζω δεν υπάρχει ούτε μία σεκάνς που να την δείχνει να χαμογελάει, αλλά αυτό ενισχύει τα χαρακτηριστικά του ρόλου της. Δεν τρελάθηκα βέβαια με τις συνέχειες (ίσως ή 2η να ήταν κάπως καλή). Ήταν η πρώτη ταινία που παρατήρησα τον Michael Sheen και από εκεί και πέρα τον ακολουθώ πιστά. :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Underworld (2003)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Απρ 2013, 17:07

Όταν άκουσα το θέμα της ταινίας: Λυκάνθρωποι εναντίον Βρυκολάκων, σκέφτηκα πως θα πρόκειται για μπι μούβι. Να όμως που ήταν τελικά μια πολύ καλή ταινία, για το είδος της, που μου άρεσε πολύ (8*). Αρκετά μου άρεσε και η δεύτερη συνέχεια, το Evolution (2006), αλλά όχι και το Rise of the Lycans (2009). Το τελευταίο μέρος της σειράς που βγήκε πέρσι, δεν το έχω δει ακόμα.

Αυτή όμως που θα μου αρέσει σε κάθε επεισόδιο, είναι η Kate Beckinsale. Ας με δαγκώσει, τέλος πάντων. :ρ
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Underworld (2003)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 06 Απρ 2013, 20:17

Φαροφύλακας έγραψε:Το τελευταίο μέρος της σειράς που βγήκε πέρσι, δεν το έχω δει ακόμα.

Στο λεω εγω,που ειμαι τρελα φαν,οτι το τελευταιο μερος ειναι απλα αθλιο,ακομα κλαιω τα λεφτα που εδωσα να το δω στο σινεμα :όχισουλέω:
Δεν αξιζει.Αλλα εχω μια υποψια οτι θα βγει και επομενη και αυτη ηταν η ενδιαμεση ταινια για να ενωσει τις προηγουμενες με την καινουρια.

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Underworld (2003)

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 06 Απρ 2013, 23:07

Για μένα η σειρά ταινιών Underworld οριοθέτησε μια άλλη οπτική, σαφώς κατώτερη του μύθου των βαμπίρ (που εσφαλμένα συνδέεται με αυτό των βρικολάκων) του οποίου ο έντονος και μακάβριος ερωτισμός παρακάμπτεται από το ξενέρωτο love story και που σαφώς επηρεασμένη από την οπτική των ταινιών Matrix και σούπερ ηρώων με τα εφαρμοστά κολάν, διασύρει αλλοιώνοντας προς χάριν της εμπορικότητας και της διαφορετικότητας, την μυθολογία τους - όπως άλλωστε και η σειρά ταινιών «Blade» η οποία βασίζεται στο ομώνυμο κόμιξ της Marvel - που ξεκινάει με τον Δράκουλα του Μπραμ Στόκερ, το Βαμπίρ του Τζον Πολλιντόρι, ή την Καμίλλα του Λε Φανού, δίνοντας έτσι την σκυτάλη στις ανούσιες και άνευ περιεχομένου ταινίες που ακολούθησαν με τον τίτλο: Twilight.

Σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσα να συσχετίσω την εν λόγω σειρά ταινιών με τα αριστουργήματα των Μουρνάου «Νοσφεράτου» (όπως επίσης και με την διασκευή του Χέρζογκ το 1979 με τον Κλάους Κίνσκι ), τις ταινίες της δεκαετίας του ΄70 με τον Κρίστοφερ Λη στον ομώνυμο ρόλο του Δράκουλα, το «Vampires» του Κάρπεντερ του 1998, «Τα παιδιά της Νύχτας» ( The lost boys) του Τζόελ Σουμάχερ το 1987, το « Συνέντευξη με ένα βρικόλακα» του Νηλ Τζόρνταν το 1994, ακόμα και με το «Από την Αυγή στο Σούρουπο» του Ροντρίγκεζ το 1996.

Το πάντρεμα που επιχείρησε η σειρά ταινιών Underworld, μεταξύ των αριστοκρατικών και χλιδάτων βαμπίρ, με τους άξεστους, αιμοδιψείς και υποανάπτυκτους λυκανθρώπους, αν και ευρηματικό, εντούτοις στερείται του απαιτούμενου σεβασμού που καθιέρωσε στην συνείδηση του κινηματόφιλου κοινού η συγκεκριμένη μυθολογία, κάτι που τελικά πιστοποιείται και από τις απόψεις των προηγούμενων αναφορικά με την τελευταία ταινία της σειράς.

(Δε λέω καλή η Σελίν, μα έχουν υπάρξει καλύτερες και πιο σέξι βαμπίρες)… :σάλια:




Υ.Γ Έχω δει και τις τέσσερις ταινίες Underworld, μα δεν κατάφερα με τίποτα – αν και το προσπάθησα – να δω ούτε μισή ταινία από την σειρά: Twilight :νύστα:
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Underworld (2003)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 06 Απρ 2013, 23:48

Ονειρευτη συμφωνω για το twilight :σύμφωνοι:
Για εφηβα Αμερικανακια ειναι.

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Underworld (2003)

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 07 Απρ 2013, 12:21

Τραβιατα έγραψε:Ονειρευτη συμφωνω για το twilight :σύμφωνοι:
Για εφηβα Αμερικανακια ειναι.


... και όχι μόνο Τραβιάτα! :ναι:

Να κάμω μόνο μια διόρθωση στην προηγούμενη ανάρτηση μου λέγοντας πως η ταινία του Robert Rodriguez ονομάζεται "Από το Σούρουπο στην Αυγή" (From Dusk Till Dawn), διότι αν λεγόταν "Από την Αυγή στο Σούρουπο" όπως εσφαλμένα έγραψα, δεν θα επρόκειτο για συμπαθέστατα βαμπιράκια, αλλά για ιδιωτικούς υπαλληλίσκους, και να προσθέσω επίσης και το κάτωθι κλιπάκι το οποίο περιλαμβάνει 25 γνωστές και αξιαγάπητες βαμπιρίτσες που θα ευχόταν να συναντήσει κανείς, προκειμένου να τις κεράσει ένα καφεδάκι ... από την ομάδα αίματος του, φυσικά! ;)


So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Underworld (2003)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 07 Απρ 2013, 12:27

Ονειρευτη λεω να ψάξω το Από την Αυγή στο Σούρουπο, ειναι καλη?

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Underworld (2003)

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 07 Απρ 2013, 12:45

... έτσι λένε. :ναι:

Για πάρε και μια "γεύση" από το τρέιλερ!


So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Underworld (2003)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 07 Απρ 2013, 13:07

"Από το Σούρουπο στην Αυγή" ("From Dusk Till Dawn") είναι πολύ καλή ταινία, σας την συνιστώ! :ναι:
SYSTEM FAILURE


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες