Before Sunset (Πριν το Ηλιοβασίλεμα) (2004)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1354

Before Sunset (Πριν το Ηλιοβασίλεμα) (2004)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 11 Ιούν 2013, 11:17

Image

Τίτλος: Before Sunset
Ελληνικός Τίτλος: Πριν το Ηλιοβασίλεμα
Σκηνοθέτης: Richard Linklater
Σενάριο: Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke
Ηθοποιοί: Ethan Hawke, Julie Delpy
Διάρκεια: 80'
imbd

Υπόθεση
Εννιά χρόνια έχουν περάσει από τότε που ο Αμερικανός Τζέσι πέρασε ένα ρομαντικό βράδυ στη Βιέννη με τη Γαλλίδα Σελίν. Επιτυχημένος συγγραφέας πλέον, παρουσιάζει το μυθιστόρημά του σ’ ένα παρισινό βιβλιοπωλείο. Εκεί ξανασυναντά τη Σελίν, και αποφασίζουν να πιουν έναν καφέ και να πάνε μια βόλτα στην πόλη, μέσα στη λίγη ώρα που έχουν στη διάθεσή τους πριν την πτήση επιστροφής του.

Image

Άποψη
Το Before Sunset είναι η δεύτερη ταινία της τριλογίας που ξεκίνησε με το Before Sunrise και έκλεισε με το Before Midnight. Οι ήρωες έχουν μεγαλώσει κατά εννιά χρόνια, όπως και οι ηθοποιοί που τους υποδύονται. Έχουν ωριμάσει, και μαζί μ’ αυτούς ωρίμασε αυτή η ιδιαίτερη ιστορία αγάπης. Στην πρώτη ταινία είχαμε δυο πανευτυχείς νεαρούς, που γοήτευαν ο ένας τον άλλον με παθιασμένες συζητήσεις επί παντός επιστητού. Εδώ οι χαρακτήρες μας είναι, και πάλι, πολύ ευτυχισμένοι που συναντιούνται, όμως έχουν επιφυλάξεις και άμυνες – ιδίως η Σελίν. Είναι μεγαλύτεροι, πιο έμπειροι, και ταυτόχρονα πιο φοβισμένοι και διστακτικοί. Το πάθος και ο ιδεαλισμός της νιότης έχουν αντικατασταθεί με μια πιο ρεαλιστική ματιά για τον κόσμο και τη ζωή. Οι συζητήσεις τους είναι πιο σοβαρές. Μιλούν για δουλειές, περιβάλλον, πολιτική, για τα προβλήματα ενός γάμου, μοιράζονται τις σχέσεις που τους σημάδεψαν και τις εμπειρίες που τους διαμόρφωσαν. Και οι δύο έχουν κάνει σοβαρά λάθη, έχουν μετανιώσει για αποφάσεις, έχουν εγκαταλείψει όνειρα και φιλοδοξίες. Είναι πιο κυνικοί και πιο ειλικρινείς μεταξύ τους.

Όμως ο ρομαντισμός βρίσκεται πάντα εκεί, και σιγά-σιγά γίνεται σαφές ότι η μοναδική βραδιά που πέρασαν τόσα χρόνια πριν στη Βιέννη δεν έχει ξεχαστεί από κανέναν τους, και έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία για τις ζωές τους απ’ ό,τι θα φαντάζονταν ποτέ. Τους τρώει το ερώτημα: τι θα είχε συμβεί αν είχαν βρεθεί νωρίτερα; Πώς θα είχαν εξελιχθεί οι ζωές τους;

Image

Στην πρώτη ταινία υπήρχαν πολλές εκδηλώσεις του έρωτα των ηρώων, όπως το χαρακτηριστικό φιλί στο ηλιοβασίλεμα. Στη δεύτερη η σωματική επαφή είναι ελάχιστη. Οι ήρωες κρατούν τις αποστάσεις τους – έχουν άλλωστε ο καθένας τους άλλον σύντροφο – ενώ η αμηχανία που έχτισε ο χρόνος ανάμεσά τους είναι έκδηλη πολλές φορές. Το πάθος υποβόσκει, όμως δεν εκδηλώνεται – η ταινία είναι απόλυτα διαλογική και ρεαλιστική.
Το τέλος της ταινίας είναι ανοιχτό (τότε, άλλωστε, δεν υπολόγιζαν ότι θα βγάλουν και τρίτη ταινία). Όπως είπε και ο Τζέσι για το τέλος του βιβλίου του, είναι ένα καλό τεστ (για μας τους θεατές) αν είμαστε ρομαντικοί ή κυνικοί. «Αν είσαι ρομαντικός, τότε πιστεύεις ότι το ζευγάρι μένει μαζί κι ότι η αληθινή αγάπη διαρκεί. Αν είσαι κυνικός, πιστεύεις ότι η ιστορία τελειώνει όταν πέσουν οι τίτλοι τέλους».

Trailer

I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 208

Re: Before Sunset (Πριν το Ηλιοβασίλεμα) (2004)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 11 Ιούν 2013, 13:20

Πολύ καλή και η δεύτερη ταινία. Οι πρωταγωνιστές είναι πιο ώριμοι και κατασταλαγμένοι και συγχρόνως λίγο αμήχανοι και διστακτικοί. Το τέλος της ταινίας πάντως το εξάλαβα ότι μένουν μαζί, οπότε ανήκω στους ρομαντικούς; :))))
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης

Ανάρτησηαπό Ίζι » 11 Ιούν 2013, 13:54

Δεν ξέρω, πάντως οι τελευταίες ατάκες ήταν
"Baby, you're going to miss that plane"
"I know"
:))))
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 14 Ιούν 2013, 14:37

Δεν μου αρεσε αυτη η ταινια, την βρικα πολυ βαρετη.....

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 25 Ιούν 2013, 23:22

Μετά την κρυ΄σδα από το πρώτο μέρος (:ρ) δυσκολεύτηκα να το αποφασίσω να δω και την δεύτερη, μα τελικά μου άρεσε περισσότερο. :ναι: Η προοπτική του να συναντήσεις κάποιον μετά από τόσα χρόνια, κάποιον που προφανώς σε σημάδεψε, και να συνειδητοποιείς όχι μόνο πόσο σημαντικός ήταν τότε για σένα, μα πόσο συνεχίζει να είναι, μου φάνηκε άκρως ρομαντική και τρυφερή.

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 03 Ιουλ 2013, 02:05

Ξανα ειδα την ταινια, τωρα μου αρεσε πιο πολυ απο την πρωτη φορα, αλλα εγω που το εξελαβα οτι ξανα χωρισαν ειμαι πολυ απαισιοδοξη??? :ιδέα: :ιδέα:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης

Ανάρτησηαπό Ίζι » 03 Ιουλ 2013, 10:49

Μόνο απαισιόδοξη; Άστα να πάνε, μαύρη μαυρίλα πλάκωσε :ρ
Την απάντηση δίνει η τρίτη ταινία. :ναι:
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 03 Ιουλ 2013, 12:30

Τωρα ειμαι πολυ περιεργη να δω και την τριτη ταινια..... :)))) Αλλα ηταν ενα πολυ γλυκο ταξιδι μεχρι εδω και θα λυπηθω που θα φτασω στο τελος του.

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 04 Ιουλ 2013, 18:18

Τραβιατα έγραψε:...και θα λυπηθω που θα φτασω στο τελος του.

O σκηνοθέτης πάντως όταν του είπανε αυτό είπε 'γιατί να είναι το τέλος;' :ρ
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 10 Φεβ 2014, 12:43

Την είδα χτες το βράδυ, έπεσα για ύπνο και δεν περίμενα να μείνω ξύπνια για να την ολοκληρώσω (κοιμάμαι πολύ εύκολα στις ταινίες, άσχετα με το αν μου αρέσουν ή όχι). Με εξέπληξε πόσο ενδιαφέρουσα ήταν και είναι πολύ απλή ταινία. Έχει ελάχιστη μουσική και είναι όλη ένας διάλογος μεταξύ των πρωταγωνιστών. Πέρασε πολύ γρήγορα η ώρα, δεν το κατάλαβα καν.
Τα τελευταία χρόνια είχα απαρνηθεί τη ρομαντική μου πλευρά και αν την έβλεπα πέρυσι την ταινία, μάλλον θα την θεωρούσα υπερβολική, γιατί δεν μπορεί μετά από τόσα χρόνια ο ένας να σκέφτεται τον άλλον τόσο πολύ. Αλλά τελευταία έχω αρχίσει να συμφιλιώνομαι και πάλι με αυτήν την πλευρά μου, οπότε η ταινία μου άρεσε πολύ. Και δεν είναι χαζο-ρομαντική, είναι πολύ γλυκιά, με ρεαλιστικούς διαλόγους και συναισθήματα.
Σήμερα πάω για την τρίτη!
Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες