A Walk to Remember (2002)

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

A Walk to Remember (2002)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 26 Μάι 2013, 12:12

Image
Τίτλος: A Walk to Remember
Έτος προβολής : 2002
Σκηνοθεσία: Adam Shankman
Σενάριο: Karen Janszen
Ηθοποιοί: Mandy Moore, Shane West, Peter Coyote...
Imdb

Πλοκή
Ο Λάντον είναι ένα από τα δημοφιλέστερα αγόρια του σχολείου , ανεύθυνος , θέλει μόνο να περνάει καλά και φυσικά δεν τον ενδιαφέρει το σχολείο . Η Τζέιμι είναι το εντελώς αντίθετο , κόρη ιερέα , είναι μετρημένη και οι συμμαθητές της όταν την βλέπουν γελάνε μαζί της .Οι δύο τους κάποια στιγμή αναγκάζονται να κάνουν περνάνε λίγο παραπάνω χρόνο μαζί και συνειδητοποιούν πόσο όμορφα περνάνε ....

Άποψη
Είχα πει πως θα διαβάσω το βιβλίο και δεν θα δω την ταινία αλλά χθες ήθελα να δω κάτι ρομαντικό και σκέφτηκα πως είναι ευκαιρία να δω μια ταινία για την οποία έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.Η ταινία μπήκε αυτόματα στις αγαπημένες μου ταινίες , μου άρεσε πάρα πολύ .Μου αρέσει αυτό το στυλ , η καλύτερη μου είναι να βλέπω ρομαντικές ταινίες αλλά αυτή είναι το κάτι άλλο , ο έρωτας των πρωταγωνιστών είναι κάτι άλλο .Από τους ομορφότερους έρωτες που έχω δει σε ταινία , αγνός και αληθινός ως το τέλος .Από τη μέση της ταινίας όταν άρχισα να καταλαβαίνω τι παίζει με πήραν τα ζουμιά και όταν τελικά έμαθα τι συμβαίνει δεν μπορούσα να σταματήσω , πρώτη φορά κλαίω τόσο με ταινία νομίζω .Εντάξει ίσως και να φταίει το ότι χθες δεν είχα και την καλύτερη ψυχολογία αλλά πιστεύω δεν γίνεται να μη ρίξει κανείς μερικά δάκρυα με αυτή την ιστορία .Διαβάζοντας την υπόθεση μπορεί να μη σας κάνει το κλικ να τη δείτε αλλά πιστέψτε με αν σας αρέσει αυτό το είδος θα λατρέψετε αυτή την ταινία .
Δεν μπορώ να μη σχολιάσω πόσο όμορφο βρήκα των πρωταγωνιστή .
Image
Ο Shane West ήταν μια πολύ ωραία ανακάλυψη για μένα :φρύδια:
Δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο πολύ και να με αγγίξει η συγκεκριμένη ταινία .Από τις αγαπημένες μου σκηνές είναι όταν
έχουν φτιάξει εκείνη την φωτογραφία και κοροιδεύουν την Τζέιμι στο σχολείο και πάει να φύγει και πέφτει στην αγκαλιά του Λάντον :λυγμ: Image
Μου άρεσαν πολλές στιγμές εννοείται αλλά αυτή με άγγιξε λίιιιγο παραπάνω .Όταν οι υποψίες μου ότι η Τζέιμι είναι άρρωστη επιβεβαιώθηκαν δεν μπορούσα να σταματήσω να κλαίω , όλο σκεφτόμουν "γιατί;;;;;;;;;;" :λυγμ: και ήλπιζα μέχρι το τέλος να γίνει το θαύμα και να γίνει καλά όμως δυστυχώς ....Πω πω θυμάμαι τώρα την ιστορία και έχω ένα σφίξιμο στο στομάχι ....


Την αγάπησα και θα την ξαναδώ σίγουρα Image Σκέφτομαι να δω ότι ταινία έχει βγει και είναι βασισμένη σε βιβλίο του Νίκολας Σπάρκς γιατί δεν μπορώ να περιμένω μέχρι να πάρω τα βιβλία γιατί μπορεί να αργήσω πάρα πολύ .Αν βρω πάντως το βιβλίο που είναι βασισμένο σε αυτή την ταινία μπορεί να το πάρω κάποια στιγμή κι ας το έχω δει ...

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: A Walk to Remember (2002)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 26 Μάι 2013, 13:01

Κι εμένα είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες και θέλω πολύ να διαβάσω και το βιβλίο, αν και από ένα άλλο του Σπαρκς που διάβασα νομίζω πως οι ταινίες είναι λίγο καλύτερες από τα βιβλία του...

Υπέροχη ιστορία, μου αρέσει που η κοπελίτσα πιστεύει στον Θεό και δεν ντρέπεται γι' αυτό. Γενικά μια από τις πιο όμορφες ιστορίες αγάπης :γιούπι:

Ένα 10 από μένα :)

Α, και μου αρέσει πολύ και το τραγούδι!!


Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: A Walk to Remember (2002)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 26 Μάι 2013, 13:03

Ε μετά από αυτό που είπες μου έδωσες ακόμη ένα λόγο να δω τις ταινίες και να μην περιμένω :ρ Αλλά το συγκεκριμένο θέλω να το πάρω για να το έχω και σε βιβλίο αλλά παντού είναι εξαντλημένο , ελπίζω ο Λιβάνης να το βγάλει σε καμιά προσφορά .
Ναι τέλειο και το τραγούδι :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: A Walk to Remember (2002)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 26 Μάι 2013, 13:15

Ο Λιβάνης σκατά τα χει κάνει με τις μεταφράσεις τον τίτλων του!!!!! Θα μπορούσαν τα βιβλία του Σπαρκς να είναι τα πιο ευπώλητα αυτή τη στιγμή και να τα βρίσκαμε παντού, αλλά όοοοοοοχι, δίνουν εκεί έναν κουλό τίτλο τύπου "Οι σελίδες της ζωής μας" (the notebook) ή "Ένας απρόσμενος έρωτας" (A walk to remember) και είναι στα αζήτητα... Βάλε εκεί τον κανονικό του τίτλο και το εξώφυλλο της ταινίας να γίνεις πλούσιος!!!!! πφφφφφφ :όχισουλέω: :οργή:

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: A Walk to Remember (2002)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 26 Μάι 2013, 13:22

Χαχαχαχα ισχύει πολύ αυτό που λες και δεν καταλαβαίνω γιατί το έκανε αυτό ..Και σίγουρα θα γινόταν χαμός και όλες θα τα είχαμε στη βιβλιοθήκη μας :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: A Walk to Remember (2002)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 26 Μάι 2013, 23:37

Δεν την έχω δει, αλλά αγαπώ πολύ την γλυκύτητα που βγάζει η Μάντυ Μουρ. Και απορώ γιατί έχει χαθεί τόσο πολύ τα τελευταία χρόνια. :ανέκφραστος:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: A Walk to Remember (2002)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 27 Μάι 2013, 11:20

Δεν την έχω δει, όμως έχω καταλάβει ότι είναι

μια απ' αυτές τις αισθηματικές ταινίες που στο τέλος ένας απ' τους δύο πεθαίνει νέος


Προσπαθώ να αποφεύγω αυτές τις ταινίες.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: A Walk to Remember (2002)

Ανάρτησηαπό Αξία » 28 Μάι 2013, 21:55

Την είδα την ταινία με αφορμή αυτό το νήμα. Για τους λάτρεις του είδους σίγουρα πρέπει να θεωρείτε από τα καλά κομμάτια. Πέρασε ευχάριστα η ώρα μου. Το βρήκα αρκετά βαρύ ρομάντζο.

Μου άρεσε αρκετά ο πρωταγωνιστής :ναι:

Με κούρασαν κάποιες σκηνές που θεώρησα ότι κράτησαν υπερβολικά πολύ όπως

εκεί που τραγουδάει η κοπέλα στην παράσταση κι εκείνος την κοιτάζει μαγεμένος ή εκεί που είναι αυτός στο αυτοκίνητο και κλαίει αφού έμαθε τα κακά νέα


Σίγουρα πάντως έγινε ανελέητη προσπάθεια να συγκινηθεί και ο πιο σκληρόκαρδος....

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: A Walk to Remember (2002)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 28 Μάι 2013, 22:02

Αγόρασα τελικά και το βιβλίο :γιούπι: και θα το αρχίσω μια απο αυτές τις μέρες :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: A Walk to Remember (2002)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 15 Φεβ 2015, 11:13

Το είδα χθες, ας πούμε λόγω ημέρας, και δυστυχώς δεν μου άρεσε. Ο πρωταγωνιστής ήταν συμπαθητικός χαρακτήρας, και ήταν πολύ γλυκός κι αθώος ο έρωτας ανάμεσα στα δυο παιδιά, όμως από τη στιγμή
που μαθαίνουμε ότι η κοπέλα είναι άρρωστη, η ταινία χάλασε εντελώς για μένα. Νομίζω ότι δεν είχε ρεαλισμό. Η λευχαιμία είναι μια φρικτή ασθένεια που κατατρώει τον άρρωστο και δεν του επιτρέπει να έχει τη ζωή και την εμφάνιση της κοπέλας στην ταινία.

Βέβαια ήξερα απ' την αρχή ότι ήταν μια απ' αυτές τις ιστορίες όπου
δυο ερωτευμένους χωρίζει ο θάνατος - είδος που αντιπαθώ

και δεν μου φταίει η ταινία που έκατσα και την είδα. Φαντάζομαι ότι σ' αυτό το είδος είναι κορυφαία. Ξεχωρίζω κι εγώ τη σκηνή που αναφέρει η Μαργαρίτα με τις φωτογραφίες. Εκεί συγκινήθηκα στ' αλήθεια.

Νομίζω ότι δεν μου αρέσει τελικά ο Σπαρκς. Τέρμα μελοδραματικός και μου χαλάει το κέφι. :ανέκφραστος: Συγγνώμη για το αρνητικό σχόλιο!
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες