The Notebook (Το Ημερολόγιο) (2004)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

The Notebook (Το Ημερολόγιο) (2004)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 22 Απρ 2013, 13:29

Image
Τίτλος: The Notebook
Ελληνικός Τίτλος: Το Ημερολόγιο
Έτος παραγωγής: 2004
Σκηνοθέτης: Nick Cassavetes
Σενάριο: Jeremy Leven
Ηθοποιοί: James Garner, Rachel McAdams, Gena Rowlands, Joan Allen, Ryan Gosling
imdb


Υπόθεση
O Noah είναι ενα φτωχό παιδί που μένει στην εξοχη.Εκεί θα γνωρίσει την Allie που είναι απο μια πλούσια και έχουν το εξοχικό τους σε εκείνη την περιοχή. Ο Νόα και η Αλη ερωτεύονται παράφορα αν και η μητέρα της Αλη δεν δέχεται αυτο τον δεσμό γιατί ο Νόα είναι φτωχός. Η μητερα της αναγκάζει την οικογένεια να φύγει απο την εξοχή και να πάνε στο σπίτι τους στην πόλη για να χωρίσει το ζευγάρι.


Άποψη
Δακρύβρεχτη ταινία :ωιμέ: Μια πολύ ωραία κλασσική ρομαντική ταινία. Μπορεί να μην είναι ρεαλιστική, αλλά ποιος δεν θέλει για λίγο να ζήσει ενα παραμύθι έστω για λίγο. Οσες φορές και να την δω συγκινούμαι. Δείχνει ενα μεγάλο έρωτα που περνά ολα τα εμπόδια και στο τέλος νικάει η αγάπη τους.Η πρώτη ταινία που γνωρίσαμε τον Ryan Gosling αλλά έμεινε χαραγμένοσ στην μνήμη μας.
Απο εμένα 9*


Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: The Notebook Το Ημερολόγιο) 2004

Ανάρτησηαπό Αξία » 22 Απρ 2013, 14:25

Αχ αυτή η σκηνή! Πιστεύω ότι όλες καταλαβαίνετε για ποια μιλάω, με έκανε να δω τη βροχή αλλιώς! :))))
Ναι είναι ρομαντική όσο δεν πάει αλλά όπως και να το κάνουμε που και που χρειάζεται κι αυτό.
Στο είδος της από τις καλύτερες! Για εμένα ένα 9!

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: The Notebook (Το Ημερολόγιο) (2004)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 22 Απρ 2013, 18:04

Μα τι έχετε πάθει με τις αισθηματικές όλο και λέτε ότι δεν είναι ρεαλιστικές; Γιατί δεν είναι δλδ δεν κατάλαβα.... :ωιμέ: Έχει νεράιδες και ξωτικά; είναι κάποιος από τους δυο εξωγήινος; τι το μη ρεαλιστικό έχει αυτή η ταινία;

Αβατάρι χρήστη
Αμελί
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 34
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:58

Re: The Notebook (Το Ημερολόγιο) (2004)

Ανάρτησηαπό Αμελί » 22 Απρ 2013, 18:56

Την ξαναείδα πρόσφατα για δεύτερη φορά και την απόλαυσα το ίδιο :γιούπι:
Μου αρέσουν πολύ και οι δύο πρωταγωνιστές και η ιστορία τους είναι πολύ όμορφη και συγκινητική...
Από τις πιο ωραίες ρομαντικές ταινίες που έχω δει!!
(Επίσης λατρεύω και τα ρούχα εκείνης της εποχής που φοράνε όλοι οι ηθοποιοί στην ταινία.)

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: The Notebook (Το Ημερολόγιο) (2004)

Ανάρτησηαπό Αξία » 22 Απρ 2013, 21:58

Αλίκη έγραψε:Μα τι έχετε πάθει με τις αισθηματικές όλο και λέτε ότι δεν είναι ρεαλιστικές; Γιατί δεν είναι δλδ δεν κατάλαβα.... :ωιμέ: Έχει νεράιδες και ξωτικά; είναι κάποιος από τους δυο εξωγήινος; τι το μη ρεαλιστικό έχει αυτή η ταινία;


Φιλενάδα δε θέλω να σε πληγώσω αλλά τέτοιοι άντρες είναι σαν τους εξωγήινους και τα ξωτικά.... !!!!

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: The Notebook (Το Ημερολόγιο) (2004)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 22 Απρ 2013, 22:45

Αξία έγραψε:
Φιλενάδα δε θέλω να σε πληγώσω αλλά τέτοιοι άντρες είναι σαν τους εξωγήινους και τα ξωτικά.... !!!!

χαχα Σωστο και αυτο..... :μουάχαχα: :μουάχαχα:

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: The Notebook (Το Ημερολόγιο) (2004)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 23 Απρ 2013, 01:13

Αλήθεια δεν το πιστεύω καθόλου αυτό. Ξέρω άντρες που είναι έτσι, δεν θεωρώ μη ρεαλιστική την ταινία επειδή παρουσιάζει έναν καλό άντρα, που στην τελική από την ταινία βλέπουμε μόνο τη θετική του πλευρά, έτσι; Είχε κι αυτός, όπως όλοι, τα ελαττώματά του, απλώς δεν εξυπηρετούσαν την ιστορία για να αναφερθούν. Έτσι παρουσιάζεται τίμιος, εργατικός, αποφασιστικός, ερωτευμένος, ε και τυχαίνει να είναι και ωραίος. Με την ίδια λογική κι οι άντρες λένε πως δεν υπάρχουν καλά κορίτσια.. και ούτε αυτό πιστεύω ότι ισχύει.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Notebook (Το Ημερολόγιο) (2004)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Απρ 2013, 08:39

Είδα την αρχή και έπειτα σκηνές καθώς πηγαινοερχόμουν

κι από ό,τι κατάλαβα, μια βρίσκονταν, μια χάνονταν..


Νομίζω πως είναι μια καλοφτιαγμένη, γυναικεία ταινία. Να σημειώσουμε πως ο Νικ Κασσαβέτης που έφτιαξε την ταινία είναι, βέβαια, γιος του Τζων Κασσαβέτη!
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: The Notebook (Το Ημερολόγιο) (2004)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 23 Απρ 2013, 09:27

Φαροφύλακας έγραψε:Είδα την αρχή και έπειτα σκηνές καθώς πηγαινοερχόμουν

κι από ό,τι κατάλαβα, μια βρίσκονταν, μια χάνονταν..


Νομίζω πως είναι μια καλοφτιαγμένη, γυναικεία ταινία. Να σημειώσουμε πως ο Νικ Κασσαβέτης που έφτιαξε την ταινία είναι, βέβαια, γιος του Τζων Κασσαβέτη!


Δεν είναι έτσι ακριβώς όπως το κατάλαβες, αν το δεις ολοκληρωμένο θα καταλάβεις. Είναι πολύ ωραία ταινία, όχι καθαρά γυναικεία. Αφού να φανταστείς κάθε φορά που τη δείχνει η τηλεόραση τη βλέπει κι ο μπαμπάς μου που γενικά είναι αρκετά ιδιότροπος και δεν πρόκειται με τίποτα να δει κάτι πέρα από μπουνίδι, πυροβολισμούς και ειδήσεις.

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: The Notebook (Το Ημερολόγιο) (2004)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 23 Απρ 2013, 11:15

Είναι μια καλοφτιαγμένη ταινία που αποσκοπεί να συγκινήσει και το καταφέρνει ικανοποιητικά. Δεν είναι από τις ταινίες όμως που θα ξανάβλεπα...
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες