Planet Terror (2007)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Planet Terror (2007)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 12 Απρ 2019, 11:54

Ναι, αλλα η "τριλογια" ειχε φαση.. :))))
Συμφωνω οτι δεν ηταν πιστο στο βιβλιο, αλλα βλεποταν. Ηταν απολαυστικο, δε θεωρω οτι ηταν τοσο μετριο οσο λενε οι κριτικοι. Και γιατι μια ταινια πρεπει να ειναι πιστη στο βιβλιο; δε θα ηταν προβλεψιμη; Τεσπα, εμενα προσωπικα δε με ενοχλει αν μια ταινια ειναι πιστη η οχι στο βιβλιο, αλλα με ενδιαφερει να την απολαυσω ακομα και με τις "σαλτσες" τις και τις υπερβολες της. :)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Planet Terror (2007)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 12 Απρ 2019, 13:43

Οχι δεν αναφερω το θεμα της πιστοτητας, και φυσικα η τριλογια ειναι απολαυστικη και βλεπεται ευχαριστα.

Λεω απλα οτι με χαλασε η συγκεκριμενη επιλογη τους να κανουν το θεαμα υπερβολικο (με τουμπες, πεσιματα, σκαρφαλωματα κλπ). Και αυτη η υπερβολη τουλαχιστον ας ηταν μερος της Μεσης-γης αλλα δεν ειναι καν, ειναι καθαρα επιλογη των κινηματογραφιστων. Οταν μεταφερεις ενα βιβλιο στην οθονη, υποτιθεται το κανεις πιο πιστευτο, χειροπιαστο, οχι πιο εξωπραγματικο. Οι ταινιες του Αρχοντα των Δαχτυλιδιων υποτιθεται ηθελαν να δειχνουν την αληθινη Μεση-γη, αλλα τα Χομπιτ δειχνουν ενα κοσμο video game (και βασικα οι νανοι πολεμιστες στο τελος της 3ης ταινιας ειναι παρμενοι απο καποιο Warhammer).

Αντιθετα το ΡΤ ειναι εξ ορισμου ενα υπερβολικο θεαμα, που δεν ζηταει να το παρουμε στα σοβαρα, και ως τετοιο ικανοποιει.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες