Natural Born Killers (Γεννημένοι Δολοφόνοι) (1994)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Natural Born Killers (Γεννημένοι Δολοφόνοι) (1994)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 14 Φεβ 2015, 15:48

Image
Τίτλος: Natural Born Killers
Ελληνικός τίτλος: Γεννημένοι Δολοφόνοι
Έτος παραγωγής: 1994
Σκηνοθέτης: Oliver Stone
Σενάριο: Quentin Tarantino
Ηθοποιοί: Woody Harrelson, Juliette Lewis, Robert Downey Jr.
Διάρκεια: 118΄
imdb

Υπόθεση
Οι Mickey και Mallory Knox, ένα νεαρό ζευγάρι ψυχοπαθών σε killing spree, γίνονται διάσημοι.


Άποψη
Αυτή είναι μία από τις αγαπημένες μου ταινίες των 90ς, με Harrelson και Lewis σαν σύγχρονοι Bonny και Clyde. Συχνά ο κόσμος είτε τη λατρεύει, είτε τη σιχαίνεται, κυρίως επειδή επιβραβεύει τη βία. Όσοι ανήκουν στη δεύτερη κατηγορία μάλλον δε καταλαβαίνουν ότι ο σκηνοθέτης σατιρίζει τη κατάντια της Αμερικής μέσω της υπερβολής. Όπως στο ξεκίνημα, κλασικά με τη καταπιεσμένη κορούλα από τον βρώμικο μπαμπάκα, που ανυπομονεί να φύγει από το σπίτι. Οι σκηνές εκεί θυμίζουν κωμική σειρά, με το υποτιθέμενο κοινό να χειροκροτάει κάθε τρεις και λίγο.

Image

Αυτό που θα παρατηρήσει κανείς καθ'όλη τη διάρκεια της ταινίας είναι ότι αλλάζουν χρώματα οι λήψεις. Ασπρόμαυρες, κόκκινες, πράσινες, μπλε. Σαν να παίζει επίτηδες ο σκηνοθέτης με το φωτισμό και με το μοντάζ. Καταφέρνει έτσι να την κάνει κάπως πιο ψυχεδελική, δείχνοντας μας ίσως και τι έχουν στο μυαλό τους οι πρωταγωνιστές, αλλά και δημιουργώντας διαφορετικό συναίσθημα. Στην έρημο με τον ινδιάνο δε, μοιάζουν σαν να τριπάρουν κιόλας.

Μετά τη πρώτη ώρα κι αφού έχουν συλληφθεί, η δράση μεταφέρεται στη φυλακή, όπου βλέπουμε τον Jones σε ρόλο διευθυντή. Εκεί εκτός από τις άσχημες συνθήκες που συνήθως επικρατούν για τους κρατούμενους, καταλαβαίνουμε για πολλοστή φορά τη δίψα των ΜΜΕ για αίμα, αφού εκμεταλλεύονται τη φήμη τους και παρακαλάνε για μία συνέντευξη (με τον Downey Jr σαν δημοσιογράφο).

Το τι ακολουθεί δε θα το αποκαλύψω. Και δεν έχει και νόημα να σχολιάσω άλλο. Το σίγουρο είναι πως οι ρόλοι των δύο ηθοποιών εδώ ήταν χαρακτηριστικοί για τη καριέρα τους!

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Natural Born Killers (Γεννημένοι Δολοφόνοι) (1994)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 14 Φεβ 2015, 22:14

Πάντως ο Ταραντίνο σε πολλές συνεντεύξεις έχει πει πως ο Όλιβερ Στόουν του χάλασε το σενάριο...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Natural Born Killers (Γεννημένοι Δολοφόνοι) (1994)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 17 Φεβ 2015, 01:09

Ας τη γυρνούσε ο ίδιος. Ίσως έκανε άλλη μία επιτυχία πριν αρχίσει τα homage (από το Kill Bill και μετά).

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Natural Born Killers (Γεννημένοι Δολοφόνοι) (1994)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 17 Φεβ 2015, 14:36

Νομίζω πως πολλές φορές η ματιά του σεναριογράφου/συγγραφέα δεν συνάδει με αυτή του σκηνοθέτη Ζοφε...

Πάρε παράδειγμα την Λάμψη όπου ένας τεράστιος σκηνοθέτης ήρθε σε σύγκρουση με τον συγγραφέα Στήβεν Κινγκ!!
Απλά εμένα μου φάνηκε πως ο Στόουν ήταν έξω από τα νερά του σε αυτή την ταινία.
Ίσως έχεις δίκιο. Έπρεπε να την σκηνοθετήσει ο ίδιος ο Ταραντίνο αντί να ασχολείται με τους Άδοξους Μπάσταρδους και τα ρέστα :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Natural Born Killers (Γεννημένοι Δολοφόνοι) (1994)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 17 Φεβ 2015, 15:05

Δεν την έχω δει ακόμα (και μάλλον δεν θα σπεύσω σύντομα). Σε οποιαδήποτε περίπτωση πιστεύω πως θα μπορούσε να την ξαναφτιάξει μόνος του ο Ταραντίνο την ταινία, πόσο μάλλον που έχουν παρέλθει 20 χρόνια από τότε κι ένα παραπάνω αν πράγματι δεν έχει μείνει ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα του Στόουν.

Νομίζω πως έχει ενδιαφέρον να βλέπεις το ίδιο έργο φτιαγμένο από διαφορετικούς δημιουργούς.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Natural Born Killers (Γεννημένοι Δολοφόνοι) (1994)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 17 Φεβ 2015, 15:59

Φαροφύλακας έγραψε:
Νομίζω πως έχει ενδιαφέρον να βλέπεις το ίδιο έργο φτιαγμένο από διαφορετικούς δημιουργούς.


Πραγματικά αυτό θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον!!! :ναι:

Υποθετικό σενάριο:

Να σκηνοθετούσε τον Τιτανικό ο Ταραντίνο :)))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Natural Born Killers (Γεννημένοι Δολοφόνοι) (1994)

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 23 Φεβ 2015, 01:37

τρελή ταινία είναι κι εμένα απ' τις αγαπημένες μου των 90ς (αλλά και γενικά)
σκηνοθετικά μ' άρεσε πάρα πολύ
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Natural Born Killers (Γεννημένοι Δολοφόνοι) (1994)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Σεπ 2018, 11:01

Απο τα πολυ λιγα σεναρια του Ταραντινο που δεν μου αρεσε καθολου. Συγνωμη Κουεντιν. :λυγμ:
4/10 :κάτω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 1990”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες