Mission: Impossible (Επικίνδυνη Αποστολή) (1996)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Mission: Impossible (Επικίνδυνη Αποστολή) (1996)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 27 Μάι 2013, 21:30

Image

Τίτλος: Mission: Impossible
Έτος παραγωγής: 1996
Σκηνοθέτης: Brian De Palma
Σενάριο: Bruce Geller
Ηθοποιοί: Tom Cruise, Jon Voight, Emmanuelle Béart
imdb

Υπόθεση
Μία ομάδα πρακτόρων της IMF κινείται με απόλυτη μυστικότητα στην Ευρώπη, καθώς υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις πως άκρως απόρρητα δεδομένα του οργανισμού πρόκειται να καταλήξουν σε 'λάθος χέρια'. Όταν η ριψοκίνδυνη αποστολή που αναλαμβάνουν σαμποτάρεται με τραγικές συνέπειες για την ομάδα του, ο μυστικός πράκτορας Ethan Hunt (Tom Cruise) καλείται να ανασυνταχθεί. Ποιοι κρύβονται άραγε πίσω από την ενέδρα που έστειλε στο θάνατο τα περισσότερα μέλη της αποστολής και μεταξύ αυτών τον αρχηγό τους Jim Phelps (Jon Voight); Δεν είναι η πρώτη φορά που τα σχέδια της IMF αναστέλλονται εξαιτίας κάποιου σαμποτάζ και στις τάξεις του οργανισμού κυριαρχεί η άποψη πως βάλλονται 'εκ των έσω'. Ο Hunt σπεύδει να ενημερώσει τον ανώτερό του, Eugene Kittridge (Henry Czerny) για τις εξελίξεις, αλλά εκείνος του αποκαλύπτει πως, ύστερα και από τη νέα αποτυχία, θεωρείται βασικός ύποπτος για κατασκοπία. Όντας παγιδευμένος θα προσπαθήσει να αποδείξει την αθωότητά του, να αποκαλύψει τον ένοχο αυτής της πλεκτάνης αλλά και να περισώσει οτιδήποτε μπορεί από τον αρχικό στόχο της αποστολής.

Image

Άποψη
Μια απο τις καλες ταινίες του Τομ Κρούζ, αυτή που τον έκανε τόσο δημοφιλή στον περισσότερο κόσμο. Μοίζει λίγο με το στύλ των ταινίων Τζέημς Μπόντ, αλλά δεν μπορώ να πώ οτι δεν είναι απολαυστική. Τα εφέ είναι φοβερά, εκεί στηρίζεται και το μεγαλύτερο μέρος τις ταινίας. Έιναι μια αρκετά ενδιαφέρουσα περίπετεια που δεν σε αφήνει να βαρεθέις, κάποιες σκηνές είναι υπερβολικές, αλλά μεγάλο μέρος της ταινίας στηρίζεται στην υπερβολή. Όταν πρωτο είχα δεί την ταινία ερωτεύτηκα και τον Τόμ :))))

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Mission: Impossible (Επικίνδυνη Αποστολή) (1996)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 27 Μάι 2013, 23:25

Η σκηνή που βρίσκεται κρεμασμένος με το σκοινί πάνω από τον υπολογιστή, είναι νομίζω αξέχαστη. :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Mission: Impossible (Επικίνδυνη Αποστολή) (1996)

Ανάρτησηαπό Αξία » 28 Μάι 2013, 17:10

Σινεφίλ έγραψε:Η σκηνή που βρίσκεται κρεμασμένος με το σκοινί πάνω από τον υπολογιστή, είναι νομίζω αξέχαστη. :ναι:


Πράγματι και βρήκα πολύ αστείο το πώς την αντέγραψε ο Πινόκιο στο Σρεκ 2!!!



Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Mission: Impossible (Επικίνδυνη Αποστολή) (1996)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 31 Μάι 2013, 21:26

να πω την αλήθεια, δεν μου τα έσκασε ποτέ η ταινία σαν αίσθηση για να καθίσω να την δω, αλλά μιας και την αναφέρατε, την έριξα τώρα.. άλλωστε πάω πολύ και το μουσικό κομμάτι (που είναι από την παλιά σειρά, ούτως ή άλλως καταπληκτικό αλλά εδώ άψογα ρεμιξαρισμένο από δύο μέλη των U2)...

Ξεκινάει λοιπόν, και μαθαίνω πως οι "κακοί" πασχίζουν να πάρουν μια λίστα (έστω, χωρισμένη στα δύο) με τα ονόματα όλων των κατασκόπων. Νομίζω πως μια τέτοια λίστα ήταν το ζητούμενο και στον τελευταίο Τζέιμς Μποντ (Σκάιφολ) και απορώ: γιατί διάολε να κρατάς τα ονόματα όλων των κατασκόπων σου ομορφα τακτοποιημένα σε μια λίστα; Για να έχουν οι κατάσκοποι κάτι να σου κλέψουν;

:ρ

Στην δική μου αντίληψη, σεναριακή αθλιότητα και συγχωράτε με.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Mission: Impossible (Επικίνδυνη Αποστολή) (1996)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 31 Μάι 2013, 23:47

Την παρατησα κάπου στην ώρα, στην σκηνή που κρέμεται μπροστά από το κομπιούτερ. Η πλοκή δεν στέκει ούτε σε ένα σημείο, κατά την γνώμη μου, ούτε στα μεγάλα, ούτε στα μικρά και σε κανένα σημείο της ταινίας.

Απογοητευτική.. 2*ράκι μάλλον από εμένα..
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βάσια
Μύστης
Αναρτήσεις: 197
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 15:56

Re: Mission: Impossible (Επικίνδυνη Αποστολή) (1996)

Ανάρτησηαπό Βάσια » 04 Σεπ 2014, 16:58

Αυτή η ταινία όπως και οι υπόλοιπες (είναι και πολλές)ενώ θεωρούνται καταπληκτικές προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου. Πολύ υπερβολή.. παρόλο που γενικά βλέπω τέτοιου είδους ταινίες η συγκεκριμένη σειρά ταινιών δεν μου κάθεται καλά.

Ίσως βέβαια οφείλεται στο γεγονός ότι αντιπαθώ τον Κρουζ. Μα ειλικρινά ας του πει κάποιος να σταματήσει να κρέμεται... είναι και κάποιας ηλικίας. :ρ

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Mission: Impossible (Επικίνδυνη Αποστολή) (1996)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 22 Νοέ 2019, 17:23

Αυτη η συγκεκριμενη ταινια μου αρεσε, οι υπολοιπες της σειρας ταινιων δεν μου εκαναν αισθηση.. νομιζω ενα 6ρακι θα εδινα, γενικα καλη ταινια δρασης-κατασκοπευτικη για να περασεις την ωρα σου. :πάνω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Mission: Impossible (Επικίνδυνη Αποστολή) (1996)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 24 Νοέ 2019, 11:05

H συγκεκριμένη είχε μια κάποια αισθητική σε σύγκριση με τις υπόλοιπες που γυρίστηκαν μετά, μιας και πίσω από την κάμερα βρισκόταν ο Μπράιαν Ντε Πάλμα! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Mission: Impossible (Επικίνδυνη Αποστολή) (1996)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 26 Νοέ 2019, 15:14

Η ταινια ειναι soft reboot (παροτι το 1996 μαλλον δεν υπηρχε αυτος ο ορος) της σειρας, οποτε δεν εχει σχεδον καμια σχεση θεματικα. Ενω η σειρα βασιζεται στη συνεργασια μιας ομαδας και σε παιχνιδια μυαλου, στην ταινια η ομαδα ξεπαστρευεται μολις στην αρχη, ενω επικεντρωνεται στην καταδιωξη του Χαντ εχοντας το υφος των ταινιων Τζεμις Μποντ, οπως και οι επομενες. Επισης ενω στη σειρα πρωταγωνιστης ειναι ο Τζιμ Φελπς, αρχηγος της ομαδας, στην ταινια
ο Φελπς ειναι συμμετοχος της συνωμοσιας
. Ειχα διαβασει οτι ενας ηθροποιος της σειρας αποχωρησε απογοητευμενος στη μεση της προβολης, ενω γενικοτερα οι συντελεστες τις σειρας δεν την εχουν δεχτει θετικα.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Mission: Impossible (Επικίνδυνη Αποστολή) (1996)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 01 Δεκ 2019, 18:47

Πάντως σε εμένα τέτοιου τύπου ταινίες δεν μου αρέσουν καθόλου. Σε σημείο που να βρίσκω τις υπερβολές τους ενοχλητικές.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “δεκαετία του 1990”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες