The Road Home (Ο Δρόμος για το Σπίτι) (1999)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1354

The Road Home (Ο Δρόμος για το Σπίτι) (1999)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 14 Μάι 2013, 12:37

Image

Τίτλος: Wo de fu qin mu qin (The Road Home)
Έτος παραγωγής: 1999
Σκηνοθέτης: Yimou Zhang
Σενάριο: Shi Bao (μυθιστόρημα), Shi Bao (σενάριο)
Ηθοποιοί: Ziyi Zhang, Honglei Sun, Hao Zheng
Διάρκεια: 89'
imdb

Υπόθεση
Ο Yusheng επιστρέφει στο χωριό του μετά τον θάνατο του πατέρα του για να κανονίσει μαζί με τη μητέρα του τα θέματα της κηδείας. Ξεκινώντας απ’ αυτό το ασπρόμαυρο, μελαγχολικό σκηνικό του παρόντος, περνάμε στο πολύχρωμο παρελθόν – κάπου 40 χρόνια πριν – για να μάθουμε πώς η μητέρα και ο πατέρας του Yusheng γνωρίστηκαν και ερωτεύτηκαν.

Image

Άποψη
Η ταινία του μεγάλου Κινέζου σκηνοθέτη Zhang Yimou αφηγείται μια απλή ιστορία αγάπης, μια ιστορία που ίσως θυμίσει σε κάποιους διηγήσεις των παππούδων τους για το πώς πρωτοκοιτάχτηκαν, πώς γνωρίστηκαν, πώς ο ένας χάρισε στον άλλον ένα λουλούδι ή κάτι άλλο ευτελές, πώς ερωτεύτηκαν για πάντα. Όπως η γιαγιά ή ο παππούς μας δεν θα μας μιλήσουν για τη σαρκική πλευρά της νεανικής τους αγάπης, έτσι κι η ταινία αφήνει αυτό το κομμάτι εντελώς έξω και επικεντρώνεται στην πλατωνική, ρομαντική πλευρά του έρωτα.

Στο ανέγγιχτο από τον χρόνο κινέζικο χωριό της δεκαετίας του ‘50, η μικρή ηρωίδα που θυμίζει άγγελο διεκδικεί το αγόρι των ονείρων της με την αθωότητα και το πείσμα της πρώτης νιότης. Εκφράζει τα αισθήματά της μέσα απ’ το φαγητό της, τα υφαντά της, το χαμόγελο και την υπομονή της. Αυτήν της την προσπάθεια να τον κερδίσει είναι που παρακολουθούμε στην ταινία. Ο σκηνοθέτης δεν πείθει για τον έρωτα και την αγάπη των δύο νεαρών χρησιμοποιώντας υγρά φιλιά και παθιασμένα λόγια. Τα λόγια είναι λίγα, συνήθως αμήχανα. Η σωματική επαφή ανύπαρκτη. Το σκίρτημα, όμως, που σιγά-σιγά δυναμώνει και γιγαντώνεται γίνεται έντονα αισθητό σαν το πιο φυσικό και όμορφο πράγμα στον κόσμο.

Πρόκειται για μια πανέμορφη ταινία απ’ όλες τις απόψεις. Η ηρωίδα είναι χάρμα οφθαλμών, ενώ το κινέζικο χωριό με την εναλλαγή των εποχών, μας χαρίζει κάδρα που κόβουν την ανάσα. Υπέροχο, αν και λίγο δραματικό, το μουσικό της θέμα. Τη θεωρώ μια απ’ τις ωραιότερες, αν όχι την ωραιότερη ρομαντική ταινία που έχω δει.

Τρέιλερ

I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529

Re: The Road Home (Ο Δρόμος για το Σπίτι) (1999)

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 28 Μάι 2014, 00:07

Υπέροχη παρουσίαση Ίζι, με έψησες πάρα πολύ :) Ο πλατωνικός έρωτας δε, είναι απ' τ' αγαπημένα μου θέματα.

Μου θύμισε το dolls, επίσης ρομαντική ταινία, απ' τις ωραιότερες που έχω δει. Οι καταραμένοι σχιστομάτηδες έχουν μια ένταση άλλο πράγμα, τη νιώθεις να διαπερνάει το σώμα σου, όχι μόνο το μυαλό σου.
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης

Ανάρτησηαπό Ίζι » 28 Μάι 2014, 14:47

Να τη δεις Πόλυ! Θα χαζογελάς συνέχεια (αν κρίνω από μένα...) :))))
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 28 Μάι 2014, 20:44

Την είδα χθες κιόλας :)) Τι όμορφη! Όντως χαζογέλαγα, συγκινήθηκα όμως κιόλας με την γιαγιούλα...
Σκεφτόμουν, βέβαια, πως στην Ντι μας
πήγαν καλά τα πράγματα. Αν ο δάσκαλος δεν γύρναγε για τον οποιονδήποτε λόγο; Έχω ακούσει ιστορίες κ ιστορίες με κοπέλες που μαράζωσαν εκείνα τα χρόνια επειδή ερωτεύτηκαν κάποιον και δεν υπήρχε η δυνατότητα να σκεφτούν πως μπορεί να ξαναερωτευτούν (μιας και από μόνο του που ερωτεύτηκαν ήταν υπερβολικά έντονο για την εποχή)... φυσικά οι περιπτώσεις που ήταν ήδη αρραβωνιασμένες και ο αρραβώνας έσπασε είναι ακόμα πιο πολλές κ οδυνηρές, αλλά αυτό είναι κάπως άλλη υπόθεση.

Το dolls που ανέφερα πιο πάνω και το σύγκρινα με αυτό που είχα φανταστεί για το road home, δεν είναι εντελώς άσχετο, από αισθητικής πλευράς τουλάχιστον και από το είδος της έντασης που σου προκαλεί, αλλά είναι θλιβερό και καταθλιπτικό, ενώ το road home σου αφήνει μια πολύ ευχάριστη νότα.
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης

Ανάρτησηαπό Ίζι » 28 Μάι 2014, 22:03

Σχετικά μ' αυτό που λες στην πλοκή

κοίτα σύμπτωση... Σήμερα είδα τυχαία μια παλιά μου συμμαθήτρια, η οποία μου εξομολογήθηκε ότι είναι χάλια ψυχολογικά, με σοβαρή κατάθλιψη γιατί πριν από τρία χρόνια την παράτησε ο επί δεκαετία φίλος της δύο μέρες πριν τον γάμο τους :(

Θέλω να πω... εννοείται πως σήμερα είναι αλλιώς. Όμως εξακολουθούν να υπάρχουν γυναίκες (ή και άντρες φαντάζομαι) που άσχετα με τους διάφορους κοινωνικούς λόγους, δυσκολεύονται πολύ να συνεχίσουν τη ζωή τους μετά από ερωτική απογοήτευση.

Θέλω να το δω το Dolls...
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Βάσια
Μύστης
Αναρτήσεις: 197

Ανάρτησηαπό Βάσια » 29 Μάι 2014, 00:10

Ιζι η παρουσίαση σου με έψησε και εμένα.

Την είδα και μου άρεσε πάρα πολύ. Ήταν γλυκιά και ρομαντική με ωραία μελαγχολική μουσική...ακριβώς στο γούστο μου.

Κι εμένα μ' άρεσε που εκδήλωσε εκείνη πρώτη τα συναισθήματά της, χωρίς φόβο και ντροπές :γιούπι:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3276

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Μάι 2014, 14:30

τις έψησες όλες, βλέπω, Ίζι.. :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης

Ανάρτησηαπό Ίζι » 29 Μάι 2014, 14:55

Ε, εμείς οι γυναίκες δεν θέλουμε και πολύ για κάτι τέτοια :ρ
και μερικοί άντρες που δεν το παραδέχονται
-Homer Simpson

Επιστροφή “δεκαετία του 1990”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες