Οι πιο μισητοί κι αντιπαθητικοί ήρωες σε ταινίες

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Οι πιο μισητοί κι αντιπαθητικοί ήρωες σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 28 Φεβ 2020, 15:29

Ο Ρόμπερτ Μίτσαμ στην ταινία "Night of the hunter"...
Αμοραλιστής, κυνικός, αδίστακτος, υποκριτής.

Image
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Οι πιο μισητοί κι αντιπαθητικοί ήρωες σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 02 Μάρ 2020, 00:59

Ο Εντυ Μέρφυ στη (οχι και τοσο πετυχημενη) συγκεκριμενη ταινια.
Image

Συνεχεια χαρουμενος, θετικος, χαρισματικος, αγαπητος απο ολους, αψεγαδιαστος, παντογνωστης,
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Οι πιο μισητοί κι αντιπαθητικοί ήρωες σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 22 Μάρ 2020, 11:02

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Ο Ρόμπερτ Μίτσαμ στην ταινία "Night of the hunter"...
Αμοραλιστής, κυνικός, αδίστακτος, υποκριτής.



Και τρομακτικός, μου προκάλεσε εφιάλτες.

Η επιτομή του απόλυτα αντιπαθητικού χαρακτήρα και μισητού μέχρι αηδίας είναι ο Μπιλ Λαμπεργκ από την ταινία Office Space, το αφεντικό από την κόλαση. Φωνή μονότονη, επιτηδευμένα φιλική, διαρκώς πιέζει και τυραννάει τους υπαλλήλους. Ανυπόφορος.

Image


Από ότι βλέπω δεν έχει αναφερθεί η Ντολόρες Αμπριτζ από τον Χάρι Πότερ, σε ένα σύμπαν με αιμοδιψείς μάγους, φαντάσματα, λυκανθρώπους η πιο αντιπαθητική είναι η παρακάτω κυριούλα, σαδίστρια από τις λίγες


Image

Και ενώ στο Καράτε Κιντ πολλά έχουν ειπωθεί για τον Τζόνι Λόρενς τον αντίπαλο του Ντάνιελ, δίχως αμφιβολία ο πραγματικός κακός είναι ο σενσέι του ο Κριζ

Image
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Σάωρη
Μύστης
Αναρτήσεις: 65
Εγγραφή: 28 Ιαν 2016, 11:39

Re: Οι πιο μισητοί κι αντιπαθητικοί ήρωες σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Σάωρη » 25 Μάρ 2020, 20:19

Ασάρα έγραψε:Από ότι βλέπω δεν έχει αναφερθεί η Ντολόρες Αμπριτζ από τον Χάρι Πότερ, σε ένα σύμπαν με αιμοδιψείς μάγους, φαντάσματα, λυκανθρώπους η πιο αντιπαθητική είναι η παρακάτω κυριούλα, σαδίστρια από τις λίγες


Image

Πες τα, βρε Ασάρα! Και τα συζητάγαμε με μια παρέα που κοιτάγαμε τον κοιτώνα, τον προστάτη και το ραβδί και ξεκινήσαμε πάλι μαραθώνιο.
Πιο μισητός χαρακτήρας εκεί μέσα χωρίς δικαιολογία για την συμπεριφορά, παρά τον σαδισμό της και την αρνητικότητά της δεν υπήρχε.

Ειδικά εκεί -βλέπε που με το ξόρκι χαραζόταν η τιμωρία ως πληγή πάνω στο χέρι- που έδειχνε το μίσος της προς τους Muggles και τους ανυπάκουους γι' αυτήν.

https://www.youtube.com/watch?v=slf08hY6pR8

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Οι πιο μισητοί κι αντιπαθητικοί ήρωες σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 26 Μάρ 2020, 16:23

Σάωρη έγραψε:
Ασάρα έγραψε:Πιο μισητός χαρακτήρας εκεί μέσα χωρίς δικαιολογία για την συμπεριφορά, παρά τον σαδισμό της και την αρνητικότητά της δεν υπήρχε.



Λοιπόν, αν δεν κάνω λάθος μέχρι και η ίδια η Ρόουλινγκ έχει πει ότι η Αμπριτζ είναι χειρότερη και από τον Βόλντεμορτ. :μπρ:

Καλά εννοείται ότι αυτό που περιγράφεις με την πένα παίζει να είναι από τις πιο σαδιστικές σκηνές σε ταινία
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Σάωρη
Μύστης
Αναρτήσεις: 65
Εγγραφή: 28 Ιαν 2016, 11:39

Re: Οι πιο μισητοί κι αντιπαθητικοί ήρωες σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Σάωρη » 27 Μάρ 2020, 12:45

Το θέμα είναι ότι το παρελθόν τού ακατανόμαστου :χαχα: δικαιολογείται, και στα βιβλία πολύ περισσότερο, και στις ταινίες. Και έτσι δικαιολογείται και η συμπεριφορά του εν μέρει. Από την άλλη η συγκεκριμένη δεν έχει κάποια αφορμή, κάποια δικαιολογία. Ή δεν μας την δείχνουν ή είναι απλά πολύ κακιά. :χαχα: :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι πιο μισητοί κι αντιπαθητικοί ήρωες σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Μάρ 2020, 13:28

Νομίζω πως έχω δει μόνο μία ταινία της σειράς με τον Χάρη Ποτερίδη, οπότε και την κυριούλα δεν την γνωρίζω καν.


Σούπερ αντιπαθητικός για μένα (πέρα από την Τζασμίν του Γούντη Άλεν, που ανέφερα πιο πάνω) είναι ο Μαρτσέλο στον Κομφορμιστή του Μπερτολούτση. Ένα ποταπό σκουλήκι.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Οι πιο μισητοί κι αντιπαθητικοί ήρωες σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 02 Απρ 2020, 03:57

Ο Al Pacino στον Σημαδεμένο, γενικά σαν ηθοποιός δεν μου είναι καθόλου συμπαθής όπως και ο Robert De Niro, ευτυχώς στην τελευταία σκηνή που ο Τόνι Μοντάνα παραληρεί και σκοτώνει οτιδήποτε κινείται και καθώς να τον έχουν κάνει σουρωτήρι αλλά αυτός εκεί να συνεχίζει να βρίζει και να βρίζει ευτυχώς βρέθηκε εκείνος ο καλός άνθρωπος που εμφανίστηκε από το πουθενά και τον έκανε να το βουλώσει για πάντα και ησυχάσαμε κι εμείς από την πολυλογία του. : ευχαριστώ:
The world is yours!
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.





Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες