Black Mirror (2011- )

Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 05 Μάι 2014, 10:50

Φαροφύλακας έγραψε:Ω! είδα και το σ01ε03 "The Entire History of You" και... ρε παιδιά, είναι πολύ καλό!!!

:πάνω:

και σκεφτόμουν στα κοντά να το δω, αλλά το πρώτο το σιχάθηκα και το δεύτερο το λάτρεψα, οπότε, ήμουν διχασμένη... Αφού είναι έτσι όμως, θα το δω σύντομα!
Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3342

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 05 Μάι 2014, 12:24

Ίζι έγραψε:The Waldo Moment
Το ανατριχιαστικό «White Bear» ακολουθεί το πιο αδύναμο κι αδιάφορο, για μένα, επεισόδιο της σειράς. Εδώ έχουμε ένα καρτούν μπλε αρκουδάκι της τηλεόρασης, πολύ δημοφιλές, που παίρνει συνεντεύξεις από διάφορους celebrities και πολιτικούς, γελοιοποιώντας τους. 5/10

Ίζι, έχω διαφορετική άποψη, για το συγκεκριμένο επεισόδιο. Για εμένα το θέμα έχει μια πιο βαθιά φιλοσοφική διάσταση.

Εδώ το καρτούν δεν γελοιοποιεί απλά πολιτικούς αλλά κατεβαίνει στις εκλογές και βρίσκει έρεισμα στον κόσμο. Μέσα από μια τραμπουκίστικη στάση γεμάτη βρισιές και χλευασμούς τραβάει μαζί του μια σημαντική μερίδα λαού και πατώντας στην απαξίωση των πολιτικών θεσμών...

φτάνει στο τέλος να γίνει πολιτικό φαινόμενο, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, και να εξαπλωθεί σε όλον τον κόσμο.

Το χειρότερο είναι πως όταν βλέπεις το επεισόδιο δεν σου μοιάζει τελείως απίθανο ένα τέτοιο ενδεχόμενο στην εποχή της εικονικής πραγματικότητας.

Επίσης, νομίζω πως υπάρχουν κοινά με το φαινόμενο της Χρυσής Αυγής στην χώρα μας.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1354

Ανάρτησηαπό Ίζι » 05 Μάι 2014, 15:04

Μπορεί να έχεις δίκιο Φάρε. Ναι, το επεισόδιο είχε ενδιαφέρον, ιδιαίτερα αν το δεις αλληγορικά. Ατύχησε όμως με μένα, ίσως γιατί το είδα αμέσως μετά το "White Bear" που με είχε συγκλονίσει.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Μάι 2014, 01:34

Είδα το σ02ε02 "Be Right Back". Πολύ καλό κι αυτό. :πάνω: Μια πραγματικά φιλοσοφική σειρά, πάντως.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Μάι 2014, 20:08

Είδα και το White Bear, που είναι πράγματι κι αυτό πολύ καλό. Εμένα δεν μου άρεσε περισσότερο από τα άλλα αλλά γνωρίζοντας πια κάπως το γούστο σου, μπορώ να δω γιατί σου άρεσε τόσο πολύ.

:)

Σειράρα! Υπάρχουν φήμες πως θα γυριστεί άλλη μια σεζόν οπότε, αναμένουμε.

:ναι:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1354

Ανάρτησηαπό Ίζι » 28 Μάι 2014, 22:10

Άντε να δούμε...
Αν βρείτε πάντως καμιά καλή (σημερινή) σειρά ανθολογίας με μυστήριο, τρόμο ή μεταφυσικά θέματα να μου το πείτε, τρελαίνομαι για τέτοια.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Μάι 2014, 22:23

Ο συγκεκριμένος σεναριογράφος, ο Charlie Brooker, έχει γράψει το σενάριο για άλλη μια σειρά με λίγα επεισόδια (5 επεισόδια σε 2 σεζόν), το "A Touch of Cloth", που όμως είναι τελείως διαφορετικό στιλ: αστυνομική κωμωδία.

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 30 Μάι 2014, 03:30

Είδα το δεύτερο επεισόδιο από την πρώτη σεζόν. Μου άρεσε! Δεν τρελάθηκα, αλλά μ' άρεσε, κυρίως σκηνοθετικά, κι έπειτα, ήταν καλοστημένο. Λέω να δω και κάνα άλλο σήμερα. :))))

Ίζι, ωραία παρουσίαση! Πολύ κατατοπιστική :μπράβο:
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 30 Μάι 2014, 19:40

Είδα και το white bear, πολύ καλό :πάνω:
Ήταν πραγματικά πολύ έντονο για τον θεατή, για 'μένα πάλι κυρίως λόγω σκηνοθεσίας.
Δεν κατάλαβα ακριβώς το τέλος, όμως,
αν και ότι ήταν στημένο όλο αυτό ήταν κάπως αναμενόμενο.
Αυτό που έκαναν ήταν κάποιου είδους πείραμα; Και αν ναι, καταλάβατε τον σκοπό του;
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 30 Μάι 2014, 20:45

Πολύνιους, πιστεύω πως...
ήταν απλά τιμωρία. Το έγκλημά της ήταν απεχθές και σε αυτήν την κοινωνία ένα τόσο φρικτό έγκλημα τιμωρείται με έναν πολύ φρικτό κι εκδικητικό τρόπο, ξανά και ξανά και ξανά. Κι όλο αυτό σε συνδυασμό με ένα ριάλιτι όπου ο καθένας μπορεί να πληρώσει αντίτιμο και να είναι παρών στην διαδικασία της τιμωρίας.

Επιστροφή “Ε.Φ., Φανταστικό”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες