Black Mirror (2011- )

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 06 Μάρ 2014, 21:03

Image

Τίτλος: Black Mirror
Έτη προβολής: 2011 -
Δημιουργός: Charlie Brooker
Ηθοποιοί: Bryony Neylan-Francis, Shawn Aldin-Burnett, Daniel Kaluuya
imdb

Υπόθεση
Το Black Mirror είναι μια βρετανική σειρά επιστημονικής φαντασίας με θέμα τη σκοτεινή πλευρά της τεχνολογικής προόδου. Αποτελείται από 6 συνολικά αυτοτελή επεισόδια. Με έντονο το στοιχείο της σάτιρας, πολλές ανατροπές και πολλή αγωνία, κάθε επεισόδιο έχει κάτι να πει. Οι ιστορίες έχουν μεγάλο ενδιαφέρον, κι έτσι μας διασκεδάζουν και παράλληλα μας προβληματίζουν, προκαλώντας διάλογο γύρω απ’ την κανιβαλική μας φύση και την εξέλιξη της τεχνολογίας που επιδρά όλο και περισσότερο στη ζωή και την ανθρωπιά μας.

Image

Άποψη
Το Black Mirror, δημιούργημα του ευφυούς Charlie Brooker, αποτελείται από δύο σεζόν των τριών (μόνο!) επεισοδίων, ενώ το μέλλον της είναι αβέβαιο, παρά τις διθυραμβικές κριτικές και το ενθουσιασμένο της κοινό. Η σειρά είναι ένα σύγχρονο Twilight Zone, χωρίς τα μεταφυσικά στοιχεία. Ο κόσμος της – με εξαίρεση το δυστοπικό, φουτουριστικό σύμπαν του δεύτερου επεισοδίου – είναι πολύ κοντά στον δικό μας. Αυτά που βλέπουμε δεν απέχουν και τόσο απ’ αυτά που θα μπορούσαμε να ζήσουμε, κάτι που μας προκαλεί έντονη ανησυχία. Προτιμώ να μιλήσω λίγο, χωρίς σπόιλερς, για κάθε επεισόδιο ξεχωριστά, για να πάρετε μια ιδέα και να αποφασίσετε μόνοι σας ποια (αν όχι όλα) θέλετε να παρακολουθήσετε.

The National Anthem
Μια λαοφιλής πριγκίπισσα πέφτει θύμα απαγωγής και ο πρωθυπουργός της Αγγλίας βρίσκεται σε δίλημμα. Είτε θα υποκύψει στη φριχτά ταπεινωτική για κείνον απαίτηση του απαγωγέα είτε η αγαπημένη όλων θα εκτελεστεί. Το μοναδικό επεισόδιο χωρίς κάποιο φουτουριστικό στοιχείο και το δεύτερο πιο αδύναμο κατά τη γνώμη μου. Θέμα του η δύναμη του ίντερνετ στη μετάδοση πληροφοριών και των μέσων κοινωνικής δικτύωσης στη διαμόρφωση της κοινής γνώμης και την άσκηση πιέσεων. 6/10

Fifteen Million Merits
Στη μελλοντική κοινωνία του επεισοδίου, οι περισσότεροι άνθρωποι είναι εργάτριες μέλισσες, που ζουν παράγοντας την ενέργεια που απαιτείται για να λειτουργούν οι τεράστιες οθόνες που βρίσκονται παντού. Τρώνε τυποποιημένα τρόφιμα, διασκεδάζουν με ανόητες εκπομπές, αγοράζουν με εικονικά νομίσματα εικονικά αγαθά για τον εικονικό τους χαρακτήρα και αναγκάζονται να πληρώνουν για να ΜΗΝ βλέπουν το πορνό και τις διαφημίσεις που τους επιτίθενται από παντού. Μόνη διέξοδος για μια καλύτερη ζωή ένας ριάλιτι διαγωνισμός ταλέντων. 8/10

The Entire History of You
Στον κόσμο αυτού του επεισοδίου, οι άνθρωποι έχουν ενσωματωμένα τσιπάκια μνήμης που καταγράφουν κάθε στιγμή της ζωής τους, την οποία στη συνέχεια μπορούν να προβάλουν στις διάφορες οθόνες και να μοιραστούν με τους φίλους τους. Στον κόσμο αυτό, όπως είναι λογικό, οι «οργανικές μνήμες» θεωρούνται ασήμαντες και αναξιόπιστες. Το concept είναι εντυπωσιακό, και πιστεύω θα το δούμε να χρησιμοποιείται στο μέλλον σε κάποια χολιγουντιανή παραγωγή. 9/10

Be Right Back
Εδώ γνωρίζουμε μια εφαρμογή για κινητά και υπολογιστές, που συγκεντρώνει όλα όσα έχει ανεβάσει και πει ποτέ online ένας συγκεκριμένος άνθρωπος, για να δημιουργήσει ένα εικονικό alter ego του. Μια γυναίκα βρίσκει παρηγοριά στην εφαρμογή αυτή όταν χάνει τον αγαπημένο της σε δυστύχημα, και βυθίζεται στη μοναξιά των τεχνικών μέσων και των υποκατάστατων επαφής . 8/10

White Bear
Όσα λιγότερα γνωρίζει κανείς γι’ αυτό το επεισόδιο, τόσο το καλύτερο. Μια γυναίκα ξυπνά μέσα σ’ ένα άγνωστο σπίτι, έχοντας χάσει τη μνήμη της. Στην ανοιχτή οθόνη της τηλεόρασης, ένα παράξενο σήμα… Το σοκαριστικό αυτό επεισόδιο με άφησε με ανοιχτό το στόμα, και θα μείνει στο μυαλό μου για καιρό. Θα έλεγα πολλά, όμως δεν θέλω να το χαλάσω σε κανέναν. 10/10

The Waldo Moment
Το ανατριχιαστικό «White Bear» ακολουθεί το πιο αδύναμο κι αδιάφορο, για μένα, επεισόδιο της σειράς. Εδώ έχουμε ένα καρτούν μπλε αρκουδάκι της τηλεόρασης, πολύ δημοφιλές, που παίρνει συνεντεύξεις από διάφορους celebrities και πολιτικούς, γελοιοποιώντας τους. 5/10

trailer

I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Λέμι
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 9
Εγγραφή: 03 Μάρ 2014, 20:22

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Λέμι » 07 Μάρ 2014, 09:56

Έχω δει όλα τα επεισόδια και την συστήνω ανεπιφύλακτα!
Κάπου διάβασα πρόσφατα οτι η σειρά θα συνεχιστεί και ίσως υπάρξουν νέα επεισόδια μέσα στο 2014.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Μάρ 2014, 00:15

Είδα το πρώτο επεισόδιο και η υπόθεση μου φάνηκε πολύ βλαμμένη (και απίθανη), και με το μπαρδόν, δηλαδή.

Βέβαια, καλογυρισμένη και θα δώσω μια ευκαιρία στο 2ο επεισόδιο.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 10:11

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 11 Μάρ 2014, 15:37

εντάξει, το πρώτο επεισόδιο μου 'κοψε την όρεξη μάλλον για την επόμενη βδομάδα... Βάζω το δεύτερο...
Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 10:11

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 11 Μάρ 2014, 17:00

πολύ καλύτερο το δεύτερο... :πάνω:
Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 10:11

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 13 Μάρ 2014, 18:47

Έχω μια απορία για το δεύτερο...

Στο τέλος, έχει όντως φύγει από τα κουβούκλια και ζει στον "έξω" κόσμο, ή απλά είναι σε μεγαλύτερο κουβούκλιο; Τα παράθυρα απ'τα οποία κοιτάει έξω την ωραία φύση, είναι παράθυρα, ή μεγαλύτερες οθόνες;;;
Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 13 Μάρ 2014, 19:42

Νομίζω ότι το αφήνουν επίτηδες ασαφές. Κατά τη γνώμη μου όμως, είναι απλώς "bigger cell" και "bigger screen".
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 10:11

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 13 Μάρ 2014, 20:12

Ίζι έγραψε:
Νομίζω ότι το αφήνουν επίτηδες ασαφές. Κατά τη γνώμη μου όμως, είναι απλώς "bigger cell" και "bigger screen".


Ναι, κι εγώ αυτής της άποψης είμαι... :πάνω:
Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 16 Μάρ 2014, 21:58

Είδα το σ01ε02 "Fifteen Million Merits" και μου άρεσε πολύ. Νομίζω πως είναι ένας προβληματισμός και μια κριτική πάνω στις σύγχρονες δυτικές κοινωνίες, την τεχνολογία και την εικονική πραγματικότητα, τις αξίες και τον αμοραλισμό. Πολύ καλή επίδοση για αυτοτελές επεισόδιο σειράς.

Όσο για τον προβληματισμό σου Βου Παπ, νομίζω πως:
Απλά έχει ένα μεγαλύτερο δωμάτιο. Η ταινία μας δείχνει πως μετά την επανάστασή του, το σύστημα έχει την δύναμη να τον αφομοιώσει κι αυτός συνεχίζει να είναι μέρος του, με τα αυξημένα προνόμια που πλέον του παρέχει.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Μάι 2014, 00:30

Ω! είδα και το σ01ε03 "The Entire History of You" και... ρε παιδιά, είναι πολύ καλό!!!

:πάνω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Ε.Φ., Φανταστικό”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 9 επισκέπτες