Game of Thrones (2011-2019)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 08 Μάι 2019, 15:34

Είδα και το τέταρτο και μου άρεσε πολύ.

Ωστόσο, υπάρχει κάτι που με ενοχλεί σ' αυτή τη σεζόν, όχι τόσο στην πλοκή όσο στους διαλόγους.Οι χαρακτήρες μοιάζει σαν να γνωρίζουν ότι είναι φανταστικοί χαρακτήρες κι ότι οδεύουν προς το τέλος της ιστορίας τους. Επίσης μοιάζει σαν να συνειδητοποιούν ότι ξεκίνησαν να "υπάρχουν" στην πρώτη σεζόν. Πετάνε ατάκες από τις πρώτες σεζόν, μιλάνε στους υπόλοιπους χαρακτήρες κλείνοντας εκκρεμότητες κι άλυτες καταστάσεις μεταξύ τους και γενικά δεν πολυσυμπεριφέρονται σαν φυσιολογικοί άνθρωποι.

Ο Τύριον αναφέρεται στον τρόπο που θα ήθελε να πεθάνει κι ο Τζέιμι απαγγέλλει μαζί του τη γνωστή ατάκα του από την πρώτη σεζόν.

Κάποια άλλη στιγμή ο Τύριον πετάει σεξουαλικά αστεία αναφέροντας ο ίδιος το παρατσούκλι του (the Imp) λες και δεν πέρασε δια πυρός και σιδήρου κι αυτός... λες και εξακολουθεί να είναι ο καλοπερασάκιας τυπάκος της πρώτη σεζόν.

Η Άρια λέει στον θεό του θανάτου "not today". Αργότερα ιππεύει με το κυνηγόσκυλο και πετάνε ο ένας στον άλλο εξυπνάδες και κουλ ατάκες με αναφορές σε προηγούμενη σεζόν όπως: "Θα με αφήσεις πάλι να πεθάνω αν τραυματιστώ;" "Probably".

Η Σάνσα ρωτάει την Ντενέρυς ποιον αγάπησε πριν τον Τζον και τις απαντάει "Someone taller" λες και είναι αυτό φυσιολογική ανθρώπινη απάντηση, κι όχι κλείσιμο του ματιού στους θεατές και υπενθύμιση του Ντρόγκο και της πρώτης σεζόν.

Ο διάλογος Σάνσας - Κυνηγόσκυλου απ' το τελευταίο επεισόδιο. Αναφορά σε όσα πέρασε η Σάνσα και την έφεραν εδώ που την έφεραν.

Επίσης έχουμε τον Τζέιμι και τη Μπριέν που κάνουν σεξ. Κάτι που ήθελε μεγάλο μέρος του κοινού και έπρεπε να φτάσουν στο "τέλος της σειράς" για να το κάνουν. Γιατί όχι νωρίτερα; Μα γιατί έπρεπε να γίνει στο τέλος. Αν και βέβαιαο Τζέιμι του Μάρτιν δεν ήταν ερωτευμένος με τη Μπριέν. Ο Τζέιμι ήταν απόλυτα κολλημένος και αφοσιωμένος (ερωτικά) στη Σέρσεϊ, με έναν αρρωστημένο τρόπο που δεν ξεπερνιέται έτσι εύκολα. Τόσο, ώστε δεν είχε κάνει ποτέ του σεξ με άλλη γυναίκα!

Επίσης ο Μπρον, ο οποίος στις πρώτες πάλι σεζόν, είχε συμφωνήσει με τον Τύριον ότι θα έπαιρνε τα διπλά απ' αυτόν αν ποτέ τον έβαζε κάποιος να τον δολοφονήσει. Κι εδώ τον έβαλε να του υποσχεθεί το Χαϊγκάρντεν απειλώντας τον με όπλο. :ρ

Έχω διάφορα τέτοια.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Μάι 2019, 20:52

Το είδα και το γω το επεισόδιο (Ε04S08) κι αν κρίνω από την βαθμολογία του στην imdb πιστεύω πως δεν είμαι ο μόνος που ξενέρωσε...
Όπως είπε και ο Θεατής άλλη μια σειρά που την ξεχείλωσαν στον βωμό του κέρδους...
Το έχω ξαναπεί πως για μένα μετά την σεζόν, το GoT είναι κάτι άλλο. Άρχισε μια φθίνουσα πορεία η οποία κατέληξε σε επεισόδια σαν αυτά του τελευταίου κύκλου.
Cheesy ατάκες, ξεχαρβάλωμα χαρακτήρων και γενικά αλλοπρόσαλλα σενάρια.
Δηλαδή συγνώμη, η Ντανέρυς γλύτωσε από τα βέλη του Γιούρον, την την εμπόδισε μετά να πάει πίσω από τα πλοία και να τα κάνει παρανάλωμα του πυρός;; Ή ακόμα ακόμα πως διάολο έγινε και ένας δράκος που πετάει τόσο ψηλά να μην δει τα πλοία και να πάει σαν το πρόβατο στην σφαγή;
Πότε έως τώρα επεισόδιο του GoT δεν είχε πέσει κάτω από 8,5 και το τελευταίο οδεύει να πέσει κάτω από 6,5. Όλος ο κύκλος είναι μετριότατος αλλά με αυτό το επεισόδιο αποτελείωσαν τα πάντα.

Ο Μάρτιν τους ήξερε τους ήρωες του. Τους τιμούσε κι άλλες φορές τους βασάνιζε!
και μάλιστα τους χτυπούσε εκεί που πονούσαν.
Ο καλύτερος μαχητής Τζέιμι που καυχιόνταν για τις ικανότητες του έχασε το χέρι του. Ο Θίον ο ασυγκράτητος εραστής έχασε το "ξίφος" του. Ο Όμπεριν παρασύρθηκε από τον υπέρμετρο εγωισμό του και πάει λέγοντας.
Οι χαρακτήρες είχαν βάθος και θα μπορούσε κανείς να πει πως κάποιοι ταυτίστηκαν μαζί τους.

Από τον 50 κύκλο και μετά ήρθαν οι εκπτώσεις...
Χαζοί έρωτες, βεβιασμένες κινήσεις ή μαζικές εξολοθρεύσεις χαρακτήρων για να ξεφρακάρει το σενάριο. Έλεος!

Η σειρά δεν σώζεται. Είναι πλέον καταδικασμένη.
Αλήθεια πόσα λαβ στόρι θα χωρέσουν πΧια;;
Τζέιμι - Μπρίεν
Άρια - Γκέντρι
Τζον Σνόου - Ντανέρυς
Σκουλίκης - Μισάντει

Σε λίγο θα τα φτιάξει και η Σάνσα με τον Τύριον ή και ο Σκύλος με την Άρια και θα ζήσουν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα...

Τέλος αυτό με τον ΝΚ (όχι Νίκος Καρβέλα :)))) ) δεν το κατάλαβα ποτέ.
Θυσιάζεις έναν γαμάτο χαρακτήρα από τα βιβλία, την Λαίδη Στόουνχαρτ, για να φτιάξεις ένα υπερ - κακό και εν τέλει τον ξαποστέλνεις με συνοπτικές διαδικασίες;;

Τέλος πάντων, 2 επεισόδια μείνανε, αν είναι να γίνει κάποια έκπληξη μακάρι αλλά δύσκολο πια... :όχισουλέω:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 08 Μάι 2019, 23:25

Σφίχτηκε η καρδούλα μου πάλι, με τον χαμό της Μισάντει :λυγμ:
Την αγαπώ τοσο πολύ αυτή την σειρά αλλα νιώθω οτι κάπου το έχουν χάσει... Κάποτε μου έδινε ανατριχίλες και με γέμιζε δέος, τώρα βλέπω πως όλα τείνουν προς μια τυπική διεκπεραίωση... Οπότε συμφωνώ και με Νικόλα και με Ίζι.... Και βλέπω παντού να γίνονται χαζομάρες που δεν στέκουν, πέρα απο το οτι τραβάνε τα επεισόδια απο τα μαλλιά. Δηλαδή η άλλη βγήκε στα ανοιχτά με τους δράκους χωρίς να την νοιάζει τίποτα και παρε τον έναν κάτω... Ομως αυτό που μου έκατσε άσχημα παρολο που πήγε να χτίσει μια σχετική ατμόσφαιρα και δέος για το μέγεθος του αντιπάλου, ήταν που στείλανε σαν πρόβατα στην σφαγή τους Ντοθράκι. :όχισουλέω:

Μου λείπει η πένα του Μάρτιν στα πάντα.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 08 Μάι 2019, 23:36

Στιλλ, κάπου διάβαζα ότι το τέλος της σειράς, έτσι κάπως άγαρμπα που πάει να γίνει, θα κάνει καλό στον Μάρτιν, με την έννοια ότι όοοοταν επιτέλους αποφασίσει να ολοκληρώσει τα βιβλία, θα τρέξουν όλοι οι φανς βιβλίων ΚΑΙ σειράς να τα αγοράσουν, προκειμένου να απολαύσουν ένα λιγότερο βεβιασμένο φινάλε.

ΟΜΩΣ εξακολουθώ να πιστεύω ότι το GOT μας έχει κακομάθει κιόλας. Μάθαμε στο τέλειο και περιμένουμε το τέλειο. Προσωπικά, η μάχη με τους ww με συγκλόνισε και τη βρήκα κινηματογραφικά άρτια. Θα την έβαζα στα 10 κορυφαία επεισόδια της σειράς. Κι ας είχε και ατέλειες χιλιάδες - δεν με ενόχλησαν.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 09 Μάι 2019, 03:51

Ξεκίνησα να βλέπω τη σειρά όταν ήδη παιζόταν η τρίτη σεζόν και με θυμάμαι να βλέπω τα επεισόδια αχόρταγα το ένα μετά το άλλο, ανυπομονούσα να πάω παρακάτω, δεν ήξερα τι να πρωτοθαυμάσω!
Φέτος τι γίνεται;;; Αντε, τα πρώτα 2 επεισόδια ψιλοβλέπονταν, συγκινήθηκα σε αρκετές σκηνές κι έκανα τα στραβά μάτια σε όποιες ατέλειες έβλεπα, είπα να μην επηρεάζομαι από τη κοινή γνώμη. Το 3ό επεισόδιο μου άρεσε πάρα πολύ για να είμαι ειλικρινής, δε με χάλασε που η Άρια σκότωσε το Νίκο Κουρκουλη, ήταν μια ανατροπή η οποία πιστεύω ήταν στο στιλ του Μάρτιν. Στο 4ο όμως το ξεφτίλισαν εντελώς! Τι να πρώτοπιάσει κάνεις; Το 40 λεπτό γλέντι, το ρομάντζο Τζέιμς - Μπριεν, την αποκάλυψη της ταυτότητας του Τζον στις αδερφές του και την αντίδρασή τους που έμεινε στη φαντασία των σεναριογράφων, τον πανηλίθιο τρόπο που χάθηκε ο δεύτερος δρακοντας;; Καλά, το ότι ο Τυριον κατάντησε τόσο δεύτερος σαν χαρακτήρας δεν μπορώ να το χωνέψω εδώ και καιρό...
Έκαναν μεγάλη βλακεια που αποφάσισαν να στριμωξουν τις δύο τελευταίες σεζόν σε μόλις 13 επεισόδια και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο το έκαναν. Ας ελπίσουμε ότι στα τελευταία δύο επεισόδια να το σώσουν, αν και χλωμό το βλέπω, γιατί μου φαίνεται ότι θα ξαναζήσουμε την ξενερα με το Lost.
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Μάι 2019, 20:05

Είδα κι εγώ το σ08ε04. Εγώ σχετικά το κατάπια μέχρι την μέση. Και το σεξ το βρίσκω οκ να υπάρχει. Υπάρχει και στην ζωή. Βέβαια η Μπριέν να χάνει την παρθενιά της από τον Τζέιμη ήταν μια σκηνή που θα προτιμούσα να λείπει. Ας είχε μείνει στο ότι την έκανε ιππότη, που ήταν πιο "Μπρίεν" και ήδη από μόνο του παραπάνω από αρκετό.

Βέβαια, αυτό που με ενοχλούσε διαρκώς ήταν το ότι οι ήρωες δεν είχαν ουσιαστικά αμυχές και τραυματισμούς μετά από μια τέτοια μάχη. Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα. Μόνο την Άρυα θυμάμαι να έχει ένα κάπως μαύρο μάτι.

Εδώ να κάνεις λίγη ειρηνική, χαλαρωτική κηπουρική πας και γεμίζεις γρατζουνιές από τις τριανταφυλλιές. Πας να μαστορέψεις και καίγεσαι από το φλόγιστρο. Πας να τραβήξεις ένα παλούκι και σε τρυπάει το σύρμα του φράχτη. Αυτοί ήταν σχεδόν άψογοι. (Προσωπικά τον Τζώρα θα τον είχα να του λείπει τουλάχιστον το μισό σαγόνι.) Κι από τους άλλους θα περίμενα σημαντικούς τραυματισμούς κι εμφανέστατα μικροτραύματα. Αυτό με ενοχλούσε διαρκώς.

Επίσης, για να καταλάβω, στην πυρρά καθίσαν και από τον απέραντο σωρό πτωμάτων ξεσκαρτάρανε τους δικούς τους; (Τους άλλους τί τους κάνανε; ) Εχ.

Η χειρότερη στιγμή για μένα ήταν η συνάντηση Ντάνης και Σέρσεης. Η Ντάνη ήταν τελείως εκτεθειμένη! Είχε μια χούφτα Άσπιλους δεξιά και μια χούφτα αριστερά κι έναν δράκο στο βάθος. Η Σέρσεη είχε οπλισμένα ένα σωρό από τα υπερόπλα της. Δηλ. με ποια λογική πήγε και στάθηκε έτσι εκτεθειμένη μπροστά στην οπλισμένη Σέρσεη; Ή έστω, αυτή γιατί δεν έριξε τα μισά στον δράκο, τα μισά στην Ντάνη ( και μαζί ας ρίχναν κι οι τοξότες) ; Θα είχε κάποιες όχι άσχημε πιθανότητες να ξεπαστρέψει τους βασικούς εχθρούς της με την μία.

:λυγμ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 11 Μάι 2019, 09:57

Ίζι έγραψε:ΟΜΩΣ εξακολουθώ να πιστεύω ότι το GOT μας έχει κακομάθει κιόλας. Μάθαμε στο τέλειο και περιμένουμε το τέλειο. Προσωπικά, η μάχη με τους ww με συγκλόνισε και τη βρήκα κινηματογραφικά άρτια. Θα την έβαζα στα 10 κορυφαία επεισόδια της σειράς. Κι ας είχε και ατέλειες χιλιάδες - δεν με ενόχλησαν.


Ίζι το να στήσεις μια μάχη στην τελική δεν είναι και τόσο δύσκολο. Και σε μέτριες ταινίες υπήρξαν κορυφαίες σκηνές μαχών. Καλά εφέ χρειάζεται, μπόλικο χρήμα και ικανούς σκηνοθέτες σε τέτοια θέματα.
Ο Μάρτιν (κι όχι το GoT) μας είχε κακομάθει ή για την ακρίβεια μας είχε κάνει απαιτητικούς.
Σε αυτό που η σειρά πάσχει από τον 5 κύκλο και μετά είναι αυτό που στην αρχή ήταν το δυνατό της σημείο. Δλδ οι χαρακτήρες! Εκεί χάθηκε η μπάλα και οι συντελεστές της σειράς δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν αυτό που τους άφησε σαν παρακαταθήκη ο Μάρτιν.

Τι να πρωτοθυμηθώ από τις αρχικές σεζόν;
Την συζήτηση Ρόμπερτ Μπαράθιον με τον Σερ Μπάρισταν Σέλμι σχετικά με το πόσο τραγικό αλλά ωραίο είναι να βρίσκεσαι στο πεδίο της μάχης; Την καταραμένη σχέση Τζέιμι - Σέρσι; Τον Όμπεριν; Την τραγικότητα του Στάνις Μπαράθιον;

Φίλοι μου μου είπαν, πως οι χαρακτήρες στο βιβλίο καταρχάς εξελίσσονται τελείως διαφορετικά. Πχ ο Τζέιμι δεν γίνεται ο μπαγλαμάς που έγινε στην σειρά, αλλά ένας τελείως διαφορετικός χαρακτήρας. Ο Τζέιμι του Μάρτιν δεν θα πρόδιδε ποτέ την Σέρσι. Είναι κάτι παραπάνω από εραστές. Το είχαμε δει καθαρά και στην 1η σεζόν.

Εν τέλει το GoT ήταν κάτι παραπάνω από καλοστημένες μάχες και fantasy.
Τελικά είχαν δίκιο οι αρχαίοι Έλληνες στο "ουκ εν τω πολλώ το εύ". :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 13 Μάι 2019, 07:56

Επεισοδιάρα παίδες!!! Δεν έχω κάτι άλλο να πω...
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 13 Μάι 2019, 13:03

Κάποιες σκηνές μου άρεσαν, κάποιες άλλες όχι.
Άντε, ένα ακόμα επεισόδιο έμεινε.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 13 Μάι 2019, 17:50

Το αγαπημένο μου επεισόδιο σε αυτή την σεζόν μακράν, αν και ολα είχαν τις στιγμές τους. Απλά αυτό ήταν απο την αρχή μεχρι το τέλος.
Αποδείχθηκε περίτρανα αυτό που πίστευα απο ένα σημείο και έπειτα για την Καλίσι και την ολοένα αυξανόμενη δύναμη τη οποία αποκτόυσε. :πανικός:
M'αρεσε η συνάντηση Βουνού και Κυνηγόσκυλου απίστευτα πολύ όπως και η συνειδητοποίηση της Άρια για το ποσο πολύ την τροφοτούσε η ανάγκη για εκδίκηση και η κομβική μεταστροφή.

Δεν μαρεσε που ο Τζέιμι (απο τους πιο ενδιαφέροντες χαρακτήρες μεσα στην σειρα) τραυματίστηκε απο τον πανίβλακα Γιούρον :νατώρα:
Όμως Σέρσει και Τζέιμι μας αποχαιρετουν αγκαλιασμένοι και οδεύουν για άλλες πολιτείες μουχαχαχα

Βάρυς :λυγμ:
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..


Επιστροφή “Ε.Φ., Φανταστικό”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες