Game of Thrones (2011-2019)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3386

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Ιούν 2016, 18:35

Βέβαια, στην δεύτερη εικόνα περπατά με τα χέρια πίσω, όπως και στην αριστερά και κατά πώς φαίνεται πως το συνηθίζει.

Επίσης, λίγο ανεξήγητη έμεινε η σκηνή στο τέλος του προπροηγούμενου επεισοδίου όπου σβήνει το κερί και μένει μόνη σε ένα σκοτεινό δωμάτιο.

Ε, άλλες πέντε μερούλες..! :μαναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Ιούν 2016, 22:20

ντάξ... τέλειο και πάλι... :σάλια:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Έλλη Μ
Μύστης
Αναρτήσεις: 127

Ανάρτησηαπό Έλλη Μ » 14 Ιούν 2016, 00:54

Δηλαδή, ευτυχως που έδειξε την Άρυα και σώθηκε το επεισόδιο (κάμποσο).
-Το Ορφανό είχε πολύ μοχθηρό ύφος, νομιζα οτι έβλεπα τον μικρό αντίχρηστο.

-Δηλαδή, πάνε περίπατο οι θεωρίες για την Άρυα, ε; Εχει πλάκα όλη αυτή η "φτιάχνω μια θεωρία και την τραβάω όσο δεν πάει για να μου κάτσει καλά με τη ροή της ιστορίας" και τελικά τα πράγματα εξελίσσονται απλούστερα βάσει κοινής λογικής. Βέβαια, άλλοι έχουν πεθανει με λιγότερα χτυπήματα κι η Άρυα αιμοραγει, τρέχει και κάνει παρκουρ μες στης πόλης το χαμάμ. :ωιμέ:

-Ριβερραν και Λάννιστερ: Πόσο αδιάφορο! Και ωραίος ο Τζέιμι, δε λέω, αλλά μας παραζάλισε με την απαυτούλα του και την αγάπη τους.

-Ο Βάρυς τι ετοιμάζει; Να εμφανίσει εκείνον εκει που είχε κρύψει;

-Ανέκδοτα; Μα! Ανέκδοτα;;; Τι γυριζουν, το ρετιρέ;;;

-Η σύντομη εμφάνιση του Μπλακφις (μόνο και μόνο για να πεθανει κι αυτός-που ούτε καν εδειξαν τη σκηνή) μου θυμίζει τις αρπαχτές της Σάσας Πάστα στην επαρχία.

-Και πού τον ξέθαψαν τον Ντοντάριον; Και να ξανασυναντιεται με τον Σάντορ; Βρέ τι σου είναι οι συμπτώσεις (ή η έλλειψη έμπνευσης) :))))

-ΑΚι ποια φήμη τελικά δεν είναι φήμη; (διάλογος ανάμεσα σε Σέρσεϊ και Μεϊστερ)

-Αυτοι δεν ειναι θεοί, μακελάρηδες είναι, Ουτε ένα "αγάπα τον πλησίον σου", ούτε ένα "γυρνα και τ' άλλο μάγουλο". :όχισουλέω:

-Το συμπερασμα στο οποίο εχω καταλήξει είναι ότι η Αρυα με τον Τζάκεν θα έπρεπε να έχουν κάνει σεξ. :ναι:
Τελευταία αλλαγή από Έλλη Μ στις 14 Ιούν 2016, 01:38, στο σύνολο 1 αλλαγή.
My hovercraft is full of eels.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Ιούν 2016, 01:19

Η αλήθεια είναι πως η Άρια με μαχαιριές στην κοιλιά την έβγαλε απρόσμενα καλά. Υπέθετα πως ήταν επιπόλαιες μαχαιριές μιας και είχε αντιδράσει, εκεί στην γέφυρα, πριν βουτήξει.

Όπως και να 'χει, στο τέλος δείχνει περδικάκι. Μοιάζει να είχε προετοιμαστεί για όλο αυτό.

Κρίμα που χάσαμε και την τσιγγάνα που μας θύμιζε πόσο γοητευτική κι όμορφη μπορεί να είναι μια 45άρα.

Κι εγώ πιστεύω πως κάτι θα έχει παίξει μεταξύ Άριας και Tζάκεν. Της κάνει παραπάνω χατήρια όπως κάνουμε μόνο στην γκόμενα. :κόλλα5:

Ήταν ένα επεισόδιο με κάμποσο χιούμορ, όπως και να 'χει. Πιάστηκα να γελάω εδώ κι εκεί. :))))

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1440

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 14 Ιούν 2016, 14:23

Από πιο ύψος αν πηδήξεις στο κενό σπας πόδια, πλευρά και κεφάλι;;; :))

Επίσης πως λέγεται το παρκούρ με μαχαιρωμένη κοιλιά;;; :)))
Άρυα= Τζέισον Μπορν!!!

Ερώτηση: Μήπως μπορεί κανείς να μου εξηγήσει τι ακριβώς έγινε στο Ριβεράν;;; Ο Μελανιχθύς είχε πάρει το κάστρο από τους Φρέυ που τους το έδωσαν οι Λάννιστερ για να τους ανταμείψουν για την προδοσία στον Κόκκινο Γάμο;;; Ποιός μπορεί να μου το κάνει λίγο λιανά;;; :) Ευχαριστώ!

Τζέιμι Λάννιστερ: Πως κατάντησε έτσι αυτό το παλικάρι;;; Το έχω πει άπειρες φορές πως έπρεπε να έχει σκοτωθεί...

Καλή η σειρά δεν λέω, αλλά είναι ολοφάνερο πια πως τους ξέφυγαν οι ιστορίες και πλέον προσπαθούν να τις σουλουπώσουν!!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 20 Ιούν 2016, 23:06

ααα, επεισοδιάρα πάλι;! :πανικός:

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 20 Ιούν 2016, 23:20

Ναι, ήταν πάρα πολύ καλο αυτο το επεισοδιο εν αντιθέσει με το προηγούμενο που ήταν χλιαρο.

Οπως καταλαβαίνετε, αυτο και το Purple Wedding είναι απο τα αγαπημένα μου επεισοδια του GoT γιατι έβγαλαν απο την μέση τους δύο πιο μισητούς χαρακτήρες. Καλά, η τιμωρία του Ράμσι ήταν ποιητική. Να πάει από τα ιδια τα σκυλια του, που τα εξαπέλυσε σε τόσους δύσμοιρους.
Περιττο να πω, οτι εδειξε ποσο δειλο ανθρωπακι ήταν. Αντί να πάει σαν άντρας να πολεμησει στην μάχη, καθόταν πίσω και παρακολουθούσε.
Για το μόνο που ήταν άξιος ήταν να δείχνει νταηλίκι σε παιδιά και γυναίκες. Αχ, τα' πα και ησύχασα :))))

Εντωμεταξύ, μονο σε μενα φάνηκε οτι υπήρχε ένα υποβόσκον φλερτ αναμεσα σε Καλίσι και αδερφή του Θήον?
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Έλλη Μ
Μύστης
Αναρτήσεις: 127

Ανάρτησηαπό Έλλη Μ » 21 Ιούν 2016, 09:26

Καλέ, τι υποβόσκον;; Η Γκρεητζόη, κατα τη διάρκεια της συνομιλίας της με την Νταινέρυς, την έγδυσε, την έντυσε με πέτσινα, την έδεσε και καθισανε για τσάι.

Κορυφαίο επεισόδιο. Στη διαρκεια της μάχης, εκεί που τους έχουν περικυκλώσει και φαίνεται ο Σνόου να ειναι πεσμένος και να τον ποδοπατούν, μου φάνηκε οτι μπορεί και να τον σκοτωναν. Δηλαδή, να πάει από πόδια... :))))
Θα πέταγα το λαπτοπ απο το μπαλκονι και δε θα ξαναβλεπα επεισόδιο. Τη γλιτώσαμε όλοι, τελικά. :))))
My hovercraft is full of eels.

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 21 Ιούν 2016, 10:38

Ωραίο επεισόδιο (μετά από 1-2 εντελώς υποτονικά).

Αν θέλουμε να είμαστε ψείρες βέβαια υπάρχουν κάποια πράγματα που φαίνονται εντυπωσιακά στην οθόνη αλλά στην πραγματικότητα δεν παίζουν, όπως στην αρχή που οι Αφέντες "βομβαρδίζουν" την πυραμίδα με φλεγόμενα δεμάτια. Είναι εντυπωσιακό αλλά στην πραγματικότητα τέτοιες κινήσεις μπορούν να βάλουν φωτιά σε μια πόλη με ξύλινα κτήρια ή έστω ξύλινες οροφές, όμως δεν κάνουν "μπουμ" ούτε προκαλούν βλάβες (σοβαρές τουλάχιστον) σε 100% πέτρινα κτήρια. Στην μάχη των μπάσταρδων είναι ρεαλιστικές οι συγκρούσεις των αλόγων όταν εφορμούν τα δυο αντίπαλα ιππικά. Όταν όμως η μάχη αρχίζει να γίνεται σώμα με σώμα και το πεδίο είναι διάσπαρτο από πτώματα, δεν μπορούν τα άλογα να τρέξουν με τόση ορμή, κι αν τρέξουν το πιθανότερο είναι να χάσουν την ισορροπία τους πατώντας κάποιο πτώμα και να βγουν εκτός μάχης. Τέλος έφιππη επέλαση μπορεί να γίνει μόνο με ξεκούραστα άλογα. Αν φτάσει το ιππικό στο πεδίο της μάχης μετά από πορεία ημερών και με την μάχη εν πλήρει εξελίξει μάλλον τα άλογα θα είναι υπερβολικά κουρασμένα όχι μόνο για να εφορμήσουν, αλλά ακόμα και για να χλιμιντρήσουν.

Άλλο ένα θεματάκι: Είσαι ο χειρότερος κακός από τότε που παντρεύτηκε ο Τζόφρης. Είσαι πολύ κακός και δεν φημίζεσαι για την γενναιότητα σου ή για την στρατηγική σου ικανότητα. Βασικά φημίζεσαι μόνο για το ότι είσαι τόσο κακός όσο μπορεί να γράψει ένας σεναριογράφος σε μέινστριμ τηλεοπτική σειρά και για την ικανότητά σου στο τόξο. Και έχασες την μάχη και αποσύρθηκες στο οχυρό σου. Και οι εχθροί έσπασαν την πύλη και μπαίνουν μέσα ένας ετοιμοθάνατος γίγαντας και ένας αναστημένος τύπος που σε θέλει νεκρό και εσύ δεν προσπαθείς να το σκάσεις, δεν σκοτώνεις τον αρχηγό των εχθρών σου, αλλά συνεχίζεις να βαράς τον ετοιμοθάνατο γίγαντα. :πάνω:
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 21 Ιούν 2016, 14:03

Έχω σταθεί κι εγώ σε όλα αυτά τα θεματάκια. Καί αυτό που είπε ο Νικόλας πιο πάνω.

Δηλ. το πήδημα της Άριας από τόσο ψηλά και δει με τρυπημένη κοιλιά, αν και βέβαια θεωρητικά δεν γνωρίζουμε το μέγεθος της ζημιάς που μπορεί να έχει. Όπως και να έχει, ήταν λίγο σάλτο σπάιντερμαν.

Και όντως, από την στιγμή που έκανε κοντινό στις φλεγόμενες μπάλες φάνηκε πως αυτές είναι κάτι σαν πισσωμένα δεμάτια οπότε ξάφνου έμοιασαν ανεξήγητες οι δονήσεις που δεχόταν η πυραμίδα. Εκτός πια αν μέσα είχαν κάποιο εκρηκτικό που όμως και πάλι δεν δικαιολογείται και τόσο το μπαμ κατά την κρούση.

Ομοίως, η σκηνή που οι άγριοι είναι περικυκλωμένοι από την φάλαγγα ο γίγαντας μοιάζει να χάνει τον χρόνο του. Αφήνοντας πως κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει μεγάλη πιθανότητα πανικού στις αντίπαλες τάξεις και μόνο στην θέα του (και σε τέτοιες παλιές μάχες με ξίφη πανικός μπορούσε να δημιουργηθεί από πολύ μικρότερα πράγματα, όπως π.χ. από ένα πωρωμένο «ντου»), ο γίγαντας μοιάζει πιο εγκλωβισμένος από ότι θα περιμένε κανείς. Πιο λογικό θα μου φαινόταν να ορμήξει και να τους χτυπάει σαν χταπόδια και να τους τσαλαπατάει σαν σαρδέλες αντί να στέκεται και να κάνει τα χέρια του πέρα δώθε.

Και πράγματι, το χειρότερο από όλα, όταν ο Ράμσεη ρίχνει βέλος στον ήδη μισοσκοτωμένο γίγαντα αντί να ξεπαστρέψει τον τελείως έκθετο Γιάννη. Πόσο μάλλον που μέχρι τώρα φάνηκε σβέλτος σε φονικές κι αποτελεσματικές αποφάσεις. Μετά, βέβαια, λες πως ήταν η αλαζονική σιγουριά του κτλ. κτλ. αλλά μάλλον δικαιολογώντας τα αδικαιολόγητα.

Όσο για τα κορίτσια, κάποιος θα μπορούσε να μιλήσει για αμοιβαία εκτίμηση δυο ισχυρών γυναικών. Αλλά γνωρίζοντας πως η Γκρέιτζόη είναι λεσβία, τουλάχιστον από την μεριά της το πράγμα σίγουρα είχε κι έναν ερωτισμό. Ε κι η Ντενέρις σαν άνθρωπος του κόσμου να μην είναι ανοιχτή σε ένα κοριτσίστικο φλερτάκι που θα της φέρει και καράβια;
:))))

Ένα τελευταίο σχόλιο, όχι πάνω στο επεισόδιο. Η Εμίλια Κλαρκ δεν μου βγάζει πως έχει το τσαγανό της Ντενέρις. Είναι όσο Ντενέρις την φτιάχνει το σενάριο και τίποτε περισσότερο από αυτό. Βλέπω συνεχώς σε αυτήν ένα όμορφο καλό κοριτσάκι που της δώσανε αυτόν τον ρόλο ενώ στους περισσότερους άλλους ξεχνάω πως βλέπω κάποιον ηθοποιό.

Επιστροφή “Ε.Φ., Φανταστικό”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες