Τούρκικες σειρές

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Τούρκικες σειρές

Ανάρτησηαπό Λορένα » 02 Απρ 2013, 00:35

Στο παρελθον, εχουμε δει να κανουν παρελαση στην ελληνικη τν, αρκετες σειρες ολης της Αμερικανικης ηπειρου (με εμφαση στην λατινικη Αμερικη), λογω φθηνου κοστους φυσικα. Προσφατα οι υπευθυνοι εστρεψαν το βλεμμα στην Τουρκια, που πραγματικα το ειδος βρισκεται στα καλυτερα του και στις πιο προσιτες τιμες.

Και ετσι η μοδα των τουρκικων σειρων, ξεκινησε και σημειωνει τεραστια επιτυχια. Τι και αν τις κατηγορησαν αρκετοι. Πολλοι περισσοτεροι τις βλεπουν φανατικα, ελειψει αναλογων ελληνικων σειρων.

Οι επικρισεις για τα τουρκικα, αναλωνονται στο λενε οτι ειναι.. τουρκικα. Τολμουν ομως οσοι ειναι του τηλεοπτικου χωρου, να αναφερουν κατι παραπανω απο αυτο; (εκτος οτι ειναι τουρκικα και τους τρωνε το ψωμι; )

Η αληθεια ειναι, πως δεν ειναι προχειροδουλεια. Με εξαιρετικη καμερα (red camera νομιζω), πολλα εξωτερικα γυρισματα, υπεροχα πανοραμικα τοπια, ειτε του Βοσπορου, ειτε της πολης καθε που αλλαζει το σκηνικο, μας κανει να κανουμε την συγκριση με τις δικες μας σειρες, και η συγκριση απογοητευει.

Τι εφταιξε και εμεις δεν προοδευσαμε σ'αυτον τον τομεα, τοτε που αφθονουσαν τα λεφτα;

Αν και στο παρελθον καναμε εξαιρετικες σειρες, ειδικα στην κρατικη τν και τα πρωτα χρονια της, οπως και στα ιδιωτικα καναλια και αυτα τα πρωτα χρονια τους
Σημ. : τυχαιο που οι κορυφαιες σειρες της ελληνικης τν στηριχθηκαν σε βιβλια; Τριτο στεφανι, η προβα του νυφικου, ο συμβολαιογραφος, η αιθουσα του θρονου κτλ;
περισσοτερο εχουμε στο μυαλο, οταν αναφερομαστε σε ελληνικες δουλειες : γυρισματα αποκλειστικα σε στουντιο, κακες αντιγραφες ξενων σειρων, κακες ερμηνειες, κτλ κτλ.. κακα

Απο σεναριο παντως τα τουρκικα, εχουν σαν βαση ερωτικες ιστοριες και ινγκρικα. Ο κοσμος απεδειξε οτι αυτο θελει περισσοτερο, και αυτοι τους το δινουν, στην καλυτερη συσκευασια.

Περιβαλλον που δεν το λες και "τουρκικη καθημερινοτητα". Πρωτοφανη παντως η θεση της γυναικας, οπου σε πολλες περιπτωσεις, ο αντρας φτυνει αιμα, προκειμενου να την κερδισει (και να την ξανακερδισει και ξανα.. να την κερδισει). Εξαιρεση η "ΣΙΛΑ" οπου εδειχνε ενα μεγαλο μερος της τουρκικης πραγματικοτητας

Υ.Γ. ενημερωτικα παντως.. δεν τα εχω δει ολα αυτα (οπως και τα τελευταια χρονια δεν παρακολουθω συχνα τν). Απλα.. εφαρμοζω απο παλια μια αλανθαστη συνταγη : βλεπω 3-4 επεισοδια αραια και που και τα υπολοιπα τα παρακολουθω απο τα τρειλερ :ρ

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Τούρκικες σειρές

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 02 Απρ 2013, 01:00

Δεν έχω παρακολουθήσει ούτε ένα επεισόδιο, μα από τα διαφημιστικά σποτάκια που τυχαίνει να δω, πραγματικά πρόκειται για καλή δουλειά. Η εικόνα παίζει μεγάλο ρόλο, και πώς θα μπορούσε να μην παίζει; Τηλεόραση είναι! Πάντως, χωρίς να έχω δει τίποτα από όλα αυτά, έχω ήδη κουραστεί με τον υπερ-κορεσμό που επικρατεί.

Γέλασα πολύ και βρήκα αφάνταστα έξυπνα τα τρέϊλερ του Mega για την επιστροφή των ελληνικών σειρών:





:πάνω:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τούρκικες σειρές

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Απρ 2013, 12:19

Η μόνη τούρκικη σειρά που παρακολούθησα κάπως ήταν ο "Πειρασμός" και για αυτό που ήταν: σαπουνόπερα, την βρήκα πολύ καλοφτιαγμένη και ενδιαφέρουσα.

Αυτόν τον καιρό περνάω μπροστά από την τηλεόραση όταν παίζει "Σουλεϊμάν" και από τις ματιές που ρίχνω πιστεύω πως και πάλι, γι' αυτό που είναι: ιστορική σαπουνόπερα, είναι πολύ καλοφτιαγμένο και με πολύ καλές ερμηνείες. Ειδικά η Χουρέμ, τί να πω....
:προσκυνώ:

Έχω την αίσθηση πως οι σχετικές τουρκικές παραγωγές είναι απλά μια κλάση (ή και δύο) πιο πάνω από εκεί που βρισκόμαστε εμείς.

Μέσα στα τελευταία χρόνια, προσπάθησα καναδυο φορές να παρακολουθήσω κάποια ελληνική σειρά αλλά δεν με τράβηξε καμία. Συνήθως τις βρίσκω κακοφτιαγμένες, κυρίως από άποψη σκηνοθεσίας και σεναρίου, με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις (όπως ήταν "το Νησί", όπου όμως και πάλι δεν κόλλησα). Και να πω κι αυτό: μα ειδικά τα παιδάκια, παίζουν πάντα τραγικά! :μπρ:

Οι Τούρκοι απλά κατάφεραν και τοποθέτησαν ένα καλύτερο προϊόν στον ράφι. Οι Έλληνες αγαπούν διαχρονικά καί τον Ελληνικό Κινηματογράφο καί τις ελληνικές σειρές. Δηλαδή, το κοινό υπάρχει κι είναι έτοιμο. Αντί να κατηγορούμε τα τούρκικα ας καταφέρουν οι εντόπιες παραγωγές να φτάσουν το δικό τους επίπεδο κι ο κόσμος τούς περιμένει.

Να προσθέσω: με τους Τούρκους έχουμε ένα μίσος που μήτε καλό είναι, μήτε σε καλό είναι να βγει. Είμαστε συνεχώς μια εύφλεκτη πυριτιδαποθήκη που μας κάνει αγορά για εμπόρους όπλων. Η τέχνη είναι ένα από τα λίγα πράγματα που φέρνει τους ανθρώπους κοντά. Μακάρι, να συνεχίσουμε να βλέπουμε τούρκικα και να καταφέρουμε να φτιάχνουμε σειρές και ταινίες τόσο καλές που θα φτάσουν και στην γειτονική μας χώρα ώστε να βλέπουν κι αυτοί... τα ελληνικά τους.

:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Τούρκικες σειρές

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 02 Απρ 2013, 12:29

Δεν έχω παρακολουθήσει καμιά τούρκικη σειρά όχι λόγω εθνικισμού αλλά γιατί δεν μου αρέσουν οι σαπουνόπερες. Πολλοί (και κυρίως πολλές) από το περιβάλλον μου τις παρακολουθούν μανιωδώς. και εμένα με κουράζει η "κατάληψη" της τηλεόρασης από Τούρκους και μαγείρους.

Συμφωνώ και με τον Φαροφύλακα. Δεν μπορούμε να αρνηθούμε την ιστορία μας αλλά δεν μπορούμε να ζούμε με όρους 1400. Πρέπει να δούμε (και από τις δυο μεριές του Αιγαίου) το σήμερα. Και άλλοι λαοί ήταν παραδοσιακοί εχθροί μεταξύ τους αλλά το ξεπέρασαν (για πρακτικούς αλλά και οικονομικούς λόγους).
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Μαντυ
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 35
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36

Re: Τούρκικες σειρές

Ανάρτησηαπό Μαντυ » 02 Απρ 2013, 15:19

δεν εχω παρακολουθησει καποια σειρα, δε με τραβανε καθολου . τωρα σχετικα με τον χαμο που εχει γινει, πιστευω οτι θα κανουν κ αυτες τον κυκλο τους κ θα χαλαρωσουν τα πραγματα.

ψιλοασχετο αλλα γελασα πολυ. η μικρη μου αδερφη που παει α'δημοτικου χωριστηκανε σε ομαδες κ ειχανε εργασια να βρουνε εικονες που εχουνε μεσα το ''ου'' κ μου λεει αφηνοντας με ξερη: εμεις γεμισαμε σουλειμανες..
I 'm not bad, i 'm just drawn that way

Αβατάρι χρήστη
Φαίη
Μύστης
Αναρτήσεις: 80
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 12:45
Θέση: Ιωάννινα

Re: Τούρκικες σειρές

Ανάρτησηαπό Φαίη » 07 Απρ 2013, 01:10

Ούτε εγώ έχω παρακολουθήσει κάποια από τις τουρκικές σειρές, εκτός από κάποια απόσπάσματα από τη ''Σιλά'' και φυσικά από το ''Σουλειμάν''. Έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει ελληνικό σπίτι που έστω ένα άτομο να μη τη βλέπει τη συγκεκριμένη σειρά!!
Έχω κουραστεί συνεχώς να ακούω την τούρκικη γλώσσα γύρω μου, αλλά πιστεύω κι εγώ πως μόδα είναι και θα περάσει.
Γενικότερα δεν αντέχω τις καθημερινές σειρές - σαπουνόπερες. Δεν θα καθόμουν να τις παρακολουθήσω τις σειρές αυτές ακόμα κι αν ήταν δηλαδή στα ελληνικά. Σίγουρα όμως είναι θλιβερό να βλέπεις πως η χώρα σου δεν παράγει σχεδόν τίποτα και κάνει ακόμα και σε αυτό τον τομέα εισαγωγές....

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Τούρκικες σειρές

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 07 Απρ 2013, 02:36

Και εγω σε μια φαση ειχα κολλησει με την Σιλα,ηταν πολυ ωραιος ο πρωταγωνιστης για αυτο!! :))))

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Τούρκικες σειρές

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 07 Σεπ 2018, 16:00

Εμενα μου αρεσαν πολυ το Ezel, το Asi, το Son και το Içerde (Insider) που εβαζε πριν μηνες στο mega.
Γενικα, δε λεω οχι στις τουρκικες σειρες. Μου αρεσει που δεν ειναι προχειροφτιαγμενες, μου αρεσει επισης που σε πολλες υπαρχει μια ευφυια στο σεναριο (π.χ. Ezel) και ειναι ενδιαφερουσες. Επισης, μου αρεσει πολυ η γλωσσα τους. :ναι:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Τούρκικες σειρές

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 07 Σεπ 2018, 19:27

Για οφθαλμολουτρο καλες ειναι :Ρ πραγματι εχουν καλη σκηνοθεσια και αισθητικη, αλλα σεναριο δεν εχω κατσει να παρακολουθησω. Φαινεται παντως οτι υπαρχουν ποιοτικες διαφορες απο σειρα σε σειρα.

Μπιατριξ εισαι το πρωτο μαλλον ατομο πουλεει οτι του αρεσει η γλωσσα. Κι εμενα μου αρεσει, αλλα υπο (πολλες) προυποθεσεις
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Τούρκικες σειρές

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 17 Σεπ 2018, 04:38

Ειδα σημερα στο ΣΚΑΙ λιγο μια Τουρκικη σειρα, και παρατηρησα οτι στους υποτιτλους ειχαν ξεμεινει κατι ερωτηματικα, παρενθεσεις και σημειωσεις των μεταφραστων :χαχα:
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “Γενικά για την τηλεόραση”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες