Greek Weird Wave (GWW)

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Greek Weird Wave (GWW)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 29 Απρ 2019, 22:16

Tο Greek Weird Wave (GWW) έχει πλέον ταυτιστεί στην συνείδηση του ξένου κοινού ως ο νέος ελληνικός κινηματογράφος. Ξεκίνησε από μια παρέα, θα έλεγε κανείς, νέων ταλαντούχων ανθρώπων, οι οποίοι προέρχονταν από τους ετερόκλητους χώρους της διαφήμισης, των βιντεοκλίπ, δευτερότριτοι κομπάρσοι της τηλεόρασης κτλ...

Image
Διαφήμιση που έχει σκηνοθετήσει ο Γιώργος Λάνθιμος...

Σαν μια παρέα λοιπόν και χωρίς σχεδόν καθόλου χρήματα, θα ξεκινήσουν να γυρίζουν ταινίες αλληλοϋποστηριζόμενοι, κάνοντας φιλικές συμμετοχές,βοηθώντας με όποιον τρόπο μπορούσε ο καθένας ώστε να γίνουν οι ανησυχίες τους πράξη...έτσι θα δούμε σε αρκετές ταινίες ο κυρίως σεναριογράφος να είναι ο Ευθύμης Φιλίππου (ο στυλοβάτης θα τολμούσα να πω του κινήματος, την ύπαρξη του οποίου αρνείται!), σκηνοθέτες να παίζουν ρόλους σε ταινίες άλλων σκηνοθετών (πχ ο Γιώργος Λάνθιμος στην άκρως τολμηρή ερμηνεία του στο "Attenberg" της Αθηνάς-Ραχήλ Τσαγκάρη με την μετέπειτα σύζυγό του Ariane Labed) και πολλές φιλικές συμμετοχές ηθοποιών κάπως πιο αναγνωρίσιμων (πχ Βαγγέλης Μουρίκης, Μάκης Παπαδημητρίου)...

Image
Ο Ευθύμης Φιλίππου...

Έχοντας προηγηθεί διάφορες απόπειρες (πχ "Το σπιρτόκουτο" του Γιάννη Οικονομίδη) το μεγάλο μπαμ έγινε όπως όλοι ξέρουμε με τον "Κυνόδοντα" των Γιώργου Λάνθιμου-Ευθύμη Φιλίππου και την βράβευσή του με το βραβείο "Ένα κάποιο Βλέμμα" στο φεστιβάλ των Καννών αλλά και αρκετές ακόμα βραβεύσεις σε διάφορα διεθνή φεστιβάλ...

Image

Με την διεθνή επιτυχία του Λάνθιμου ξεκινάει και μια ανηλεής επίθεση (δεν μιλάμε φυσικά για τους ανθρώπους που, και είναι απολύτως σεβαστό, πολύ απλά δεν τους άρεσε η ταινία) της κατεστημένης θολοκουλτούρας, των συν αυτών παρατρεχάμενων κριτικών, και μερίδας του έντυπου και ηλεκτρονικού τύπου, προς τα πρόσωπα των δημιουργών που θα φτάσουν να τους κατηγορήσουν μέχρι και για κλοπή...

Image

Οι ίδιοι οι δημιουργοί θα απαντήσουν μέσω της δουλειάς τους και θα γυρίσουν τις "Άλπεις", ταυτόχρονα με την ενδυνάμωση του κινήματος που θα φέρει ταινίες όπως το "Miss Violence", "L, εγώ είμαι", "Attenberg" και θα φτάσουμε στο αποκορύφωμα με τον "Αστακό", το εξαιρετικό "Suntan", το "Chevalier" και άλλες που θα αποκομίσουν διθυραμβικές κριτικές στο εξωτερικό και θα κάνουν τους ξένους σινεφίλ να μιλούν για το "Greek Weird Wave" και την αναγέννηση του ελληνικού κινηματογράφου...

Image
Σκηνή από την ταινία "Suntan" του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου...

Τα θεμελιώδη χαρακτηριστικά του GWW (και που βοηθάνε να κατατάξουμε ποιες ταινίες ανήκουν σε αυτό μιας και ξαφνικά, ώ τι σύμπτωσις, έγινε της μοδός να βαφτίζουν όλοι έτσι τις ταινίες τους) είναι η βαθιά βουτιά στον ανθρώπινο ψυχισμό και στα πιο ένοχα μυστικά του, ένας διάχυτος κοινωνικός παραλογισμός να παρουσιάζεται ως κανονικότητα, η σχεδόν αυτιστική συμπεριφορά των χαρακτήρων, η ελευθεριάζουσα γλώσσα, σεξ, γυμνό και η αποθήκευση μιας ολοένα αυξανόμενης έντασης η οποία οδηγεί κατα κανόνα σε ένα ακραίο ξέσπασμα βίας...

Image
Σκηνή απο την ταινία ¨Η Ψυχή στο Στόμα" του Γιάννη Οικονομίδη...

Μερικές απο τις καλύτερες κατά την προσωπική μου γνώμη ταινίες GWW...



Όποιος θέλει ας προσθέσει και την δική του άποψη ή ταινία που είδε, αν του άρεσε ή όχι, ώστε να φτιάξουμε ένα είδους οδηγό προς ναυτιλομένους...

Image
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Greek Weird Wave (GWW)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 01 Μάι 2019, 09:04

Μπράβο Θεατή! :μπράβο:
Ωραίο θέμα, ωραία ανάλυση και εξαιρετικές προτάσεις.
Το τοπίο άρχιζε να αλλάζει νομίζω σε μια εποχή που ο ελληνικός κινηματογράφος είχε πιάσει πάτο. Σχεδόν οι περισσότερες ταινίες που κυκλοφορούσαν θα ήταν είτε ψευτοφεμινιστικές χαζομάρες της Μαλέα είτε χαζοκωμωδίες με τετριμμένους τηλεοπτικούς ηθοποιούς. Όλο αυτό το κινηματογραφικό "κίνημα' που ανάλυσες πιο πάνω νομίζω έδωσε στον Ελληνικό Κινηματογράφο μια νέα ώθηση.

Τις περισσότερες ταινίες που αναφέρεις τις έχω δει και μου άρεσαν πολύ.
Λέω να δω και τις υπόλοιπες!! :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Greek Weird Wave (GWW)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 01 Μάι 2019, 14:01

Νικόλα σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!! Περιμένω εντυπώσεις αλλά και προτάσεις όταν ξαναβρείς διαμαντάκια σαν το Miss Violence που μου είχες προτείνει...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Greek Weird Wave (GWW)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 04 Μάι 2019, 14:22

Πολύ ωραία παρουσίαση καλέ μου Θεατή !!! Και χαίρομαι που τις περισσότερες τις έχω υπόψη αλλα είναι λίγες αυτές που έχω δεί για την ώρα...
Αυτό το τοσο περίεργο κράμα μου έκανε απο την αρχή αίσθηση και μου ταίριαξε.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Greek Weird Wave (GWW)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 04 Μάι 2019, 17:00

Να είσαι καλά Στιλλ για τα καλά σου λόγια...σίγουρα πρόκειται για πολύ ιδιαίτερες ταινίες!

Περιμένω κι απο εσένα να μας ενημερώσεις για οτιδήποτε ανακαλύψεις...καλές θεάσεις!
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Greek Weird Wave (GWW)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 11 Μάι 2019, 19:52

Είδα την Αιώνια επιστροφή του Αντώνη Παρασκευά 2013

Image

Οριακά μπορεί να χαρακτηριστεί ως weird αλλά δυστυχώς η θεματολογία της δεν λειτούργησε σε εμένα προσωπικά...Δεν θα την ελεγα κακή ταινία και ίσως σε κάποιον άλλο να αρέσει πολύ περισσότερο...ενα 5/10*
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Greek Weird Wave (GWW)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 17 Μάι 2019, 18:09

Υπαρχει οντως τετοιο κινημα με τετοιο ονομα; Δηλαδη σε καποια βιβλιογραφια; Για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω δει καμια απο αυτες τις ταινιες και δεν ειχα υποψη μου κατι τετοιο.

Εχω δει παντως το Ο καλυτερος μου φιλος του Λάνθιμου και, λογω του οτι εχει καποια σουρεαλιστικα στοιχεια, θα ελεγα οτι ειναι προδρομος αυτου του κινηματος. Τι λετε;
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Greek Weird Wave (GWW)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 18 Μάι 2019, 13:43

Ξενέρωτα δεν ξέρω αν υπάρχει σε κάποια βιβλιογραφία, ή αν θα καταχωρηθεί σε κάποια στο μέλλον, αλλά μια αναζήτηση στον ιστό με το Greek Weird Wave θα σου φέρει αρκετά αποτέλεσματα πίσω και μάλιστα, το κυριότερο για μένα, από ξένους σινεφίλ και ξένα κινηματογραφικά σάιτ...

Τον καλυτερο μου φίλο του Λάνθιμου δεν τον έχω δει οπότε ευκαιρία να τον δώ! Μια θέαση ορισμένων από τις παραπάνω ταινίες θα σου δώσει να καταλάβεις περί τίνος προκειται...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Greek Weird Wave (GWW)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 20 Μάι 2019, 09:59

Χεχε οκ, οταν λεω "βιβλιογραφια" εννοειται φυσικα και η ονλαιν αρθρογραφια. Υπαρχει αναφορα και στη Wikipedia.

Dogtooth, Attenberg and Alps are part of what some film critics, including Steve Rose of The Guardian, have termed the "Greek Weird Wave," which involves movies with haunting cinematography, alienated protagonists and absurdist dialogue. Other films mentioned as part of this "wave" include Panos H. Koutras's Strella (2009) and Yannis Economides's Knifer (2010).


Αληθεια, αυτο το κινημα παταει ας πουμε σε καποιο διεθνες κινημα; Υπαρχει δηλαδη καποιο αντιστοιχο Spanish Weird Wave?
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Greek Weird Wave (GWW)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 20 Μάι 2019, 11:24

Από όσο ξέρω όχι φίλε Ξενέρωτα... Υπάρχουν φυσικά ταινίες absurd και σε άλλες χώρες, ειδικά στην Ασία (κυριως Νοτιοκορεάτικες και ιαπωνικες) και συχνά πετυχαίνω και από βόρεια Ευρώπη αλλά πιστευω οι ελληνικές είναι πολυ πιο ιδιαιτερες και έχουν δική τους ταυτότητα...

Το "knifer" πάντως εγώ δεν θα το έλεγα weird... Έχει άλλες ο Οικονομίδης που είναι πολυ πιο κοντά στο είδος...

Μαθαίνω ότι στο παιχνιδι μπαίνει και η Κυπρος με την "Παυση" της Τωνιας Μισιαλη της οποίας η περιληψη με ιντριγκαρισε και ανυπομονώ να καταφέρω να την βρω...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “Ελληνικός Κινηματογράφος”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες