Περί παλιού, καλού ελληνικού σινεμά

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Περί παλιού, καλού ελληνικού σινεμά

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Νοέ 2018, 20:32

Σε αυτήν την συζήτηση είμαι πιο κοντά στην Ίζι. Έβλεπα μια μέρα την ταινία Οι Κληρονόμοι (1964), και την θυμόμουν. Η ταινία ξεκινούσε με εκείνη την φωνή που αφηγείται και μας εισάγει στην ταινία. Μέσα σε όλα είπε πως οι άντρες δουλεύουν σκληρά και βγάζουν χρήματα ενώ οι γυναίκες τα ξοδεύουν.

Όπως και να ‘χει, ο Χατζηχρήστος, κι ο Ηλιόπουλος κληρονομούν μια στημένη επιχείρηση. Πάνε εκεί, σαν ακαμάτηδες αγάδες, και μόλις διαπιστώνουν πως εκεί εργάζεται ένα επιτελείο από γυναίκες, ρίχνονται με τον πιο άκομψο τρόπο (που δεν προβάλλεται σαν άκομψος στην ταινία), μιλάνε με έναν τρόπο «εσείς είστε δικές μου», και τις πιέζουν να βγουν μαζί τους, ή κάτι τέτοιο, πέρασε καιρός που την έτυχα στην τηλεόραση. Κάτι που σήμερα θα το λέγαμε καραμπινάτη σεξουαλική παρενόχληση στον χώρο εργασίας. Στην ταινία, βέβαια, όλα αυτά προβάλλονται ως χαριτωμένα.

Μέσα σε όλα, έχει πλάκα γιατί σχετικά με την αρχική εξυπνάδα του αφηγητή, οι γυναίκες τελικά είναι οι εργατικές και οι άντρες οι ακαμάτηδες. :ρ


Αυτά τα στοιχεία στις ταινίες δείχνουν πού ήμασταν και πως τελικά κι ευτυχώς, καταφέραμε να πάμε ένα βήμα παραπέρα. :)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Περί παλιού, καλού ελληνικού σινεμά

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 12 Νοέ 2018, 11:15

Ο Βουτσάς και ο Χατζηχρήστος κληρονόμησαν την επιχείρηση! Ο Ηλιόπουλος ήταν γενικός διευθυντής!! :ρ

Φάρε καταλαβαίνω τι λες και εσύ και η Ίζι, και εν μέρει συμφωνώ.
Αλλά αυτό με την πολιτική ορθότητα πρέπει να το προσέξουμε λίγο, γιατί τα πράγματα έχουν ξεφύγει...
Το παρακάτω σκίτσο του Αρκά είναι ακριβές και μάλλον κάπου προς τα εκεί οδεύουμε...

Image
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Περί παλιού, καλού ελληνικού σινεμά

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 12 Νοέ 2018, 11:19

Kαι οι τρεις κληρονομησαν απο το 24% της επιχειρησης ο καθενας και η Μαρθα Καραγιαννη το 28%. :ρ
Ηταν τεσσερις οι κληρονομοι...
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Περί παλιού, καλού ελληνικού σινεμά

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 12 Νοέ 2018, 12:20

Εντάξει, είπα να μην αποκαλύψω όλη την ταινία! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Περί παλιού, καλού ελληνικού σινεμά

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 12 Νοέ 2018, 13:30

Εγω θα κρατησω καποιες αποστασεις και θα πω οτι στο μυαλο μου η λεξη "ρατσιστικό" ειναι συγκεκριμενη. Ρατσιστικη θα ηταν μια ταινια οπου πχ (ακραιο παραδειγμα) οι ομοφυλοφιλοι παρουσιαζονται ως κακοι, στο τελος "οι καλοι" υπερισχυουν και ο θεατης να πρεπει να χαρει γι' αυτο.

Δηλαδη μια ταινια οπου αποτυπωνει τη νοοτροπια της εποχης, οτι η ομοφυλοφιλια θεωρειτα "κουσουρι" δεν ειναι ντε και καλα ρατσιστικη. Και μαλιστα θεωρειται κουσουρι για πολλες κουλτουρες εδω και χιλιετιες και δε φταιει ο Χατζηχρηστος, ο Φωτοπουλος, ο Βουτσας ή ο Βεγγος γι' αυτό. Επιπλεον, στις ταινιες οπου ο Φιφης (Παραβας) ειναι δευτεραγωνιστης, και παλι δεν υπαρχει κατι ρατσιστικό.

Οσον αφορα τους Κληρονομους που λεει ο Φαρος, εγω το αντιλαμβανομαι σαν ενα ατυχες φαινομενο για το οποιο ο κοσμος ηταν πιο αγαθος και δεν ειχε την ευαισθητοποιηση που εχει σημερα, οποτε διακωμωδειται και περναει στο χαλαρο. Απλα η παρενοχληση εχει δαιμονοποιηθει και αποτελει θεμα ταμπου. Απλα εμεις σημερα ειμαστε οχι μονο ευαισθητοποιημενοι (που ειναι καλο), αλλα παραλληλα πιο επιφυλακτικοι και πονηρεμενοι απο τους ανθρωπους του 60 (που δεν ειναι παντα καλο).

---
Μολις χτες εβλεπα την ταινια "Πεπρωμενο της Τζουπιτερ", οπου σε μια κωμικη σεκανς, μια γηινη παει με ενα ρομποτ σε ενα πλανητη ολο γραφειοκρατεια για να διεκδικησει τον τιτλο μιας διαστημικης αυτοκρατοριας. Πανε απο γραφειο σε γραφειο ωσπου τελικα το ρομποτ βγαζει μια καρτα (διαστημικα λεφτα υποθετω) και λεει σε ενα εξωγηινο γραμματεα "δεν ειμαι προγραμματισμενος για λαδωμα, αλλα αυτο ανηκει σε εσας".

Εδω εχουμε τη διακωμωδηση μιας ανηθικης πραξης και του κοινωνικου προβληματος της διαφθορας, χωρις να καταδικαζεται απαραιτητα (πιο πολυ καταδικαζεται το κοινωνικο προβλημα της γραφειοκρατειας). Το οποιο δεν με ενοχλει καθολου.

Ομως σε 50 χρονια μπορει καποιες κοινωνικες συνθηκες να δαιμονοποιησουν το λαδωμα και να θεωρηθει ταμπου. Οποτε καποιος μπορει να πει "Εβλεπα το ΠτΤζ και δειχνει σκηνη λαδωματος, που το διακωμωδει χωρις να καταδικαζεται. Μα τι νοοτροπια ειχαν τοτε το 2015;"
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Περί παλιού, καλού ελληνικού σινεμά

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 12 Νοέ 2018, 16:27

Συμφωνώ με Ξενέρωτα!
Θυμαμαι επίσης στην ταινία με τον Μαυρογιαλούρο, κάποια στιγμή που ο Κωσταντάρας μιλάει με τον Υπουργό Παιδείας για ένα ρουσφέτι που του είχε ζητήσει η κόρη του, κι ο ίδιος είχε αρνηθεί, λέει τα εξής:

"Σας ευχαριστώ που είχατε διάθεση να με εξυπηρετήσετε κύριε Παπαδάκη, αλλά αν σώνει και καλά θέλετε να κάνετε κάποια αγαθοεργία κοιτάξτε να υιοθετήσετε κανένα ορφανό και να μην σέρνετε με την γυναίκα σας τα σκυλιά" :))))

Σήμερα μια τέτοια ατάκα θα είχε ξεσηκώσει τα 2/3 των φιλοζωικών ανα την Ελλάδα!!
Τότε όμως τα πράγματα ήταν διαφορετικά! Νομίζω πολύ λίγες οικογένειες είχαν κατοικίδιο. Ίσως κάποιοι που είχαν αυλές αλλά και πάλι λίγοι. Λογικό ήταν να υπάρχει διαφορετική αντίληψη!
Δεν νομίζω πως μπορούμε να καταδικάσουμε ολόκληρη την ταινία ή να την χαρακτηρίσουμε ως "σκουπίδι"....
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες