Σε ποιον αρεσει ο Ταραντινο;

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Σε ποιον αρεσει ο Ταραντινο;

Ανάρτησηαπό Λορένα » 15 Μάρ 2014, 20:24

Αν με ρωτησει καποιος, ονοματα σκηνοθετων.. μπορει να μην ξερω πολλα, αλλα τον Κουεντιν Ταραντινο, παιζει να ειναι και το πρωτο ονομα που θα αναφερω.

Αν ομως με ρωτησουν αν μου αρεσει, θα πω, πως δεν μου αρεσει καθολου :όχισουλέω:

Το Pulp Fiction το ξεχωρισα ως ταινια, γιατι ακουγοταν απο τους παντες, αλλα.. δεν την ειδα ποτε ολοκληρη :ρ Αρκεστηκα σε καποια αποσπασματα της

Την "νυφη" ομως.. την ειδα :)) Και την ειδα και αρκετες φορες. Και παλι ειχε ακουστει παρα πολυ και αυτη η ταινια. Και τοτε ηταν εμαθα και το ονομα "Ταραντινο". Και παρολο που καθισα με την καλυτερη διαθεση να δω αυτο το "αριστουργημα" που λεγαν ολοι (αν θυμαμαι καλα δηλ αυτο λεγαν), αυτα τα πλανα.. που μιλανε και μιλανε και μιλανε και μιλανε οι ηθοποιοι, δεν μπορεσα να τα αντεξω. Οπως ειδα αργοτερα ειναι χαρακτηριστικο του.

Το "αντε γεια τρελαρα" :οργή: του δωσα με την ταινια "αδωξοι μπασταρδοι", που πηγα και στον κινηματογραφο κιολας να το δω. Μου χαλασε την βραδια, τοσο εμενα, οσο και ολης της παρεας. Πηγαμε σπιτια μας, με το που τελειωσε το εργο θυμαμαι. Ακυρωσαμε το μετα, γιατι κανεις δεν ειχε διαθεση για τιποτα.

Η τελευταια του ταινια "Django", φανερα προκατελειμενη πλεον.. ειδα στα φευγατα μια μικρη σκηνη. Μου φανηκε καλη.. αλλα θα χρειαστω γερες αποδειξεις, ωστε να καθισω να την δω :)))

Συζητιουνται παρα πολυ οι ταινιες που βγαζει κατα καιρους. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι : ειναι θεμα καλου μαρκετιγκ, ειναι πραγματι τοσο καλος η εγω τον πηρα τοσο στραβα; :γρμβ:

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Σε ποιον αρεσει ο Ταραντινο;

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 15 Μάρ 2014, 20:56

Εμένα μ' αρέσει ο Ταραντίνο.. Έχω δει πέντ' έξι ταινίες του, αλλά το pulp fiction (το οποίο ναι θεωρώ αριστούργημα) και το reservoir dogs είναι τ' αγαπημένα μου. Γενικά στις ταινίες του μ' αρέσουν η μουσική, η αισθητική, οι ηθοποιοί, η θεματολογία - μου φαίνονται όλα εύπεπτα και διασκεδαστικά :))))
Είναι, πιστεύω, απ' τους σκηνοθέτες που πραγματικά ξέρεις τι θα δεις όταν αποφασίσεις να βάλεις μια ταινία του, οπότε αν δεν σ' άρεσε όσο είδες δεν πρόκειται να σε κερδίσει με κάποια άλλη...
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Σε ποιον αρεσει ο Ταραντινο;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 15 Μάρ 2014, 21:10

Ο Ταραντίνο (αλλά κι ο φίλος του Ροντρίγκεζ) είναι ένας σκηνοθέτης που δεν μου ταιριάζει. Όλη αυτή η συχνά ρεαλιστική βία δεν με ψυχαγωγεί και ενίοτε με χαλάει, όπως στην σκηνή με τον δεμένο αστυνομικό στο Reservoir Dogs, από το οποίο, βέβαια, το ομολογώ, είδα μόνο σκηνές.

Έτσι, δεν ψήνομαι για τις ταινίες του κι ακόμα δεν έχω δει π.χ. τους Μπάσταρδους και μήτε σπεύδω για το Django, το οποίο μου το παίνεψε η αδερφή μου.

Όταν κάτι δεν σε τραβά, δεν υπάρχει λόγος να το βασανίζεις.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Σε ποιον αρεσει ο Ταραντινο;

Ανάρτησηαπό Ίζι » 15 Μάρ 2014, 21:28

Το Kill Bill (και τα δύο) είναι στις πιο αγαπημένες μου ταινίες. Κολλάω με τα χρώματα, τις μουσικές, τις υπερβολές, τα πλάνα, τις κινηματογραφικές και κομιξικές (πώς να το πω;) αναφορές. Είναι μάλιστα απ' τις ταινίες που μπορώ να βλέπω και να ξαναβλέπω χωρίς να βαριέμαι ποτέ.

Και το Pulp Piction το αγαπώ πολύ :)

Λορένα, δεν πιστεύω καθόλου ότι το πήρες στραβά. Του έδωσες μία και δύο και τρεις και παραπάνω ευκαιρίες, και δεν σε κέρδισε. Δεν σου αρέσει ο Ταραντίνο... απλά. Μην ξαναδείς ταινία του. Και βέβαια ο Ταραντίνο, με την υπερβολική του βία και το ιδιαίτερο στυλ του είναι απολύτως λογικό να μην αρέσει σε όλους.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Σε ποιον αρεσει ο Ταραντινο;

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 15 Μάρ 2014, 22:04

Πάντως νιώθω κάπως εξωγήινη κάθε φορά που ακούω για την βία στον Ταραντίνο... :μαναι: Εμένα μου φαίνονται τόσο ψεύτικα δοσμένοι οι σκοτωμοί κ γενικά η βία τέλος πάντων, π.χ. το κομένο αυτί στο ρεζερβουάρ ντογκζ που αναφέρει ο φφ, και άρα πολύ αναληθοφανή για να μ' ενοχλήσουν... Βέβαια το έχω ακούσει από πολλούς, άρα μάλλον εγώ έχω τον άλλο τρόπο αντίληψης :))))
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Σε ποιον αρεσει ο Ταραντινο;

Ανάρτησηαπό Λορένα » 15 Μάρ 2014, 22:38

H βια ειδικα στο kill bill μου φανηκε και μενα.. κωμικη. Ετσι οπως πεταγοταν τα αιματα, κομμενα μελη κτλ, και μου αρεσε υπο την σκεψη οτι ετσι δεν τρομαζες και τοσο.

Ομως στο Αδωξοι μπασταρδοι, προτιμησε να γινει πιο αληθοφανης, και με σε μερικες σκηνες μου κοπηκε το αιμα απο το θεαμα που παρακολουθουσα

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Σε ποιον αρεσει ο Ταραντινο;

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 15 Μάρ 2014, 23:01

και εμένα μου αρέσει πολύ ο Ταραντίνο. Έχω δει όλες του τις ταινίες όχι μόνο μια και δυο φορές και τις βρίσκω φοβερά έξυπνες μόνο το Death proof δεν μου άρεσε ιδιαίτερα και ο Ροντρίγκεζ μου αρέσει αρκετά, όμως κακά τα ψέματα Ταραντίνο δεν είναι (αν και πρέπει να ομολογήσω ότι το Sin city είναι καταπληκτικό)
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Σε ποιον αρεσει ο Ταραντινο;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 15 Μάρ 2014, 23:10

Κόρτο Μαλτέζε έγραψε:(αν και πρέπει να ομολογήσω ότι το Sin city είναι καταπληκτικό)


Αυτό πραγματικά, είναι!
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 10:11

Re: Σε ποιον αρεσει ο Ταραντινο;

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 16 Μάρ 2014, 10:50

Ίζι έγραψε:Το Kill Bill (και τα δύο) είναι στις πιο αγαπημένες μου ταινίες. Κολλάω με τα χρώματα, τις μουσικές, τις υπερβολές, τα πλάνα, τις κινηματογραφικές και κομιξικές (πώς να το πω;) αναφορές. Είναι μάλιστα απ' τις ταινίες που μπορώ να βλέπω και να ξαναβλέπω χωρίς να βαριέμαι ποτέ.

Και το Pulp Piction το αγαπώ πολύ :)


Συμφωνώ με την Ίζι, τα kill Bill μπορώ να τα δω άπειρες φορές! Και το Pulp Fiction μ άρεσε πολύ, και να προσθέσω εδώ ότι τα soundtrack και των δύο τα λατρεύω!
Οι υπόλοιπες δεν μ άρεσαν ιδιαίτερα. Και μ ενοχλεί ο Ταραντίνο σαν ηθοποιός, αλλά δεν έχω κάτσει να σκεφτώ γιατί. Κάτι έχει η φάτσα του, νομίζω...
Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Αβατάρι χρήστη
Τζακ
Μύστης
Αναρτήσεις: 72
Εγγραφή: 09 Φεβ 2014, 23:11

Re: Σε ποιον αρεσει ο Ταραντινο;

Ανάρτησηαπό Τζακ » 16 Μάρ 2014, 17:04

Θα συμφωνησω με την Πολυνιους, το Pulp Fiction ειναι αριστουργημα και μπορει να το εχω δει και τρεις φορες :χαχα:

Θα συμφωνησω και με την Βου Παπ, η φατσα του Ταραντινο με ενοχλει μεσα στις ταινιες. Καλυτερα να εμενε αποκλειστικα στη θεση του σκηνοθετη.


Επιστροφή “Σκηνοθέτες”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες