The Pianist (Ο Πιανίστας) (2002)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

The Pianist (Ο Πιανίστας) (2002)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 09 Απρ 2013, 18:05

Image

Τίτλος The Pianist
Ελληνικός τίτλος Ο Πιανίστας
Έτος παραγωγής 2002
Σκηνοθεσία Roman Polanski
Σενάριο Ronald Harwood
Ηθοποιοί Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Frank Finlay

Υπόθεση
Η υπόθεση της ταινάς εξελίσεται κατά τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο, όπου ένας Πολωνό-εβραίος απο τους μεγαλύτερους πιανίστες της Ευρώπης, προσπαθεί να επιβιώσει στην κατεστραμένη απο τους Γερμανούς Βαρσοβια. Περνάει απο πολλά βασανιστήρια. Eίναι μόνος, η οικογένεια του πέθανε ή πρόκειται να πεθάνει σε ενα γκέτο.

Image

Άποψη
Σκληρή ταινία.Ο πολάνσκι για άλλη μια φορά έχει κάνει εξαιρετική δουλεία και μας δείχνει με πολύ ωμό και ρεαλιστικό τρόπο τα βασανιστήρια των Εβραίων απο τους Γερμανούς.Ο ίδιος ο σκηνοθέτης είναι Πολωνός-Εβραίος και έχει περάσει απο τα γκέτο των Γερμανών. Επίσης θεωρώ οτι παίζει εκληκτικά και ο Adrien Brody.

Eπίσης είναι φοβερό και το Soundtrack της ταινίας:



Θυμάμαι είχα ρίξει πολύ κλάμα σε αυτή την ταινία. Απο εμένα ενα 9*.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Γλωσσολάγνος
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 21
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 22:04

Re: The Pianist (Ο Πιανίστας) (2002)

Ανάρτησηαπό Γλωσσολάγνος » 09 Απρ 2013, 18:50

Ό,τι ρεαλιστικότερο έχω δει σχετικά με το δράμα των Εβραίων του Β' Παγκοσμίου Πολέμου, χωρίς αγιοποιήσεις και μεγαλοστομίες. Ο Πολάνσκι εδώ σε κάνει να ζεις την προσωπική περιπέτεια του πρωταγωνιστή και να συμπάσχεις μαζί του - μια περιπέτεια που έχει συμβεί κι έχει καταγραφεί από τον ίδιο τον πιανίστα, τον Βουαντίσουαφ (Βλαντίσλαβ) Σπίλμαν (Władysław Szpilman) στο βιβλίο του που αρχικά τιτλοφορήθηκε Ο θάνατος μιας πόλης (Śmierć miasta) και αργότερα εκδόθηκε υπό τον τίτλο που φέρει και η ταινία. Η οποία, κατά τη γνώμη μου, είναι αριστουργηματική. Μπαίνω σε πειρασμό να πω ότι είναι η καλύτερη απ' όσες έχω δει του Πολάνσκι, αλλά οι ταινίες του από τη δεκαετία του '60 μέχρι σήμερα είναι τόσο διαφορετικές μεταξύ τους σε στιλ, ώστε νιώθω ότι θα αδικήσω άλλες που είναι γυρισμένες με εντελώς διαφορετικό τρόπο.

Υπέροχοι όλοι οι ηθοποιοί, με επικεφαλής τον πρωταγωνιστή Μπρόντι, ο οποίος έχει απόλυτα ταιριαστή φυσιογνωμία για τον συγκεκριμένο ρόλο. Πολύ προσεγμένη σε όλα τα σημεία η παραγωγή, τέλεια η αναπαράσταση της εποχής και των λεπτομερειών της. Το δέ σάουντρακ είναι κυρίως μουσική του μεγαλύτερου Πολωνού συνθέτη του 19ου αιώνα, του Σοπέν. Η Μπαλάντα του αρ. 1 σε σολ ελάσσονα παίζει έναν αναπάντεχα σπουδαίο ρόλο στην υπόθεση, σε μία σκηνή αξέχαστη, την οποία όμως δεν θα προδώσω.

Σίγουρα ένα 10* από μένα, αβίαστα.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Pianist (Ο Πιανίστας) (2002)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Απρ 2013, 19:26

Με ενδιαφέρει πολύ ο Β' Παγκόσμιος Πόλεμος καθώς και το ολοκαύτωμα. Όλη αυτή η φρίκη, το μίσος, ο θάνατος, η ανθρώπινη βλακεία σε αυτήν την μεγάλη ένταση, το μεγάλο μέγεθος, είναι απλά απίστευτα.

Έτσι με τραβάνε έργα γύρω από το θέμα: βιβλία, ταινίες, κόμιξ, ντοκιμαντέρ. Πιστεύω πως στην συγκεκριμένη ταινία το θέμα είναι πολύ περίτεχνα δοσμένο και την βρίσκω πολύ συγγενική με την "Λίστα του Σίντλερ". Εδώ πρωτογνώρισα και τον Adrien Brody ο οποίος είναι γενικά ένας πολύ καλός ηθοποιός και ευτυχώς σπάει την μονοτονία στο πάνθεο των πανέμορφων χτισμένων.

Θα συμφωνήσω πως είναι εξαίρετη ταινία. Πάει καιρός που την είδα, φαντάζομαι πως το 9* το έχει σίγουρα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αμελί
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 34
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:58

Re: The Pianist (Ο Πιανίστας) (2002)

Ανάρτησηαπό Αμελί » 09 Απρ 2013, 21:16

Από τις αγαπημένες μου ταινίες!!
Την είχα δει στο γυμνάσιο για πρώτη φορά και με είχε σημαδέψει...Απίστευτη ταινία, από μένα σίγουρα παίρνει ένα 10αράκι...
Και εγώ έχω μια "εμμονή" να μαθαίνω όσα περισσότερα μπορώ για το Ολοκαύτωμα αλλά και γενικότερα για τα γεγονότα που είχαν συμβεί εκείνη την περίοδο. Ο Πιανίστας είναι μαζί με το "Η ζωή είναι ωραία" στις κορυφαίες κατά τη γνώμη μου ταινίες του είδους.
Όσο για τη μουσική δεν έχω λόγια να την περιγράψω. Μαγευτική...

ΥΓ:Τη λίστα του Σίντλερ δεν την έχω δει Φάρε αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα και έχει μπει στη σειρά για θέαση ήδη :)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: The Pianist (Ο Πιανίστας) (2002)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 09 Απρ 2013, 21:19

Αμελι συμφωνω,το η ζωη ειναι ωραια ειναι φοβερη ταινια.Και εγω δεν εχω δει την λιστα του Σιντλερ.

Αβατάρι χρήστη
Ευστρατία
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 44
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 10:07

Re: The Pianist (Ο Πιανίστας) (2002)

Ανάρτησηαπό Ευστρατία » 09 Απρ 2013, 22:11

Την βάζω στα προσεχώς :)

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: The Pianist (Ο Πιανίστας) (2002)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 10 Απρ 2013, 00:48

Όσο και αν σφίγγεται το στομάχι μου κάθε φορά που βλέπω τέτοιες ιστορίες, αξίζουν το κάθε λεπτό τους, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για αριστουργήματα όπως αυτό εδώ. Απλά συγκλονιστική, τί άλλο να πει κανείς για τον φόβο και τον τρόμο του ανθρώπου;

Σίγουρα δεκάρι.

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: The Pianist (Ο Πιανίστας) (2002)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 10 Απρ 2013, 11:01

Όντως πολύ καλή ταινία, από τις καλύτερες του Πολάνσκι της τελευταίας 30ετίας.
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: The Pianist (Ο Πιανίστας) (2002)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 10 Απρ 2013, 12:23

Το είδα στον κινηματογράφο όταν βγήκε. Είναι μια εντυπωσιακή ταινία. Πάντως δεν θα υποψιαζόμουν ότι είναι του Πολάνσκι, αν δεν το ήξερα.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Pianist (Ο Πιανίστας) (2002)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Απρ 2013, 12:33

Κι εγώ δεν την βρίσκω καθόλου χαρακτηριστική του ύφους του Πολάνσκη.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες