Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 1 (Νοε. 2015)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 15 Δεκ 2015, 10:23

Μέρμυγκα, προσωπικά δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα αν θα είναι έτσι ή αλλιώς :) αλλά σκέφτομαι τα εξής:

Τα μέλη έχουν διάθεση να δουν περισσότερες από μία ταινίες, οπότε φαίνεται πως θέλουν τον χρόνο τους. Η Χήθκλιφ π.χ. (και αναφέρομαι σε αυτήν γιατί είναι το ταίρι μου) έχει δει μία ταινία από τις τρεις που πρότεινα και έχει εκφράσει την επιθυμία να δει και μια δεύτερη. Κι έχω την αίσθηση πως οι περισσότεροι είναι σε μια τέτοια φάση. Δεν νομίζω πως θα βοηθούσε να "στοιβαχτούν" άλλοι τρεις τίτλοι.
Επίσης, από εμπειρία σε τέτοιου είδους πράγματα, έχω την αίσθηση πως μια προκαθορισμένη περιοδικότητα δεν θα βοηθήσει αλλά μάλλον θα οδηγήσει το παιχνίδι στο να ατονήσει. Εδώ θέλει να διερευνήσεις την διάθεση κι όταν ο χρονισμός μοιάζει καλός να πεις "βουρ".
Εξού και ρώτησα τα μέλη πού βρίσκονται, εάν είδαν την ταινία (τις ταινίες) που τους πρότεινε το ταίρι τους, ώστε να προχωρήσουμε. Αλλά βλέπεις πως η ανάδραση είναι ακόμα σχεδόν ανύπαρκτη. Δεν γίνεται να ξεκινήσει νέα γύρα πριν κλείσει η προηγούμενη.

Πάντως, χαίρομαι με την θετική σου διάθεση να ξανατρέξει το πράγμα ( και να υποφέρεις και πάλι από νέους τίτλους :ρ ) και θα ξανατρέξει, μάλλον σύντομα. :)

Δεν ξέρω, οι άλλοι τί λενε;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία

Ανάρτησηαπό Ίζι » 15 Δεκ 2015, 12:47

Μέσα για επόμενη γύρα.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 15 Δεκ 2015, 23:14

Ελπίζω μόνο να μη βρεθώ ως η μειονότητα που θα συνεχίσει να βλέπει μόνο μια από τις τρεις. Αλλά θα πρόκειται για χαρακίρι αν δεν το τηρήσω :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 16 Δεκ 2015, 10:15

Παιδιά κι εγώ μέσα είμαι αλλά λόγω του ταξιδιού μου δεν πρόλαβα να δω κάποια από τις ταινίες της Τρίνιτυ!!! :(

Θα με περιμένετε λιγάκι;;;;;
Ευχαριστώ πολύ!!!! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 18 Δεκ 2015, 20:25

Εγώ είδα τις 2 από τις 3 και δεν μ' ενοχλεί να δω την τρίτη αφού ξεκινήσει και ο δεύτερος γύρος.

Παρόλα αυτά, ίσως είναι καλύτερα να το ξανακάνουμε αρχές Γενάρη μια που έρχονται γιορτές και μπορει να μην πολυμπαίνει κόσμος (ποια μιλάει τώρα, αυτή που έχει κάνει λιγοτερες από 20 αναρτήσεις σε 1,5 χρόνο :ωιμέ: )

τώρα για τη περιοδικότητα που λέει ο Φάρος, δεν είμαι τελειως αντίθετη, να λέμε πχ, θα κάνουμε μια κλήρωση το δίμηνο. Ο,τι θέλετε, θα ακολουθήσω έτσι κι αλλιώς!
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 23 Δεκ 2015, 12:12

Επιστρέφω έχοντας ολοκληρώσει - και κάτι παραπάνω - ό,τι μου αντιστοιχούσε σε αυτόν τον πρώτο γύρο με τρεις στις τρεις ταινίες που μου πρότεινε ο Φαροφύλακας!

Αρχικά είχα επιλέξει να δω τις δυο πρώτες, αφήνοντας στην άκρη την ταινία του Πολάνσκι «Ο θάνατος και η κόρη» εφόσον όμως οι δύο προηγούμενες μου άρεσαν πολύ, αποφάσισα να δοκιμάσω την τύχη μου και με αυτή - και καλά έκανα εν τέλει.

Άργησα λίγο να μπω στο κλίμα της, όμως μόλις κατάλαβα πού όδευε, το ενδιαφέρον μου αυξήθηκε αυτόματα... το τέλος μολονότι το περίμενα, δεν με ενόχλησε καθώς ήταν το πιο συνεπές προς τους ήρωες. Οι ερμηνείες είναι όλες δυνατές και πειστικές, αλλά του Μπεν Κίνγκσλεϊ (ιδίως στις τελευταίες σκηνές) κατά την γνώμη μου κλέβει τις εντυπώσεις.

Για το υπερ - Τέλειο Λεωφορείο της συμφοράς θα μιλήσω στο νήμα του! :)))
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Δεκ 2015, 17:34

Χαίρομαι που σου άρεσαν, Χήθκλιφ. :))

"Το Φιλί" το είδα πριν (περισσότερα από) 25 χρόνια. Το "Ο Θάνατος και η Κόρη" σίγουρα πριν καμια 15αριά; Οπότε καιρός να τις ξαναδώ κι εγώ τις ταινίες, να τις "φρεσκάρω".
:))))

Το "Λεωφορείο" το είδα κι αυτό μια φορά παιδί και μια φορά πρόσφατα, που το ξανάψαξα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 1 (Νοε. 2015)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 24 Δεκ 2015, 16:56

Έχω την περιέργεια να δω πού βρισκόμαστε.

Ρίχνοντας μια ματιά κατά μήκος του νήματος βλέπω πως έχουν δει τουλάχιστον μια ταινία, και άρα έχουν εκπληρώσει την υποχρέωσή τους, οι:
Βάγγυ, Ιαβερης, Μεταλλαγμένη, Ίζι, Μυρμηγκοφάγος, Τρίνιτυ, Φαροφύλακας, Χήθκλιφ

Ο Νικόλας λέει πως δεν πρόλαβε να δει κάποια.

Με τους Βου Παπ, Έλλη Μ, Κόρτο Μαλτέζε τί γινεται; :χμ: (ενδέχεται να μην πρόσεξα καλά όπως περνούσα το βλέμμα μου πάνω απ' τις αναρτήσεις).
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 1 (Νοε. 2015)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 24 Δεκ 2015, 17:22

λοιπόν ξεχάστηκα και δεν έγραψα εδώ για την ταινία της Τρίνιτυ!!!

Είδα από τις 3 την μακρ... εεε την καλύτερη!!! :χαχα:

Το "Ida"... Πραγματικά μου άρεσε πάρα πολύ!!!

Δεκαετία του 1960, Πολωνία, το όλο σκηνικό. Η Ίντα λίγο πριν δώσει τους μοναχικούς όρκους της στο μοναστήρι, πηγαίνει καθ` υπόδειξη της ηγουμένης να δει τον μοναδικό συγγενή της, μια αλκοολική θεία της που είναι και δικαστής (δικαστίνα)!!

Μαθαίνει λοιπόν για την εβραϊκή της καταγωγή, τον έρωτα και την ιστορία των γονιών της...
Ατμοσφαιρική μίνιμαλ ταινία με τον σκηνοθέτη να "καδράρει" σε ασπρόμαυρο φόντο τους χαρακτήρες και να δημιουργεί πάνω στο πρόσωπο της πρωταγωνίστριας, που εγώ προσωπικά την βρήκα τέλεια για τον ρόλο...

Φυσικά, ο Παβλικόφσκι μιλάει και στηλιτεύει τον μοναχισμό, τα ανθρώπινα πάθη και βέβαια προσπαθεί να ξεσκεπάσει και να αποκαλύψει το πραγματικό πρόσωπο του "δήθεν" σοσιαλισμού!!!

Από μένα 8/10!!!
Ευχαριστώ Τρίνιτυ!!! :ναι:

Ήθελα να δω και τις υπόλοιπες αλλά λόγω μακρινού ταξιδιού δεν πρόλαβα... :(
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 1 (Νοε. 2015)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 24 Δεκ 2015, 19:55

Και η Έλλη την είδε την ταινία της. :)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες