Προτάσεις για κινηματογραφική λέσχη

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Προτάσεις για κινηματογραφική λέσχη

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 05 Δεκ 2015, 17:27

Οι ταινιες που θα παιχτουν στην κινηματογραφική λέσχη αγρινιου
Ida / 2013

12 ένορκοι/ 1957

10 μικροι νεγροι/ 1965 λοιπόν αυτην την ταινια την προτεινα αν και όχι όμως επίσημα αλλα μπήκε :πάνω:

η τελεια ομορφια/ 2013 ιταλική ταινια

μια γερμανικη ταινια: hannah arendl

Το αγόρι στο τελευταιο θρανιο / 2012
και βαλς με τον μπαζιρ/ 2008


πως τις βλέπετε;

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Προτάσεις για κινηματογραφική λέσχη

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 06 Δεκ 2015, 22:48

Δεν έχω κάτι επί συγκεκριμένου Αριάδνη, έχω δει βλέπεις μόνο δύο από τις παραπάνω. Με ευχαριστεί όμως που επιλέξατε μια ανά χώρα. Η μόνη μάλλον επιθυμία θα ήταν να είναι πιο διάσπαρτες χρονολογικά, αλλά υποψιάζομαι ότι δεν θα βοηθούσε στην προσέλευση. Ίσως και μια Ασιατική... :)

Τελικά από παιδικές τι προτιμήσατε;

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Προτάσεις για κινηματογραφική λέσχη

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 07 Δεκ 2015, 14:16

Αριάδνη «Το αγόρι στο τελευταίο θρανίο» μου αρέσει πολύ και πιστεύω ότι είναι πολύ καλή επιλογή καθώς ως ταινία επιδέχεται συζήτηση - κάτι χρήσιμο για μια κινηματογραφική λέσχη.

Για την «Ida» όπως και «Το βαλς με τον Μπαζίρ» έχω ακούσει τα καλύτερα, την πρώτη θα ήθελα να τη δω κι εγώ κάποια στιγμή.

Την γερμανική δεν την γνώριζα αλλά είδα πως πρόκειται για βιογραφική, προσωπικά λοιπόν δεν θα την έβλεπα, έχει ωστόσο καλή βαθμολογία στην imdb - αν αυτό λέει κάτι για κάποιον.

Γενικά ενδιαφέρουσες οι επιλογές και είναι ευχάριστο που προτίμησαν μία από τις δικές σου προτάσεις, όμως έχω την εντύπωση πως ακόμη πιο ενδιαφέρουσα θα ήταν μια «συλλογή» αποτελούμενη από πιο αγνώστους τίτλους ώστε να υπάρχει η γοητεία της ανακάλυψης κάτι κρυμμένου.
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Προτάσεις για κινηματογραφική λέσχη

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 09 Δεκ 2015, 10:36

ασιατικες ταινίες παιδια , εχουν παιξει πολύ όλα τα προηγούμενα χρονια οποτε φετος μια αλλαγη με ταινιες αλλων χωρων
παιδικες μπήκαν 5 φετος, όχι δυο όπως ειχε ειπωθεί αρχικα και χει βγει ειδικο πρόγραμμα μεσα στα χριστούγεννα για αυτές που δεν το χω στην διαθεσή μου , αυτην την στιγμη! ναι μπηκε μια ταινια δικη μου, οφ the reord φυσικα την συζητήσαμε και δεν ξερω και αν κανει θυμαται πως ηταν και δικη μου πρόταση. Την πρωτη την εχασα δυστυχως :ωιμέ: αλλα στις άλλες , ελπιζω να μια παρουσα! σας ευχαριστω για τα σχόλια, καμια δεν εχω δει από τις προτεινόμενες ταινιες αυτές που θα μπουν στην λέσχη να φανταστείτε, ευκαιρια λοιπον

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Προτάσεις για κινηματογραφική λέσχη

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 10 Δεκ 2015, 01:02

Για να καταλάβω, δεν έχεις δει ούτε τους Δέκα Μικρούς Νέγρους που πρότεινες; :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Προτάσεις για κινηματογραφική λέσχη

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 11 Δεκ 2015, 11:13

Μα γι 'αυτο τους πρότεινα, τι να παω να κανω με μια ταινια που χω ξαναδει :))) προτεινω κατα κόρον ταινιες που δενε χω δει και τις θεωρω αξιολογες/ για γαλλικη ταινια ομως που ζητούσαν ειχα προτεινει μια που εχω δει αλλα και δεν μου πολυαρεσε την νεα και όμορφη με μια 17 χρονη που αν και μια χαρα οικονομικα με γιατρο μητερα και πατριο δουλευει σε αυτην την τρυφερη ηλικια ως πόρνη....κατι σαν την ωραια της μερας του 2014 ας πούμε, αν μη τι αλλο θα κοβε εισητηρια να παιζοτανε

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Προτάσεις για κινηματογραφική λέσχη

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 11 Δεκ 2015, 21:34

Είσαι πιο θαρραλέα από μένα. Αν είχα προτείνει μια ταινία και κατέληγα με μια αηδία, την οποία και θα την έβλεπα παρεούλα με άλλους εκατό(;) δύσμοιρους, θα ήθελα μάλλον να με καταπιούν τα ποπ κορν :χαχα:

Από απορία όμως, ποιοι οι λόγοι που σε έκαναν να προτιμήσεις την συγκεκριμένη και όχι για παράδειγμα αυτή του εξαιρετικού σκηνοθέτη René Clair, ή την Σοβιετική του Stanislav Govorukhin που όπως βλέπω θεωρείται και η πιο πιστή στο μυθιστόρημα; :ρ

Αν έχεις τη πληροφορία και δεν σου είναι κόπος, θα μας ενημερώσεις και για το ποιες προτιμήθηκαν από το κοινό; :))))

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Προτάσεις για κινηματογραφική λέσχη

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 19 Δεκ 2015, 16:09

η αληθεια είναι πως για την συγκεκριμενη ταινια ''10 μικροι νεγροι '' δεν ειχα ιδεα, τοσο χαλια είναι δηλ. :λυγμ: ωιμε :αργκ: :ααργκ: εγω προτεινα να δουμε 10 μικρους νεγρους οποιαδήποτε διασκευή αλλα υπήρχε μονον αυτή η κοπια :))) δεν πειραζει τωρα ότι παθαμε , παθαμε μια ταινια είναι θα βγει/ λες καλύτερα να ειχαν ακούσει την άλλη μου επιλογη και να βαζανε την νεα και όμορφη/ εχω και τις παιδικες που θα μπουνε

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Προτάσεις για κινηματογραφική λέσχη

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 20 Δεκ 2015, 01:07

Σε πειράζω, μη μου δίνεις σημασία. Πιθανόν αυτή που επέλεξες να είναι και η καλύτερη :))

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Προτάσεις για κινηματογραφική λέσχη

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 20 Δεκ 2015, 10:37

θα την δω και θα σου πω/ αυριο βαζει την θρυλική πια ταινια '' οι 12 ενορκοι'' αυριο και μεθαύριο
επίσης εχουμε στην λεσχη και χριστουγεννιάτικες ταινιες για παιδια ολο αυτό το 15νθημερο
μερικες είναι
η μπαρμπι και το πνευμα των χριστουγεννων
Image
ο μικυ σωζει τον αη -βασιλη αυτην θα ηθελα πολύ να την δω και γω , αχ , να μην ειμαστε παιδια
http://www.videorama.gr/eshop_product.a ... 3&Format=1

τα φιλαράκια του αη-βασιλη
τα χριστουγεννα του σονικ
αρθρουρ , ο γιος του αη βασιλη μου ακούγεται καλη αυτη :γιούπι:
ice age -mamouth christmas


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες