Αγαπημένα πόστερ

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Αγαπημένα πόστερ

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 06 Ιουλ 2014, 16:05

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Δεν είμαι σίγουρος αν θα μπορούσα να προτείνω το krull την σημερινή εποχή :λυγμ:

μα γιατι όχι;

Image

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αγαπημένα πόστερ

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 06 Ιουλ 2014, 20:42

Δυστυχώς δεν εξηγείται αυτό Αριάδνη. Σου εύχομαι πάντως να μη συμμεριστείς ποτέ την άποψή μου :))))

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Αγαπημένα πόστερ

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 11 Ιουλ 2014, 09:42

Μου αρέσει να βλέπω στον προσωπικό μου χώρο αναφορές σε ταινίες που αγαπώ, με εμπνέει. Επειδή όμως ενδιαφέρομαι για αυθεντικές αφίσες (& κάρτες λόμπι) είμαι λίγο σχολαστική πριν προβώ σε αγορά, προς το παρόν λοιπόν έχω μία μικρή συλλογή κυρίως από κάρτες και δύο αφίσες από ξεχωριστές για μένα ταινίες την οποία σταδιακά σκοπεύω να εμπλουτίσω.
Οι δύο αφίσες που απέκτησα πρόσφατα είναι από την ίδια ταινία, η μία από την κυκλοφορία της στην Γαλλία & η αντίστοιχη ιταλική:
Image

Image

Και κάποιες προσεχείς αγορές μου (η γιουγκοσλάβικη αφίσα για τον "Θυρωρό της νύχτας" είναι κάπως... κωμική, αλλά μολονότι αρχικά δεν μου άρεσε καθόλου, κατέληξα να κολλήσω):

Image

Image

Image

Image
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αγαπημένα πόστερ

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Ιουλ 2014, 13:08

όταν λες "αυθεντικές" τί ακριβώς εννοείς και πού τις βρίσκεις; ( ebay; )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Αγαπημένα πόστερ

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 12 Ιουλ 2014, 05:39

Αυθεντική είναι μία αφίσα ή μια κάρτα λόμπι (συνήθως τις βρίσκει κανείς ως σετ) η οποία κυκλοφόρησε απευθείας από το στούντιο παραγωγής της ταινίας αποκλειστικά για χρήση ως διαφημιστικό μέσο σε κινηματογραφικές αίθουσες ενώ στόχος σε καμία περίπτωση δεν ήταν η εμπορική τους διακίνηση. Οι αφίσες της πρώην Γιουγκοσλαβίας μου αρέσουν επειδή μπορεί κανείς να είναι αρκετά σίγουρος για την αυθεντικότητα τους καθότι δεν υπήρξαν ποτέ μαζικές αναπαραγωγές τους και κυκλοφορούσαν περιορισμένα μόνο για έκθεση σε κινηματογράφους κατά την προβολή της εκάστοτε ταινίας. Επειδή κάθε άλλο παρά ειδικές γνώσεις έχω, ας κάνει ο καθένας ΄την δική του περαιτέρω έρευνα εάν ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με την συλλογή αφισών και ας μη βασιστεί στα λεγόμενά μου. Εγώ προς το παρόν αγοράζω από το ebay, από συγκεκριμένους όμως πωλητές και με μεγάλη επιφύλαξη επειδή υπάρχουν αρκετοί που εν γνώσει τους πωλούν αναπαραγωγές αφισών αλλά και καρτών ως γνήσιες. Επίσης μία πολύ ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα με αυθεντικό υλικό είναι η emovieposter.com καθώς και μια ακόμη που δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν τη θυμάμαι, αλλά μόλις τη θυμηθώ θα επανέλθω.
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αγαπημένα πόστερ

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Ιουλ 2014, 09:56

Σκέφτομαι πως το θέμα είναι πως είναι πραγματικά εύκολο να αναπαραχθούν όλα αυτά με κάθε λεπτομέρεια. Ακόμα και το ενδεικτικό τσαλάκωμα. Όμως σίγουρα, με την έρευνα, θα μπορείς να περιορίσεις κάπως τον κίνδυνο.

Μπράβο στο μεράκι σου. Μου αρέσει να το βλέπω αυτό σ' έναν άνθρωπο.
:)

Όπως τα βλέπω, πάντως, μου φαίνεται πως κοιμούνται συλλεκτικό ύπνο στα συρτάρια και δεν καμαρώνουν σε καναν τοίχο, σωστά καταλαβαίνω;
:))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Αγαπημένα πόστερ

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 15 Ιουλ 2014, 16:15

Image
ε, θα ειχα έναν τοιχο γεματο κολαζ και πόστερ 80

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Αγαπημένα πόστερ

Ανάρτησηαπό Ίζι » 19 Ιουλ 2014, 22:57

Έπεσα πάνω σ' αυτά τα υπέροχα, μινιμαλιστικά πόστερ. Με το τελευταίο ανατρίχιασα :μπρ:

Image

Image

Image

Image
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τζακ
Μύστης
Αναρτήσεις: 72
Εγγραφή: 09 Φεβ 2014, 23:11

Re: Αγαπημένα πόστερ

Ανάρτησηαπό Τζακ » 21 Ιουλ 2014, 16:03

Πολυ εξυπνα. Μονο ταινιες βασισμενες σε σεναρια του Stephen King, εχει;

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Αγαπημένα πόστερ

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 16 Νοέ 2014, 10:09

μαυρος κυκνος

Image


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες