The Killing (2011-2014)

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

The Killing (2011-2014)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 02 Απρ 2013, 21:36

Image

Τίτλος: The Killing
Έτη προβολής:2011-
Δημιουργός: Veena Sud
Ηθοποιοί: Mireille Enos, Joel Kinnaman, Billy Campbell, Michelle Forbes, Brent Sexton, Kristin Lehman, Eric Ladin ...
(Βασισμένη στη Δανέζικη σειρά "Forbrydelsen" )

Πλοκή
Η πρώτη σεζόν της σειράς αποτελείται από 13 επεισόδια και έκανε πρεμιέρα στο καλωδιακό κανάλι AMC στις 3 Απριλίου 2011 με ένα δίωρο επεισόδιο. Η ιστορία εκτυλίσσεται στο Σιάτλ και παρακολουθεί τις αστυνομικές έρευνες, το πένθος της οικογένειας και τους υπόπτους για την ανθρωποκτονία ενός νεαρού κοριτσιού της Rosie Larsen. Κάθε ένα από τα επεισόδια είναι το χρονικό μιας ημέρας ερευνών.

Άποψη
Η σειρά δεν θα συνεχιζόταν, στο τελευταίο επεισόδιο της δεύτερης σεζόν μάθαμε τον δολοφόνο όπως και ότι η σειρά τελείωνε εκεί. Για καλή μας τύχη η σειρά συνεχίζετε φέτος και αρχίζει τον Ιούνιο , ίδιοι αστυνομικοί , το καταπληκτικό δίδυμο της Σάρα Λίντεν και του Στίβεν Χόλντερ και μια νέα υπόθεση. Όμως ας μιλήσω λιγάκι για τις δύο προηγούμενες σεζον και για την υπόθεση της Ρόζι Λάρσεν .

Image

Λέγεται πως η Δανέζικη είναι καλύτερη, δεν την έχω παρακολουθήσει όμως η συγκεκριμένη σειρά αξίζει όπως και να έχει. Ωραία υπόθεση, καταπληκτικές ερμηνείες, μέχρι τέλους τους υποψιάζεσαι όλους και προσωπικά δεν είχα βρει τον δολοφόνο. Απόλαυσα όλα τα επεισόδια, έχουν πολύ αγωνία αν και, όπως είναι λογικό αφού πρόκειται για το θάνατο μιας μικρής κοπέλας, είναι αρκετά στενάχωρο ειδικά όταν ανακαλύπτουν οι γονείς πως το παιδί τους είναι νεκρό. Ένα πολύ καλό καστ ηθοποιών, ο καθένας πολύ καλός στο ρόλο του και ένα φοβερό δίδυμο αστυνομικών, οι δύο ηθοποιοί πιστεύω έδεσαν καλά μαζί σε αυτό το ρόλο και έτσι βγήκε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.

Την προτείνω σε όσους αρέσουν τα αστυνομικά και σε όσους αρέσουν οι σειρές γενικότερα και έχουν πεθυμήσει να δουν κάτι καλό. Όταν το έβλεπα είχα φάει τρελό κόλλημα, έβλεπα αχόρταγα τα επεισόδια και με μανία. Ανυπομονώ να δω την καινούργια σεζόν. Ελπίζω να αξίζει όσο οι δύο προηγούμενες και η υπόθεση να είναι το ίδιο καλή.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Killing (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Απρ 2013, 11:14

Πραγματικά, εξαίρετη σειρά. Η ιστορία θυμίζει το "Twin Peaks" (1990) που έστησε ο Ντέιβιντ Λιντς και που είχε πολύ μεγάλη απήχηση όταν παίχτηκε στην αμερικανική τηλεόραση. Κατά κάποιον τρόπο πρόκειται για την βασική φόρμα της Κρίστη όπου έχουμε στην αρχή έναν φόνο κι ένα ντουέτο ερευνητών που προσπαθούν να βρουν τον δολοφόνο και την ιστορία να μας κατευθύνει, σαν θεατές, να υποπτευόμαστε μια τον έναν και μια τον άλλο.

Καταπληκτικό δίδυμο οι Λίντεν και Χόλντεν, νομίζω πως ήδη έχουν πάρει μια θέση ανάμεσα τους στους μεγάλους ντεντέκτιβ της οθόνης.

Μια σειρά με πολύ καλό στήσιμο, καλή σκηνοθεσία, καλές ερμηνείες, και όσον αφορά την 1η σεζόν που είδα, ένα 10* κι από εμένα.
:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: The Killing (2011- )

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 03 Απρ 2013, 19:34


Ανυπομονώ να αρχίσει :γιούπι: Αν και ο Ιούνιος αργεί πολύ ακόμα...

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: The Killing (2011- )

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 04 Απρ 2013, 00:28

Σήμερα αύριο τελειώνω τον Πρώτο κύκλο (εξαρτάται από το αν θα υπερισχύσει η αγωνία του βιβλίου μου πάνω στην αγωνία της σειράς!!) Μου άρεσε, αλλά δεν ξετρελάθηκα. Και ο λόγος που δεν ξετρελάθηκα είναι ότι γενικά έχει πολύ κλάμα... Πολύ εστιάζουν στην οικογένεια της κοπελίτσας και στα προβλήματα της Λίντεν. Αν δεν ήταν τόσο δραματικό πιστεύω θα μου άρεζε περισσότερο. Πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να εστιάσω σε κάποιον ύποπτο.. ενώ συνήθως βρίσκω κίνητρα για όλους! Σίγουρα δεν την σκότωσαν ο Χόλντεν και η Λίντεν, αφού συνεχίζουν σε τρίτο κύκλο! :ρ

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: The Killing (2011- )

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 04 Απρ 2013, 00:32

Δεν τον λένε Χόλντεν αλλά Χόλντερ .Μην αλλάζετε όνομα στον αγαπημένο μου Στίβεν :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: The Killing (2011- )

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 04 Απρ 2013, 00:35

Μαργαρίτα έγραψε:Δεν τον λένε Χόλντεν αλλά Χόλντερ .Μην αλλάζετε όνομα στον αγαπημένο μου Στίβεν :χαχα:


Στην αρχή Χόλντερ τον έγραψα και μετά κοίταξα στον Φάρο για να δω αν το γραψα σωστά!!!! :ρ

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: The Killing (2011- )

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 04 Απρ 2013, 00:36

Άσε τον Φάρο δεν ξέρει :θρρρ:

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: The Killing (2011- )

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 04 Απρ 2013, 02:12

Τελικά το είδα το τελευταίο επεισόδιο!!!!!!!!! :ααργκ: :πανικός: :τρέλα:

Δεν έχουμε και πλοκή να σχολιάσω!!!!!!!!!!

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: The Killing (2011- )

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 05 Απρ 2013, 17:55

Γι 'αυτό που είπες Αλίκη που εστιάζουν στην οικογένεια του θύματος θέλω να πω κάποια πράγματα όμως θέλω πλοκή.
Χρειαζόμαστε επειγόντως κουμπάκι πλοκής εδώ πέρα ...!!!! :τρέλα: :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: The Killing (2011- )

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 25 Απρ 2013, 12:32

Ξέχασα να αναρτήσω κι εδώ το καινούργιο πόστερ της σειράς για την τρίτη σεζόν :γιούπι:
Image

Το The Killing αρχίζει με καινούργια υπόθεση στις 2/7 με διπλό επεισόδιο , διάβασα πως στην καινούργια σεζόν η Λίντεν και ο Χόλντερ θα ασχοληθούν με έναν κατα συρροή δολοφόνο .


Επιστροφή “Αστυνομικές, Κατασκοπευτικές, Μυστηρίου”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες