Pirates of the Caribbean:The Curse of the Black Pearl (2003)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Pirates of the Caribbean:The Curse of the Black Pearl (2003)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 03 Μάι 2013, 13:42

Image

Τίτλος: Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl, Οι Πειρατές της Καραϊβικής: Η Κατάρα του Μαύρου Μαργαριταριού
Έτος παραγωγής: 2003
Σκηνοθέτης: Gore Verbinski
Σενάριο: Ted Elliott
Ηθοποιοί: Geoffrey Rush, Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley
imdb

Υπόθεση
O διάσημος πειρατής Τζάκ Σπάροου πίανεται απο τις Αγγλικές αρχές και τον πάνε στο εκτελεστικό απόσπασμα, όμως ο Τζάκ θα καταφέρει να το σκάσει.Οι πειρατές έχουν όμηρο την Ελίζαμπεθ, κόρη ενός σημαντικόυ άντρα της Αγγλίας λόγω ενός μεταγίον που φορούσε.Ο νεαρός σιδεράς Γουίλ Τέρνερ συμμαχεί με τον Τζάκ για να πάρει πίσω την αγαπημένη του Ελίζαμπεθ και ο Τζάκ το αγαπημένο του καράβι το μαύρο διαμάντι που το έχει στα χέρια του ο Μπαρμπαρόσα.Ομως μια κατάρα κυνηφάει τους πειρατές....

Image

Άποψη
Μια φοβερή ταινία δράσης και φαντασίας.Νομίζω την παράσταση κλέβει ο αγαπημένος Τζόνυ ντέπ στον ρόλο του Τζάκ Σπάροου, ενας απο τους πιο πετυχημένους ρόλους του.Ο Ορλαντο Μπλούμ και η Κίρα Ναιτλι γενικά δεν με τρελαίνουν σαν ηθοποιοί, αλλά είναι υποφερτοί στην ταινία.Η σκηνοθεσία είναι απίστευτα καλή, μας δείχνει μια πολύ καλή αναπαράσταση του θρύλου των πειρατών.Το σενάριο θα το χαρακτήριζα αρκετά έξυπνο και με δόσεις χίουμορ, που είναι αποκλειστικά στον ρόλο του Τζάκ Σπάροου.Πολύ ωραία μουσική και εφέ.Γενικά μια πολύ καλοφτιαγμένη ταινία.
Απο εμένα 8*.

Πολύ ωραίο Soundtrack



Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2

Ανάρτησηαπό Αξία » 03 Μάι 2013, 13:55

Ταινιάρα απλά!!!! Μόνο Τράβι θα σε μαλώσω.... Κάπτεν! Κάπτεν Τζακ Σπάροου :))))

Και η αγαπημένη μου ατάκα από όλη την ταινία!!!


Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Μάι 2013, 14:00

Από τους Πειρατές της Κραϊβικής έχω δει μιάμιση ταινία, μάλλον την πρώτη και μισή από την δεύτερη (ή την τρίτη). Προσωπικά, δεν μου άρεσε καμία. Ειδικά η δεύτερη, που την σταμάτησα, ήταν ένα άσκοπο τρέξιμο δίχως σενάριο. Επίσης, η ερμηνεία του Ντεπ για εμένα είναι πολύ κουραστική.

Αν έλεγα να βαθμολογήσω, στην πρώτη θα έβαζα βάση, και στην άλλη που είδα κάτω απ' την βάση.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 03 Μάι 2013, 14:51

Αξία έγραψε:Ταινιάρα απλά!!!! Μόνο Τράβι θα σε μαλώσω.... Κάπτεν! Κάπτεν Τζακ Σπάροου :))))

χαχα, ναι εχεις δικιο, λυσαξε ο καημενος στην ταινια και εγω το ξεχασα. :τρέλα:

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 03 Μάι 2013, 23:53

Καταπληκτικές ταινίες απλά. Τις έχω δει 2-3 φορές την καθεμία και άνετα τις ξαναβλέπω άλλες τόσες. Καλά, ο Κάπτεν Τζακ Σπάροου είναι όλα τα λεφτά. Σε συνδυασμό με τους πειρατές και τα υπέροχα εξωτικά τοπία, είναι υπέροχα όλα. :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 04 Μάι 2013, 14:12

Αξία έγραψε:Ταινιάρα απλά!!!!



Συμφωνώ. Πολύ καλή περιπέτεια, με στοιχεία φαντασίας. Οι συνέχειες της όμως ήταν εντελώς αδιάφορες, έως κουραστικές
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 06 Μάι 2013, 11:42

Αξία έγραψε:Ταινιάρα απλά!!!! Μόνο Τράβι θα σε μαλώσω.... Κάπτεν! Κάπτεν Τζακ Σπάροου :))))


:μουάχαχα: :μουάχαχα: :μουάχαχα: σωστή!!!!

Υπεραγαπημένες ταινίες και οι τρεις (στην τέταρτη η απουσία Γουίλ και Ελίζαμπεθ ήταν πολύ έντονη). Μου αρέσουν όλοι οι ηθοποιοί πάρα πολύ, τον δε Γουίλ τον ερωτεύομαι κάθε φορά που τον ξαναβλέπω, γενικά η όλη ιστορία που πατάει σε γνωστούς θαλασσινούς μύθους (το σεντούκι του Ντέιβι Τζόουνς, ο Ιπτάμενος Ολλανδός, η Καλυψώ) και που έχει λογική συνέχεια και κατάληξη μου αρέσει πάρα πολύ. Βέβαια, ιστορία με πειρατές και να μη μου αρέσει... χμμ.. δεν ξέρω αν υπάρχει. Η συγκεκριμένη είναι τέλεια για μένα από όλες τις απόψεις. Μετά τον Άρχοντα η αγαπημένη μου τριλογία ταινιών, η μουσική επίσης ακριβώς στην ίδια θέση. Μακάρι να ήταν και βιβλίο, να το διάβαζα μερικές εκατοντάδες φορές...

Από μένα ένα 20' (στα 10)

Αβατάρι χρήστη
Βάσια
Μύστης
Αναρτήσεις: 197
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 15:56

Re: Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2

Ανάρτησηαπό Βάσια » 09 Φεβ 2014, 22:28

Απολαυστικές ταινίες!
Ωραίες ερμηνείες με κορυφή τον Τζόνι Ντέπ. Προσωπικά τον θεωρώ από τους καλύτερος ηθοποιούς της γενιάς του. Πέρα του ότι είναι απίστευτα γοητευτικός δεν υπάρχει ταινία που να μην έχει εκτελέσει με απόλυτη επιτυχία τον ρόλο του. Αυτή η τρέλα που βγάζει μου αρέσει πολύ! ;)

Αβατάρι χρήστη
Τζακ
Μύστης
Αναρτήσεις: 72
Εγγραφή: 09 Φεβ 2014, 23:11

Re: Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2

Ανάρτησηαπό Τζακ » 09 Φεβ 2014, 23:51

γεια σας παιδια, ειμαι νεος στην παρεα

μου αρεσουν ακομα οι πειρατες και ειναι μια κωμωδια που απολαυσα. Βιβα καπτεν-Σπαροου! :D

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 10 Φεβ 2014, 14:04

καλωσήρθες Τζακ :))))
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες