Αδικίες στα Όσκαρ...

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Αδικίες στα Όσκαρ...

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 03 Νοέ 2018, 15:29

Δεν υπαρχουν καλες και κακες ταινιες, δεν μπορουμε να κρινουμε με σαφηνεια ποια ειναι ανωτερη και ποια οχι...
Ολα ειναι υποκειμενικα (οπως μου ειπες και για την ποιοτητα).
Κι αν και παλι θεωρεις οτι μπορεις να κρινεις "αντικειμενικα", τοτε ολοι μπορουμε να κρινουμε "αντικειμενικα". Δεν εχεις περισσοτερες γνωσεις απο εμας, ουτε εχεις δικιο σε ολα, ουτε κι εγω βεβαια. Οποτε, δεν καταλαβαινω γιατι φερνεις συνεχως αντιρρηση σε αυτα που λεω. :)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Αδικίες στα Όσκαρ...

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 04 Νοέ 2018, 11:12

Μπιατριξ Κιντο έγραψε: Δεν εχεις περισσοτερες γνωσεις απο εμας, ουτε εχεις δικιο σε ολα,


Πως το ξέρεις αυτό; Ήμασταν μαζί στο στρατό; :ααργκ:
Και για ακόμη μια φορά, ώστε να γίνει κατανοητό.

Η δική μου άποψη σε μια ταινία είναι αντικειμενική, όλων των υπολοίπων υποκειμενική! :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Αδικίες στα Όσκαρ...

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 04 Νοέ 2018, 11:42

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:
Μπιατριξ Κιντο έγραψε: Δεν εχεις περισσοτερες γνωσεις απο εμας, ουτε εχεις δικιο σε ολα,


Πως το ξέρεις αυτό; Ήμασταν μαζί στο στρατό; :ααργκ:
Και για ακόμη μια φορά, ώστε να γίνει κατανοητό.

Η δική μου άποψη σε μια ταινία είναι αντικειμενική, όλων των υπολοίπων υποκειμενική! :)


Γιατι εσυ εισαι ''ανωτερος'' σε γνωσεις απο εμας?
Εγω π.χ. δεν μπορω να εχω ''αντικειμενικη'' γνωμη? :νατώρα:
Νομιζεις οτι εσυ μπορεις να κρινεις κι εμεις οχι? Τι χαζομαρες ειναι αυτες???? Πολυ μεγαλη ιδεα εχεις για τον εαυτο σου...

Θεωρεις οτι εσυ εισαι ο σουπερ κριτης που εχεις δικιο σε ολα? Και κριτικος κιν/φου να ησουν, παλι θα ειχες υποκειμενικη γνωμη. Αυτο δεν σε κανει "ανωτερο" η "σωστοτερο" απο τους αλλους. Και δεν υπαρχει αντικειμενικοτητα ουτε στην τεχνη, ουτε πουθενα αλλου... ουτε υπαρχουν καλες και κακες ταινιες, ειναι αναλογα πως το βλεπει ο καθενας... για καποιον μια ταινια μπορει να τη θεωρει ''αριστουργημα'' και καποιος αλλος την ιδια να την θεωρει ''μαπα''.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Αδικίες στα Όσκαρ...

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 05 Νοέ 2018, 06:33

Μια από τις τελευταίες αδικίες που με ξενέρωσε πολύ ήταν φέτος στην κατηγορία των ταινιών κινουμέν δεων σχεδίων όπου το Coco, το οποίο φυσικά ήταν πολύ ωραίο και το είδα ευχάριστα, πήρε το αγαλματίδιο κι όχι το Loving Vincent που ήταν πραγματικά ένα έργο τέχνης! Και με υπέροχο soundtrack έτσι;
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Αδικίες στα Όσκαρ...

Ανάρτησηαπό Θεατής » 06 Νοέ 2018, 02:19

Διαβασα με προσοχή την στιχομυθία μεταξύ Κίντ και Κίντο και δεν μπορώ παρά να συμφωνησω με τον Νικόλα...η δική μου η άποψη για μια ταινία ειναι αντικειμενική και ολων των υπολοίπων υποκειμενική...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Αδικίες στα Όσκαρ...

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 06 Νοέ 2018, 10:39

Θεατή :σύμφωνοι: !
Δεν είναι και τόσο δύσκολο δα να το καταλάβει κανείς...

Βέβαια δεν μπορούμε να είμαστε ισοπεδωτικοί ούτε να μιλάμε με "απόλυτες τιμές".
Υπάρχουν φυσικά καλές και κακές δημιουργίες σε όλο το φάσμα της τέχνης. Πχ ένα έργο που προάγει φασιστικές ή ρατσιστικές ιδέες είναι κακό. Ή ακόμα ένα έργο που προάγει λανθασμένα πρότυπα μπορεί να τεθεί υπό αμφισβήτηση.
Επίσης υπάρχει και η κακοτεχνία ή σκηνοθετική ικανότητα στον κινηματογράφο. Δεν είναι λίγες φορές που κάποιος σκηνοθέτης προσπάθησε να μεταφέρει στο πανί ένα βιβλίο και απέτυχε ενώ αντίθετα υπήρξαν άλλοι σκηνοθέτες που χάρη στις ικανότητες τους ανέδειξαν λογοτεχνικά έργα.
Εν κατακλείδι, φυσικά και υπάρχουν καλοί και κακοί καλλιτέχνες, ανώτεροι και κατώτεροι, καλές και κακές δημιουργίες. Το θέμα είναι να μας ταιριάζει κάτι και να μπορούμε σε μια συζήτηση να το στηρίξουμε.

ΥΓ: Αγαπητή Μπιατριξ, το να λες σε συνομιλητές σου ότι λεν χαζομάρες δεν βοηθάει κάπου ούτε χρησιμεύει στην οικονομία μιας συζήτησης. :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Αδικίες στα Όσκαρ...

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 09 Νοέ 2018, 14:19

Την αποψη μου ειπα. :)

Αν το παμε ετσι, και η δικη μου αποψη ειναι "αντικειμενικη" και των υπολοιπων υποκειμενικη!
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Αδικίες στα Όσκαρ...

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 09 Νοέ 2018, 14:27

Μια αλλη αδικια ηταν οτι το The Good The Bad & The Ugly (1966) δεν ηταν ουτε καν υποψηφιο για Οσκαρ! Και ο Ενιο Μορρικονε πηρε Οσκαρ μετα απο τοσα χρονια δουλειας στον χωρο... με το The Hateful Eight (2015)! Αν ειναι δυνατον! Τον "αναγνωρισανε" μετα απο τοσα χρονια; :όχισουλέω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Αδικίες στα Όσκαρ...

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 09 Νοέ 2018, 14:52

Παρόλο που η συγκεκριμένη ταινία είναι πολύ αγαπημένη, δεν νομίζω ότι είναι αυτό που λέμε "οσκαρική".
Ένα σπαγγέτι γουέστερν ήταν, που μάλλον το είδος τότε δεν έχαιρε και μεγάλης εκτίμησης...

Εκείνη την χρονία όπως βλέπω στην IMDB το Όσκαρ Μουσικής επένδυσης το είχε κερδίσει η ταινία "Δόκτορ Ζιβάγγο"! Δυνατές μουσικές συνθέσεις!!!

Εν τέλει δεν λες που υπήρξε και ο Ταραντίνο και πήρε το Οσκαράκι ο Ένιο, αλλιώς δεν το έβλεπα να παίρνει αγαλματίδιιο!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Αδικίες στα Όσκαρ...

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 09 Νοέ 2018, 15:09

Ναι, μπορει να φταιει το οτι δεν εκτιμουσε πολυς κοσμος τα σπαγγεττι γουεστερν τοτε... αλλα για μενα αξιζε να παρει εστω ενα βραβειο... κριμα... :(
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες