Ταινίες με σωσίες

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 14 Ιαν 2018, 11:42

Χμμμ... Αν με ρωτάς κάτι τέτοιο θα σου πήγαινε!

Image
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 15 Ιαν 2018, 11:01

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:
Ασάρα έγραψε:Εξαιρετική ταινία το Dead Ringers και όντως ο καλύτερος ρόλος του Άιρονς.


Σε καλωσόρισα ; Δεν σε καλωσόρισα;;;;
Ε δεν μπορεί παρά να σε καλωσορίσω μετά από τα καλά σου λόγια για τον αγαπημένο μου Κρόνενμπεργκ!!! :))))
Καλώς ήρθες λοιπόν Άσαρα !! :γιούπι:

Επίσης το Devil's Double μου τράβηξε την προσοχή! Λέω να την δω σύντομα!



Ευχαριστώ! :)
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 15 Ιαν 2018, 14:17

Χήθκλιφ, έχω τη συνήθεια να τραβάω κάποια screenshots και κατά την διάρκεια, αλλά και μετά το τέλος της ταινίας, που την θυμάμαι ακόμη καλά. Και παρότι έχω διάφορα να βάλω όταν χρειαστεί, αρκετές φορές χρησιμοποιώ αυτά με τα οποία τις γνώρισα και μου έκαναν και μένα εντύπωση. Οπότε μη νομίζεις ότι έχω καμία ιδιαίτερη φωτογραφική ματιά :χαχα:

Από τη Wilczyca θυμάμαι χαρακτηριστικά τον πρωταγωνιστή (δε μπορείς να φανταστείς πόσο θα ήθελα να τον έβλεπα στον ρόλο ενός δράκουλα με αυτό το μαλλί) σε κάτι παγωμένους επαρχιακούς δρόμους, όπου με βοηθάει στο να θυμάμαι την ατμόσφαιρα και μετά τους δυο δικούς του πυροβολισμούς, όπως φυσικά και την τελευταία σκηνή. Όταν όμως αυτά τα ξέρω, το μόνο που μένει για να επικεντρωθώ σε μια δεύτερη θέαση, είναι οι ατέλειες :ωιμέ:

Ασάρα, να σε ενημερώσω ότι τα καλά σου λόγια για τον Κρόνενμπεργκ δεν δημιουργούν μόνο φίλους, αλλά και εχθρούς :ρ

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 31 Αύγ 2018, 14:39

Θυμαμαι στο Pulp Fiction τη κοπελα που υποδυθηκε την Μεριλιν Μονροε....ηταν ιδια! :αργκ:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 01 Σεπ 2018, 11:03

Δεν είναι ακριβώς στο πνεύμα του νήματος η ανάρτηση σου Μπιατριξ αλλά δεν πειράζει. :)

Στο Pulp Fiction, ο Τραβόλτα με την Ούμα Θέρμαν πηγαίνουν για φαγητό σε ένα μαγαζί με σωσίες παλιών σταρ του Χόλιγουντ. Ως φυσικό επακόλουθο συναντούν και μια σωσία της Μέριλιν!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Σεπ 2018, 11:16

Ναι, αυτο λεω. Δεν εμοιαζε καταπληκτικα με την Μονροε; :αργκ: :ααργκ:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 12 Μάι 2019, 19:27

Χήθκλιφ έγραψε:The One I Love (Αυτός που αγαπώ) (2014)


Ενδιαφέρουσα ταινία!
Τη είδα χθες και μου άρεσε πολύ! Αρκετά έξυπνο σενάριο και πολύ καλή σκηνοθεσία. Βέβαια υπήρχαν αρκετές "άγαρμπες" στιγμές στην εξέλιξη της πλοκής αλλά προσωπικά δεν με ενόχλησαν. Ίσως να ήταν και από απειρία του σκηνοθέτη. Σε γενικές γραμμές η ταινία είχε χιούμορ, μυστήριο και κυρίως φρέσκες ερμηνείες από τους 2 ηθοποιούς. Γυρίστηκε με σχεδόν μηδενικό μπάτζετ, σε ένα σπίτι με δυο και μόνο βασικούς πρωταγωνιστές κάτι που την ανεβάζει αυτομάτως σαν δημιουργία μιας και αποδεικνύεται για άλλη μια φορά πως ο καλός κινηματογράφος είναι απλός και το μόνο που χρειάζεται είναι έμπνευση...

Image
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 26 Δεκ 2019, 02:02

Δύο ταινίες που είδα φέτος και με ικανοποίησαν. Η δεύτερη προτείνεται και σε όσους αρέσει το Καμπούκι.

The Third Shadow (1963)
Image

Love, Thy Name Be Sorrow (1962)
Image


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες