Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 21 Ιούν 2018, 02:19

Και αυτό στα απλά ελληνικά μεταφράζεται ως ότι σταμάτησε να περιφέρεται το Αλισονάκι τσίτσιδο; :ρ

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 27 Ιούν 2018, 21:29

Είδα το Ascension 2014 μίνι σειρά ΕΦ τριων μόλις επεισοδίων και διάρκειας τεσσάρων και κάτι ωρών και μου άρεσε αρκετά παρόλες τις αδυναμίες τις και το κάπως υπερβολικό για εμένα φινάλε...

Στα 1963, στα πλαίσια της κόντρας του διαστήματος και του φόβου του πυρηνικού ολοκαυτώματος, οι αμερικανοί θα ξεκινήσουν μια διαγεννητικη (θα την ολοκληρώσουν οι απόγονοι του αρχικού πληρώματος) , διάρκειας 100 ετών, αποστολή για την δημιουργία αποικίας στον εγγύτατο του κενταύρου και την εξασφάλιση της συνέχειας του ανθρώπινου είδους...η δολοφονία ενος μελους του πληρώματος όμως θα πυροδοτήσει αλυσιδωτά γεγονότα...

Οσοι φαν της ΕΦ δεν την έχουν δει ας σπεύσουν...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 20 Ιουλ 2018, 12:09

Ο νεος μου εθισμός λέγεται Versailles 2015 οπου πραγματεύεται την βασιλεία του Λουδοβίκου 'ΙΔ...συνωμοσίες, έρωτες, μίση, κατασκοπιες κτλ σε χορταστικες δόσεις...υπάρχουν ηδη τρεις ολοκληρωμένοι κύκλοι...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Ιουλ 2018, 19:00

Είχα δει, τον καιρό του, τα πρώτα δύο επεισόδια. Από όσο θυμάμαι δεν μου άρεσε. Πάντως, θεματολογικά, εσένα ίσως σε ενδιαφέρει.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 23 Ιουλ 2018, 21:54

Ναι μου αρέσει αρκετά!! Γενικά τα γουσταρω τα ιστορικό-βιογραφικά...τώρα αν και δεν είναι απολύτως ακριβή δεν τρέχει και τίποτα...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 24 Ιουλ 2018, 00:04

σορυ θεατή, απάντησα σε λάθος νήμα. Για την σειρά που λες δεν έχω καθόλου άποψη. Ούτε τρέιλερ δεν έχω δει.

Απαντούσα κάπου αλλού στην Ίζι, που έλεγε για το Fringe και κατα λαθος το έβαλα εδώ. σόρι :ανέκφραστος:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 24 Ιουλ 2018, 00:07

βασικά τώρα συνειδητοποιώ πως για κάποιον ακαθόριστο λόγο απαντούσα σε αυτήν την πολύυυυυ παλιά ανάρτηση της Ίζις.. πωπω... τα έπαιξα :))))

Ίζι έγραψε:Αυτό το διάστημα, δεν ξέρω γιατί, δεν μπορώ να συγκεντρωθώ ούτε σε ταινία, ούτε σε βιβλίο. Ξεκινάω συνέχεια διάφορα και τα παρατάω. :ωιμέ: Μόνο μερικές σειρές καταφέρνουν να με κρατήσουν για λίγο. Αυτή που το κατάφερε καλύτερα είναι το LOST. Το έχω ξαναδεί όλο βέβαια, αλλά παραμένει ανεπανάληπτο. Υπάρχει καμιά σειρά μυστηρίου που να μοιάζει κάπως; Το Fringe, για παράδειγμα, το έχει δει κανείς;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 24 Ιουλ 2018, 00:28

Χαχαχα...δεν τρέχει τίποτα...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Ιουλ 2018, 01:28

Ξεκίνησα να διαβάζω τα "Αιχμηρά Αντικείμενα" αλλά αμέσως το γύρισα στην σειρά η οποία βγαίνει αυτόν τον καιρό και ειναι εξαίρετη.

Μόλις είδα και το 3ο επεισόδιο και περιμένω με ενδιαφέρον και τα υπόλοιπα.

Καταπληκτική σκηνοθεσία, εξαίρετες ερμηνείες και η Άμη Άνταμς κορυφή. :πάνω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 26 Αύγ 2018, 03:48

Νομίζω Φάρε, ότι είναι από τις λίγες μεταφορές βιβλίων που με ενθουσίασε τόσο. Σίγουρα έχει διαφορές από το βιβλίο, αλλά σε βάζει πολύ δυνατά στο κλίμα του. Κι όσο για την Άνταμς, δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. :)
"There was no harbor for hope" R. Lupton


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες