Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 08 Μάι 2018, 01:58

Δυστυχώς έλεγα φέτος γραφοντας εδώ να κρατούσα εναν απολογισμό για το redux αλλά τελικά όσο δεν βαριέμαι να βλέπω ταινίες και σειρές τόσο βαριέμαι να γράφω και να κραταω αρχεία...

Ας γράψω οτι θυμάμαι:
The phantom thread : Απογοητευση...μόνος διασωθεντας ο Ντάνιελ Ντέι Λιούις...

You were never really here: απο την σκηνοθέτιδα που έκανε το we must talk about Kevin (δεν το έχω δει). Μεταφορά ενός βιβλίου το οποίο δεν έχω διαβάσει και ίσως γιαυτό και δεν μου άρεσε καθόλου...

Δυο προσπαθειες αποτύπωσης του συμβαίνει αναμεσα στις δυο κορεες των Παρκ και Κιμ κι Ντουκ με τα "Joint Security Area" και "The Net" αντίστοιχα βλεπονται ευχάριστα χωρίς να είναι όμως κάτι το ιδιαίτερο...

Το τελευταίο star wars τα οποία βλέπω πλεον μόνο για να συμπληρωνω την συλλογή μου (ως ποτε όμως; ) το είδα σε τρεις δόσεις γιατί μου έφερνε μια τρομερή υπνηλία αντίστοιχη των James Bond με την διαφορά οτι αυτό το είδα όλο ενω τα James Bond δεν έχω ιδέα πως τελειώνουν... Αν και φαντάζομαι...

Το the red turtle, ανιμέ με εναν ναυαγό σε ενα νησί που συναντά μια χελώνα δεν με κέρδισε...

Είδα επίσης τα 3 extremes και τα δύο, τα οποία και θα σημειωσω για το redux καθώς και στις δυο ταινίες είχε πολύ καλά μονόπρακτα...

Το Kο to tamo peva που μου είχαν προτείνει ο Φάρος με τον Νικόλα το οποίο είδα ευχάριστα και ας αναφέρω εδώ και το black cat white cat του Κουστουρίτσα που είδα το οποίο έχει ενα παρόμοιο στυλ (αλλη υπόθεση βέβαια) σε περιπτωση που δεν το έχει δει κάποιο απο τα παιδιά...

Το Au revoir La haut γαλλικό με ενα τυπο που παραμορφώνεται στον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο και ετοιμάζει μια μεγαλειώδη κομπινα με την ληξη του για να βγάλει φράγκα... Βλέπεται ευχάριστα για να περάσει η ώρα...

Το "μόνος εναντιον ολων" του Γκασπάρ Νώε το οποίο βρήκα τραγικό...

Το black book του Βερχόφεν το οποίο μου άρεσε αρκετά και θα βρει την θέση του κι αυτό στο redux...

Τα strange circus και guilty of romance του Σονό (τα έχω ξανά αναφέρει; δεν θυμάμαι) τα οποία έχουν αυτό το κάτι που χωρίς να εντυπωσιάζουν σε κανουν να τις θυμάσαι...

Το the one I love το οποίο το έβαλα με κάποια επιφύλαξη και μου εξελιχθηκε υπέροχα ως scifi ταινία μυστηρίου και σχέσεων... Και με δυόμιση ηθοποιούς και μπάτζετ μιας εβδομάδας διακοπών σε ελληνικό νησί...cool---->redux

Αυτές οσες θυμάμαι... Οσες δεν θυμαμαι μάλλον ο λόγος είναι οτι ηταν τελείως μέτριες...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 09 Μάι 2018, 12:39

Είδα χθες το Thelma (2017)
Ταινία μυστηρίου με πινελιές υπερφυσικού τρόμου, νορβηγικής παραγωγής!

Μου άρεσε αρκετά αν και δεν μπορώ να αποφύγω την σύγκριση με την Carrie του Μπράιαν Ντε Πάλμα. Βρήκα αρκετές ομοιότητες μεταξύ των 2 χαρακτήρων τόσο στην εξέλιξη όσο και στην ψυχοσύνθεση τους.
Παρακολουθούμε την ζωή της Θέλμας, μιας φοιτήτριας του πρώτου έτους, η οποία ανακαλύπτει σταδιακά πως διαθέτει κάποιες περίεργες δυνάμεις. Οι ανεξήγητες δυνάμεις της Θέλμας σε συνδυασμό με την δυσκολία της να προσαρμοστεί στο Πανεπιστήμιο μακριά από το θρησκόληπτο σπίτι της φέρνουν κάποιες απρόσμενες αντιδράσεις.
Ο έρωτας της με μια συμφοιτήτριά της περιπλέκει ακόμη περισσότερο τα πράγματα.

Ο Νορβηγός σκηνοθέτης φτιάχνει υπομονετικά το προφίλ της Θέλμας και το αποτέλεσμα είναι αρκετά ικανοποιητικό. Υπάρχουν φορές βέβαια που καταφεύγει σε κλισέ και κάποιους μελοδραματισμούς αλλά στο σύνολο της θα έλεγα πως η σκηνοθεσία ήταν αρκετά καλή.
Τέλος η μουντή ατμόσφαιρα της Νορβηγία προσθέτει στην ταινία μια ακόμα πινελιά μυστηρίου.

8/10
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 28 Μάι 2018, 21:29

Είδα δυο ταινίες τελευταίως!

North by northwest (1959).

Κλασική ταινία του Χίτσκοκ που στην Ελλάδα κυκλοφόρησε με τον τίτλο "Στην σκιά των τεσσάρων γιγάντων".
Ένας Νεοϋορκέζος διαφημιστής μπλέκεται σε ένα παιχνίδι κατασκοπίας όταν μια μυστική οργάνωση τον μπερδεύει με ένα μυστικό πράκτορα της CIA.
Γνωστή συνταγή του Χίτσκοκ. Αγωνία, μυστήριο και σχετικά ευρηματικό φινάλε.
Διαπίστωσε ωστόσο πως πλέον οι ταινίες του συγκεκριμένου σκηνοθέτη δείχνουν πολύ γερασμένες και κάπως τραβηγμένες από τα μαλλιά... Για να δοθεί η λύση στο μυστήριο γίνονται εξωφρενικά γεγονότα που μπορεί παλιότερα να τα παρέβλεπα αλλά πλέον μου φαίνονται ενοχλητικά. Έτσι δεν μπόρεσα να βάλω πάνω από 6/10...

Gothic (1986)

Χμμμ... Αγαπημένος σκηνοθέτης, αγαπημένη θεματολογία, αγαπημένοι πρωταγωνιστές. Συνεπώς η ταινία με συνεπήρε!!!
Στην βίλα του Λόρδου Βύρωνα μαζεύονται ένα βράδυ ο Πέρσυ Σέλλει, η γυναίκα του Μαίρη, ο Δρ. Πολιντόρι, η ετεροθαλής αδελφή της Μαίρης και ο Λόρδος με σκοπό να δημιουργήσουν μια ιστορία τρόμου βγαλμένη από τους πιο ενδόμυχους φόβους τους!!
Εκπληκτική ατμόσφαιρα από τον Κεν Ράσελ, σαρωτική ερμηνεία του Γκάμπριελ Μπερν ως Λόρδος Βύρωνας ενώ δίπλα του γοητευτικός ο Τζούλιαν Σάντς σαν Πέρσυ Σέλλει. Πολύ καλό και ταιριαστό και το υπόλοιπο καστ.
Τρόμος, μυστήριο αλλά και χιούμορ από τον Άγγλο σκηνοθέτη που δεν με έχει απογοητεύσει ακόμα με καμιά ταινία του!

Μακάρι να βρω χρόνο να της κάνω μια παρουσίαση!
Αξίζει να υπάρχει στην λέσχη μας.
Φυσικά 9/10!!! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 07 Ιούν 2018, 15:14

Ανάμεσα σε άλλες ανάξιες λογου είδα τα:

"The darkest hour" με τον Γκάρι Ολντμαν που κανει μια πολύ καλή ερμηνεία που του χάρισε και το όσκαρ... Σαν υπόθεση μιας και την ξέρω αρκετά απο ιστορικές αναφορές και ντοκυμαντέρ δεν με εντυπωσίασε... Λίγο πανω απο την βάση...

"The red sparrow" με την Τζένιφερ Λώρενς σε ενα κατασκοπευτικό θρίλερ οπου αυτό που κυριαρχεί είναι τα (πλούσια) ελέη της ηθοποιού...βλέπεται πάντως για να περάσει η ώρα...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Ιούν 2018, 21:58

Είχα να δω ταινία καμια 40αριά ημέρες (!) και τελικά είδα το Mother! που εμένα μάλλον μου άρεσε. Τα γράφω στο σχετικό νήμα.

Πολύ πιθανό να συνεχίσω με το Red Sparrow, που λέει ο Θεατής.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 13 Ιούν 2018, 02:31

Μετά την αναβροχιά είχα επιτέλους ενα καλό σερί...

"Μ (1931)" του Φριτζ Λανγκ...ενα πραγματικό αριστούργημα το οποίο απόλαυσα με θέμα έναν σίριαλ κιλερ μικρών κοριτσιών...αν εχεις και την διάθεση να μπεις λίγο στην θέση των θεατών της δεκαετιας του '30 οπου και προβλήθηκε δεν μπορείς να μην νιώσεις κυριολεκτικά δέος...

Ειδικά στην σκηνή που ακούγεται το σφύριγμα του δολοφόνου πίσω απο το ξεγνοιαστο κορίτσι που χαζεύει τις βιτρίνες πρέπει να έσπαγαν καρδιές!!!


"Ο Δράκος (1956)" του Νίκου Κούνδουρου με εναν Ντίνο Ηλιόπουλο χάρμα οφθαλμών στο ρόλο του ανθρωπάκου όπου ομοιάζει καταπληκτικά με ενα περιβόητο κακοποιό και θα το εκμεταλλευτεί για να βγει απο την ασημαντότητα...
Εξαιρετική...

"A Separation (2011)" ιρανική του Asghar Farhadi (The Salesman)...στο πλαίσιο ενος διαζυγίου τα προβλήματα για το πρωην ζευγάρι θα γιγαντωθουν όταν ο άντρας θα προσλάβει μια "νοσοκόμα" για να προσέχει τον άρρωστο πατερα του...μικρά κι ασήμαντα γεγονότα θα εξελιχθούν σε μείζονα και θα παίξουν δυσανάλογα μεγαλύτερο ρόλο απο ότι τους αναλογεί σε αυτό το χαώδες γαϊτανάκι που θα αρχίσει να ξετυλίγεται μπροστά στα μάτια μας όπου κανεις δεν είναι αθώος ή κι αν είναι θα χάσει την αθωότητα του...υπέροχη...

Είναι η δεύτερη ταινία που βλέπω του ιρανού σκηνοθέτη και μπορώ να πω πως με έχει κερδίσει...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 13 Ιούν 2018, 22:59

Τελευταία έκανα κι εγώ ένα σερί (κατά Θεατή)!! Καλό κακό θα δείξει! :))))

Walkabout (1971)
Ταινία του αγαπημένου Νίκολας Ρεγκ.
Ένας πατέρας με την έφηβη κόρη του και τον πιτσιρικά γιό του πηγαίνουν για πικνίκ σε ερημικό μέρος της αυστραλιανής ερήμου. Ο πατέρας, ο οποίος έχει ψυχολογικά προβλήματα προσπαθεί να σκοτώσει τα παιδιά του και όταν βλέπει πως δεν τα καταφέρνει αυτοκτονεί...
Από κει και μετά αρχίζει η περιπλάνηση των 2 παιδιών στην έρημο όπου η τύχη θα τους ρίξει πάνω σε έναν νεαρό Αβορίγινα ο οποίος σύμφωνα με το έθιμο της φυλής του "τριγυρνάει" μόνος και έρημος την έρημο με σκοπό την επιβίωση.
Η κοινή πορεία των 3 παιδιών θα τους φέρει κοντά αποκαλύπτοντας μυστήρια ενός αρχαίου πολιτισμού.
Πολλή καλή σκηνοθεσία και ερμηνείες από τους νεαρούς ηθοποιούς, εξαιρετική μουσική επένδυση και φυσικά όπως σε όλες τις ταινίες του Ρεγκ ακαθόριστη μυστηριακή ατμόσφαιρα.
8/10

Bad Guy (2001)
Ταινία εκδίκησης, από ένα πολύ καλό Κορεάτη σκηνοθέτη που τον έμαθα από την Χήθκλιφ!! :ναι:
Ένας περίεργος νταβατζής - που δεν μιλάει ποτέ- εμπλέκει μια μαθήτρια σε κύκλωμα πορνείας με έναν πολύ περίεργο τρόπο, επειδή η κοπέλα είχε να τον φιλήσει δημόσια σε ένα παγκάκι...
Ο μυστήριος τύπος παρακολουθεί την "πρόοδο" στο "επάγγελμα" της μαθήτριας μέσα από ένα τζάμι μονής όψης που βρίσκεται στο δωμάτιο του οίκου ανοχής.
Σταδιακά η κοπέλα και ο άντρας διαπιστώνουν ότι υπάρχει μια περίεργη σύνδεση μεταξύ τους!!!
Μου άρεσε πολύ το στήσιμο της ταινίας και η τόσο παράδοξη κατάληξη της υπόθεσης!
8/10

The thief of Bagdat (1940)
Παραμύθι από τις Χίλιες και μια νύχτες.
Οι συγκεκριμένες ιστορίες παντα με γοήτευαν και πέρασα 2 ώρες ευχάριστα με μάγους, τζίνι, μαγικά χαλιά και παράτολμους κλέφτες!!
Στον ρόλο του κλέφτη ο αδικοχαμένος Σαμπού, το πάλαι ποτέ παιδί θαύμα του Χόλιγουντ!
7/10

Pat Garrett & Billy the kid (1973)
Κλασικό γουέστερν του Σαμ Πέκινπα βασισμένο στην πραγματική ιστορία των Πατ Γκάρετ και Μπίλι Δε Κιντ!
Γνωστή πάνω κάτω η ιστορία λοιπόν. Ο Πατ Γκάρετ αποχωρεί από την συμμορία του Μπίλι δε Κιντ γίνεται σερίφης και του ανατίθεται η αποστολή να σκοτώσει τον παλιό του σύντροφο, που είναι ο φόβος κι ο τρόμος της Κομητείας.
Εξαιρετικός ο Τζέημς Κόμπερν στον ρόλο του σκληρού Πατ Γκάρετ, κάπως λίγος ο Κρις Κρίστοφερσον ως Μπίλι δε Κιντ.
Ο Πέκινπα φαινόταν λίγο έξω από τα νερά του στην σκηνοθεσία, μιας και στην συγκεκριμένη ταινία είχαν ανακατευτεί πολλοί και διάφοροι παράγοντες...
Εξαιρετικό και μνημειώδες το σάουντρακ του Μπομπ Ντύλαν, ο οποίος κρατάει και έναν μικρό αλλά ουσιώδη ρόλο μέσα στην ταινία.
Εν τέλει ένα αξιόλογο αποτέλεσμα, αν και λίγο φλύαρο.
7/10
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Ιούν 2018, 09:01

Μπράβο, καλά σας βλέπω. :)))

Θεατή, για το "Μ" και τον "Δράκο" έχει και σχετικά νήματα. :ναι:

Εγώ είδα τελικά το Red Sparrow (2018) και το είδα ευχάριστα, κυρίως επειδή είχα όρεξη για ένα κατασκοπευτικό.

Με τον Ψυχρό Πόλεμο είχαμε κατασκοπευτικά ανάμεσα σε Αμερικανούς και Ρώσους. Μετά την πτώση του κομουνισμού τα κατασκοπευτικά άρχισαν να μετατοπίζονται π.χ. σε Μέση Ανατολή. Τώρα με την Ρωσία να αποκτά εκ νέου ανταγωνιστική έως εχθρική σχέση ως προς την Δύση, στην γεωπολιτική σκακιέρα, αναμενόμενο να βλέπουμε και πάλι αμερικανικές ταινίες με Ρώσους κατασκόπους.

Μου φάνηκε ενδιαφέρον πως η ρώσικη κατασκοπία παρουσιαζόταν κάπως... παλαιάς κοπής και κομουνιστικής αισθητικής.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 14 Ιούν 2018, 12:29

Θεατής έγραψε:
"Μ (1931)" του Φριτζ Λανγκ...ενα πραγματικό αριστούργημα το οποίο απόλαυσα με θέμα έναν σίριαλ κιλερ μικρών κοριτσιών...αν εχεις και την διάθεση να μπεις λίγο στην θέση των θεατών της δεκαετιας του '30 οπου και προβλήθηκε δεν μπορείς να μην νιώσεις κυριολεκτικά δέος...



Την έχω καιρό στην ταινιοθήκη μου!
Ήρθε η ώρα να την δω μου φαίνεται! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 15 Ιούν 2018, 01:22

Είχες καλό σερί Πέτρο, ή είχατε; Πολύ θα ήθελα να δω μια λίστα με τις ταινίες για τις οποίες κοντέψατε να σφαχτείτε :ρ


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες