Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 14 Ιαν 2018, 10:12

Οταν γινεται εκρηξη, πεφτει μετεωριτης, η γενικως γινεται χαμος σε ενα μερος, βλεπεις το λαο (=κομπαρσους) να τρεχει δεξια και αριστερα στριγγλιζοντας. Που ακριβως πανε; Αν υποθεσουμε οτι οι μισοι κατευθυνονται (σωστα) προς την εξοδο, γιατι οι αλλοι μισοι πηγαινουν στην αντιθετη κατευθυνση (λογικα προς τα μεσα);

Επισης, ποιος ειναι ο λογος που στις αμερικανικες ταινιες ολες οι οικιακες βοηθοι ειναι λατινες; :χμ:

Και μιας και το φερε η κουβεντα, ποιος ειναι ο λογος που πριν 20 χρονια εδω ολες οι οικιακες βοηθοι ηταν φιλιππινεζες; Ειχε γινει και θεμα στο λεξικο Μπαμπινιωτη γι' αυτο.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 15 Ιαν 2018, 10:34

Ξενέρωτας έγραψε:Επισης, ποιος ειναι ο λογος που στις αμερικανικες ταινιες ολες οι οικιακες βοηθοι ειναι λατινες; :χμ:
.


Φαντάζομαι κάποιος λόγος θα υπήρχε...
Όπως στην Ελλάδα την δεκαετία του '90 που όλα τα μαστόρια ήταν αλβανικής καταγωγής! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Έλλη Μ
Μύστης
Αναρτήσεις: 127
Εγγραφή: 03 Νοέ 2015, 23:36

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Έλλη Μ » 15 Ιαν 2018, 21:55

Ξενέρωτας έγραψε:Και μιας και το φερε η κουβεντα, ποιος ειναι ο λογος που πριν 20 χρονια εδω ολες οι οικιακες βοηθοι ηταν φιλιππινεζες; Ειχε γινει και θεμα στο λεξικο Μπαμπινιωτη γι' αυτο.

Μα και μέχρι πριν λίγα χρόνια οι οικιακές βοηθοι π.χ. στο Κολωνακι ήταν κατα κύριο λόγο φιλιππινέζες.
My hovercraft is full of eels.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 20 Ιαν 2018, 21:01

Στο Backtrack (2015) δυο πιτσιρικάδες πάνε να πάρουμε μάτι ένα ζευγάρι, σε ένα αυτοκίνητο, στην ερημιά. Φυσικά, από όλες τις πλευρές, διαλέγουν να κρυφτούν ακριβώς μπροστά από το αμάξι, το οποίο έχει αναμένα τα φώτα του.

Όχι δεξιά, ή αριστερά, στο σκοτάδι. Αλλά μπροστά, εκεί που χτυπάνε τα φώτα, ώστε να μπορούν να σε δουν αν πουν να κοιτάξουν, και όπου εσύ τυφλώνεσαι και δεν βλέπεις τίποτα.
:ανέκφραστος:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Ιαν 2018, 21:25

Επίσης, η αμέλεια.

Π.χ. στην σειρά Homeland κάποιος είναι κρυφομουσουλμάνος και πηγαίνει στο γκαράζ και προσεύχεται. Αλλά φυσικά, δεν κάνει το πιο απλό που θα κάναμε όλοι: δεν κλειδώνει ποτέ την πόρτα ώστε να τον πιάσει στα πράσα η κόρη του!
:γρμβ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 25 Ιαν 2018, 10:53

Επισης οταν αποιοι συνωμοτουν ή κανουν κατι κρυφα, φωναζουν ενω καποιος ειναι εξω απο το δωματιο. Πχ χτυπαει το κουδουνι και ο ενας φωναζει στον αλλο "γρηγορα κρυψου!" τοσο δυνατα που σιγουρα θα ακουγοταν εξω απο την πορτα.

Η πχ. μολις φευγει ο τριτος και κλεινει την πορτα, οι αλλοι δυο αρχιζουν τη "μυστική" κουβεντα με κανονικη φωνη, πριν καν σιγουρευτουν οτι εχει απομακρυνθει ο αλλος, ή οτι δε θα γυρισει επειδη ξεχασε κατι.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Ιαν 2018, 12:35

Επίσης, αν και σίγουρα το ξαναείπα, το ότι μιλάνε "ανοιχτά" σε τηλέφωνο, και ζωντανά, για εγκλήματα που έχουν κάνει ή που θα κάνουν.

Π.χ.
- Τον σκότωσες;!
- Ναί, τον σκότωσα!
- Πού έβαλες το πτώμα;

Ενώ το πιο πιθανό είναι πως μια τέτοια συζήτηση θα ήταν κάπως έτσι:
- Εντάξει; Έγινε; (αφού ξέρουν καί οι δύο για τί μιλάνε)
- Ναι, όλα καλά.
- Πού το έβαλες;

Ή ακούς να λένε:
- Πού είναι η ηρωίνη;

Ενώ το λιγότερο που θα έλεγε κάποιος είναι:
- Πού είναι το πράμα;

αν όχι και πιο συνθηματικά:
- Πού είναι οι "σόδες"; (ή ό,τι άλλο)

:μαναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 09 Φεβ 2018, 07:50

Το εχω παρατηρησει κυριως σε πιο παλιες ταινιες, ειναι οταν μια γυναικα καθεται στον καθρεφτη και μακιγιαρεται και βλεπουμε το προσωπο της ανφας μεσα απο τον καθρεφτη.

Φανταζομαι οτι πρακτικα θα ειναι δυσκολο να βρισκεται η καμερα απο πισω της, γιατι ή θα εμποδιζει το κεφαλι της, ειτε θα φαινεται η καμερα μεσα απο τον καθρεφτη. Ετσι, αυτο που γινοταν ειναι να βρισκεται πλαγια-πισω η καμερα. Ο καθρεφτης επισης λιγο πλαγια, η πρωταγωνιστρια κοιταζει μεσα απο τον καθεφτη την καμερα, ετσι ωστε να βλεπουμε το προσωπο της κι εμεις μεσα απο αυτον.

Ελα ομως που φαινεται ξεκαθαρα οτι ο καθρεφτης ειναι πλαγια, οχι εντελως μπροστα της, και ενω υποτιθεται οτι κοιταζει το προσωπο της, φαινεται ξεκαθαρα οτι κοιταει την καμερα, για να βλεπουμε εμεις το προσωπο της!

Ελπιζω να εγινα κατανοητος :))))
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Φεβ 2018, 23:17

Κατανοητότατος. :)))


Βλέπω τώρα μια περσική ταινία όπου στον τοίχο ενός δωματίο, κάποιο παιδάκι έχει ζωγραφίσει σπιτάκια και μπαρμπαδάκια και φαίνεται πως είναι πραγματικά από χέρι παιδιού. Και θυμήθηκα...

Στις αμερικανικές ταινίες, οι ζωγραφιές των παιδιών είναι συνήθως καταφανώς ζωγραφισμένες από χέρι μεγάλου, με "παιδική" τεχνοτροπία. Αυτό μου την δίνει πολύ. :οργή:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Φεβ 2018, 23:05

Με ενοχλεί όταν δύο ήρωες μιλάνε μεταξύ τους και εξηγούν ο ένας στον άλλον, συχνά με πολύ κατανοητό και δομημένο τρόπο, πράγματα που τους είναι γνωστά, ώστε να ενημερωθούμε εμείς, οι θεατές.

Σε τέτοιες στιγμές έχω μια πλήρη επίγνωση πως παρακολουθώ ταινία.

:ανέκφραστος:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες