Αναζήτηση πολύ παλιάς ταινίας με μάγο [Βρέθηκε]

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Αναζήτηση πολύ παλιάς ταινίας με μάγο [Βρέθηκε]

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 19 Ιαν 2018, 20:36

Αναζητώ μια πολύ παλιά ταινία, αν και δεν μπορώ να προσδιορίσω δεκαετία. Ίσως του '30; Δεκαετία πάνω, δεκαετία κάτω;

Είναι από αυτές τις περιπτώσεις που δεν θυμάσαι σχεδόν τίποτα κι όμως έχεις το θράσος να ζητήσεις να σε βοηθήσουν να βρεις τον τίτλο :ρ

Θυμάμαι πως κεντρικό πρόσωπο είναι ένας, ας πούμε, μάγος. Μου φαίνεται πως φοράει και ψηλό καπέλο. Αυτός, από ένα σημείο και μετά, έχει μια κοπέλα υπό τον μαγικό του έλεγχο. Δηλ. αυτή συμπεριφέρεται και λέει όσα αυτός υπαγορεύει. Ίσως την έχει ερωμένη; Όμως σαν μαριονέτα. Στο τέλος, καθώς αυτός ξεψυχά, η κοπέλα βγαίνει από το ξόρκι, κι όταν την ρωτάει, αυτή του λέει πως τον αγαπά.

Όλα αυτά μπορεί, βέβαια, να είναι τελείως λάθος. (Π.χ. στην σκηνή του τέλους ίσως να είναι η κοπέλα που ξεψυχά; )

:))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αναζήτηση πολύ παλιάς ταινίας με μάγο

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 23 Ιαν 2018, 01:27

Για αρχή δε μου θυμίζει κάτι, αλλά δώσε κάποια στοιχεία να το κοιτάξω σε κάνα ξενύχτι :))))

Πότε και που την είδες και πως επιλέχθηκε. Θυμάσαι γλώσσα, ή αν το στυλ της σου έφερνε σε κάτι συγκεκριμένο (π.χ. γερμανικό εξπρεσιονισμό); να υποθέσω τρόμου και όχι κάποιου είδους μαύρη κωμωδία, σωστά; επίσης να θεωρήσω ότι ήταν ασπρόμαυρη και με ήχο; Τέλος, ότι άλλο στοιχείο μπορείς να σκεφτείς, έστω ασυνάρτητο, ρίχτο. Δε ρωτάω για αναλογία κάδρου, θα με πάρεις με τις πέτρες (και αν το έχεις δει στην τηλεόραση δεν θα έχει και νόημα) :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Αναζήτηση πολύ παλιάς ταινίας με μάγο

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 23 Ιαν 2018, 08:01

Μου έχει κινήσει κι εμένα το ενδιαφέρον η υπόθεση, ελπίζω να βρεθεί..
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αναζήτηση πολύ παλιάς ταινίας με μάγο

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Ιαν 2018, 09:29

Θυμάμαι ελάχιστα κι αυτά αβέβαια.

Φυσικά, ήταν ασπρόμαυρο και μάλλον είχε φωνή και μάλλον μιλούσαν αμερικάνικα; Πρέπει να το είδα στην τηλεόραση σε 3:4

Ο μάγος ίσως να είχε ανταγωνιστή, αρχικά. Δηλ. να υπήρχε άλλος που διεκδικούσε την αγάπη της κοπέλας πριν την βάλει στο ξόρκι του.

Αυτό που μου έμεινε, και γι'αυτό με ενδιαφέρει, είναι διότι η κοπέλα ήταν υπό την μαγική του επήρεια οπότε αυτός την είχε δική του αλλά δεν ικανοποιούταν αφού κατά βάθος ήξερε πως αυτή ήταν άβουλη και η αγάπη της όχι πραγματική. Σε αυτήν την ταινία πρέπει να είναι μάλιστα ένας μικρός διάλογος σαν αυτόν:
— Με αγαπάς;
— Σε αγαπώ!
— (Μονολογεί) Μα δεν έχει σημασία, είμαι εγώ που μιλάω στον εαυτό μου.

Οπότε στο τέλος, όταν η κοπέλα βγαίνει από το ξόρκι, περιμένουμε να του πει "άι στον διάολο καραγκιόζη κι εσύ και το ξόρκι σου" ( :)))) ), αντί αυτού όμως, τελείως αναπάντεχα, του ομολογεί την πραγματική της αγάπη, το οποίο σε συνδυασμό με το ξεψύχισμα, μου έκανε εντύπωση και μου έμεινε.

Χμ, άρα μάλλον αυτός είναι που ξεψυχά και δεν έχει δύναμη πια να συντηρήσει το ξόρκι. :χμ:

Όπως και να 'χει, όλα αυτά τελείως θολά και αβέβαια. Ακόμα και τα λόγια που έβαλα αναρωτιέμαι αν δεν είναι από άλλη ταινία.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Αναζήτηση πολύ παλιάς ταινίας με μάγο

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 23 Ιαν 2018, 12:15

Ως πλοκή μου θυμίζει Κάλιγκαρι (η περιγραφή της κοπέλας ως μαριονέτα) αλλά μάλλον δεν είναι.
Μήπως είναι η The Mask of Diijon?


http://www.imdb.com/title/tt0038731/

Επίσης ίσως να πρόκειται για καμμιά διασκευή των ιστοριών του Dr. Mabuse?

Μήπως είδες καμμιά από τις πολλές εκδοχές του Svengali, ενός τύπου που υπνωτίζει μια κοπέλα και βασίζεται στο διήγημα Trilby του Μωριέ?
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αναζήτηση πολύ παλιάς ταινίας με μάγο

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Ιαν 2018, 12:58

Έχει σημαντικότατες πιθανότητες να είναι το Svengali (1931). Σαν να μου κάνει έξτρα κλικ διαβάζοντας στην imdb: Through hypnotism and telepathic mind control, a sinister music maestro controls the singing voice, but not the heart, of the woman he loves

Όντως, πρέπει να ήταν μουσικός και τραγουδίστρια!

Η ταινία έχει καταστεί δημόσιο κτήμα. Την έτρεξα και τον βρήκα να φοράει ψηλό καπέλο κι επίσης, μάλλον βρήκα και τον "ανταγωνιστή" που θυμόμουν:

Image

Μάλλον κλείσαμε, αλλά θα σας πω για σίγουρα όταν την δω.

Ευχαριστώ, Ασάρα! :σύμφωνοι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αναζήτηση πολύ παλιάς ταινίας με μάγο

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 24 Ιαν 2018, 00:25

Μπράβο Ασάρα! Γλίτωσες τον Φάρο από ένα κάρο ερωτήσεις! Πως φαίνεται πάντως ο βιβλιοφάγος :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αναζήτηση πολύ παλιάς ταινίας με μάγο [Βρέθηκε]

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 24 Ιαν 2018, 00:54

Μα έχει και χιούμορ, ρε συ!

Έριξα να δω λίγο την αρχή.

Οπότε, μια ξελιγωμένη μαθήτρια πάει να δει τον σαγηνευτικό μουσικό δάσκαλο. Αυτός την καλωσορίζει και αναρωτιέται φωναχτά:
- Now, what did we do last?
- Don't you remember?! (κρέμεται απ' τα μάτια του)
- I am speaking about music...

:))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αναζήτηση πολύ παλιάς ταινίας με μάγο [Βρέθηκε]

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 24 Ιαν 2018, 01:00

ρε, έχει πολλή πλάκα!

Καί σε εικόνες: η ξελιγωμένη μαθήτρια ξεκινάει να τραγουδάει με ενοχλητικές κορώνες κι ο βιολιστής τρέχει πανικόβλητος έξω απ' την πόρτα. και είναι κι ατακαδόρικο: μετά την μικρή πρόβα η μαθήτρια σπεύδει να πει τα νέα στο δάσκαλο:
- I left my husband. For good!
- (αυτός αφού επεξεργάζεται την είδηση για μια στιγμή) and how much he left you? [sic]
:))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Αναζήτηση πολύ παλιάς ταινίας με μάγο [Βρέθηκε]

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 24 Ιαν 2018, 08:55

Αυτό είναι τελικά?

Χαίρομαι που σε βοήθησα! :))

Είναι εκνευριστικό να προσπαθείς να βρεις μια ταινία όπου θυμάσαι ελάχιστες λεπτομέρειες.... :λυγμ:

Πάντως είναι ένα ενδιαφέρον είδος ταινίών με μάγους, υπνωτισμό κλπ που ήταν πολύ της μόδας στα τέλη του 19ου και αρχές του 20ου. ίσως αυτές οι ταινίες αξίζουν ξεχωριστό θέμα.

Για την ιστορία trilby είναι το βιβλίο του Μωριέ που είχε τόσο σουξέ που από εκεί ονομάστηκαν τα ομόνυμα καπέλα

Image

Όσο για το χιούμορ της ταινίας ίσως να έχει σχέση το γεγονός ότι ο Μωριέ ήταν κωμικογράφος

Image
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."


Επιστροφή “Αναζητήσεις”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες