Ταινίες με σωσίες

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 09 Ιαν 2018, 11:37

Ένα από τα αγαπημένα μου θέματα στην λογοτεχνία και τον κινηματογράφο είναι ο αναδιπλασιασμός της προσωπικότητας του πρωταγωνιστή ή αλλιώς η ύπαρξη ενός σωσία...
Εϊναι ένα γνωστό μοτίβο που έχει χρησιμοποιηθεί στην λογοτεχνία από τον Ντοστογιέφσκι, τον Πόου, το ΕΤΑ Χόφμαν και πάει λέγοντας.
Συνήθως υπάρχει μια υπαρξιακή κρίση όταν κάποιος έρχεται αντιμέτωπος με ένα πανομοιότυπο αντίγραφό του. O διαχωρισμός του εγώ είναι είτε αποτέλεσμα παράνοιας, είτε τρέλας, είτε μεταφυσικής κατάστασης είτε πολλές φορές ζοφερής πραγματικότητας...
Εν τέλει ο αναγνώστης/θεατής τις περισσότερες φορές καλείται ο ίδιος να δώσει την απάντηση και να λύσει τον γρίφο του σωσία...

Μερικές από τις αγαπημένες μου λοιπόν ταινίες με την σχετική θεματολογία είναι οι εξής:

1. Enemy (2013) - Denis Villeneuve

Ένας ήσυχος και μετρημένος καθηγητής ψάχνει απεγνωσμένα τον σωσία του, που τον είδε σε μια κινηματογραφική ταινία εντελώς τυχαία...
Κινηματογραφική μεταφορά του βιβλίου του Ζοσε΄Σαραμάγκου "Ο άνθρωπος - αντίγραφο"

Image

2. La double vie de Véronique(1991) - Krzysztof Kieslowski

Παράλληλες ιστορίες 2 γυναικών που μοιάζουν σαν δυο σταγόνες νερό. Η μια ζει στην Πολωνία και η άλλη στην Γαλλία. Εξαιρετική δημιουργία του Κισλόφκσι με μια μαγική μουσική επένδυση από τον Σμπίγνιεφ Πράισνερ.
Image

3. Dead Ringers (1988) - David Cronenberg

Αριστούργημα του Ντέιβιντ Κρόνενμπεργκ που πραγματεύεται τους 2 διαφορετικούς πόλους της ίδιας προσωπικότητας. Δυο δίδυμα αδέλφια και πετυχημένοι γιατροί γνωρίζουν και ερωτεύονται την ίδια γυναίκα. Ο καλύτερος ρόλος του Τζέρεμι Άιρονς...
Image

4. Vertigo (1958) - Alfred Hitchcock

Από τις πιο γνωστές ταινίες του Χίτσκοκ και ίσως από τις πιο σφιχτοδεμένες.
Στην Ελλάδα κυκλοφόρησε με τον τίτλο "Δεσμώτης του Ιλίγγου" αλλά όσα λιγότερα ξέρει κανείς για την ταινία τόσο καλύτερα!

Image

Θα θυμηθώ κι άλλες εν καιρώ!
Αλλά όποιος έχει παρόμοιες προτάσεις μπορεί να τις "ρίξει στο τραπέζι" :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Ιαν 2018, 13:29

Johnny Stecchino (1991) και ο Δράκος (1956) του Κούνδουρου, όπου καί στις δύο κάποιος καλοκάγαθος άνθρωπος είναι ο απόλυτος σωσίας κάποιου κακοποιού και παίρνει την θέση του. Φαρσοκωμωδία η πρώτη, δράμα το δεύτερο.

Image
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 09 Ιαν 2018, 14:18

O "Δράκος" είναι πολύ ωραία ταινία Φάρε! Την είχα ξεχάσει!
Κόντρα ρόλος για τον Ντίνο Ηλιόπουλο που συνήθως έπαιζε σε κωμωδίες :ναι: Νομίζω η καλύτερη του Κούνδουρου!

Την άλλη που λες δεν την έχω δει...Παίζει ο Μπενίνι ο οποίος δεν με πολυενθουσιάζει αλλά θα την δω λόγω θεματολογίας.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Έλλη Μ
Μύστης
Αναρτήσεις: 127
Εγγραφή: 03 Νοέ 2015, 23:36

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Έλλη Μ » 09 Ιαν 2018, 19:30

Νικόλα, απορώ πώς παρέλειψες τον Μεγάλο Δικτάτορα (1940).

Μιας και βλέπω να έχεις συμπεριλάβει το Dead Ringers, ίσως να ταιριάζει και το Prestige (2006)? Και κάτι μου κάνει το Adaptation (2002), αλλά δεν το πολυθυμάμαι.
My hovercraft is full of eels.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 09 Ιαν 2018, 20:44

Έλλη αν περνάν τα χρόνια και πλησιάζει κανείς προς τα ...25 :ωραίος: εμφανίζεται το Αλτσχάιμερ!!

Μεγάλος δικτάτορας... Τεράστια παράλειψη!
Από τις αγαπημένες μου!
Image

Χμμμ... To Prestige δεν το θυμάμαι καλά αν και νομίζω το σχετίζεις με την ταινία του Κρόνενμπεργκ λόγω διδύμων;; :χμ:

Το Adaptation δεν το έχω δει...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Έλλη Μ
Μύστης
Αναρτήσεις: 127
Εγγραφή: 03 Νοέ 2015, 23:36

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Έλλη Μ » 09 Ιαν 2018, 21:03

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Έλλη αν περνάν τα χρόνια και πλησιάζει κανείς προς τα ...25

Μα ναι.
Χμμμ... To Prestige δεν το θυμάμαι καλά αν και νομίζω το σχετίζεις με την ταινία του Κρόνενμπεργκ λόγω διδύμων;; :χμ:

Ναι, ακριβως. :)
Το Adaptation δεν το έχω δει...

Καλυτερα. :))))
My hovercraft is full of eels.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 09 Ιαν 2018, 21:13

Μου θύμισε και η Τσίου μια αγαπημένη ταινία!

The tenant (1976) - Roman Polanski

Αγαπημένη ταινία, αγαπημένο βιβλίο (το οποίο το είχαμε +αναγνώσει κάποιες παλιές καλές εποχές με μια απίθανη σύνθεση συμμετεχόντων)...
Ο ένοικος Τρελκόφσκι μπλέκεται σε έναν εφιάλτη που ξεκινάει από την αυτοκτονία της παλιάς ενοικιάστριας ενός σπιτιού...


Image

Έλλη, γενικώς αποφεύγω ταινίες με τον Νικολάκη τον Κέιτζ!! :)))) (εξαιρούνται τα "Leaving Las Vegas" και το "Bringing out the dead")
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Ιαν 2018, 21:42

Στον "Ένοικο" δεν υπάρχει σωσίας. Δεν το αναφέρεις γι' αυτό, έτσι;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 09 Ιαν 2018, 21:49

Πως δεν υπάρχει!
Δεν βλέπει συνεχώς ο Τρελκόφκσι στο απέναντι κτήριο έναν σωσία του;
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ταινίες με σωσίες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Ιαν 2018, 07:46

Το είχα ξεχάσει.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες